webbrowser-app - en to fr translation catalogue (109 entries)

en: JavaScript Alert
fr: Alerte JavaScript

en: Authentication required.
fr: Authentification exigée.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
fr: Le site Web %1 exige l'authentification.

en: Username
fr: Nom d’utilisateur

en: Password
fr: Mot de passe

en: Cancel
fr: Annuler

en: Confirm Navigation
fr: Confirmer la navigation

en: Leave
fr: Quitter

en: Stay
fr: Rester

en: This connection is untrusted
fr: Cette connexion n'est pas fiable

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted.
fr: Vous essayez d'atteindre %1 de façon sécurisée, mais le certificat de sécurité de ce site Web n'est pas fiable.

en: Proceed anyway
fr: Poursuivre quand même

en: Back to safety
fr: Retour vers la sécurité

en: JavaScript Confirmation
fr: Confirmation JavaScript

en: Network Error
fr: Erreur réseau

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
fr: Il semblerait que vous ayez des problèmes à visualiser : %1.

en: Refresh page
fr: Rafraîchir la page

en: Permission Request
fr: Demande d'autorisation

en: This page wants to know your device’s location.
fr: Cette page veut connaître la position de votre appareil.

en: Deny
fr: Refuser

en: Allow
fr: Permettre

en: This site security certificate is not trusted.
fr: Le certificat de sécurité de ce site n'est pas digne de confiance.

en: Learn more
fr: En savoir plus

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
fr: Numéro de série :
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
fr: Sujet :
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
fr: Adresse du sujet :
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
fr: Émetteur :
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
fr: Adresse de l’émetteur :
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
fr: Valide à partir du :
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
fr: Valide jusqu'au :
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
fr: Empreinte (SHA1) :
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
fr: Vous ne devriez pas continuer, particulièrement si vous n'avez jamais vu cet avertissement pour ce site.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which does not match the identity of the site.
fr: Vous avez essayé d'accéder à %1 mais le serveur a présenté un certificat de sécurité qui ne correspond pas à l'identité du site.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which has expired.
fr: Vous avez essayé d'accéder à %1 mais le serveur a présenté un certificat de sécurité qui a expiré.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which contains invalid dates.
fr: Vous avez essayé d'accéder à %1 mais le serveur a présenté un certificat de sécurité qui contient des dates invalides.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate issued by an entity that is not trusted.
fr: Vous avez essayé d'accéder à %1 mais le serveur a présenté un certificat de sécurité émis par une entité qui n'est pas digne de confiance.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate that has been revoked.
fr: Vous avez essayé d'accéder à %1 mais le serveur a présenté un certificat de sécurité qui a été révoqué.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an invalid security certificate.
fr: Vous avez essayé d'accéder à %1 mais le serveur a présenté un certificat de sécurité invalide.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an insecure security certificate.
fr: Vous avez essayé d'accéder à %1 mais le serveur a présenté un certificat de sécurité non sécuritaire.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: This site security certificate is not trusted
    You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which failed our security checks for an unknown reason.
fr: Le certificat de sécurité de ce site n'est pas digne de confiance
    Vous avez essayé d'accéder à %1 mais le serveur a présenté un certificat de sécurité qui n'a pas réussi nos tests de sécurité pour une raison inconnue.

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: JavaScript Prompt
fr: Invite JavaScript

en: Proxy authentication required.
fr: Authentification du serveur mandataire exigée.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
fr: Le site Web %1:%2 exige l'authentification.

en: Back
fr: Précédent

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
fr: Pages anciennes

en: Bookmark
fr: Marque-pages

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
fr: Ajouter cette page aux marque-pages

en: Bookmark link
fr: Lien du marque-page

en: Clear History
fr: Effacer l'historique

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
fr: Effacer l'historique de navigation

en: Copy
fr: Copier

en: Copy image
fr: Copier l'image

en: Copy link
fr: Copier le lien

en: Forward
fr: Suivant

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
fr: Pages plus récentes

en: Goto
fr: Aller sur

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
fr: Adresse;URL;www

en: New Tab
fr: Nouvel onglet

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
fr: Ouvrir un nouvel onglet

en: Open image in new tab
fr: Ouvrir l'image dans un nouvel onglet

en: Open link in new background tab
fr: Ouvrir le lien dans un nouvel onglet d'arrière-plan

en: Open link in new tab
fr: Ouvrir le lien dans un nouvel onglet

en: Reload
fr: Recharger

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
fr: Quitter la page

en: Save image
fr: Enregistrer l'image

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Share
fr: Partager

en: search or enter an address
fr: rechercher ou saisir une adresse

en: Save
fr: Enregistrer

en: Homepage
fr: Page d’accueil

en: Bookmarks
fr: Marque-pages

en: Done
fr: Terminé

en: New tab
fr: Nouvel onglet

en: History
fr: Historique

en: Settings
fr: Paramètres

en: Delete
fr: Supprimer

en: Less
fr: Moins

en: Last Visited
fr: Dernière visite

en: Yesterday
fr: Hier

en: Top sites
fr: Sites populaires

en: This site has insecure content
fr: Ce site a un contenu non sécuritaire

en: Identity Not Verified
fr: Identité non vérifiée

en: The identity of this website has not been verified.
fr: L'identité de ce site Web n'a pas été vérifiée.

en: Server certificate does not match the identity of the site.
fr: Le certificat du serveur ne correspond pas à l'identité du site.

en: Server certificate has expired.
fr: Le certificat du serveur a expiré.

en: Server certificate contains invalid dates.
fr: Le certificat du serveur contient des dates invalides.

en: Server certificate is issued by an entity that is not trusted.
fr: Le certificat du serveur est émis par une entité en qui on ne peut faire confiance.

en: Server certificate has been revoked.
fr: Le certificat du serveur a été révoqué.

en: Server certificate is invalid.
fr: Le certificat du serveur est invalide.

en: Server certificate is insecure.
fr: Le certificat du serveur n'est pas sécurisé.

en: Server certificate failed our security checks for an unknown reason.
fr: Le certificat du serveur a échoué nos contrôles de sécurité pour une raison non déterminée.

en: You are connected to
fr: Vous êtes connecté à

en: Which is run by
fr: Qui est exploité par

en: Search engine
fr: Moteur de recherche

en: Restore previous session at startup
fr: Restaurer la session précédente au démarrage

en: Reset browser settings
fr: Réinitialiser les paramètres du navigateur

en: Clear Browsing History
fr: Effacer l’historique de navigation

en: Clear Cache
fr: Vider le cache

en: Clear
fr: Effacer

en: Tap to view
fr: Toucher pour voir

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Ubuntu Web Browser
fr: %1 - Navigateur Web Ubuntu

en: Ubuntu Web Browser
fr: Navigateur Web Ubuntu

en: Add account
fr: Ajouter un compte

en: Browser
fr: Navigateur

en: Web Browser
fr: Navigateur Web

en: Browse the World Wide Web
fr: Parcourir sur le Web

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
fr: Internet;WWW;Navigateur;Web;Fureteur
