webbrowser-app - en to ne translation catalogue (179 entries)

en: JavaScript Alert
ne: जाभास्क्रिप्ट चेतावनी

en: OK
ne: ठीक छ

en: Authentication required.
ne: प्रमाणीकरण आवश्यक।

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
ne: वेबसाइट %1 लाई प्रमाणिकरण चाहिन्छ

en: Username
ne: प्रयोगकर्ता नाम:

en: Password
ne: पासवर्ड

en: Cancel
ne: रद्द गर्ने

en: Confirm Navigation
ne: नेभिगेसन गर्न निश्चित गर्नुहोस्

en: Leave
ne: छोड्नुहोस्

en: Stay
ne: यहीँ रहनुहोस्

en: This connection is untrusted
ne: यो जडान अविश्वासिलो छ

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted.
ne: तपाईं सुरक्षित %1 पुग्न खोज्रनुभयेका छन्, तर यो वेबसाइटको सुरक्षा प्रमाणपत्र विश्वसनीय छैन।

en: Proceed anyway
ne: जसरी अगाडि बढ्नुहोस्

en: Back to safety
ne: सुरक्षित ठाउँमा फर्कने

en: JavaScript Confirmation
ne: जाबास्क्रिप्ट निश्चित

en: Network Error
ne: नेटवर्क त्रुटि

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
ne: तपाईंलाईं %1 हेर्न समस्या भैरहेको देखिन्छ।

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
ne: क्रिपया आफ्नो नेटवर्क सेटिङहरू जाँच गर्नुहोस् र पृष्ठ रिफ्रेस गर्न प्रयास गर्नुहोस्।

en: Refresh page
ne: पाना पुनःलोड गर्नुहोस्

en: Permission Request
ne: अनुमति अनुरोध

en: This page wants to know your device’s location.
ne: यो पृष्ठ तपाइँको उपकरणको स्थान जान्न चाहनुहुन्छ।

en: Deny
ne: अस्वीकार गर्नुहोस्

en: Allow
ne: अनुमति दिनुहोस्

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website and %2 is a string that the website sends with more information about the authentication challenge (technically called "realm")
en: The website at %1 requires authentication. The website says "%2"
ne: %1 मा रहेको वेबसाइटले प्रमाणीकरण चाहेको छ। वेबसाइटले  पठाएक सन्देश "%2"

en: This site security certificate is not trusted.
ne: यो साइट सुरक्षा प्रमाणपत्र विश्वसनीय छैन।

en: Learn more
ne: अझै जानौ

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
ne: क्रम संख्या:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
ne: विषय:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
ne: विषय ठेगाना:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
ne: जारी कर्ता:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
ne: जारी कर्ताको ठेगाना  :
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
ne: मान्य सुरु अवधि:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
ne: मान्य अवधि:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
ne: फिङ्गरप्रिन्ट (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
ne: यदि विशेष गरी तपाईंले यो  सायिटको लागी  यो चेतावनी कहिल्यै देख्नुभयेको छैन भने, तपाईं अगाडी बड्नु हुँदैन

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which does not match the identity of the site.
ne: तपाईँले %1 मा पुग्न प्रयास गर्नु भयो तर सर्भरले सुरक्षा प्रमाणपत्र प्रस्तुत गर्‍यो जुन साइट को पहिचानसँग मेल खाँदैन।

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which has expired.
ne: तपाईंले %1 पुग्न प्रयास गर्नु भयो तर सर्भरले समाप्त भैसकेको एक सुरक्षा प्रमाणपत्र प्रस्तुत गरेको छ​।

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which contains invalid dates.
ne: तपाईंले %1 पुग्न प्रयास गर्नु भयो तर सर्भरले अमान्य मिति समावेश भएको एक सुरक्षा प्रमाणपत्र प्रस्तुत गरेको छ​।

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate issued by an entity that is not trusted.
ne: तपाईंले %1 पुग्न प्रयास गर्नु भयो तर सर्भरले विश्वसनीय छैन भनेर एक इकाइ द्वारा जारी एक सुरक्षा प्रमाणपत्र प्रस्तुत गरेको छ​।

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate that has been revoked.
ne: तपाईंले %1 पुग्न प्रयास गर्नु भयो तर सर्भरले खारेज भैसकेको सुरक्षा प्रमाणपत्र प्रस्तुत गरेको छ​।

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an invalid security certificate.
ne: तपाईंले %1 पुग्न प्रयास गर्नु भयो तर सर्भरले एक अमान्य सुरक्षा प्रमाणपत्र प्रस्तुत गरेको छ​।

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an insecure security certificate.
ne: तपाईंले %1 पुग्न प्रयास गर्नु भयो तर सर्भरले एक असुरक्षित सुरक्षा प्रमाणपत्र प्रस्तुत गरेको छ​।

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: This site security certificate is not trusted
    You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which failed our security checks for an unknown reason.
ne: यो साइटको सुरक्षा प्रमाणपत्र विश्वसनीय छैन
    तपाईंले %1 पुग्न प्रयास गर्नु भयो तर सर्भरले एक सुरक्षा प्रमाणपत्र प्रस्तुत गर्यो जस्ले अज्ञात कारणले हाम्रो सुरक्षा जाँच असफल भएको छ​।

en: Permission
ne: अनुमति

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
ne: यस डोमेनलाई तपाईँको क्यामेरा र माइक्रोफोन पहुँच अनुमति दिने हो?

en: Allow this domain to access your camera?
ne: यस डोमेनलाई  तपाईँको क्यामेरा पहुँच अनुमति दिने हो?

en: Allow this domain to access your microphone?
ne: यस डोमेनलाई तपाईँको माइक्रोफोन पहुँच अनुमति दिने हो?

note: TRANSLATORS: %1 is the URL of the site requesting access to camera and/or microphone and %2 is the URL of the site that embeds it
en: %1 (embedded in %2)
ne: %1 ( %2 मा इम्बेडे गरिएको छ)

en: Yes
ne: हो

en: No
ne: होइन

en: JavaScript Prompt
ne: जाभास्क्रिप्ट प्रोम्ट

en: Proxy authentication required.
ne: प्रोक्सी प्रमाणिकरण आवश्यक

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
ne: वेबसाइट %1:%2 लाई प्रमाणीकरण आवश्यक छ।

en: Back
ne: पछाडि

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
ne: पुरानो पाना

en: Bookmark
ne: पुस्तकचिनो

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
ne: यो पानालाई पुस्तकचिनोमा थप्नुहोस्

en: Bookmark link
ne: पुस्तकचिनो लिङ्क

en: Clear History
ne: इतिहास खाली गर्नुहोस्

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
ne: नेभिगेसन इतिहास हटाउनुहोस्

en: Copy
ne: प्रतिलिपि गर्नुहोस्

en: Copy image
ne: तस्वित प्रतिलिपी गर्नुहोस्

en: Copy link
ne: लिङ्क प्रतिलिपी गर्नुहोस्

en: Cut
ne: काट्नुहोस्

en: Erase
ne: मेटनुहोस्

en: Find in page
ne: पानामा खोज्नुहोस्

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
ne: पानामा खोज्नुहोस्

en: Forward
ne: अगाडि

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
ne: नयाँ पाना

en: Goto
ne: जानुहोस्

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
ne: ठेगाना; URL;www

en: New Tab
ne: नयाँ ट्याब

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
ne: नयाँ ट्याब खोल्नुहोस्

en: Open image in new tab
ne: तस्विर नयाँ ट्याबमा खोल्नुहोस्

en: Open link in default browser
ne: पूर्व निर्धारित ब्राउजरमा लिङ्क खोल्नुहोस्

en: Open link in new background tab
ne: लिङ्कलाई नयाँ पृष्ठभूमि ट्याबमा खोल्नुहोस्

en: Open link in new tab
ne: लिङ्कलाई नयाँ ट्याबमा खोल्नुहोस्

en: Open video in new tab
ne: भिडियो नया ट्याबमा खोल्नुहोस

en: Paste
ne: टाँस्नुहोस्

en: Redo
ne: फेरि गर्नुहोस्

en: Reload
ne: पुन:लोड गर्नुहोस्

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
ne: पानालाई छोड्नुहोस्

en: Save image
ne: तस्विर सङ्ग्रह गर्नुहोस्

en: Save link
ne: लिङ्क सङ्ग्रह गर्नुहोस्

en: Save video
ne: भिडियो संग्र्ह गर्नुहोस

en: Select all
ne: सबै चयन गर्नुहोस्

en: Share
ne: सेयर गर्नुहोस्

en: Undo
ne: पुर्वस्थितिमा फर्काउनुहोस्

en: find in page
ne: पानामा खोज्नुहोस्

en: search or enter an address
ne: ठेगाना लेख्नुहोस् या खोज्नुहोस्

en: Bookmark Added
ne: पुस्तकचिनो थपियो

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
ne: नाम

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
ne: यहाँ सङ्ग्रह गर्नुहोस्

en: All Bookmarks
ne: सबै पुस्तकचिनोहरू

en: New Folder
ne: नयाँ फोल्डर

en: Create new folder
ne: नयाँ फोल्डर बनाउनुहोस्

en: Save
ne: सङ्ग्रह गर्नुहोस्

en: Homepage
ne: गृह पृष्ठ

en: Bookmarks
ne: पुस्तकचिनोहरू

en: Done
ne: सम्पन्न भयो

en: New tab
ne: नयाँ ट्याब

en: History
ne: इतिहास

en: Downloads
ne: डाउनलोडहरू

en: Settings
ne: सेटिङ्

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
ne: यो फाइल खोल्न एउटा अनुप्रयोग छनौट गर्नुहोस  वा यसलाई डाउनलोडस् फोल्डरमा थप्नुहोस।

en: Choose an application
ne: अनुप्रयोग छान्नुहोस्

en: Download
ne: डाउनलोड

en: Download failed
ne: डाउनलोड असफल भयो

en: Resume
ne: पुन: निरन्तरता दिनुहोस्

en: Confirm selection
ne: चयन निश्चित गर्नुहोस्

en: Delete
ne: मेट्नुहोस्

en: No downloads available
ne: डाउनलोड उपलब्ध छैन

en: %1 page | %1 pages
ne[0]: %1 पाना
ne[1]: %1 पाना

en: Less
ne: कम

en: Last Visited
ne: पछिल्लो पटक भ्रमण गरिएको

en: Yesterday
ne: हिजो

en: search history
ne: खोज इतिहास

en: All History
ne: सबै इतिहास

en: Today
ne: आज

en: This is a private tab
ne: यो निजी ट्याब हो

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
ne: यस ट्याबमा हेर्नु भएको पृष्ठ आफ्नो ब्राउजर इतिहासमा देखा पर्दैन।
    बनाउनु भएको बुक्मर्क​ तथापि, संरक्षित हुनेछ।

en: More
ne: बढि

en: Top sites
ne: शिर्ष साइटहरू

en: You haven't visited any site yet
ne: तपाईँले अहिलेसम्म कुनै साइट भ्रमण गर्नुभएको छैन

en: The rendering process has been closed for this tab.
ne: यो ट्याबको लागि प्रतिपादन प्रक्रिया बन्द गरिएको छ।

note: TRANSLATORS: %1 is the URL of the page that crashed the renderer process
en: Something went wrong while displaying %1.
ne: %1 देखाउने बेलामा केही त्रुटी भयो।

en: The system is low on memory and can't display this webpage. Try closing unneeded tabs and reloading.
ne: सिस्टम्को मेमोरी कम छ र वेबपेज प्रदर्शन गर्न सक्दैन। नचाहिने ट्याबहरू बन्द गर्नुहोस् र पुन: लोड गर्ने प्रयास गर्नुहोस्।

en: Close tab
ne: ट्याब बन्द गर्नुहोस्

en: This site has insecure content
ne: यो साइटमा असुरक्षित सामग्री

en: Identity Not Verified
ne: परिचय प्रमाणिकरण गर्न सकिएन

en: The identity of this website has not been verified.
ne: यो वेबसाइट को पहिचान प्रमाणित भैसकेको छैन।

en: Server certificate does not match the identity of the site.
ne: सर्भर सर्टिफिकेट र साइटको परिचय मिल्दैन ।

en: Server certificate has expired.
ne: सर्भर सर्टिफिकेटको समय सकिएको छ

en: Server certificate contains invalid dates.
ne: सर्भर सर्टिफिकेटमा अमान्य मितिहरू छन्

en: Server certificate is issued by an entity that is not trusted.
ne: सर्भर प्रमाणपत्र एक अविश्वसनीय इकाइद्वारा जारी गरिएको छ।

en: Server certificate has been revoked.
ne: सर्भर प्रमाणपत्र खारेज गरिएको छ।

en: Server certificate is invalid.
ne: सर्भर सर्टिफिकेट अमान्य छ ।

en: Server certificate is insecure.
ne: सर्भर सर्टिफिकेट असुरक्षित छ ।

en: Server certificate failed our security checks for an unknown reason.
ne: एक अज्ञात कारण सर्भर प्रमाणपत्रमा हाम्रो सुरक्षा जाँच असफल भयो।

en: You are connected to
ne: तपाईँ जोडिएको हुनुहुन्छ

en: Which is run by
ne: यसका सञ्चालनकर्ता

en: Default
ne: पूर्वनिर्धारित

en: Search engine
ne: खोज इन्जिन

en: Restore previous session at startup
ne: स्टार्टअपमा अघिल्लो सत्र पुनर्स्थापित गर्नुहोस्

en: Privacy & permissions
ne: गोपनीयता र अनुमतिहरू

en: Reset browser settings
ne: ब्राउजर सेटिङहरू पूर्वस्थितीमा फर्काउनुहोस्

en: Camera & microphone
ne: क्यामेरा र माइक्रोफोन

en: Clear Browsing History
ne: ब्राउजिङ इतिहास हटाउनुहोस्

en: Clear Browsing History?
ne: ब्राउजिङ इतिहास हटाउने हो?

en: Clear Cache
ne: क्यास खाली गर्नुहोस्

en: Clear Cache?
ne: क्यास खाली गर्ने हो ?

en: Clear
ne: खाली गर्नुहोस्

en: Microphone
ne: माइक्रोफोन

en: Camera
ne: क्यामेरा

en: Swipe Up To Exit Full Screen
ne: पुरा स्क्रिन छोड्न माथि स्वाइप गर्नुहोस्

en: Press ESC To Exit Full Screen
ne: पुरा स्क्रिन छोड्न ESC थिच्नुहोस्

en: Tap to view
ne: हेर्न ट्याप गर्नुहोस्

en: Close Tab
ne: ट्याब बन्द गर्नुहोस्

en: Remove
ne: हटाउनुहोस्

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Ubuntu Web Browser
ne: %1 - उबुन्टु वेब ब्राउजर

en: Ubuntu Web Browser
ne: उबुन्टु वेब ब्राउजर

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
ne: कुनै खाता यस वेबएपमा जोडिएको छैन; खाता थप्न तलको वस्तु थिच्नुहोस्।

en: Add account
ne: खाता थप्नुहोस्

en: Don't use an account
ne: खाता प्रयोग नगर्नुहोस्

en: Account error
ne: खाता त्रुटि

en: Close
ne: बन्दगर्नुहोस्

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
ne: खाता विन्डो खोल्न सकिएन। मात्र एक समयमा एउटा खाता सिर्जना गर्न सक्नुहुन्छ; सबै अन्य खाता विन्डोज् बन्द गरिसके पछि फेरि प्रयास गर्नुहोस्।

en: Authentication failed
ne: प्रमाणीकरण असफल भयो

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
ne: <b>%1</b> लाई तपाईँको  %2 अनलाइन खाता पहुँच आवश्यक छ

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
ne: Copy text 	
    <b>%1</b>तपाईँको  %2 अनलाइन खाता पहुँच गर्न चाहन्छ

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
ne: अहिले खाता छान्नुहोस् या यो भाग छोडेर पछि अनलाइन खाता छान्न पनि सक्नुहुनेछ ।

en: Close the app
ne: अनुप्रयोगलाई बन्द गर्नुहोस्

en: Skip
ne: छोड्नुहोस्

en: Choose account
ne: खाता छान्नुहोस्

en: Oops, something went wrong.
ne: ओहो, केही गलत भयो।

en: Browser
ne: ब्राउजर

en: Web Browser
ne: वेब ब्राउजर

en: Browse the World Wide Web
ne: वर्ल्ड वाइड वेब ब्राउज गर्नुहोस्

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
ne: इन्टरनेट;WWW; ब्राउजर; वेब; एक्सप्लोरर
