webbrowser-app - en to pt_BR translation catalogue (139 entries)

en: JavaScript Alert
pt_BR: Alerta JavaScript

en: Authentication required.
pt_BR: Autenticação necessária.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
pt_BR: O website %1 requer autenticação.

en: Username
pt_BR: Nome de usuário

en: Password
pt_BR: Senha

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Confirm Navigation
pt_BR: Confirmar navegação

en: Leave
pt_BR: Sair

en: Stay
pt_BR: Permanecer

en: This connection is untrusted
pt_BR: Esta conexão não é confiável

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted.
pt_BR: Você está tentando acessar com segurança %1, mas o certificado de segurança deste site não é confiável.

en: Proceed anyway
pt_BR: Continuar mesmo assim

en: Back to safety
pt_BR: Voltar à segurança

en: JavaScript Confirmation
pt_BR: Confirmação JavaScript

en: Network Error
pt_BR: Erro de conexão

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
pt_BR: Parece que você está tendo problemas de visualização: %1.

en: Refresh page
pt_BR: Atualizar a página

en: Permission Request
pt_BR: Requisição de permissão

en: This page wants to know your device’s location.
pt_BR: Esta página quer saber a localização do seu dispositivo.

en: Deny
pt_BR: Negar

en: Allow
pt_BR: Permitir

en: This site security certificate is not trusted.
pt_BR: Este certificado de segurança do site não é confiável.

en: Learn more
pt_BR: Saiba mais

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
pt_BR: Número de série:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
pt_BR: Sujeito:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
pt_BR: Endereço do sujeito:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
pt_BR: Emitente:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
pt_BR: Endereço do emissor:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
pt_BR: Válido a partir de:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
pt_BR: Válido até:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
pt_BR: Impressão digital (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
pt_BR: Você não deve continuar, especialmente se você nunca tiver visto esse aviso antes neste site.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which does not match the identity of the site.
pt_BR: Você tentou acessar %1 mas o servidor apresentou um certificado de segurança que não coincide com a identidade do site.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which has expired.
pt_BR: Você tentou acessar %1 mas o servidor apresentou um certificado de segurança que expirou.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which contains invalid dates.
pt_BR: Você tentou acessar %1 mas o servidor apresentou um certificado de segurança que contém datas inválidas.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate issued by an entity that is not trusted.
pt_BR: Você tentou acessar %1 mas o servidor apresentou um certificado de segurança emitido por uma entidade que não é confiável.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate that has been revoked.
pt_BR: Você tentou acessar %1 mas o servidor apresentou um certificado de segurança que foi revogado.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an invalid security certificate.
pt_BR: Você tentou acessar %1 mas o servidor apresentou um certificado de segurança inválido.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an insecure security certificate.
pt_BR: Você tentou acessar %1 mas o servidor apresentou um certificado de segurança inseguro.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: This site security certificate is not trusted
    You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which failed our security checks for an unknown reason.
pt_BR: Este certificado de segurança do site não é confiável
    Você tentou acessar %1 mas o servidor apresentou um certificado de segurança que falhou no nosso teste de segurança por uma razão desconhecida.

en: Yes
pt_BR: Sim

en: No
pt_BR: Não

en: JavaScript Prompt
pt_BR: Prompt do JavaScript

en: Proxy authentication required.
pt_BR: Autenticação proxy necessária.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
pt_BR: O website %1:%2 requer autenticação.

en: Back
pt_BR: Voltar

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
pt_BR: Página mais antiga

en: Bookmark
pt_BR: Favorito

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
pt_BR: Adicionar esta página aos favoritos

en: Bookmark link
pt_BR: Link de favorito

en: Clear History
pt_BR: Limpar histórico

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
pt_BR: Limpar histórico de navegação

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Copy image
pt_BR: Copiar imagem

en: Copy link
pt_BR: Copiar link

en: Cut
pt_BR: Recortar

en: Erase
pt_BR: Apagar

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
pt_BR: Pesquisar na página

en: Forward
pt_BR: Avançar

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
pt_BR: Página mais nova

en: Goto
pt_BR: Ir para

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
pt_BR: Endereço;URL;www

en: New Tab
pt_BR: Nova aba

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
pt_BR: Abrir uma nova aba

en: Open image in new tab
pt_BR: Abrir imagem em nova aba

en: Open link in new background tab
pt_BR: Abrir link em uma aba em segundo plano

en: Open link in new tab
pt_BR: Abrir link em nova aba

en: Paste
pt_BR: Colar

en: Redo
pt_BR: Refazer

en: Reload
pt_BR: Recarregar

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
pt_BR: Deixar página

en: Save image
pt_BR: Salvar imagem

en: Save link
pt_BR: Salvar link

en: Select all
pt_BR: Selecionar todos

en: Share
pt_BR: Compartilhar

en: Undo
pt_BR: Desfazer

en: search or enter an address
pt_BR: procurar ou digitar um endereço

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
pt_BR: Nome

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
pt_BR: Salvar em

en: New Folder
pt_BR: Novo diretório

en: Create new folder
pt_BR: Criar novo diretório

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Homepage
pt_BR: Página inicial

en: Bookmarks
pt_BR: Favoritos

en: Done
pt_BR: Concluído

en: New tab
pt_BR: Nova aba

en: History
pt_BR: Histórico

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Choose an application
pt_BR: Escolha um aplicativo

en: Download
pt_BR: Baixar

en: Confirm selection
pt_BR: Confirmar seleção

en: Delete
pt_BR: Deletar

en: %1 page | %1 pages
pt_BR[0]: %1 página
pt_BR[1]: %1 páginas

en: Less
pt_BR: Menos

en: Last Visited
pt_BR: Último visitado

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

en: Today
pt_BR: Hoje

en: This is a private tab
pt_BR: Esta é uma aba privada

en: More
pt_BR: Mais

en: Top sites
pt_BR: Sites mais visitados

en: You haven't visited any site yet
pt_BR: Você não visitou nenhum site ainda

en: Close tab
pt_BR: Fechar aba

en: This site has insecure content
pt_BR: Este site tem conteúdo inseguro

en: Identity Not Verified
pt_BR: Identidade não confirmada

en: The identity of this website has not been verified.
pt_BR: A identidade deste site não foi confirmada.

en: Server certificate does not match the identity of the site.
pt_BR: O certificado do servidor não corresponde à identidade do site.

en: Server certificate has expired.
pt_BR: O certificado do servidor expirou.

en: Server certificate contains invalid dates.
pt_BR: O certificado do servidor comtêm dados inválidos.

en: Server certificate is issued by an entity that is not trusted.
pt_BR: O certificado do servidor é emitido por uma entidade que não é confiável.

en: Server certificate has been revoked.
pt_BR: O certificado do servidor foi revogado.

en: Server certificate is invalid.
pt_BR: O certificado do servidor é inválido.

en: Server certificate is insecure.
pt_BR: O certificado do servidor não é seguro.

en: Server certificate failed our security checks for an unknown reason.
pt_BR: O certificado de servidor falhou no teste de segurança por um motivo desconhecido.

en: You are connected to
pt_BR: Você está conectado à

en: Which is run by
pt_BR: Que é executado por

en: Search engine
pt_BR: Mecanismo de busca

en: Restore previous session at startup
pt_BR: Restaurar sessão anterior ao iniciar

en: Reset browser settings
pt_BR: Redefinir as configurações do navegador

en: Clear Browsing History
pt_BR: Limpar histórico de navegação

en: Clear Cache
pt_BR: Limpar cache

en: Clear Cache?
pt_BR: Limpar cache?

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Swipe Up To Exit Full Screen
pt_BR: Deslize para cima para sair da tela cheia

en: Press ESC To Exit Full Screen
pt_BR: Pressione ESC para sair da tela cheia

en: Tap to view
pt_BR: Toque para visualizar

en: Close Tab
pt_BR: Fechar aba

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Ubuntu Web Browser
pt_BR: %1 - Navegador web do Ubuntu

en: Ubuntu Web Browser
pt_BR: Navegador web do Ubuntu

en: Add account
pt_BR: Adicionar conta

en: Don't use an account
pt_BR: Não usar uma conta

en: Account error
pt_BR: Erro de conta

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Close the app
pt_BR: Fechar o aplicativo

en: Skip
pt_BR: Ignorar

en: Choose account
pt_BR: Escolher conta

en: Browser
pt_BR: Navegador

en: Web Browser
pt_BR: Navegador web

en: Browse the World Wide Web
pt_BR: Navegue na internet

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
pt_BR: Internet;WWW;Navegador;Web;Explorer
