webbrowser-app - en to hu translation catalogue (185 entries)

en: JavaScript Alert
hu: JavaScript figyelmeztetés

en: Authentication required.
hu: Hitelesítés szükséges.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
hu: A(z) %1  oldal hitelesítést igényel.

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Password
hu: Jelszó

en: Cancel
hu: Mégse

en: Confirm Navigation
hu: Navigálás megerősítése

en: Leave
hu: Távozás

en: Stay
hu: Maradás

en: This connection is untrusted
hu: A kapcsolat nem megbízható

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted.
hu: A(z) %1 által használt biztonsági tanúsítvány nem megbízható.

en: Proceed anyway
hu: Folytatás mindenképpen

en: Back to safety
hu: Visszalépés

en: JavaScript Confirmation
hu: JavaScript futtatásának jóváhagyása

en: Network Error
hu: Hálózati hiba

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
hu: Hiba történt a következő megjelenítése közben: %1.

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
hu: Kérjük ellenőrizze a hálózati beállításait, majd frissítse az oldalt.

en: Refresh page
hu: Oldal frissítése

en: Permission Request
hu: Jogosultságigénylés

en: This page wants to know your device’s location.
hu: Ez az oldal hozzá szeretne férni a készüléke helyzetéhez.

en: Deny
hu: Tiltás

en: Allow
hu: Engedélyezés

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website and %2 is a string that the website sends with more information about the authentication challenge (technically called "realm")
en: The website at %1 requires authentication. The website says "%2"
hu: A(z) %1 weboldal hitelesítést igényel. További információ: „%2”

en: This site security certificate is not trusted.
hu: Az oldal biztonsági tanúsítványa nem megbízható.

en: Learn more
hu: Tudjon meg többet

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
hu: Sorozatszám:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
hu: Tárgy:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
hu: Tárgy címe:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
hu: Kibocsátó:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
hu: Kibocsátó címe:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
hu: Érvényesség kezdete:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
hu: Érvényesség lejárta:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
hu: Ujjlenyomat (SHA1)?
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
hu: Nem kellene folytatnia, különösen akkor nem, ha még soha nem találkozott ezzel a figyelmeztetéssel ezen az oldalon.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which does not match the identity of the site.
hu: Az elérni kívánt %1 oldalnál a kiszolgáló által nyújtott biztonsági tanúsítvány nem egyezik meg az oldal identitásával.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which has expired.
hu: Az elérni kívánt %1 oldalnál a kiszolgáló által nyújtott biztonsági tanúsítvány lejárt.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which contains invalid dates.
hu: Az elérni kívánt %1 oldalnál a kiszolgáló által nyújtott biztonsági tanúsítvány érvénytelen dátumokat tartalmaz.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate issued by an entity that is not trusted.
hu: Az elérni kívánt %1 oldalnál a kiszolgáló által nyújtott biztonsági tanúsítványt nem megbízható fél bocsátotta ki.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate that has been revoked.
hu: Az elérni kívánt %1 oldalnál a kiszolgáló által nyújtott biztonsági tanúsítványt visszavonták.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an invalid security certificate.
hu: Az elérni kívánt %1 oldalnál a kiszolgáló által nyújtott biztonsági tanúsítvány érvénytelen.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an insecure security certificate.
hu: Az elérni kívánt %1 oldalnál a kiszolgáló által nyújtott biztonsági tanúsítvány nem biztonságos.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: This site security certificate is not trusted
    You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which failed our security checks for an unknown reason.
hu: Az oldal biztonsági tanúsítványa nem megbízható
    Az elérni kívánt %1 oldalnál a kiszolgáló által nyújtott biztonsági tanúsítvány ismeretlen okból nem ment át a biztonsági ellenőrzésen.

en: Permission
hu: Jogosultságigénylés

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
hu: Engedélyezi a a kamera- és a mikrofon-hozzáférést ennek a tartománynak?

en: Allow this domain to access your camera?
hu: Engedélyezi a a kamera-hozzáférést ennek a tartománynak?

en: Allow this domain to access your microphone?
hu: Engedélyezi a a mikrofon-hozzáférést ennek a tartománynak?

note: TRANSLATORS: %1 is the URL of the site requesting access to camera and/or microphone and %2 is the URL of the site that embeds it
en: %1 (embedded in %2)
hu: %1 (beágyazva ide: %2)

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: JavaScript Prompt
hu: JavaScript parancssor

en: Proxy authentication required.
hu: Proxy hitelesítés szükséges.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
hu: A %1:%2 proxy használatához hitelesítés szükséges.

en: Back
hu: Vissza

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
hu: Előző oldal

en: Bookmark
hu: Könyvjelző

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
hu: Oldal hozzáadása a könyvjelzőkhöz

en: Bookmark link
hu: Mentés könyvjelzőként

en: Clear History
hu: Előzmények törlése

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
hu: Böngészési előzmények törlése

en: Copy
hu: Másolás

en: Copy image
hu: Kép másolása

en: Copy link
hu: Hivatkozás másolása

en: Cut
hu: Kivágás

en: Erase
hu: Törlés

en: Find in page
hu: Keresés

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
hu: Keresés az oldalon

en: Forward
hu: Előre

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
hu: Következő oldal

en: Goto
hu: Ugrás

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
hu: Cím;URL;www

en: New Tab
hu: Új lap

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
hu: Megnyitás új lapon

en: Open image in new tab
hu: Kép megnyitása új lapon

en: Open link in default browser
hu: Hivatkozás megnyitása az alapértelmezett böngészőben

en: Open link in new background tab
hu: Hivatkozás megnyitása új lapon a háttérben

en: Open link in new tab
hu: Hivatkozás megnyitása új lapon

en: Open link in new window
hu: Hivatkozás megnyitása új ablakban

en: Open link in private window
hu: Hivatkozás megnyitása új privát ablakban

en: Open video in new tab
hu: Videó megnyitása új lapon

en: Paste
hu: Beillesztés

en: Redo
hu: Újra

en: Reload
hu: Újratöltés

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
hu: Oldal elhagyása

en: Save image
hu: Kép mentése

en: Save link
hu: Hivatkozás mentése

en: Save video
hu: Videó mentése

en: Select all
hu: Összes kijelölése

en: Share
hu: Megosztás

en: Undo
hu: Visszavonás

en: find in page
hu: keresés

en: search or enter an address
hu: keresés vagy cím megadása

en: Bookmark Added
hu: Könyvjelző hozzáadása

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
hu: Név

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
hu: Mentés ide

en: All Bookmarks
hu: Minden könyvjelző

en: New Folder
hu: Új mappa

en: Create new folder
hu: Új mappa létrehozása

en: Save
hu: Mentés

en: Homepage
hu: Kezdőlap

en: Bookmarks
hu: Könyvjelzők

en: Done
hu: Kész

en: New tab
hu: Új lap

en: New window
hu: Új ablak

en: New private window
hu: Új privát ablak

en: History
hu: Előzmények

en: Downloads
hu: Letöltések

en: Settings
hu: Beállítások

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
hu: Válasszon egy alkalmazást, amivel megnyitja ezt a fájlt, vagy csak töltse le a Letöltések mappába.

en: Choose an application
hu: Alkalmazás kiválasztása

en: Download
hu: Letöltés

en: Download failed
hu: A letöltés meghiúsult

en: Resume
hu: Folytatás

en: Confirm selection
hu: Kiválasztás megerősítése

en: Delete
hu: Törlés

en: No downloads available
hu: Nincsenek letöltések

en: %1 page | %1 pages
hu[0]: %1 oldal
hu[1]: %1 oldal

en: Less
hu: Kevesebb

en: Last Visited
hu: Utoljára meglátogatott

en: Yesterday
hu: Tegnap

en: search history
hu: előzmények keresése

en: All History
hu: Minden előzmény

en: Today
hu: Ma

en: This is a private tab
hu: Ez egy privát lap

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
hu: Az itt megtekintett oldalak nem kerülnek rögzítésre a böngésző előzményeinél.
    A létrehozott könyvjelzők azonban megmaradnak.

en: More
hu: Több

en: Top sites
hu: Leglátogatottabb oldalak

en: You haven't visited any site yet
hu: Még nem látogatott meg egyetlen oldalt sem

en: The rendering process has been closed for this tab.
hu: Az ehhez a laphoz tartozó renderelő folyamat be lett zárva.

note: TRANSLATORS: %1 is the URL of the page that crashed the renderer process
en: Something went wrong while displaying %1.
hu: Valami hiba történt a következő megjelenítése közben: %1

en: The system is low on memory and can't display this webpage. Try closing unneeded tabs and reloading.
hu: A rendszer kevés memóriája miatt nem lehet megjeleníteni ezt a weboldalt. Próbálja bezárni a már nem szükséges lapokat.

en: Close tab
hu: Lap bezárása

en: This site has insecure content
hu: Nem megbízható a tartalom ezen az oldalon

en: Identity Not Verified
hu: Az indentitás nem igazolt.

en: The identity of this website has not been verified.
hu: A webhely valódiságát nem ellenőriztük.

en: Server certificate does not match the identity of the site.
hu: A kiszolgáló tanúsítványai nem egyeznek az oldal identitásával.

en: Server certificate has expired.
hu: A kiszolgáló tanúsítványa lejárt.

en: Server certificate contains invalid dates.
hu: A kiszolgáló tanúsítványa érvénytelen dátumokat tartalmaz.

en: Server certificate is issued by an entity that is not trusted.
hu: A kiszolgáló tanúsítványát egy nem megbízható fél állította ki.

en: Server certificate has been revoked.
hu: A kiszolgáló tanúsítványa vissza lett vonva.

en: Server certificate is invalid.
hu: A kiszolgáló tanúsítványa érvénytelen.

en: Server certificate is insecure.
hu: A kiszolgáló tanúsítványa nem biztonságos.

en: Server certificate failed our security checks for an unknown reason.
hu: A kiszolgáló tanúsítványa ismeretlen okok miatt elbukott a biztonsági ellenőrzésen.

en: You are connected to
hu: Kapcsolódva ide:

en: Which is run by
hu: Üzemeltető:

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Search engine
hu: Keresőmotor

en: Restore previous session at startup
hu: Előző munkamenet induláskor

en: Privacy & permissions
hu: Adatvédelem és jogosultságok

en: Reset browser settings
hu: Böngészőbeállítások visszaállítása

en: Camera & microphone
hu: Kamera és mikrofon

en: Clear Browsing History
hu: Böngészési előzmények törlése

en: Clear Browsing History?
hu: Törli az előzményeket?

en: Clear Cache
hu: Gyorsítótár törlése

en: Clear Cache?
hu: Törli a gyorsítótárat?

en: Clear
hu: Törlés

en: Microphone
hu: Mikrofon

en: Camera
hu: Kamera

en: Swipe Up To Exit Full Screen
hu: Felfelé húzással léphet ki a teljes képernyős módból

en: Press ESC To Exit Full Screen
hu: Az ESC billentyű lenyomásával léphet ki a teljes képernyős módból

en: Tap to view
hu: Koppintson a megtekintéshez

en: Move to New Window
hu: Áthelyezés új ablakba

en: Close Tab
hu: Lap bezárása

en: Remove
hu: Eltávolítás

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Ubuntu Web Browser
hu: %1 - Ubuntu webböngésző

en: Ubuntu Web Browser
hu: Ubuntu webböngésző

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
hu: Nincs fiók megadva ennél a webalkalmazásnál. Itt adhat hozzá újat.

en: Add account
hu: Fiók hozzáadása

en: Don't use an account
hu: Ne használjon egy fiókot sem

en: Account error
hu: Fiók hiba

en: Close
hu: Bezárás

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
hu: A fiók beállítóablak nem nyílott meg. Egyszerre csak egy fiókot adhat hozzá, zárjon be minden ablakot és próbálja újra.

en: Authentication failed
hu: Sikertelen hitelesítés

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
hu: <b>%1</b> alkalmazásnak szüksége van hozzáférésre a(z) %2 online fiókhoz.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
hu: <b>%1</b> hozzá szeretne férni a(z) %2 online fiókhoz.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
hu: Válasszon most egy fiókot, vagy hagyja ki ezt a lépést és adjon hozzá egyet később.

en: Close the app
hu: Alkalmazás bezárása

en: Skip
hu: Kihagyás

en: Choose account
hu: Fiók kiválasztása

en: Oops, something went wrong.
hu: Hoppá, valami hiba történt.

en: Browser
hu: Böngésző

en: Web Browser
hu: Webböngésző

en: Browse the World Wide Web
hu: A világháló böngészése

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
hu: Internet;WWW;Böngésző;Web

en: Open a New Window
hu: Új ablak nyitása

en: Open a New Private Window
hu: Új privát ablak nyitása
