webbrowser-app - en to ro translation catalogue (147 entries)

en: JavaScript Alert
ro: Alertă JavaScript

en: OK
ro: În regulă

en: Authentication required.
ro: Se solicită autentificarea.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
ro: Site-ul web %1 solicită autentificarea.

en: Username
ro: Nume de utilizator

en: Password
ro: Parolă

en: Cancel
ro: Anulează

en: Confirm Navigation
ro: Confirmați navigarea

en: Leave
ro: Părăsire

en: Stay
ro: Stai

en: This connection is untrusted
ro: Această conexiune este nesigură

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted.
ro: Încercați să accesați %1 în mod securizat, dar certificatul de securitate al acestui site web nu este sigur.

en: Proceed anyway
ro: Accesează oricum

en: Back to safety
ro: Înapoi la zona sigură

en: JavaScript Confirmation
ro: Confirmare script Java

en: Network Error
ro: Eroare de rețea

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
ro: Se pare că aveți probleme cu vizualizarea: %1.

en: Refresh page
ro: Reîmprospătare pagină

en: Permission Request
ro: Se solicită permisiunea

en: This page wants to know your device’s location.
ro: Această pagină dorește să cunoască locația dispozitivului.

en: Deny
ro: Refuză

en: Allow
ro: Permite

en: This site security certificate is not trusted.
ro: Certificatul de securitate al acestui site nu este de încredere.

en: Learn more
ro: Aflați mai multe

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
ro: Număr de serie:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
ro: Subiect:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
ro: Adresa subiectului:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
ro: Emitent:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
ro: Adresa emitentului:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
ro: Valabil de la:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
ro: Valabil până la:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
ro: Amprentă (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
ro: Nu ar trebui să continuați, mai ales dacă vedeți pentru prima dată această atenționare pe acest site.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which does not match the identity of the site.
ro: Ați încercat să accesați %1 dar serverul a prezentat un certificat de securitate care nu se potrivește cu identitatea site-ului.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which has expired.
ro: Ați încercat să accesați %1 dar serverul a prezentat un certificat de securitate expirat.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which contains invalid dates.
ro: Ați încercat să accesați %1 dar serverul a prezentat un certificat de securitate care conține date nevalide.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate issued by an entity that is not trusted.
ro: Ați încercat să accesați %1 dar serverul a prezentat un certificat de securitate emis de o entitate ce nu este de încredere.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate that has been revoked.
ro: Ați încercat să accesați %1 dar serverul a prezentat un certificat de securitate anulat.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an invalid security certificate.
ro: Ați încercat să accesați %1 dar serverul a prezentat un certificat de securitate care nu este valabil.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an insecure security certificate.
ro: Ați încercat să accesați %1 dar serverul a prezentat un certificat de securitate nesigur.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: This site security certificate is not trusted
    You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which failed our security checks for an unknown reason.
ro: Certificatul de securitate al acestui site nu este de încredere
    Ați încercat să accesați %1 dar serverul a prezentat un certificat de securitate care dintr-un motiv necunoscut nu a trecut de verificările noastre de securitate.

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: JavaScript Prompt
ro: Afișare script Java

en: Proxy authentication required.
ro: Se solicită autentificarea proxy.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
ro: Site-urile web %1;%2 solicită autentificarea.

en: Back
ro: Înapoi

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
ro: Pagina mai veche

en: Bookmark
ro: Semn de carte

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
ro: Adaugă această pagină la semnele de carte

en: Bookmark link
ro: Pune semn de carte la această legătură

en: Clear History
ro: Șterge istoricul

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
ro: Șterge istoricul de navigare

en: Copy
ro: Copiază

en: Copy image
ro: Copiază imaginea

en: Copy link
ro: Copiază legătura

en: Cut
ro: Decupare

en: Erase
ro: Șterge

en: Find in page
ro: Găseşte în pagină

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
ro: Cautâ în pagină

en: Forward
ro: Înainte

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
ro: Pagina mai nouă

en: Goto
ro: Mergi la

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
ro: Adresă;URL:www

en: New Tab
ro: Filă nouă

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
ro: Deschide o filă nouă

en: Open image in new tab
ro: Deschide imaginea într-o filă nouă

en: Open link in new background tab
ro: Deschideți legătura într-o filă nouă din fundal

en: Open link in new tab
ro: Deschide legătura într-o filă nouă

en: Paste
ro: Lipeşte

en: Redo
ro: Refă ultima acțiune

en: Reload
ro: Reîncarcă

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
ro: Părăsește pagina

en: Save image
ro: Salvează imaginea

en: Save link
ro: Salvează legatura

en: Select all
ro: Selectați tot

en: Share
ro: Partajare

en: Undo
ro: Anulează

en: find in page
ro: găseşte în pagină

en: search or enter an address
ro: căutați sau introduceți o adresă

en: Bookmark Added
ro: Semn de carte adăugat

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
ro: Nume

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
ro: Salvează în

en: All Bookmarks
ro: Toate semnele de carte

en: New Folder
ro: Dosar nou

en: Create new folder
ro: Creează dosar nou

en: Save
ro: Salvați

en: Homepage
ro: Pagina de start

en: Bookmarks
ro: Semne de carte

en: Done
ro: Finalizat

en: New tab
ro: Filă nouă

en: History
ro: Istoric

en: Settings
ro: Configurări

en: Delete
ro: Ştergeţi

en: %1 page | %1 pages
ro[0]: %1 pagină
ro[1]: %1 pagini
ro[2]: %1 de pagini

en: Less
ro: Mai puțin

en: Last Visited
ro: Ultima vizită

en: Yesterday
ro: Ieri

en: All History
ro: Tot istoricul

en: Today
ro: Astăzi

en: This is a private tab
ro: Aceasta este o fereastră privată

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
ro: Paginile pe care le veți vizualiza în această fereastră nu vor apărea în istoricul navigatorului dumneavoastră.
    Semnele de carte pe care le creați vor fi păstrate, oricum.

en: More
ro: Mai mult

en: Top sites
ro: Site-uri de top

en: You haven't visited any site yet
ro: Nu aveți  vizitat încă niciun site.

en: This site has insecure content
ro: Acest site are conținut nesigur

en: Identity Not Verified
ro: Indentitatea nu a fost verificată

en: The identity of this website has not been verified.
ro: Identitatea acestui site nu a fost verificată.

en: Server certificate does not match the identity of the site.
ro: Certificatul serverului nu se potrivește cu indentitatea acetui site.

en: Server certificate has expired.
ro: Certificatul serverului a expirat.

en: Server certificate contains invalid dates.
ro: Certificatul serverului conține date nevalide.

en: Server certificate is issued by an entity that is not trusted.
ro: Certificatul serverului este emis de o entitate care nu este de încredere.

en: Server certificate has been revoked.
ro: Certificatul serverului a fost revocat.

en: Server certificate is invalid.
ro: Certificatul serverului este nevalid.

en: Server certificate is insecure.
ro: Certiifcatul serverului este nesigur.

en: Server certificate failed our security checks for an unknown reason.
ro: Certificatul serverului a eșuat la verificările noastre de securitate dintr-un motiv necunoscut.

en: You are connected to
ro: Sunteți conectat la

en: Which is run by
ro: Care este rulat de

en: Search engine
ro: Motor de căutare

en: Restore previous session at startup
ro: Restabiliți sesiunea anterioară la pornire

en: Reset browser settings
ro: Resetați setările navigatorului

en: Clear Browsing History
ro: Curățați istoricul de navigare

en: Clear Browsing History?
ro: Ştergeţi istoricul de navigare?

en: Clear Cache
ro: Curățați cache-ul

en: Clear Cache?
ro: Goliţi memoria cache?

en: Clear
ro: Șterge

en: Swipe Up To Exit Full Screen
ro: Glisați în sus pentru a ieși din ecranul complet

en: Press ESC To Exit Full Screen
ro: Apăsați ESC pentru a ieși din ecranul complet

en: Tap to view
ro: Apăsați pentru vizualizare

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Ubuntu Web Browser
ro: %1 - Navigatorul web Ubuntu

en: Ubuntu Web Browser
ro: Navigatorul web Ubuntu

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
ro: Niciun cont nu a fost asociat cu această aplicaţie web; apăsaţi pe elementul de mai jos pentru a adăuga un cont.

en: Add account
ro: Adaugă cont

en: Don't use an account
ro: Nu utiliza un cont

en: Account error
ro: Eroare de cont

en: Close
ro: Închideți

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
ro: Fereastra contului nu a putut fi deschisă. Puteţi crea doar un singur cont odată; încercaţi din nou după închiderea tuturor ferestrelor de cont.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
ro: <b>%1</b> trebuie să acceseze contul dumneavostră online %2.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
ro: <b>%1</b> doreşte să acceseze contul dumneavostră online %2.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
ro: Alegeţi un cont acum, sau omiteţi aces pas şi alegeţi un cont online mai târziu.

en: Close the app
ro: Închideți aplicația

en: Skip
ro: Se omite

en: Choose account
ro: Alege cont

en: Browser
ro: Navigator

en: Web Browser
ro: Navigator web

en: Browse the World Wide Web
ro: Navigați pe Internet

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
ro: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer;Navigator
