webbrowser-app - en to ru translation catalogue (178 entries)

en: JavaScript Alert
ru: Оповещение JavaScript

en: Authentication required.
ru: Требуется авторизация.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
ru: Для сайта %1 требуется авторизация.

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Password
ru: Пароль

en: Cancel
ru: Отменить

en: Confirm Navigation
ru: Подтвердите переход

en: Leave
ru: Покинуть

en: Stay
ru: Остаться

en: This connection is untrusted
ru: Это соединение не защищено

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted.
ru: Вы пытаетесь зайти на защищенный сайт %1, но сертификат безопасности этого сайта не подтвержден.

en: Proceed anyway
ru: Всё равно продолжить

en: Back to safety
ru: Уйти отсюда!

en: JavaScript Confirmation
ru: JavaScript подтверждение

en: Network Error
ru: Ошибка сети

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
ru: Похоже, возникли проблемы с просмотром: %1.

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
ru: Проверьте настройки сети и обновите страницу.

en: Refresh page
ru: Обновить страницу

en: Permission Request
ru: Запрос привилегий

en: This page wants to know your device’s location.
ru: Эта страница хочет получить информацию о вашем местоположении

en: Deny
ru: Запретить

en: Allow
ru: Разрешить

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website and %2 is a string that the website sends with more information about the authentication challenge (technically called "realm")
en: The website at %1 requires authentication. The website says "%2"
ru: Веб-сайт %1 требует аутентификации. Веб-сайт сообщает: "%2"

en: This site security certificate is not trusted.
ru: Сертификат безопасности этого сайта является непроверенным.

en: Learn more
ru: Узнать больше

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
ru: Серийный номер:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
ru: Субъект:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
ru: Адрес субъекта:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
ru: Эмитент:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
ru: Адрес эмитента:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
ru: Действителен от:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
ru: Действителен до:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
ru: Отпечаток (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
ru: Не рекомендуется продолжать, особенно, если вы никогда не видели подобного предупреждения для этого сайта.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which does not match the identity of the site.
ru: Вы обратились к %1, но сервер предоставил сертификат безопасности, который не соответствует сайту.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which has expired.
ru: Вы обратились к %1, но сервер предоставил сертификат безопасности с истёкшим сроком действия.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which contains invalid dates.
ru: Вы обратились к %1, но сервер предоставил сертификат безопасности с недопустимыми датами.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate issued by an entity that is not trusted.
ru: Вы обратились к %1, но сервер предоставил сертификат безопасности, выданный ненадёжным источником.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate that has been revoked.
ru: Вы обратились к %1, но сервер предоставил сертификат безопасности, который был отозван.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an invalid security certificate.
ru: Вы обратились к %1, но сервер предоставил недействительный сертификат безопасности.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an insecure security certificate.
ru: Вы обратились к %1, но сервер предоставил ненадёжный сертификат безопасности.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: This site security certificate is not trusted
    You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which failed our security checks for an unknown reason.
ru: Сертификат безопасности данного сайта является ненадёжным.
    Вы обратились к %1, но сервер предоставил сертификат безопасности, который по неизвестной причине не прошёл наши проверки безопасности.

en: Permission
ru: Разрешение

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
ru: Разрешить домену доступ к камере и микрофону?

en: Allow this domain to access your camera?
ru: Разрешить домену доступ к камере?

en: Allow this domain to access your microphone?
ru: Разрешить домену доступ к микрофону?

note: TRANSLATORS: %1 is the URL of the site requesting access to camera and/or microphone and %2 is the URL of the site that embeds it
en: %1 (embedded in %2)
ru: %1 (размещённый на %2)

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: JavaScript Prompt
ru: JavaScript напоминание

en: Proxy authentication required.
ru: Требуется прокси аутентификация.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
ru: Сайт %1:%2 требует аутентификацию.

en: Back
ru: Назад

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
ru: На предыдущую страницу

en: Bookmark
ru: Закладка

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
ru: Добавить в закладки.

en: Bookmark link
ru: Ссылка на закладку

en: Clear History
ru: Очистить историю

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
ru: История;Очистить;Удалить;Журнал;

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy image
ru: Копировать изображение

en: Copy link
ru: Копировать ссылку

en: Cut
ru: Вырезать

en: Erase
ru: Удалить

en: Find in page
ru: Найти на странице

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
ru: Искать на странице

en: Forward
ru: Вперед

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
ru: На следующую страницу

en: Goto
ru: Перейти к

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
ru: Адрес;URL;www;ссылка

en: New Tab
ru: Новая вкладка

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
ru: Открыть новую вкладку

en: Open image in new tab
ru: Открыть изображение в новой вкладке

en: Open link in default browser
ru: Открыть ссылку в браузере по-умолчанию

en: Open link in new background tab
ru: Открыть ссылку в новой вкладке

en: Open link in new tab
ru: Открыть ссылку в новой вкладке

en: Open video in new tab
ru: Открыть видео в новой вкладке

en: Paste
ru: Вставить

en: Redo
ru: Повторить

en: Reload
ru: Обновить

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
ru: Покинуть страницу

en: Save image
ru: Сохранить изображение

en: Save link
ru: Сохранить ссылку

en: Save video
ru: Сохранить видео

en: Select all
ru: Выделить всё

en: Share
ru: Поделиться

en: Undo
ru: Отменить

en: find in page
ru: найти на странице

en: search or enter an address
ru: Введите поисковый запрос или адрес

en: Bookmark Added
ru: Закладка добавлена

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
ru: Название

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
ru: Сохранить в

en: All Bookmarks
ru: Все закладки

en: New Folder
ru: Новая папка

en: Create new folder
ru: Создать новую папку

en: Save
ru: Сохранить

en: Homepage
ru: Домашняя страница

en: Bookmarks
ru: Закладки

en: Done
ru: Готово

en: New tab
ru: Новая вкладка

en: History
ru: История

en: Downloads
ru: Загрузки

en: Settings
ru: Настройки

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
ru: Выберите приложение, чтобы открыть данный файл или добавить его в папку загрузок.

en: Choose an application
ru: Выберите приложение

en: Download
ru: Загрузка

en: Download failed
ru: Сбой при загрузке

en: Resume
ru: Возобновить

en: Confirm selection
ru: Подтвердить выбор

en: Delete
ru: Удалить

en: No downloads available
ru: Нет доступных загрузок

en: %1 page | %1 pages
ru[0]: %1 страница
ru[1]: %1 страницы
ru[2]: %1 страниц

en: Less
ru: Свернуть

en: Last Visited
ru: Последние посещённые

en: Yesterday
ru: Вчера

en: search history
ru: история поиска

en: All History
ru: За всё время

en: Today
ru: Сегодня

en: This is a private tab
ru: Данная вкладка открыта в режиме инкогнито.

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
ru: Страницы, просматриваемые на данной вкладке, не будут отображаться в истории браузера.
    Однако созданные закладки будут сохранены.

en: More
ru: Ещё

en: Top sites
ru: Популярные сайты

en: You haven't visited any site yet
ru: Посещённые веб-сайты отсутствуют

en: The rendering process has been closed for this tab.
ru: Процесс рендеринга для данной вкладки был завершён.

note: TRANSLATORS: %1 is the URL of the page that crashed the renderer process
en: Something went wrong while displaying %1.
ru: Что-то пошло не так при отображении %1.

en: The system is low on memory and can't display this webpage. Try closing unneeded tabs and reloading.
ru: Системе не хватает памяти для отображения этой веб-страницы. Попробуйте закрыть ненужные вкладки и перезагрузить страницу.

en: Close tab
ru: Закрыть вкладку

en: This site has insecure content
ru: На сайте присутствует небезопасный контент

en: Identity Not Verified
ru: Подлинность не подтверждена

en: The identity of this website has not been verified.
ru: Подлинность данного сайта не была подтверждена.

en: Server certificate does not match the identity of the site.
ru: Сертификат сервера не соответствует идентификационным данным сайта.

en: Server certificate has expired.
ru: Срок действия сертификата сервера истёк.

en: Server certificate contains invalid dates.
ru: Сертификат сервера содержит недопустимые даты.

en: Server certificate is issued by an entity that is not trusted.
ru: Сертификат сервера выдан недоверенной организацией.

en: Server certificate has been revoked.
ru: Сертификат сервера аннулирован.

en: Server certificate is invalid.
ru: Сертификат сервера недействителен.

en: Server certificate is insecure.
ru: Сертификат сервера не является безопасным.

en: Server certificate failed our security checks for an unknown reason.
ru: Сертификат сервера не прошёл проверки безопасности по неизвестной причине.

en: You are connected to
ru: Вы подключены к

en: Which is run by
ru: Обслуживается

en: Default
ru: По умолчанию

en: Search engine
ru: Поисковая система

en: Restore previous session at startup
ru: Восстановить предыдущий сеанс при запуске

en: Privacy & permissions
ru: Конфиденциальность и разрешения

en: Reset browser settings
ru: Сбросить настройки браузера

en: Camera & microphone
ru: Камера и микрофон

en: Clear Browsing History
ru: Очистить историю

en: Clear Browsing History?
ru: Очистить историю?

en: Clear Cache
ru: Очистить кэш

en: Clear Cache?
ru: Очистить кэш?

en: Clear
ru: Очистить

en: Microphone
ru: Микрофон

en: Camera
ru: Камера

en: Swipe Up To Exit Full Screen
ru: Смахните вверх для выхода из полноэкранного режима

en: Press ESC To Exit Full Screen
ru: Нажмите ESC для выхода из полноэкранного режима

en: Tap to view
ru: Нажать для просмотра

en: Close Tab
ru: Закрыть вкладку

en: Remove
ru: Удалить

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Ubuntu Web Browser
ru: %1 - Ubuntu Веб-Браузер

en: Ubuntu Web Browser
ru: Ubuntu Веб-Браузер

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
ru: Отсутствуют учётные записи, связанные с данным приложением; выберите учётную запись для добавления.

en: Add account
ru: Добавить учётную запись

en: Don't use an account
ru: Не использовать учётную запись

en: Account error
ru: Ошибка учётной записи

en: Close
ru: Закрыть

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
ru: Не удалось открыть окно учётной записи. Одновременное создание нескольких учётных записей невозможно. Закройте все окна учётных записей и повторите попытку.

en: Authentication failed
ru: Ошибка аутентификации

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
ru: <b>%1</b> требуется доступ к вашей учётной записи %2.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
ru: <b>%1</b> хочет получить доступ к вашей учётной записи %2.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
ru: Выбрать учётную запись или пропустить данный шаг и выбрать учётную запись позже.

en: Close the app
ru: Закрыть приложение

en: Skip
ru: Пропустить

en: Choose account
ru: Выберите учётную запись

en: Oops, something went wrong.
ru: Упс, что-то пошло не так.

en: Browser
ru: Браузер

en: Web Browser
ru: Веб-браузер

en: Browse the World Wide Web
ru: Навигация по сети Интернет

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
ru: Интернет;WWW;Браузер;Веб;Обозреватель
