onboard - en to eo translation catalogue (137 entries)

en: Onboard is configured to appear with the dialog to unlock the screen; for example to dismiss the password-protected screensaver.
    
    However the system is not configured anymore to use Onboard to unlock the screen. A possible reason can be that another application configured the system to use something else.
    
    Would you like to reconfigure the system to show Onboard when unlocking the screen?
eo: Onboard estas agordita por aperi kun la ekranmalŝlosa dialogujo; ekzemple por malŝalti la pasvortprotektitan ekrankurtenon.
    
    Tamen la sistemo ne plu estas agordita por uzi Onboard por malŝlosi la ekranon. Bona kialo povas esti ke alia aplikaĵo agordis la sistemon por uzi ion alian.
    
    Ĉu vi volas reagordi la sistemon por montri la surekranan klavaron de Onboard dum malŝloso de ekrano?

en: Onboard is configured to appear with the dialog to unlock the screen; for example to dismiss the password-protected screensaver.
    
    However this function is disabled in the system.
    
    Would you like to activate it?
eo: Onboard estas tiel agordita, ke ĝi aperas kun la ekran-malŝlosa dialogo, ekzemple por forigi la pasvorte protektitan ekran-kurtenon.
    
    Tiu funkcio tamen estas blokita en la sistemo.
    
    Ĉu vi volas malbloki ĝin?

note: Default dialog title: name of the application
en: Onboard
eo: Ekran-klavaron

en: Onboard onscreen keyboard
eo: Surekrana klavaro Onboard

en: never
eo: neniam

en: 1 minute
eo: 1 minuto

en: 5 minutes
eo: 5 minutoj

en: 10 minutes
eo: 10 minutoj

en: 30 minutes
eo: 30 minutoj

en: 1 hour
eo: 1 horo

en: 3 hours
eo: 3 horoj

en: Corners
eo: Anguloj

en: General
eo: Ĝenerale

en: Window
eo: Fenestro

en: Layout
eo: Aranĝo

en: Theme
eo: Etoso

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer2' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Snippets
eo: Eroj

en: Keyboard
eo: Klavaro

en: Universal Access
eo: Universala aliro

en: Start Onboard _hidden
eo: Startigi Onboard _kaŝite

en: Start Onboard hidden.
eo: Startigas Onboard kaŝite.

en: Show floating _icon when Onboard is hidden
eo: Montri flosantan _piktogramon kiam onBoard estas kaŝita

en: Show a floating icon on the desktop when Onboard is hidden. A click on the icon makes Onboard reappear.
eo: Montri flosantan piktogramon sur la labortablo kiam Onboard estas kaŝita. Se vi alklakas la piktogramon Onboard reaperos.

en: Show Onboard when the dialog to unlock the screen appears; this way Onboard can be used for example to enter the password to dismiss the screensaver when it is set to ask for it.
eo: Montri Onboard kiam la dialogo por malŝlosi la ekranon aperas; tiel Onboard povas esti uzata por ekzemple enigi la pasvorton por malŝalti la ekrankurtenon, kiam ĝi estas agordita por tion demandi.

en: _Show status icon
eo: Montri _statusan simbolon

en: Show the status item. A click on that icon hides or shows Onboard.
eo: Montri la stato-eron. Klako al tiu piktogramo kaŝigos aŭ montrigos Onboard.

en: Desktop Integration
eo: Labortabla integrado

en: Show window caption and frame.
eo: Montri fenestran titolon kaj kadron.

en: Try harder to keep Onboard above anything on-screen.
eo: Provi pli severe teni Onboard super ĉio ajn surekrane.

en: Transparency of the whole keyboard window. Requires compositing.
eo: Travideblo de la tuta klavara fenestro. Postulas grafikan kunmetadon.

en: _Background:
eo: _Fono:

en: Transparency of the keyboard background
eo: Travideblo de la klavara fono

en: _No background
eo: _Sen fono

en: Show the desktop through the gaps between keys.
eo: Montri la labortabulon tra la interklavaj truoj.

en: Transparency
eo: Travideblo

en: Set _transparency to
eo: Agordi _travideblon al

en: Enable inactive transparency. Requires compositing.
eo: Enŝalti travideblon por neaktiveco. Postulas

en: Transparency when the pointer leaves the keyboard. Requires compositing.
eo: Travideblo kiam la musindikilo forlasas la klavaron. Postulas grafikan kunmetadon.

en: after
eo: post

en: Delay in seconds until the inactive transparency takes effect.
eo: Prokrastoj en sekundoj ĝis la travideblo por neaktiveco efektiviĝos.

en: seconds
eo: sekundoj

en: Name
eo: Nomo

en: Description
eo: Priskribo

en: Snippets are pieces of text which are entered when the corresponding button in Onboard is pressed.
eo: Eroj estas la teksteroj kiuj estas enigataj kiam la celata klavo estas premita en onBoard.

en: Play sound
eo: Ludi sonon

en: Options
eo: Agordoj

en: Buttons
eo: Butonoj

en: Learning
eo: Lernado

en: Hover Click
eo: Ŝveba alklako

note: Translators: cancel button of "New Input Device" dialog. It used to be stock item STOCK_CANCEL until Gtk 3.10 deprecated those. Translators: cancel button of the snippets dialog. It used to be stock item STOCK_CANCEL until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Cancel
eo: _Nuligi

en: Active Monitor
eo: Aktiva ekrano

en: Primary Monitor
eo: Primara ekrano

en: Monitor 0
eo: Ekrano 0

en: Monitor 1
eo: Ekrano 1

en: Monitor 2
eo: Ekrano 2

en: Monitor 3
eo: Ekrano 3

en: Monitor 4
eo: Ekrano 4

en: Monitor 5
eo: Ekrano 5

en: Monitor 6
eo: Ekrano 6

en: Monitor 7
eo: Ekrano 7

en: Monitor 8
eo: Ekrano 8

en: Customize Theme
eo: Personigi etoson

note: Key style with simple gradients
en: Gradient
eo: Kolortransiro

en: _Style:
eo: _Stilo:

en: Gradients
eo: Kolortransiroj

en: Shadow
eo: Ombro

en: Keys
eo: Klavoj

en: _Font:
eo: _Tiparo:

en: Font
eo: Tiparo

en: Labels
eo: Etikedoj

en: _Show Onboard
eo: _Montru ekran-klavaron

en: _Hide Onboard
eo: _Kaŝu ekran-klavaron

note: Translators: label of a menu item. It used to be stock item STOCK_PREFERENCES until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Preferences
eo: _Agordoj

note: Translators: label of a menu item. It used to be stock item STOCK_QUIT until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Quit
eo: _Fini

en: Migrating user directory '{}' to '{}'.
eo: Migrigas dosierujon de uzanto ‘{}’ el ‘{}’.

note: Title of the snippets dialog for new snippets
en: New snippet
eo: Nova kodaĵo

en: _Save snippet
eo: _Konservi kodaĵon

en: Other _Languages
eo: Aliaj _lingvoj

note: translators: very short label of the CAPS LOCK key
en: CAPS
eo: Maj.Bask.

note: translators: very short label of the Ctrl key
en: Ctrl
eo: Stir

note: translators: very short label of the DELETE key
en: Del
eo: For

note: translators: very short label of the numpad END key
en: End
eo: Fino

note: translators: very short label of the numpad ENTER key
en: Ent
eo: Enig

note: translators: very short label of the ESCAPE key
en: Esc
eo: Esk

note: translators: very short label of the HOME key
en: Hm
eo: Hejm

note: translators: very short label of the INSERT key
en: Ins
eo: Enmet

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer0' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Main keyboard
eo: Ĉefa klavaro

note: translators: very short label of the Menu key
en: Menu
eo: Menuo

note: translators: very short label of the PAUSE key
en: Pause
eo: Paŭzo

note: translators: very short label of the Preferences button translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'settings' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Preferences
eo: Agordoj

note: translators: very short label of the RETURN key
en: Return
eo: Enigo

note: translators: very short label of the SCROLL key
en: Scroll
eo: Rulumo

en: Space
eo: Spaceto

note: translators: very short label of the TAB key
en: Tab
eo: Tabo

note: translators: very short label of the default SUPER key
en: Win
eo: Vind

note: translators: description of unicode character U+2602 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB05' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Umbrella
eo: Pluvombrelo

note: translators: description of unicode character U+2606 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB07' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White star
eo: Blanka stelo

note: translators: description of unicode character U+260F translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB03' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White telephone
eo: Blanka telefono

note: translators: description of unicode character U+2615
en: Hot beverage
eo: Varma trinkaĵo

note: translators: description of unicode character U+2640 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD09' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Female sign
eo: Ina signo

note: translators: description of unicode character U+2642 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC09' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Male sign
eo: Vira signo

note: translators: description of unicode character U+1F610
en: Neutral face
eo: Neŭtrala vizaĝo

note: translators: description of unicode character U+1F620 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC02' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Angry face
eo: Kolera vizaĝo

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer0' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Greek
eo: Greka

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'expand-corrections' in keyboard layout 'word_suggestions.xml'
en: More suggestions
eo: Pliaj sugestoj

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'settings' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Settings
eo: Agordoj

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer3' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Special Characters
eo: Specialaj literoj

en: Profiles
eo: Profiloj

note: ##############
en: <Enter label>
eo: <Entajpu etikedon>

en: <Enter text>
eo: <Entajpu tekston>

en: Button Number
eo: Butonnumero

en: Button Label
eo: Butonetikedo

en: Snippet Text
eo: Kodaĵa teksto

en: Must be an integer number
eo: Devas esti entjera numero

en: Onboard Preferences
eo: Agordoj de Onboard

en: Contributions
eo: Kontribuoj

en: Author: {}
eo: Aŭtoro: {}

en: About Layout
eo: Pri aranĝo

en: Reset selected theme to Onboard defaults?
eo: Ĉu remeti elektitan etoson al la normaj agordoj?

note: Translators: reset button of Preferences->Theme.
en: _Reset
eo: _Reagordi

note: Translators: delete button of Preferences->Theme. It used to be stock item STOCK_DELETE until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Delete
eo: _Forigi

note: Key style with flat fill- and border colors
en: Flat
eo: Plata

en: Default
eo: Defaŭlta

en: Bold
eo: Grase

en: Italic
eo: Kursive

en: Condensed
eo: Densiga

en: Step
eo: Paŝo

en: Action:
eo: Ago:

en: Disabled
eo: Malŝaltita

en: Button
eo: Butono

en: Press a button...
eo: Premu butonon...

en: Press a key...
eo: Premu klavon...

en: Failed to read system defaults.
eo: Lego de sistemaj normagordoj fiaskis.

en: No system defaults found.
eo: Sistemaj normagordoj ne trovitaj.

en: Onboard Settings
eo: Agordoj de Onboard

en: Onboard onscreen keyboard settings
eo: Agordoj por surekrana klavaro Onboard

en: Change Onboard settings
eo: Ŝanĝi agordojn de Onboard
