webbrowser-app - en to gl translation catalogue (186 entries)

en: JavaScript Alert
gl: Alerta de JavaScript

en: OK
gl: Aceptar

en: Authentication required.
gl: Precisa autenticación.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
gl: A web %1 precisa autenticación.

en: Username
gl: Nome do usuario

en: Password
gl: Contrasinal

en: Cancel
gl: Cancelar

en: Confirm Navigation
gl: Confirmar navegación

en: Leave
gl: Saír

en: Stay
gl: Quedar

en: This connection is untrusted
gl: Esta conexión non é fiábel

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted.
gl: Está tentando acceder de forma segura a %1 pero o certificado de seguranza da web non é fiábel.

en: Proceed anyway
gl: Continuar aínda así

en: Back to safety
gl: Volver á seguranza

en: JavaScript Confirmation
gl: Confirmación de JavaScript

en: Network Error
gl: Erro de rede

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
gl: Semella que existen problemas para acceder a: %1.

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
gl: Comprobe os axustes da rede e actualice de novo a páxina.

en: Refresh page
gl: Actualizar a páxina

en: Permission Request
gl: Petición de permiso

en: This page wants to know your device’s location.
gl: Esta páxina quere coñecer a localización do dispositivo.

en: Deny
gl: Rexeitar

en: Allow
gl: Permitir

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website and %2 is a string that the website sends with more information about the authentication challenge (technically called "realm")
en: The website at %1 requires authentication. The website says "%2"
gl: O sitio web %1 require autenticación. O sitio di «%2»

en: This site security certificate is not trusted.
gl: O certificado de seguranza deste sitio non é fiábel.

en: Learn more
gl: Saber máis

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
gl: Número de serie:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
gl: Suxeito:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
gl: Enderezo do suxeito:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
gl: Emisor:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
gl: Enderezo do emisor:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
gl: Válido desde:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
gl: Válido ata:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
gl: Pegada dixital (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
gl: Non debería continuar, especialmente se nunca vira este aviso para este sitio.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which does not match the identity of the site.
gl: Intentou conectar con %1 pero o servidor presentou un certificado de seguranza que non coincide coa identidade do sitio.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which has expired.
gl: Intentou conectar con %1 pero o servidor presentou un certificado de seguranza caducado.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which contains invalid dates.
gl: Intentou conectar con %1 pero o servidor presentou un certificado de seguranza que contén datos incorrectos.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate issued by an entity that is not trusted.
gl: Intentou conectar con %1 pero o servidor presentou un certificado de seguranza emitido por unha entidade non fiábel.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate that has been revoked.
gl: Intentou conectar con %1 pero o servidor presentou un certificado de seguranza revogado.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an invalid security certificate.
gl: Intentou conectar con %1 pero o servidor presentou un certificado de seguranza non válido.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an insecure security certificate.
gl: Intentou conectar con %1 pero o servidor presentou un certificado de seguranza inseguro.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: This site security certificate is not trusted
    You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which failed our security checks for an unknown reason.
gl: O certificado de seguranza deste sitio non é fiábel
    Intentou conectar con %1 pero o servidor presentou un certificado de seguranza que non superou as nosas comprobacións.

en: Permission
gl: Permiso

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
gl: Permite a este dominio acceder á cámara e ao micrófono?

en: Allow this domain to access your camera?
gl: Permite a este dominio acceder á cámara?

en: Allow this domain to access your microphone?
gl: Permite a este dominio acceder ao micrófono?

note: TRANSLATORS: %1 is the URL of the site requesting access to camera and/or microphone and %2 is the URL of the site that embeds it
en: %1 (embedded in %2)
gl: %1 (encaixada en %2)

en: Yes
gl: Si

en: No
gl: Non

en: JavaScript Prompt
gl: Aviso de JavaScript

en: Proxy authentication required.
gl: Requírese a autenticación no proxy.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
gl: A web %1:%2 require autenticación.

en: Back
gl: Volver

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
gl: Páxina máis antiga

en: Bookmark
gl: Marcador

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
gl: Engadir a páxina aos marcadores

en: Bookmark link
gl: Ligazón do marcador

en: Clear History
gl: Limpar o historial

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
gl: Limpar o historial de navegación

en: Copy
gl: Copiar

en: Copy image
gl: Copiar a imaxe

en: Copy link
gl: Copiar a ligazón

en: Cut
gl: Cortar

en: Erase
gl: Borrar

en: Find in page
gl: Buscar na páxina

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
gl: Buscar na páxina

en: Forward
gl: Seguir

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
gl: Páxina máis recente

en: Goto
gl: Ir a

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
gl: Enderezo;URL;www

en: New Tab
gl: Nova lapela

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
gl: Abrir unha nova lapela

en: Open image in new tab
gl: Abrir a imaxe nunha nova lapela

en: Open link in default browser
gl: Abrir ligazón no navegador predeterminado

en: Open link in new background tab
gl: Abrir ligazón en nova lapela en 2º plano

en: Open link in new tab
gl: Abrir a ligazón nunha nova lapela

en: Open link in new window
gl: Abrir ligazón nunha xanela nova

en: Open link in private window
gl: Abrir ligazón nunha xanela privada

en: Open video in new tab
gl: Abrir vídeo nunha lapela nova

en: Paste
gl: Pegar

en: Redo
gl: Refacer

en: Reload
gl: Recargar

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
gl: Saír da páxina

en: Save image
gl: Gardar a imaxe

en: Save link
gl: Gardar ligazón

en: Save video
gl: Gardar vídeo

en: Select all
gl: Seleccionar todo

en: Share
gl: Compartir

en: Undo
gl: Desfacer

en: find in page
gl: buscar na páxina

en: search or enter an address
gl: Buscar ou introducir un enderezo

en: Bookmark Added
gl: Marcador engadido

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
gl: Nome

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
gl: Gardar en

en: All Bookmarks
gl: Todos os marcadores

en: New Folder
gl: Novo cartafol

en: Create new folder
gl: Crear un novo cartafol

en: Save
gl: Gardar

en: Homepage
gl: Páxina de inicio

en: Bookmarks
gl: Marcadores

en: Done
gl: Feito

en: New tab
gl: Nova lapela

en: New window
gl: Nova xanela

en: New private window
gl: Nova xanela privada

en: History
gl: Historial

en: Downloads
gl: Descargas

en: Settings
gl: Axustes

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
gl: Seleccionar un aplicativo para abrir este ficheiro ou engadilo ao cartafol de descargas.

en: Choose an application
gl: Seleccionar aplicativo

en: Download
gl: Descargar

en: Download failed
gl: Produciuse un fallo na descarga

en: Resume
gl: Continuar

en: Confirm selection
gl: Confirmar selección

en: Delete
gl: Eliminar

en: No downloads available
gl: Non hai descargas dispoñíbeis

en: %1 page | %1 pages
gl[0]: %1 páxina
gl[1]: %1 páxinas

en: Less
gl: Menos

en: Last Visited
gl: Últimas visitas

en: Yesterday
gl: Onte

en: search history
gl: buscar no historial

en: All History
gl: Todo o historial

en: Today
gl: Hoxe

en: This is a private tab
gl: Esta é unha lapela privada

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
gl: As páxinas que vexa nesta lapela non aparecerán no historial de navegación.
    Porén manteranse os marcadores que cree.

en: More
gl: Máis

en: Top sites
gl: Sitios destacados

en: You haven't visited any site yet
gl: Aínda non visitou ningunha páxina

en: The rendering process has been closed for this tab.
gl: Pechouse o proceso de renderización desta lapela.

note: TRANSLATORS: %1 is the URL of the page that crashed the renderer process
en: Something went wrong while displaying %1.
gl: Produciuse un fallo na visualización de %1.

en: The system is low on memory and can't display this webpage. Try closing unneeded tabs and reloading.
gl: Queda pouca memoria no sistema para visualizar a páxina web. Peche as lapelas innecesarias e volva cargar a páxina.

en: Close tab
gl: Pechar a lapela

en: This site has insecure content
gl: Este sitio ten contido inseguro

en: Identity Not Verified
gl: Identidade non comprobada

en: The identity of this website has not been verified.
gl: Non foi posíbel comprobar a identidade desta web.

en: Server certificate does not match the identity of the site.
gl: O certificado do servidor non coincide coa identidade do sitio.

en: Server certificate has expired.
gl: O certificado do servidor caducou.

en: Server certificate contains invalid dates.
gl: O certificado do servidor contén datas incorrectas.

en: Server certificate is issued by an entity that is not trusted.
gl: O certificado do servidor emitiuno unha entidade non fiábel.

en: Server certificate has been revoked.
gl: O certificado do servidor foi revogado.

en: Server certificate is invalid.
gl: O certificado do servidor é incorrecto.

en: Server certificate is insecure.
gl: O certificado do servidor é inseguro.

en: Server certificate failed our security checks for an unknown reason.
gl: O certificado do servidor fallou nas comprobacións de seguranza por un motivo descoñecido.

en: You are connected to
gl: Está conectado a

en: Which is run by
gl: Que está dirixido por

en: Default
gl: Predeterminado

en: Search engine
gl: Motor de busca

en: Restore previous session at startup
gl: Restabelecer a sesión previa ao iniciar

en: Privacy & permissions
gl: Privacidade e permisos

en: Reset browser settings
gl: Restabelecer axustes do navegador

en: Camera & microphone
gl: Cámara e micrófono

en: Clear Browsing History
gl: Borrar historial de navegación

en: Clear Browsing History?
gl: Desexa borrar o historial de navegación?

en: Clear Cache
gl: Limpar a caché

en: Clear Cache?
gl: Desexa borrar a caché?

en: Clear
gl: Borrar

en: Microphone
gl: Micrófono

en: Camera
gl: Cámara

en: Swipe Up To Exit Full Screen
gl: Esvare cara a arriba e saia da pantalla completa

en: Press ESC To Exit Full Screen
gl: Prema ESC e saia da pantalla completa

en: Tap to view
gl: Toque para ver

en: Move to New Window
gl: Mover a unha xanela nova

en: Close Tab
gl: Pechar a lapela

en: Remove
gl: Eliminar

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Ubuntu Web Browser
gl: %1 - Navegador web de Ubuntu

en: Ubuntu Web Browser
gl: Navegador web de Ubuntu

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
gl: Non hai contas ligadas a este aplicativo web, prema no elemento de debaixo para engadir unha.

en: Add account
gl: Engadir conta

en: Don't use an account
gl: Non usar unha conta

en: Account error
gl: Erro de conta

en: Close
gl: Pechar

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
gl: Non foi posíbel abrir a xanela porque só se pode crear unha conta ao mesmo tempo. Ténteo de novo despois de pechar as demais xanelas de contas.

en: Authentication failed
gl: Produciuse un fallo na autenticación

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
gl: <b>%1</b> precisa acceder á súa conta en liña de %2.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
gl: A <b>%1</b> gustaríalle acceder á súa conta en liña de %2.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
gl: Seleccione unha conta ou salte este paso e escolla unha conta en liña noutro momento.

en: Close the app
gl: Pechar o aplicativo

en: Skip
gl: Saltar

en: Choose account
gl: Seleccionar unha conta

en: Oops, something went wrong.
gl: Vaites, algo foi mal.

en: Browser
gl: Navegador

en: Web Browser
gl: Navegador web

en: Browse the World Wide Web
gl: Navegue pola World Wide Web

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
gl: Internet;www;Navegador;Web;Explorador

en: Open a New Window
gl: Abrir unha xanela nova

en: Open a New Private Window
gl: Abrir unha nova xanela privada
