webbrowser-app - en to sr translation catalogue (178 entries)

en: JavaScript Alert
sr: Обавештење скрипте Јаве

en: OK
sr: У реду

en: Authentication required.
sr: Потребно је потврђивање идентитета.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
sr: Веб страница „%1“ захтева потврду идентитета.

en: Username
sr: Корисничко име

en: Password
sr: Лозинка

en: Cancel
sr: Откажи

en: Confirm Navigation
sr: Потврди навигацију

en: Leave
sr: Напусти

en: Stay
sr: Остани

en: This connection is untrusted
sr: Ова веза није поверљива

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted.
sr: Покушавате безбедно да приступите „%1“, али безбедносно уверење ове веб странице није поверљиво.

en: Proceed anyway
sr: Ипак настави

en: Back to safety
sr: Назад у безбедност

en: JavaScript Confirmation
sr: Потврда скрипте Јаве

en: Network Error
sr: Грешка на мрежи

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
sr: Изгледа да имате проблема са прегледањем: %1.

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
sr: Проверите подешавање мреже и покушајте да освежите страницу.

en: Refresh page
sr: Освежи страницу

en: Permission Request
sr: Захтев за дозволе

en: This page wants to know your device’s location.
sr: Ова страница жели да зна место вашег уређаја.

en: Deny
sr: Одбиј

en: Allow
sr: Допусти

en: This site security certificate is not trusted.
sr: Безбедносно уверење ове странице није од поверења.

en: Learn more
sr: Сазнајте више

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
sr: Серијски број:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
sr: Субјекат:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
sr: Адреса субјекта:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
sr: Издавач:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
sr: Адреса издавача:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
sr: Важи од:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
sr: Важи до:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
sr: Отисак (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
sr: Не препоручује вам се да наставите, нарочито ако никад раније нисте видели ово упозорење за ову страницу.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which does not match the identity of the site.
sr: Покушали сте да приступите на „%1“ али је сервер приказао безбедносно уверење које се не поклапа са идентитетом странице.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which has expired.
sr: Покушали сте да приступите на „%1“ али је сервер приказао безбедносно уверење које је истекло.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which contains invalid dates.
sr: Покушали сте да приступите „%1“ али је сервер приказао безбедносно уверење које садржи неисправне датуме.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate issued by an entity that is not trusted.
sr: Покушали сте да приступите „%1“ али је сервер приказао безбедносно уверење које је издато од стране организације која није од поверења.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate that has been revoked.
sr: Покушали сте да приступите „%1“ али је сервер приказао безбедносно уверење које је повучено.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an invalid security certificate.
sr: Покушали сте да приступите „%1“ али је сервер приказао неисправно безбедносно уверење.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an insecure security certificate.
sr: Покушали сте да приступите „%1“ али је сервер приказао безбедносно уверење које није безбедно.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: This site security certificate is not trusted
    You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which failed our security checks for an unknown reason.
sr: Безбедносно уверење ове странице није од поверења
    Покушали сте да приступите „%1“ али је сервер приказао безбедносно уверење које није прошло наше безбедносне провере из непознатих разлога.

en: Permission
sr: Овлашћења

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
sr: Да дозволим овој веб страници да приступи вашој камери и микрофону?

en: Allow this domain to access your camera?
sr: Да дозволим овој веб страници да приступи вашој камери?

en: Allow this domain to access your microphone?
sr: Да дозволим овој веб страници да приступи вашем микрофону?

note: TRANSLATORS: %1 is the URL of the site requesting access to camera and/or microphone and %2 is the URL of the site that embeds it
en: %1 (embedded in %2)
sr: %1 (уметнут у %2)

en: Yes
sr: Да

en: No
sr: Не

en: JavaScript Prompt
sr: Питање скрипте Јаве

en: Proxy authentication required.
sr: Посредник захтева потврду идентитета.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
sr: Веб страница „%1:%2“ захтева потврду идентитета.

en: Back
sr: Назад

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
sr: Старија страна

en: Bookmark
sr: Обележи

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
sr: Додајте ову страницу међу обележиваче

en: Bookmark link
sr: Обележи везу

en: Clear History
sr: Очисти историјат

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
sr: Очисти историјат прегледања

en: Copy
sr: Умножи

en: Copy image
sr: Умножи слику

en: Copy link
sr: Умножи везу

en: Cut
sr: Исеци

en: Erase
sr: Обриши

en: Find in page
sr: Пронађи на страници

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
sr: Тражи на страници

en: Forward
sr: Напред

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
sr: Новија страна

en: Goto
sr: Иди на

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
sr: адреса;УРЛ;веб

en: New Tab
sr: Нови лист

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
sr: Отворите нови лист

en: Open image in new tab
sr: Отвори слику у новом листу

en: Open link in default browser
sr: Отвори линк у подразумеваном претраживачу

en: Open link in new background tab
sr: Отвори везу у новом позадинском листу

en: Open link in new tab
sr: Отвори везу у новом листу

en: Open video in new tab
sr: Отвори видео у новом листу

en: Paste
sr: Убаци

en: Redo
sr: Врати

en: Reload
sr: Учитај поново

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
sr: Напусти страницу

en: Save image
sr: Сачувај слику

en: Save link
sr: Сачувај везу

en: Save video
sr: Сачувај видео

en: Select all
sr: Означи све

en: Share
sr: Подели

en: Undo
sr: Опозови

en: find in page
sr: нађи на страници

en: search or enter an address
sr: тражите или унесите адресу

en: Bookmark Added
sr: Обележивач је додат

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
sr: Назив

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
sr: Сачувај у

en: All Bookmarks
sr: Сви обележивачи

en: New Folder
sr: Нова фасцикла

en: Create new folder
sr: Направи нову фасциклу

en: Save
sr: Сачувај

en: Homepage
sr: Матична страница

en: Bookmarks
sr: Обележивачи

en: Done
sr: Готово

en: New tab
sr: Нови лист

en: History
sr: Историјат

en: Downloads
sr: Преузимања

en: Settings
sr: Подешавања

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
sr: Изаберите програм за отварање ове врсте датотеке или је додајте у фасциклу преузимања.

en: Choose an application
sr: Изаберите програм

en: Download
sr: Преузми

en: Download failed
sr: Преузимање није успело

en: Resume
sr: Настави

en: Confirm selection
sr: Потврдите избор

en: Delete
sr: Обриши

en: No downloads available
sr: Нема доступних преузимања

en: %1 page | %1 pages
sr[0]: %1 страница
sr[1]: %1 странице
sr[2]: %1 страница

en: Less
sr: Сажетије

en: Last Visited
sr: Последње посећене

en: Yesterday
sr: Јуче

en: search history
sr: историјат претраге

en: All History
sr: Сав историјат

en: Today
sr: Данас

en: This is a private tab
sr: Ово је приватни лист

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
sr: Странице које посетите у овом листу неће се појавити у историјату прегледника.
    Међутим, обележивачи које направите биће сачувани.

en: More
sr: Још

en: Top sites
sr: Главне странице

en: You haven't visited any site yet
sr: До сада нисте посетили ни једну страницу

en: The rendering process has been closed for this tab.
sr: Процес исцртавања је затворен за овај лист.

note: TRANSLATORS: %1 is the URL of the page that crashed the renderer process
en: Something went wrong while displaying %1.
sr: Нешто је пошло наопако приликом приказивања „%1“.

en: The system is low on memory and can't display this webpage. Try closing unneeded tabs and reloading.
sr: Систему недостаје меморије и не може приказати ову страницу. Покушајте да затворите непотребне листове и освежите станицу.

en: Close tab
sr: Затворите лист

en: This site has insecure content
sr: Ова страница има садржај који није безбедан

en: Identity Not Verified
sr: Идентитет није проверен

en: The identity of this website has not been verified.
sr: Идентитет овог веб сајта није проверен.

en: Server certificate does not match the identity of the site.
sr: Уверење сервера се не поклапа са идентитетом странице.

en: Server certificate has expired.
sr: Уверење сервера је истекло.

en: Server certificate contains invalid dates.
sr: Уверење сервера садржи неисправне датуме.

en: Server certificate is issued by an entity that is not trusted.
sr: Уверење сервера је издато од стране којој се не може веровати.

en: Server certificate has been revoked.
sr: Уверење сервера је опозвано.

en: Server certificate is invalid.
sr: Уверење сервера није исправно.

en: Server certificate is insecure.
sr: Уверење сервера није безбедно.

en: Server certificate failed our security checks for an unknown reason.
sr: Уверење сервера није прошао наше безбедносне провере из непознатог разлога.

en: You are connected to
sr: Повезани сте на

en: Which is run by
sr: Кога покреће

en: Default
sr: Подразумевано

en: Search engine
sr: Погон претраге

en: Restore previous session at startup
sr: Обнови претходну сесију при покретању

en: Privacy & permissions
sr: Приватност и дозволе

en: Reset browser settings
sr: Враћање подешавања прегледача

en: Camera & microphone
sr: Камера и микрофон

en: Clear Browsing History
sr: Обриши историјат претраге

en: Clear Browsing History?
sr: Да обришем историјат претраге?

en: Clear Cache
sr: Очисти оставу

en: Clear Cache?
sr: Да очистим оставу?

en: Clear
sr: Очисти

en: Microphone
sr: Микрофон

en: Camera
sr: Камера

en: Swipe Up To Exit Full Screen
sr: Превуците на горе да напустите пуни екран

en: Press ESC To Exit Full Screen
sr: Притисните „ЕСЦ“ да напустите пуни екран

en: Tap to view
sr: Лупните за преглед

en: Close Tab
sr: Затворите лист

en: Remove
sr: Уклони

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Ubuntu Web Browser
sr: %1 — Убунтуов прегледник веба

en: Ubuntu Web Browser
sr: Убунтуов прегледник веба

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
sr: Ни један налог није повезан са овом веб апликацијом; притисните ставку испод да додате налог.

en: Add account
sr: Додај налог

en: Don't use an account
sr: Немој користити налог

en: Account error
sr: Грешка у налогу

en: Close
sr: Затвори

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
sr: Прозор налога не може бити отворен. Можете направити само један налог одједном; покушајте поново када затворите све друге прозоре са налозима.

en: Authentication failed
sr: Аутентификација није успела

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
sr: <b>%1</b> треба да приступи вашем %2 налогу.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
sr: <b>%1</b> жели да приступи вашем %2 налогу.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
sr: Сада изаберите налог, или прескочите овај корак и касније изаберите налог.

en: Close the app
sr: Затворите апликацију

en: Skip
sr: Прескочи

en: Choose account
sr: Изабери налог

en: Oops, something went wrong.
sr: Упс, нешто није у реду.

en: Browser
sr: Прегледник

en: Web Browser
sr: Прегледник веба

en: Browse the World Wide Web
sr: Разгледајте веб

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
sr: интернет;прегледник;веб;претраживач;WWW
