webbrowser-app - en to br translation catalogue (185 entries)

en: JavaScript Alert
br: Kemenn JavaScript

en: OK
br: Mat eo

en: Authentication required.
br: Dilesadur rekis.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
br: Al lec'hienn web %1 a c'houlenn un dilesadur.

en: Username
br: Anv implijer

en: Password
br: Ger-tremen

en: Cancel
br: Nullañ

en: Confirm Navigation
br: Kadarnaat ar merdeiñ

en: Leave
br: Mont kuit

en: Stay
br: Chom

en: This connection is untrusted
br: Ne c'haller ket fiziout er c'hennask-mañ

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted.
br: Emaoc'h o klask tizhout %1 en un doare suraet, met ne c'haller ket fiziout e testeni surentez al lec'hienn Web-mañ.

en: Proceed anyway
br: Kenderc'hel memes tra

en: Back to safety
br: Distro d'ar surentez

en: JavaScript Confirmation
br: Kadarnadur JavaScript

en: Network Error
br: Fazi gant ar rouedad

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
br: War a seblant ez oc'h lakaet diaes evit gwelet : %1.

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
br: Gwiriit arventennoù ho reizhiad ha klaskit freskaat ar bajenn, mar plij.

en: Refresh page
br: Freskaat ar bajenn

en: Permission Request
br: Goulenn aotre

en: This page wants to know your device’s location.
br: Fellout a ra d'ar bajenn-mañ gouzout pelec'h emañ ho trobarzhell.

en: Deny
br: Nac'h

en: Allow
br: Aotren

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website and %2 is a string that the website sends with more information about the authentication challenge (technically called "realm")
en: The website at %1 requires authentication. The website says "%2"
br: Ret eo bezañ dilesaet evit mont d'al lec'hienn %1. Setu amañ ar pezh a lavar al lec'hienn : "%2"

en: This site security certificate is not trusted.
br: Ne c'haller ket kaout fiziañs e testeni surentez al lec'hienn-mañ.

en: Learn more
br: Gouzout hiroc'h

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
br: Niverenn rummad :
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
br: Sujed :
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
br: Chomlec'h ar sujed :
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
br: Kaser :
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
br: Chomlec'h ar c'haser :
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
br: Gwiriek adalek{nbsp]:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
br: Gwiriek betek :
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
br: Roud biz (SHA1) :
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
br: Ne dlefec'h ket mont a-raok, dreist-holl ma n'ho peus ket gwelet ar gemennadenn-mañ a-raok evit al lec'hienn-mañ.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which does not match the identity of the site.
br: Klasket ho peus mont da %1 met diskouezet ez eus bet gant ar servijer un testeni surentez ha ne glot ket gant identelezh al lec'hienn.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which has expired.
br: Klasket ho peus mont da %1 met diskouezet ez eus bet un testeni surentez diamzeret gant ar servijer.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which contains invalid dates.
br: Klasket ho peus mont da %1 met diskouezet ez eus bet gant ar servijer un testeni surentez ennañ deiziadoù direizh.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate issued by an entity that is not trusted.
br: Klasket ho peus mont da %1 met diskouezet ez eus bet gant ar servijer un testeni surentez graet gant un ensavadur ne c'haller ket kaour fiziañs ennañ.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate that has been revoked.
br: Klasket ho peus mont da %1 met diskouezet ez eus bet gant ar servijer un testeni surentez hag a zo bet torret.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an invalid security certificate.
br: Klasket ho peus mont da %1 met diskouezet ez eus bet un testeni surentez direizh gant ar servijer.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an insecure security certificate.
br: Klasket ho peus mont da %1 met diskouezet ez eus bet un testeni surentez diasur gant ar servijer.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: This site security certificate is not trusted
    You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which failed our security checks for an unknown reason.
br: Ne c'haller ket kaour fiziañs e testeni surentez al lec'hienn-mañ
    Klasket ho peus mont da %1 met diskouezet ez eus bet gant ar servijer un testeni surentez ha n'en deus ket gallet tremen hor gwiriadennoù surentez evit un abeg dianav.

en: Permission
br: Aotre

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
br: Aotren an domani-mañ da vont d'ho kamera ha d'ho mikro ?

en: Allow this domain to access your camera?
br: Aotren an domani-mañ da vont d'ho kamera ?

en: Allow this domain to access your microphone?
br: Aotren an domani-mañ da vont d'ho mikro ?

note: TRANSLATORS: %1 is the URL of the site requesting access to camera and/or microphone and %2 is the URL of the site that embeds it
en: %1 (embedded in %2)
br: %1 (e-barzh %2)

en: Yes
br: Ya

en: No
br: Arabat

en: JavaScript Prompt
br: Ped JavaScript

en: Proxy authentication required.
br: Dilesadur proksi rekis.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
br: Al lec'hienn web %1:%2 a c'houlenn un dilesadur.

en: Back
br: Distreiñ

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
br: Pajenn goshoc'h

en: Bookmark
br: Sined

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
br: Ouzhpennañ ar bajenn-mañ d'ar sinedoù

en: Bookmark link
br: Ouzhpennañ al liamm d'ar sinedoù

en: Clear History
br: Diverkañ an istor

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
br: Diverkañ an istor merdeiñ

en: Copy
br: Eilañ

en: Copy image
br: Eilañ ar skeudenn

en: Copy link
br: Eilañ al liamm

en: Cut
br: Troc'hañ

en: Erase
br: Diverkañ

en: Find in page
br: Kavout er bajenn

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
br: Klask er bajenn

en: Forward
br: War-raok

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
br: Pajenn nevesoc'h

en: Goto
br: Mont da

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
br: Chomlec'h;URL;www

en: New Tab
br: Ivinell nevez

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
br: Digeriñ un ivinell nevez

en: Open image in new tab
br: Digeriñ ar skeudenn en un ivinell nevez

en: Open link in default browser
br: Digeriñ al liamm er merdeer dre ziouer

en: Open link in new background tab
br: Digeriñ al liamm en un ivinell nevez en drekleur

en: Open link in new tab
br: Digeriñ al liamm en un ivinell nevez

en: Open link in new window
br: Digeriñ al liamm en ur prenestr nevez

en: Open link in private window
br: digeriñ al liamm en ur prenestr prevez

en: Open video in new tab
br: Digeriñ ar video en un ivinell nevez

en: Paste
br: Pegañ

en: Redo
br: Adober

en: Reload
br: Adkargañ

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
br: Kuitaat ar bajenn

en: Save image
br: Enrollañ ar skeudenn

en: Save link
br: enrollañ al liamm

en: Save video
br: Enrollañ ar video

en: Select all
br: Diuzañ pep tra

en: Share
br: Rannañ

en: Undo
br: Dizober

en: find in page
br: kavout er bajenn

en: search or enter an address
br: klask pe ebarzhiñ ur chomlec'h

en: Bookmark Added
br: sined ouzhpenned

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
br: Anv

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
br: enrollañ dindan

en: All Bookmarks
br: an holl sinedoù

en: New Folder
br: Renkell nevez

en: Create new folder
br: Krouiñ ur renkell nevez

en: Save
br: Enrollañ

en: Homepage
br: Degemer

en: Bookmarks
br: Sinedoù

en: Done
br: Graet eo

en: New tab
br: Ivinell nevez

en: New window
br: Prenestr nevez

en: New private window
br: Prenestr prevez nevez

en: History
br: Istor

en: Downloads
br: Pellgargadennoù

en: Settings
br: Arventennoù

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
br: Choazit un arload da zigeriñ ar restr-mañ pe lakait anezhi er renkell pellgargañ.

en: Choose an application
br: Choaz un arload

en: Download
br: Pellgargañ

en: Download failed
br: C'hwitet eo ar pellgargañ

en: Resume
br: Kenderc'hel

en: Confirm selection
br: Kadarnaat an diuzadenn

en: Delete
br: Diverkañ

en: No downloads available
br: N'eus ket pellgargadennoù da gaout

en: %1 page | %1 pages
br[0]: %1 bajenn
br[1]: %1 a bajennoù

en: Less
br: Nebeutoc'h

en: Last Visited
br: Gweladennet da ziwezhañ

en: Yesterday
br: Dec'h

en: search history
br: furchal an istor

en: All History
br: An holl istor

en: Today
br: Hiziv

en: This is a private tab
br: Un ivinell brevez eo homañ

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
br: Ar pajennoù a welit en ivinell-mañ ne zeuont ket war-wel en istor ho merdeer.
    Koulskoude e vo miret ar sinedoù ho po krouet.

en: More
br: Muioc'h

en: Top sites
br: Lec'hiennoù gwellañ

en: You haven't visited any site yet
br: N'oc'h bet e lec'hienn ebet c'hoazh

en: The rendering process has been closed for this tab.
br: Serret eo bet an argerzh deouez evit an ivinell-mañ.

note: TRANSLATORS: %1 is the URL of the page that crashed the renderer process
en: Something went wrong while displaying %1.
br: Un dra bennak zo aet a-dreuz pa oad o tiskwel %1.

en: The system is low on memory and can't display this webpage. Try closing unneeded tabs and reloading.
br: Re verr eo ar memor gant ar reizhiad ha ne c'hall ket diskwel ar bajenn web-mañ. Esaeit serriñ ivinelloù diezhomm hag adkargañ.

en: Close tab
br: Serriñ an ivinell

en: This site has insecure content
br: Al lec'hienn-mañ zo traoù diasur enni.

en: Identity Not Verified
br: Identelezh n'eo ket bet gwiriet

en: The identity of this website has not been verified.
br: N'eo ket bet gwiriet identelezh al lec'hienn web-mañ

en: Server certificate does not match the identity of the site.
br: Ne glot ket testeni ar servijer gant identelezh al lec'hienn.

en: Server certificate has expired.
br: Diamzeret eo testeni ar servijer.

en: Server certificate contains invalid dates.
br: Deiziadoù direizh zo e testeni ar servijer.

en: Server certificate is issued by an entity that is not trusted.
br: Graet eo bet testeni ar servijer gant un aozadur ha ne c'haller ket kaout fiziañs ennañ.

en: Server certificate has been revoked.
br: Torret eo bet testeni ar servijer.

en: Server certificate is invalid.
br: Direizh eo testeni ar servijer.

en: Server certificate is insecure.
br: N'eo ket suraet testeni ar servijer.

en: Server certificate failed our security checks for an unknown reason.
br: Testeni ar servijer n'en deus ket tremenet hor c'hontrolloù surentez evit un abeg dianav.

en: You are connected to
br: Kennasket oc'h ouzh

en: Which is run by
br: Hag a zo kaset en-dro gant

en: Default
br: Dre ziouer

en: Search engine
br: Keflusker enklask

en: Restore previous session at startup
br: Assevel an dalc'h kent pa loc'her

en: Privacy & permissions
br: Buhez prevez & aotreoù

en: Reset browser settings
br: Adderaouekaat arventennoù ar merdeer

en: Camera & microphone
br: Kamera & mikro

en: Clear Browsing History
br: Diverkañ istor ar merdeiñ

en: Clear Browsing History?
br: Diverkañ istor ar merdeiñ ?

en: Clear Cache
br: Goulloiñ ar grubuilh

en: Clear Cache?
br: Diverkañ ar grubuilh ?

en: Clear
br: Naetaat

en: Microphone
br: Mikro

en: Camera
br: Kamera

en: Swipe Up To Exit Full Screen
br: Riklañ d'an nec'h evit kuitaat ar skramm leun

en: Press ESC To Exit Full Screen
br: Pouezañ war ESC evit kuitatt ar skramm leun

en: Tap to view
br: Touch da welet

en: Close Tab
br: Serriñ an ivinell

en: Remove
br: Lemel

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Ubuntu Web Browser
br: %1 - Merdeer Web Ubuntu

en: Ubuntu Web Browser
br: Merdeer Web Ubuntu

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
br: N'eus bet liammet kont ebet ouzh an aroload web-mañ ; klikit amañ dindan evit ouzhpennañ ur gont.

en: Add account
br: Ouzhpennañ ur gont

en: Don't use an account
br: Chom hep implijout ur gont

en: Account error
br: Fazi kont

en: Close
br: Serriñ

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
br: N'eus ket bet gallet digeriñ prenestr ar c'hontoù. Gallout a rit krouiñ ur gont hepken war un dro ; esaeit en-dro goude serriñ ar prenestroù kont all, mar plij.

en: Authentication failed
br: C'hwitet eo an dilesadur

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
br: <b>%1</b> en deus ezhomm da vont d'ho kont %2.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
br: <b>%1</b> a garfe mont d'ho kont %2.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
br: Choazit ur gont bremañ, pe lezit ar bazenn-mañ a-gostez ha choazit ur gont diwezhatoc'h.

en: Close the app
br: Serrit an arloadoù

en: Skip
br: Lammat

en: Choose account
br: Dibab ur gont

en: Oops, something went wrong.
br: Popop, un dra a-dreuz zo bet.

en: Browser
br: Merdeer

en: Web Browser
br: Merdeer web

en: Browse the World Wide Web
br: Merdeiñ war ar Web

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
br: Internet;WWW;Merdeer;Web;Ergerzher

en: Open a New Window
br: Digeriñ ur prenestr nevez

en: Open a New Private Window
br: Digeriñ ur prenestr prevez nevez
