webbrowser-app - en to bs translation catalogue (79 entries)

en: JavaScript Alert
bs: JavaScript upozorenje

en: OK
bs: Uredu

en: Authentication required.
bs: Potrebna autentifikacija

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
bs: Web stranica %1 zahtjeva autentifikaciju.

en: Username
bs: Korisničko ime

en: Password
bs: Šifra

en: Cancel
bs: Odustani

en: Confirm Navigation
bs: Potvrdi navigaciju

en: Leave
bs: Napusti

en: Stay
bs: Ostavi

en: This connection is untrusted
bs: Ova konekcija nije povjerljiva

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted.
bs: Pokušavate sigurno pristupiti %1, ali sigurnosni certifikat ove stranice nije povjerljiv.

en: Proceed anyway
bs: Zanemari i nastavi

en: Back to safety
bs: Nazad u sigurnost

en: JavaScript Confirmation
bs: JavaScript potvrda

en: Network Error
bs: Greška na mreži

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
bs: Čini se da imate problema sa pregledom: %1.

en: Ubuntu suggests you check your network settings and try refreshing the page.
bs: Ubuntu sugerira da provjerite vaše mrežne postavke i pokušate osvježiti stranicu.

en: Refresh page
bs: Osvježi stranicu

en: Please choose a file
bs: Molimo vas da odaberete datoteku

en: Permission Request
bs: Potrebna dozvola

en: This page wants to know your device’s location.
bs: Ova stranica želi znati lokaciju vašeg uređaja.

en: Deny
bs: Zabrani

en: Allow
bs: Dozvoli

en: JavaScript Prompt
bs: JavaScript linija

en: Proxy authentication required.
bs: Proxy autentifikacija potrebna

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
bs: Web stranica %1:%2 traži autentifikaciju

en: Back
bs: Nazad

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
bs: Starija stranica

en: Bookmark
bs: Zabilješka

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
bs: Dodaj ovu stranicu u zabilješke

en: Bookmark link
bs: Link zabilješke

en: Clear History
bs: Očisti historiju

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
bs: Očisti historiju navigiranja

en: Copy
bs: Kopiraj

en: Copy image
bs: Kopiraj sliku

en: Copy link
bs: Kopiraj link

en: Forward
bs: Naprijed

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
bs: Novija stranica

en: Goto
bs: Idi na

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
bs: Adresa;URL;www

en: New Tab
bs: Novi tab

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
bs: Otvori novi tab

en: Open image in new tab
bs: Otvori sliku u novom tabu

en: Open link in new tab
bs: Otovori link u novom tabu

en: Reload
bs: Osvježi

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
bs: Napusti stranicu

en: Save image
bs: Sačuvaj sliku

en: Share…
bs: Podijeli...

en: search or enter an address
bs: traži ili unesi adresu

en: Share
bs: Podijeli

en: History
bs: Historija

en: Open tabs
bs: Otvoreni tabovi

en: New tab
bs: Novi tab

en: %1 page | %1 pages
bs[0]: %1 stranica
bs[1]: %1 stranice
bs[2]: %1 stranice

en: Less
bs: Manje

en: Last Visited
bs: Zadnje posjećeno

en: Yesterday
bs: Jučer

en: Done
bs: Gotovo

en: Clear
bs: Očistiti

en: Delete all history?
bs: Obrisati svu historiju?

en: Yes
bs: Da

en: No
bs: Ne

en: Bookmarks
bs: Zabilješke

en: Top sites
bs: Omiljene stranice

en: see less
bs: vidi manje

en: see more
bs: vidi više

en: Tap to view
bs: Klikni da vidiš

en: Add
bs: Dodaj

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Ubuntu Web Browser
bs: %1 - Ubuntu Web preglednik

en: Ubuntu Web Browser
bs: Ubuntu Web preglednik

en: No local account found for
bs: Nije pronađen lokalni račun za

en: Skip account creation step
bs: Preskoči pravljenje računa

en: Add account
bs: Dodaj račun

en: Select an account
bs: Odaberite račun

en: Browser
bs: Preglednik

en: Web Browser
bs: Web preglednik

en: Browse the World Wide Web
bs: Pretražujte internet

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
bs: Internet;WWW;Preglednik;Web;Pretraživač
