webbrowser-app - en to cy translation catalogue (174 entries)

en: JavaScript Alert
cy: Rhybudd JavaScript

en: OK
cy: Iawn

en: Authentication required.
cy: Angen dilysiad.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
cy: Mae angen dilysiad ar wefan  %1

en: Username
cy: Enw Defnyddiwr

en: Password
cy: Cyfrinair

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Confirm Navigation
cy: Cadarnhau Llywio

en: Leave
cy: Gadael

en: Stay
cy: Aros

en: This connection is untrusted
cy: Mae'r cysylltiad hwn yn annibynadwy

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted.
cy: Rydych yn ceisio cyrraedd %1 yn ddiogel ond mae tystysgrif diogelwch y wefan yn annibynadwy.

en: Proceed anyway
cy: Parhau beth bynnag

en: Back to safety
cy: Nôl i le diogel

en: JavaScript Confirmation
cy: Cadarnhad JavaScript

en: Network Error
cy: Gwall Rhwydwaith

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
cy: Mae'n debyg eich bod yn cael trafferth gweld: %1.

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
cy: Gwiriwch eich gosodiadau rhwydwaith a cheisiwch adnewyddu'r dudalen.

en: Refresh page
cy: Adnewyddu tudalen

en: Permission Request
cy: Cais Caniatâd

en: This page wants to know your device’s location.
cy: Mae'r dudalen hon eisiau gwybod lleoliad eich dyfais.

en: Deny
cy: Gwrthod

en: Allow
cy: Caniatáu

en: This site security certificate is not trusted.
cy: Nid yw tystysgrif diogelwch y dudalen hon yn ddibynadwy.

en: Learn more
cy: Dysgu rhagor

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
cy: Rhif cyfresol:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
cy: Goddrych:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
cy: Cyfeiriad goddrych:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
cy: Cyhoeddwr:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
cy: Cyfeiriad cyhoeddwr:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
cy: Yn ddilys o:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
cy: Yn ddilys tan:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
cy: Ôl bys (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
cy: Ni ddyliech barhau, yn enwedig os nad ydych wedi gweld y rhybudd hwn o'r blaen ar gyfer y safle hon.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which does not match the identity of the site.
cy: Fe geisioch chi gyrraedd %1 ond cyflwynodd y gweinydd dystystrif diogelwch sydd ddim yn cydweddu â hunaniaeth y safle.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which has expired.
cy: Fe geisioch chi gyrraedd %1 ond cyflwynodd y gweinydd dystystrif diogelwch sydd wedi dod i ben.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which contains invalid dates.
cy: Fe geisioch chi gyrraedd %1 ond cyflwynodd y gweinydd dystystrif diogelwch sy'n cynnwys dyddiadau annilys.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate issued by an entity that is not trusted.
cy: Fe geisioch chi gyrraedd %1 ond cyflwynodd y gweinydd dystystrif diogelwch gan endid nad oes modd ymddiried ynddo.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate that has been revoked.
cy: Fe geisioch chi gyrraedd %1 ond cyflwynodd y gweinydd dystystrif diogelwch sydd wedi ei dirymu.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an invalid security certificate.
cy: Fe geisioch chi gyrraedd %1 ond cyflwynodd y gweinydd dystystrif diogelwch annilys.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an insecure security certificate.
cy: Fe geisioch chi gyrraedd %1 ond cyflwynodd y gweinydd dystystrif diogelwch anniogel.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: This site security certificate is not trusted
    You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which failed our security checks for an unknown reason.
cy: Does dim modd ymddiried yn nhystysgrif diogelwch y safle.
    Fe geisioch chi gyrraedd %1 ond cyflwynodd y gweinydd dystystrif diogelwch fethodd ein gwiriad diogelwch am reswm anhysbys.

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
cy: Caniatáu i'r parth hwn gael mynediad i'ch camera a'ch meicroffon?

en: Allow this domain to access your camera?
cy: Caniatáu i'r parth hwn gael mynediad i'ch camera?

en: Allow this domain to access your microphone?
cy: Caniatáu i'r parth hwn gael mynediad i'ch meicroffon?

note: TRANSLATORS: %1 is the URL of the site requesting access to camera and/or microphone and %2 is the URL of the site that embeds it
en: %1 (embedded in %2)
cy: %1 (wedi ei fewnblannu yn %2)

en: Yes
cy: Iawn

en: No
cy: Na

en: JavaScript Prompt
cy: Proc JavaScript

en: Proxy authentication required.
cy: Angen dilysiad dirprwy

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
cy: Mae angen dilysiad ar wefan  %1:%2

en: Back
cy: Nôl

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
cy: Tudalen Hŷn

en: Bookmark
cy: Nod Tudalen

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
cy: Ychwanegu Nod Tudalen i'r dudalen hon

en: Bookmark link
cy: Dolen Nod Tudalen

en: Clear History
cy: Clirio Hanes

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
cy: Clirio Hanes Llywio

en: Copy
cy: Copïo

en: Copy image
cy: Copïo delwedd

en: Copy link
cy: Copïo dolen

en: Cut
cy: Torri

en: Erase
cy: Dileu

en: Find in page
cy: Canfod yn y dudalen

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
cy: Canfod yn y dudalen

en: Forward
cy: Ymlaen

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
cy: Tudalen Mwy Newydd

en: Goto
cy: Mynd i

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
cy: Cyfeiriad;URL;www

en: New Tab
cy: Tab Newydd

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
cy: Agor Tab Newydd

en: Open image in new tab
cy: Agor delwedd mewn tab newydd

en: Open link in new background tab
cy: Agor dolen mewn tab cefndir newydd

en: Open link in new tab
cy: Agor dolen mewn tab newydd

en: Open video in new tab
cy: Agor fideo mewn tab newydd

en: Paste
cy: Gludo

en: Redo
cy: Ail-wneud

en: Reload
cy: Ail-lwytho

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
cy: Gadael tudalen

en: Save image
cy: Cadw delwedd

en: Save link
cy: Cadw'r ddolen

en: Save video
cy: Cadw fideo

en: Select all
cy: Dewis popeth

en: Share
cy: Rhannu

en: Undo
cy: Dadwneud

en: find in page
cy: canfod yn y dudalen

en: search or enter an address
cy: chwiliwch neu rowch gyfeiriad

en: Bookmark Added
cy: Ychwanegwyd Nod Tudalen

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
cy: Enw

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
cy: Cadw yn

en: All Bookmarks
cy: Pob Nod Tudalen

en: New Folder
cy: Plygell Newydd

en: Create new folder
cy: Creu plygell newydd

en: Save
cy: Cadw

en: Homepage
cy: Tudalen Gartref

en: Bookmarks
cy: Nodau Tudalen

en: Done
cy: Cwblhawyd

en: New tab
cy: Tab newydd

en: History
cy: Hanes

en: Downloads
cy: Llwythiadau i lawr

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
cy: Dewiswch raglen i agor y ffeil hon neu ei hychwanegu i'r ffolder llwytho i lawr.

en: Choose an application
cy: Dewis rhaglen

en: Download
cy: Llwytho i lawr

en: Download failed
cy: Methodd y llwytho i lawr

en: Resume
cy: Ailgychwyn

en: Confirm selection
cy: Cadarnhau'r dewis

en: Delete
cy: Dileu

en: No downloads available
cy: Dim llwythi ar gael

en: %1 page | %1 pages
cy[0]: %1 tudalen
cy[1]: %1 tudalen
cy[2]: %1 tudalen
cy[3]: %1 tudalen

en: Less
cy: Llai

en: Last Visited
cy: Ymwelwyd Ddiwethaf

en: Yesterday
cy: Ddoe

en: search history
cy: hanes chwilio

en: All History
cy: Yr Holl Hanes

en: Today
cy: Heddiw

en: This is a private tab
cy: Tab preifat yw hwn

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
cy: Ni fydd tudalennau y porwch chi yn y tab hwn yn ymddangos yn hanes eich porwr.
    Bydd nodau tudalen yr ydych yn eu creu yn cael eu cadw serch hynny.

en: More
cy: Mwy

en: Top sites
cy: Prif safleoedd

en: You haven't visited any site yet
cy: Nid ydych wedi ymweld â safle eto

en: The rendering process has been closed for this tab.
cy: Mae'r broses llunio wedi ei gau yn y tab hwn.

note: TRANSLATORS: %1 is the URL of the page that crashed the renderer process
en: Something went wrong while displaying %1.
cy: Aeth rhywbeth o'i le wrth ddangos %1

en: The system is low on memory and can't display this webpage. Try closing unneeded tabs and reloading.
cy: Mae lefel y cof y isel ar y system ac nid oes modd dangos y dudalen gwe hon. Ceisiwch gau tabiau diangen ac ail lwytho.

en: Close tab
cy: Cau tab

en: This site has insecure content
cy: Mae cynnwys y safle hwn yn anniogel

en: Identity Not Verified
cy: Heb Ddilysu Hunaniaeth

en: The identity of this website has not been verified.
cy: Nid yw hunaniaeth y wefan hon wedi'i dilysu.

en: Server certificate does not match the identity of the site.
cy: Nid yw tystysgrif y gweinydd yn cydweddu â'r safle.

en: Server certificate has expired.
cy: Tystysgrif y gweinydd wedi dod i ben.

en: Server certificate contains invalid dates.
cy: Tystysgrif y gweinydd yn cynnwys dyddiadau annilys.

en: Server certificate is issued by an entity that is not trusted.
cy: Darparwyd tystysgrif y gweinydd gan endid annibynadwy.

en: Server certificate has been revoked.
cy: Tystysgrif y gweinydd wedi'i ddirymu.

en: Server certificate is invalid.
cy: Tystysgrif y gweinydd yn annilys.

en: Server certificate is insecure.
cy: Tystysgrif y gweinydd yn anniogel.

en: Server certificate failed our security checks for an unknown reason.
cy: Methodd tystysgrif y gweinydd ein gwiriad diogelwch am reswm anhysbys.

en: You are connected to
cy: Rydych wedi cysylltu â

en: Which is run by
cy: Sy'n cael ei redeg gan

en: Default
cy: Rhagosodedig

en: Search engine
cy: Peiriant chwilio

en: Restore previous session at startup
cy: Adfer y sesiwn flaenorol wrth gychwyn

en: Privacy & permissions
cy: Preifatrwydd a chaniatâd

en: Reset browser settings
cy: Ailosod gosodiadau porwr

en: Camera & microphone
cy: Camera a meicroffon

en: Clear Browsing History
cy: Clirio Hanes Pori

en: Clear Browsing History?
cy: Clirio Hanes Pori

en: Clear Cache
cy: Gwagio'r Celc

en: Clear Cache?
cy: Clirio'r Storfa

en: Clear
cy: Clirio

en: Microphone
cy: Meicroffon

en: Swipe Up To Exit Full Screen
cy: Traw i Fyny i Adael Sgrîn Lawn

en: Press ESC To Exit Full Screen
cy: Pwyswch ESC i Adael Sgrîn Lawn

en: Tap to view
cy: Tapiwch i weld

en: Close Tab
cy: Cau'r Tab

en: Remove
cy: Tynnu

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Ubuntu Web Browser
cy: %1 - Porwr Gwe Ubuntu

en: Ubuntu Web Browser
cy: Porwr Gwe Ubuntu

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
cy: Does dim cyfrifon wedi'u cysylltu â'r ap hwn; gwasgwch yr eitem isod i ychwanegu cyfrif.

en: Add account
cy: Ychwanegu cyfrif

en: Don't use an account
cy: Peidio defnyddio cyfrif

en: Account error
cy: Gwall cyfrif

en: Close
cy: Cau

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
cy: Methwyd agor ffenestr cyfrif. Dim ond un cyfrif allwch chi greu ar y tro; ceisiwch eto ar ôl cau pob ffenestr cyfrif arall.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
cy: Mae <b>%1</b> angen mynediad at eich cyfrif arlein %2

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
cy: Mae <b>%1</b> eisiau mynediad at eich cyfrif arlein %2

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
cy: Dewiswch gyfrif nawr, neu neidio'r cam hwn a dewis cyfrif arlein wedyn.

en: Close the app
cy: Cau'r ap

en: Skip
cy: Neidio

en: Choose account
cy: Dewiswch gyfrif

en: Oops, something went wrong.
cy: Wps, aeth rhywbeth o'i le.

en: Browser
cy: Porwr

en: Web Browser
cy: Porwr Gwe

en: Browse the World Wide Web
cy: Pori'r We Fyd Eang

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
cy: Rhyngrwyd;WWW;Porwr;Gwe;Fforiwr
