webbrowser-app - en to cs translation catalogue (175 entries)

en: JavaScript Alert
cs: Varování JavaScriptu

en: Authentication required.
cs: Je požadováno ověření.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
cs: Webová stránka %1 požaduje ověření.

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Password
cs: Heslo

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Confirm Navigation
cs: Potvrdit navigaci

en: Leave
cs: Opustit

en: Stay
cs: Zůstat

en: This connection is untrusted
cs: Toto spojení není důvěryhodné

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted.
cs: Pokoušíte se bezpečně spojit s %1, ale bezpečnostní certifikát této stránky není důvěryhodný.

en: Proceed anyway
cs: Přesto pokračovat

en: Back to safety
cs: Zpět na bezpečnější stránku

en: JavaScript Confirmation
cs: Potvrezení JavaScriptu

en: Network Error
cs: Chyba sítě

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
cs: Zdá se, že máte potíže se zobrazením %1.

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
cs: Prosím zkontrolujte připojení a zkuste obnovit stránku.

en: Refresh page
cs: Obnovit stránku

en: Permission Request
cs: Je požadováno povolení

en: This page wants to know your device’s location.
cs: Tato stránka chce znát polohu vašeho zařízení.

en: Deny
cs: Odmítnout

en: Allow
cs: Povolit

en: This site security certificate is not trusted.
cs: Tento certifikát zabezpečení webu není důvěryhodný.

en: Learn more
cs: Zjistěte více

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
cs: Sériové číslo:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
cs: Osoba:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
cs: Adresa osoby:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
cs: Vydavatel:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
cs: Adresa vydavatele:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
cs: Platná od:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
cs: Platná do:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
cs: Otisk prstu (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
cs: Neměli byste pokračovat, a to zejména pokud jste nikdy neviděli podobné varování pro tuto stránku.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which does not match the identity of the site.
cs: Snažili jste se připojit k %1, avšak server předložil bezpečnostní certifikát, který neodpovídá totožnosti internetové stránky.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which has expired.
cs: Snažili jste se připojit k %1, avšak server předložil bezpečnostní certifikát, který vypršel.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which contains invalid dates.
cs: Snažili jste se připojit k %1, avšak server předložil bezpečnostní certifikát, který obsahuje nesprávná data.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate issued by an entity that is not trusted.
cs: Snažili jste se připojit k %1, avšak server předložil bezpečnostní certifikát, který byl vydán nedůvěryhodným subjektem.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate that has been revoked.
cs: Snažili jste se připojit k %1, avšak server předložil bezpečnostní certifikát, který byl zrušen.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an invalid security certificate.
cs: Snažili jste se připojit k %1, avšak server předložil bezpečnostní certifikát, který není platný.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an insecure security certificate.
cs: Snažili jste se připojit k %1, avšak server předložil bezpečnostní certifikát je nedůvěryhodný.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: This site security certificate is not trusted
    You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which failed our security checks for an unknown reason.
cs: Bezpečnostní certifikát této stránky není důvěryhodný
    Snažili jste se připojit k %1, avšak server předložil bezpečnostní certifikát, který neprošel bezpečnostní kontrolou z neznámého důvodu.

en: Permission
cs: Oprávnění

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
cs: Povolit této doméně přístup ke kameře a mikrofonu?

en: Allow this domain to access your camera?
cs: Povolit této doméně přístup ke kameře?

en: Allow this domain to access your microphone?
cs: Povolit této doméně přístup k mikrofonu?

note: TRANSLATORS: %1 is the URL of the site requesting access to camera and/or microphone and %2 is the URL of the site that embeds it
en: %1 (embedded in %2)
cs: %1 (přistupuje z %2)

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: JavaScript Prompt
cs: Výzva JavaScriptu

en: Proxy authentication required.
cs: Je vyžadována proxy autorizace.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
cs: Stránka %1:%2 vyžaduje ověření.

en: Back
cs: Zpět

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
cs: Starší stránka

en: Bookmark
cs: Záložka

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
cs: Přidat stránku do záložek

en: Bookmark link
cs: Záložka odkazu

en: Clear History
cs: Vymazat historii

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
cs: Smazat historii procházení

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Copy image
cs: Kopírovat obrázek

en: Copy link
cs: Kopírovat odkaz

en: Cut
cs: Vyjmout

en: Erase
cs: Smazat

en: Find in page
cs: Najít na stránce

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
cs: Hledat na stránce

en: Forward
cs: Vpřed

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
cs: Novější stránka

en: Goto
cs: Přejít na

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
cs: Adresa;URL;www

en: New Tab
cs: Nový panel

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
cs: Otevřít v novém panelu

en: Open image in new tab
cs: Otevřít obrázek v novém panelu

en: Open link in new background tab
cs: Otevřít odkaz v novém panelu na pozadí

en: Open link in new tab
cs: Otevřít odkaz v novém panelu

en: Open video in new tab
cs: Otevřít video v novém tabu

en: Paste
cs: Vložit

en: Redo
cs: Opakovat

en: Reload
cs: Obnovit

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
cs: Opustit stránku

en: Save image
cs: Uložit obrázek

en: Save link
cs: Uložit odkaz

en: Save video
cs: Uložit video

en: Select all
cs: Zvolit vše

en: Share
cs: Sdílet

en: Undo
cs: Zpět

en: find in page
cs: najít na stránce

en: search or enter an address
cs: hledat nebo zadat adresu

en: Bookmark Added
cs: Záložka přidána

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
cs: Název

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
cs: Uložit v

en: All Bookmarks
cs: Všechny záložky

en: New Folder
cs: Nový adresář

en: Create new folder
cs: Vytvořit nový adresář

en: Save
cs: Uložit

en: Homepage
cs: Domovská stránka

en: Bookmarks
cs: Záložky

en: Done
cs: Hotovo

en: New tab
cs: Nový panel

en: History
cs: Historie

en: Downloads
cs: Stahování

en: Settings
cs: Nastavení

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
cs: Zvolte aplikaci která má otevírat soubory tohoto typu nebo ji přidejte do složky pro stažení.

en: Choose an application
cs: Vyberte aplikaci

en: Download
cs: Stáhnout

en: Download failed
cs: Stahování selhalo

en: Resume
cs: Pokračovat

en: Confirm selection
cs: Potvrdit výběr

en: Delete
cs: Smazat

en: No downloads available
cs: Stahování je nedostupné

en: %1 page | %1 pages
cs[0]: %1 stránka
cs[1]: %1 stránky
cs[2]: %1 stránek

en: Less
cs: Méně

en: Last Visited
cs: Poslední navštívené

en: Yesterday
cs: Včera

en: search history
cs: hledání v historii

en: All History
cs: Celá historie

en: Today
cs: dnes

en: This is a private tab
cs: Toto je anonymní záložka

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
cs: Stránky, které budete prohlížet se neobjeví v historii prohlížení.
    Ovšem záložky, které vytvoříte, zůstanou zachovány.

en: More
cs: Více

en: Top sites
cs: Nejnavštěvovanější stránky

en: You haven't visited any site yet
cs: Nebyly navštíveny žádné stránky

en: The rendering process has been closed for this tab.
cs: Pro tento panel vykreslování skončilo.

note: TRANSLATORS: %1 is the URL of the page that crashed the renderer process
en: Something went wrong while displaying %1.
cs: Bohužel se nepodařilo zobrazit %1.

en: The system is low on memory and can't display this webpage. Try closing unneeded tabs and reloading.
cs: Systém má málo paměti a nemůže zobrazit tuto webovou stránku. Ukončete nepotřebné taby s zkuste to znovu.

en: Close tab
cs: Zavřít panel

en: This site has insecure content
cs: Tato stránka má nezabezpečený obsah

en: Identity Not Verified
cs: Totožnost neověřena

en: The identity of this website has not been verified.
cs: Totožnost této internetové stránky nebyla ověřena.

en: Server certificate does not match the identity of the site.
cs: Server certifikát nesouhlasí s totožností internetové stránky.

en: Server certificate has expired.
cs: Server certifikát vypršel.

en: Server certificate contains invalid dates.
cs: Server certifikát obsahuje neplatná data.

en: Server certificate is issued by an entity that is not trusted.
cs: Server certifikát je vydán nedůvěryhodným subjektem.

en: Server certificate has been revoked.
cs: Server certifikát byl zrušen.

en: Server certificate is invalid.
cs: Server certifikát je neplatný.

en: Server certificate is insecure.
cs: Server certifikát je nedůvěryhodný.

en: Server certificate failed our security checks for an unknown reason.
cs: Certifikát serveru neprošel bezpečnostní kontrolou z neznámého důvodu.

en: You are connected to
cs: Jste připojeni k

en: Which is run by
cs: Který spravuje

en: Default
cs: Výchozí

en: Search engine
cs: Vyhledávač

en: Restore previous session at startup
cs: Obnovit předchozí relaci při startu

en: Privacy & permissions
cs: Soukromí & oprávnění

en: Reset browser settings
cs: Obnovit nastavení prohlížeče

en: Camera & microphone
cs: Kamera & mikrofón

en: Clear Browsing History
cs: Smazat historii procházení

en: Clear Browsing History?
cs: Smazat historii?

en: Clear Cache
cs: Vymazat Cache

en: Clear Cache?
cs: Vyčistit vyrovnávací paměť?

en: Clear
cs: Vyčistit

en: Microphone
cs: Mikrofon

en: Camera
cs: Kamera

en: Swipe Up To Exit Full Screen
cs: Přejeďte prstem nahoru pro ukončení módu celé obrazovky

en: Press ESC To Exit Full Screen
cs: Stiskněte ESC pro ukončení módu celé obrazovky

en: Tap to view
cs: Klepnout pro zobrazení

en: Close Tab
cs: Zavřít panel

en: Remove
cs: Odebrat

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Ubuntu Web Browser
cs: %1 - Internetový prohlížeč Ubuntu

en: Ubuntu Web Browser
cs: Internetový prohlížeč Ubuntu

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
cs: Žádný účet nebyl spojen s touto webovou aplikací; stiskněte tlačítko níže k přidání účtu.

en: Add account
cs: Přidat účet

en: Don't use an account
cs: Nepoužívat účet

en: Account error
cs: Problém s účtem

en: Close
cs: Zavřít

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
cs: Okno účtu nemůže být otevřeno. Můžete vytvářet pouze jeden účet současně, prosím zkuste to znova po zavření všech ostatních oken účtů.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
cs: <b>%1</b> vyžaduje přístup do vašeho %2 online účtu.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
cs: <b>%1</b> žádá o přístup do vašeho %2 online účtu.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
cs: Nyní si zvolte účet nebo tento krok prozatím přeskočte.

en: Close the app
cs: Zavřít aplikaci

en: Skip
cs: Přeskočit

en: Choose account
cs: Vyberte účet

en: Oops, something went wrong.
cs: Jejda, něco se pokazilo.

en: Browser
cs: Prohlížeč

en: Web Browser
cs: Internetový prohlížeč

en: Browse the World Wide Web
cs: Prohlížeč World Wide Webu

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
cs: Internet;WWW;Prohlížeč;Web;Explorer
