onboard - en to mi translation catalogue (44 entries)

en: None
mi: Kāore

en: General
mi: Ahuwhānui

en: Window
mi: Matapihi

en: Layout
mi: Takoto

en: Theme
mi: Kaupapa

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer2' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Snippets
mi: Pitopito

en: Wind_ow:
mi: _Matapihi:

en: after
mi: i muri i

en: seconds
mi: ngā hēkona

note: Key style with simple gradients
en: Gradient
mi: Rōnaki

en: _Style:
mi: _Kāhua:

en: S_ize:
mi: _Rahi:

en: _Key:
mi: _Pātuhi:

en: _Border:
mi: _Taitapa:

en: Gradients
mi: Rōnaki:

en: _Font:
mi: _Momotuhi:

en: Font
mi: Momotuhi

en: Labels
mi: Whakapiri

en: S_nippet:
mi: _Pitipito:

note: translators: very short label of the DELETE key
en: Del
mi: Muku

note: translators: very short label of the numpad END key
en: End
mi: Mutu

note: translators: very short label of the numpad ENTER key
en: Ent
mi: Tāuru

note: translators: very short label of the ESCAPE key
en: Esc
mi: Hōnea

en: Function keys
mi: Pātuhi mahi

note: translators: very short label of the HOME key
en: Hm
mi: Kāinga

note: translators: very short label of the Menu key
en: Menu
mi: Rārangi tono

note: translators: very short label of the NUMLOCK key
en: Nm&#10;Lk
mi: Tau&#10;Mau

note: translators: very short label of the PAUSE key
en: Pause
mi: Tatari

note: translators: very short label of the PAGE DOWN key
en: Pg&#10;Dn
mi: Heke&#10Whārangi

note: translators: very short label of the PAGE UP key
en: Pg&#10;Up
mi: Piki&#10;Whārangi

note: translators: very short label of the Preferences button translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'settings' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Preferences
mi: Ngā manakohanga

note: translators: very short label of the Quit button
en: Quit
mi: Whakamutu

note: translators: very short label of the RETURN key
en: Return
mi: Hoki

en: Space
mi: Mokowā

note: translators: very short label of the TAB key
en: Tab
mi: Ripa

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'settings' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Settings
mi: Ngā Tautuhinga

en: Profiles
mi: Kōtaha

note: Key style with flat fill- and border colors
en: Flat
mi: Paraha

en: Default
mi: Taunoa

en: Bold
mi: Miramira

en: Left
mi: Mauī

en: Right
mi: Matau

en: Disabled
mi: Kua monokia

en: Button
mi: Pātene
