onboard - en to ku translation catalogue (63 entries)

en: Auto
ku: Bixweber

en: None
ku: Qet

en: Corners
ku: Tenê kuncan

en: All corners and edges
ku: Hemu rex u kujî

en: General
ku: Giştî

en: Window
ku: Pencere

en: Layout
ku: Bicihkirin

en: Theme
ku: Rûdank

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer2' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Snippets
ku: Lîçên biçûk

en: Keyboard
ku: Klavye

en: Universal Access
ku: Gihîştina gerdûnî

en: none
ku: tune

[ctx: Label of the main close button of the preferences dialog.]
en: _Close
ku: _Bigire

en: Desktop Integration
ku: Yekkerbûna Sermasê

[ctx: Label of settings button on preferences page Window.]
en: _Settings
ku: _Mîheng

en: _Background:
ku: _Zemîn:

en: Transparency
ku: Zelaltî

en: seconds
ku: çirke

en: Name
ku: Nav

en: Description
ku: Şîrove

[ctx: Label of new layout button on preferences page Layout.]
en: _New
ku: _Nû

[ctx: Label of delete layout button on preferences page Layout.]
en: _Delete
ku: _Jê bibe

[ctx: Label of about layout button on preferences page Layout.]
en: _About
ku: _Der barê

[ctx: Label of new theme button on preferences page Theme.]
en: _New
ku: _Nû

[ctx: Label of delete theme button on preferences page Theme.]
en: _Delete
ku: _Jê bibe

[ctx: Label of add snippet button on preferences page Snippets.]
en: _Add
ku: _Lê zêde bike

[ctx: Label of remove snippet button on preferences page Snippets.]
en: _Remove
ku: _Rakirin

en: Play sound
ku: Deng lê bide

en: Advanced
ku: Pêşketî

en: Color scheme for theme '{filename}' not found
ku: Ji bo temaya bi navê '{filename}' şemayê rengê nehate dîtin

en: Error saving
ku: Tomara xeletiyê

en: Loading legacy color scheme format '{old_format}', please consider upgrading to current format '{new_format}': '{filename}'
ku: Formata şemayê rengê a kevin tê barkirin: '{old_format}', ji kerema xwe wextê ku tu bilind dîkî formata niha baş bifikre: '{new_format}': '{filename}'

note: Translators: label of a menu item. It used to be stock item STOCK_QUIT until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Quit
ku: _Derketin

en: Loading theme from '{}'
ku: Ji '{}' Rudank barkirin

en: Unable to read theme '{}'
ku: '{}' Rudank Nayê xwendin

note: translators: very short label of the left Alt key
en: Alt
ku: Jêr

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'doubleclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Double click
ku: Du caran tikandin

note: translators: very short label of the numpad END key
en: End
ku: Dawî

note: translators: very short label of the Menu key
en: Menu
ku: Menû

note: translators: very short label of the PAUSE key
en: Pause
ku: Raweste

note: translators: very short label of the Preferences button translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'settings' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Preferences
ku: Vebijêrk

note: translators: very short label of the Quit button
en: Quit
ku: Derkeve

note: translators: very short label of the RETURN key
en: Return
ku: Xebitandin

note: translators: very short label of the SCROLL key
en: Scroll
ku: Xişkirin

en: Space
ku: Valahî

note: translators: very short label of the TAB key
en: Tab
ku: Hilpekîn

note: translators: description of unicode character U+2709 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB04' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Envelope
ku: Zerf

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer4' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Arrows
ku: Tîr

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer5' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Custom
ku: Taybet

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer0' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Greek
ku: Yûnanî

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'expand-corrections' in keyboard layout 'word_suggestions.xml'
en: More suggestions
ku: Pêşniyarên zêdetir

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'settings' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Settings
ku: Vebijark

en: Onboard Preferences
ku: Hevyazên Onboard'ê

en: Enter a name for the new theme:
ku: Nav bide jibo rudanka nu

en: Delete selected theme?
ku: Rudankên hilbijarti jê bibe?

en: gsettings schema for '{}' is not installed
ku: '{}' jibo gsettings şema ne sazkirîye

note: assume filename is just a basename instead of a full file path
en: {description} '{filename}' not found yet, retrying in default paths
ku: {description} '{filename}' hîna nedîye yêkû hene dîsan dicêribîne

en: {description} '{filepath}' found.
ku: {description} '{filepath}' hat dîtin

en: Looking for system defaults in {paths}
ku: {paths} hundirê pergalêda nasandinên pêşîn digerin

en: Failed to read system defaults.
ku: pergal yêkû hene nexwed

en: No system defaults found.
ku: pergal qe yêkû hene nexwed

en: Loading system defaults from {filename}
ku: pergaleda dinyayên yêkû hene barkirin: {filename}

en: Found system default '[{}] {}={}'
ku: pergal yêkû  hene dît: '[{}] {}={}'
