webbrowser-app - en to lv translation catalogue (75 entries)

en: JavaScript Alert
lv: JavaScript trauksme

en: OK
lv: Labi

en: Authentication required.
lv: Nepieciešama autentifikācija.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
lv: Mājaslapa %1 pieprasa autentifikāciju.

en: Username
lv: Lietotājvārds

en: Password
lv: Parole

en: Cancel
lv: Atcelt

en: Confirm Navigation
lv: Apstiprināt navigāciju

en: Leave
lv: Atstāt

en: Stay
lv: Palikt

en: This connection is untrusted
lv: Šis savienojums nav uzticams

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted.
lv: Jūs mēģiniet droši sasniegt %1, bet šis mājaslapas drošības sertifikāts nav drošs.

en: Proceed anyway
lv: Turpināt jebkurā gadījumā

en: Back to safety
lv: Atpakaļ drošībā

en: JavaScript Confirmation
lv: JavaScript Apstiprinājums

en: Network Error
lv: Tikla kļūda

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
lv: Paradas ka jums ir problēma skatoties: %1.

en: Ubuntu suggests you check your network settings and try refreshing the page.
lv: Ubuntu jums iesaka parbaudīt tīkla iestatījums un meģinat parieladet lapu.

en: Refresh page
lv: Atjaunināt lapu

en: Please choose a file
lv: Ludzu izvēlaties datni

en: Permission Request
lv: Atļaujas Pieprasījums

en: This page wants to know your device’s location.
lv: Šī lapa vēlās zināt jūs ierīces atrašanas vietu.

en: Deny
lv: Noraidīt

en: Allow
lv: Atļaut

en: Proxy authentication required.
lv: Proxy autentifikācija ir nepieciešama.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
lv: Mājaslapa %1:%2 pieprasa autentifikāciju.

en: Back
lv: Atpakaļ

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
lv: Vecāka lapa

en: Bookmark
lv: Grāmatzīme

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
lv: Pievienot Šo Lapu Grāmatzīmēm

en: Bookmark link
lv: Grāmatzīmju saiti

en: Clear History
lv: Tīrīt vēsturi

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
lv: Dzēst Navigācijas Vēsturi

en: Copy
lv: Kopēt

en: Copy image
lv: Kopēt attēlu

en: Copy link
lv: Kopēt saiti

en: Forward
lv: Uz priekšu

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
lv: Jaunaka lapa

en: Goto
lv: Iet uz

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
lv: Adrese;URL;www

en: New Tab
lv: Jauna cilne

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
lv: Atvert jaunu cilni

en: Open image in new tab
lv: Atvert attēlu jaunā cilnī

en: Open link in new tab
lv: Atvert saiti jaunā cilnī

en: Reload
lv: Pārielādēt

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
lv: Pamest lapu

en: Save image
lv: Saglabāt attēlu

en: Share…
lv: Dalīt...

en: search or enter an address
lv: meklējiet vai ievadiet adresi

en: Share
lv: Koplietot

en: History
lv: Vēsture

en: Open tabs
lv: Atvērt cilnes

en: New tab
lv: Jauna cilne

en: %1 page | %1 pages
lv[0]: %1 lapa
lv[1]: %1 lapas
lv[2]: %1 lapes

en: Less
lv: Mazāk

en: Last Visited
lv: Pēdējais apmeklēts

en: Yesterday
lv: Vakar

en: Done
lv: Pabeigts

en: Clear
lv: Notīrīt

en: Delete all history?
lv: Dzēst visu vēsturi?

en: Yes
lv: Jā

en: No
lv: Nē

en: Bookmarks
lv: Grāmatzīmes

en: Top sites
lv: Top mājaslapas

en: see less
lv: redzēt mazāk

en: see more
lv: redzēt vairāk

en: Add
lv: Pievienot

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Ubuntu Web Browser
lv: %1 - Ubuntu Web Pārlūks

en: Ubuntu Web Browser
lv: Ubuntu Web Pārlūks

en: No local account found for
lv: Netika atrasts lokāla konta priekš

en: Add account
lv: Pievienot kontu

en: Select an account
lv: Izvēlēties kontu

en: Browser
lv: Pārlūks

en: Web Browser
lv: Tīmekļa Pārlūks

en: Browse the World Wide Web
lv: Pārlūkot World Wide Web
