webbrowser-app - en to ja translation catalogue (174 entries)

en: JavaScript Alert
ja: JavaScriptのアラート

en: Authentication required.
ja: 認証が必要です。

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
ja: ウェブサイト %1 は認証が必要です。

en: Username
ja: ユーザー名

en: Password
ja: パスワード

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Confirm Navigation
ja: 操作の確認

en: Leave
ja: 削除する

en: Stay
ja: そのままにする

en: This connection is untrusted
ja: この接続の安全性は確認できません

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted.
ja: セキュアに %1 にアクセスしようとしていますが、このウェブサイトのセキュリティ証明書は信頼できません。

en: Proceed anyway
ja: とにかく続行する

en: Back to safety
ja: セキュリティで保護されたページに戻る

en: JavaScript Confirmation
ja: JavaScriptの確認

en: Network Error
ja: ネットワークエラー

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
ja: 次のページを表示する際に問題が発生しました : %1

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
ja: ネットワーク設定を確認して、ページを更新してください。

en: Refresh page
ja: ページを更新

en: Permission Request
ja: 許可を求めています

en: This page wants to know your device’s location.
ja: このページはデバイスの位置情報を要求しています。

en: Deny
ja: 拒否

en: Allow
ja: 許可

en: This site security certificate is not trusted.
ja: このサイトのセキュリティ証明書は信頼できません。

en: Learn more
ja: もっと詳しく

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
ja: シリアルナンバー:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
ja: サブジェクト:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
ja: サブジェクトのメールアドレス:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
ja: 発行者:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
ja: 発行者のメールアドレス:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
ja: 有効開始:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
ja: 有効期限:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
ja: フィンガープリント(SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
ja: 特に、あなたが以前このサイトでこの警告を目にしたことがない場合は、先に進むべきではありません。

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which does not match the identity of the site.
ja: %1に接続しようとしましたが、サーバーはサイトのIDと一致しないセキュリティ証明書を提示しています。

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which has expired.
ja: %1に接続しようとしましたが、サーバーは有効期限の切れたセキュリティ証明書を提示しています。

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which contains invalid dates.
ja: %1に接続しようとしましたが、サーバーは無効な日付を含むセキュリティ証明書を提示しています。

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate issued by an entity that is not trusted.
ja: %1に接続しようとしましたが、サーバーは信頼できない者から発行されたセキュリティ証明書を提示しています。

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate that has been revoked.
ja: %1に接続しようとしましたが、サーバーは無効にされたセキュリティ証明書を提示しています。

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an invalid security certificate.
ja: %1に接続しようとしましたが、サーバーは無効なセキュリティ証明書を提示しています。

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an insecure security certificate.
ja: %1に接続しようとしましたが、サーバーは安全でないセキュリティ証明書を提示しています。

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: This site security certificate is not trusted
    You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which failed our security checks for an unknown reason.
ja: このサイトセキュリティ証明書は信頼できません。
    %1に接続しようとしましたが、サーバーは不明な理由でセキュリティチェックに失敗したセキュリティ証明書を提示しています。

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
ja: このドメインがカメラとマイクにアクセスすることを許可しますか?

en: Allow this domain to access your camera?
ja: このドメインがカメラにアクセスすることを許可しますか?

en: Allow this domain to access your microphone?
ja: このドメインがマイクにアクセスすることを許可しますか?

note: TRANSLATORS: %1 is the URL of the site requesting access to camera and/or microphone and %2 is the URL of the site that embeds it
en: %1 (embedded in %2)
ja: %1 (%2 に埋め込まれている)

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: JavaScript Prompt
ja: JavaScriptのプロンプト

en: Proxy authentication required.
ja: プロキシ認証が必要です。

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
ja: %1:%2 は認証が必要です。

en: Back
ja: 戻る

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
ja: 前のページ

en: Bookmark
ja: ブックマーク

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
ja: このページをブックマークに追加

en: Bookmark link
ja: リンクをブックマーク

en: Clear History
ja: 履歴をクリア

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
ja: 閲覧履歴をクリア

en: Copy
ja: コピー

en: Copy image
ja: 画像をコピー

en: Copy link
ja: リンクをコピー

en: Cut
ja: 切り取り

en: Erase
ja: 削除

en: Find in page
ja: ページ内検索

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
ja: ページ内を検索

en: Forward
ja: 進む

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
ja: 次のページ

en: Goto
ja: 移動

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
ja: アドレス;Address;URL;www

en: New Tab
ja: 新しいタブ

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
ja: 新しいタブを開く

en: Open image in new tab
ja: 新しいタブで画像を開く

en: Open link in new background tab
ja: 新しいバックグラウンドタブでリンクを開く

en: Open link in new tab
ja: 新しいタブでリンクを開く

en: Open video in new tab
ja: 新しいタブで動画で開く

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Redo
ja: やり直す

en: Reload
ja: 再読み込み

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
ja: ページを維持

en: Save image
ja: 画像を保存

en: Save link
ja: リンクを保存

en: Save video
ja: 動画を保存

en: Select all
ja: すべて選択

en: Share
ja: 共有

en: Undo
ja: 元に戻す

en: find in page
ja: ページ内検索

en: search or enter an address
ja: 検索 / アドレスの入力

en: Bookmark Added
ja: ブックマークを追加しました

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
ja: 名前

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
ja: 保存先

en: All Bookmarks
ja: すべてのブックマーク

en: New Folder
ja: 新しいフォルダー

en: Create new folder
ja: 新しいフォルダーを作成

en: Save
ja: 保存

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Done
ja: 完了

en: New tab
ja: 新しいタブ

en: History
ja: 履歴

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: Settings
ja: 設定

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
ja: このファイルを開くアプリケーションを選択するか、downloadsフォルダーに追加してください。

en: Choose an application
ja: アプリケーションを選択

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download failed
ja: ダウンロードに失敗しました

en: Resume
ja: 再開する

en: Confirm selection
ja: 選択を確認

en: Delete
ja: 削除

en: No downloads available
ja: ダウンロードはありません

en: %1 page | %1 pages
ja[0]: %1ページ

en: Less
ja: 隠す

en: Last Visited
ja: 直近の訪問

en: Yesterday
ja: 昨日

en: search history
ja: 検索履歴

en: All History
ja: すべての履歴

en: Today
ja: 今日

en: This is a private tab
ja: これはプライベートタブです

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
ja: このタブで見ているページはブラウザ履歴には表示されません。
    ただし、作成したブックマークについては保存されます。

en: More
ja: もっと表示する

en: Top sites
ja: よく訪れるサイト

en: You haven't visited any site yet
ja: まだどのサイトも訪れていません

en: The rendering process has been closed for this tab.
ja: このタブのレンダリングプロセスは閉じられています。

note: TRANSLATORS: %1 is the URL of the page that crashed the renderer process
en: Something went wrong while displaying %1.
ja: %1 の表示中にエラーが発生しました。

en: The system is low on memory and can't display this webpage. Try closing unneeded tabs and reloading.
ja: システムがメモリ不足のため、このウェブページを表示できません。不要なタブを閉じて再読み込みしてください。

en: Close tab
ja: タブを閉じる

en: This site has insecure content
ja: このサイトには安全でないコンテンツが含まれています

en: Identity Not Verified
ja: IDが認証されていません

en: The identity of this website has not been verified.
ja: このウェブサイトのIDは確認されていません。

en: Server certificate does not match the identity of the site.
ja: サーバー証明書がこのサイトのIDと一致しません。

en: Server certificate has expired.
ja: サーバー証明書の期限が切れています。

en: Server certificate contains invalid dates.
ja: サーバー証明書に無効な日付が含まれています。

en: Server certificate is issued by an entity that is not trusted.
ja: サーバー証明書は信頼できない者によって発行されています。

en: Server certificate has been revoked.
ja: サーバー証明書は失効しています。

en: Server certificate is invalid.
ja: サーバー証明書が無効です。

en: Server certificate is insecure.
ja: サーバー証明書は安全ではありません。

en: Server certificate failed our security checks for an unknown reason.
ja: 理由は不明ですが、サーバー証明書のセキュリティチェックに失敗しました。

en: You are connected to
ja: 接続先:

en: Which is run by
ja: 次によって実行:

en: Default
ja: デフォルト

en: Search engine
ja: 検索エンジン

en: Restore previous session at startup
ja: 起動時に前回のセッションを復元する

en: Privacy & permissions
ja: プライバシーとアクセス許可

en: Reset browser settings
ja: ブラウザの設定をリセットする

en: Camera & microphone
ja: カメラとマイク

en: Clear Browsing History
ja: ブラウジング履歴を消去する

en: Clear Browsing History?
ja: ブラウジング履歴を消去しますか？

en: Clear Cache
ja: キャッシュをクリアする

en: Clear Cache?
ja: キャッシュを消去しますか？

en: Clear
ja: クリア

en: Microphone
ja: マイク

en: Camera
ja: カメラ

en: Swipe Up To Exit Full Screen
ja: フルスクリーン表示を終了するには上にスワイプしてください

en: Press ESC To Exit Full Screen
ja: フルスクリーン表示を終了するにはESCキーを押してください

en: Tap to view
ja: 表示するにはタップ

en: Close Tab
ja: タブを閉じる

en: Remove
ja: 削除する

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Ubuntu Web Browser
ja: %1 - Ubuntuウェブブラウザー

en: Ubuntu Web Browser
ja: Ubuntuウェブブラウザー

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
ja: このウェブアプリにリンクされたアカウントはありません。アカウントを追加するために以下の項目から選んで下さい。

en: Add account
ja: アカウントの追加

en: Don't use an account
ja: アカウントを利用しない

en: Account error
ja: アカウントエラー

en: Close
ja: 閉じる

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
ja: アカウントウィンドウを開けませんでした。1度に1つのアカウントのみを作成することができます。他のすべてのアカウントウィンドウを閉じた後で、もう一度試してください。

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
ja: <b>%1<b> はあなたの %2 アカウントへのアクセスを必要としています。

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
ja: <b>%1<b> はあなたの %2 アカウントにアクセスしようとしています。

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
ja: アカウントを今すぐ選ぶか、このステップを飛ばして後でオンラインアカウントを選んでください。

en: Close the app
ja: アプリケーションを閉じる

en: Skip
ja: スキップ

en: Choose account
ja: アカウントを選択してください

en: Oops, something went wrong.
ja: エラーが発生しました。

en: Browser
ja: ブラウザー

en: Web Browser
ja: ウェブブラウザー

en: Browse the World Wide Web
ja: ウェブを閲覧します

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
ja: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer;インターネット;ブラウザー;ウェブ;エクスプローラー
