webbrowser-app - en to uk translation catalogue (147 entries)

en: JavaScript Alert
uk: Сповіщення JavaScript

en: OK
uk: Гаразд

en: Authentication required.
uk: Слід пройти розпізнавання.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
uk: Для доступ до сайта %1 слід пройти розпізнавання

en: Username
uk: Користувач

en: Password
uk: Пароль

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Confirm Navigation
uk: Підтвердити перехід

en: Leave
uk: Вийти

en: Stay
uk: Залишитися

en: This connection is untrusted
uk: Це з’єднання не є довіреним

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted.
uk: Ви намагаєтеся встановити безпечне з’єднання з %1, але сертифікат захисту цього сайте не є довіреним.

en: Proceed anyway
uk: Продовжити

en: Back to safety
uk: Повернутися до безпечного режиму

en: JavaScript Confirmation
uk: Підтвердження дій JavaScript

en: Network Error
uk: Помилка мережі

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
uk: Здається, з переглядом %1 виникли проблеми.

en: Ubuntu suggests you check your network settings and try refreshing the page.
uk: Ubuntu пропонує перевірити параметри мережі та спробувати повторно завантажити сторінку.

en: Refresh page
uk: Перезавантажити

en: Please choose a file
uk: Будь ласка, виберіть файл

en: Permission Request
uk: Запит щодо прав доступу

en: This page wants to know your device’s location.
uk: Код цієї сторінки намагається визначити ваше розташування.

en: Deny
uk: Заборонити

en: Allow
uk: Дозволити

en: This site security certificate is not trusted.
uk: Сертифікат захисту цього сайта не є надійним.

en: Learn more
uk: Дізнатися більше

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
uk: Серійний номер:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
uk: Суб’єкт:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
uk: Адреса суб’єкта:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
uk: Видавець:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
uk: Адреса видавця:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
uk: Набуття чинності:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
uk: Строк дії до:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
uk: Відбиток (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
uk: Вам не варто продовжувати, особливо якщо ви раніше не бачили цього попередження під час відвідин сайта.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which does not match the identity of the site.
uk: Ви намагалися відкрити %1, але сервером було надано сертифікат, який не було призначено для цього сайта.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which has expired.
uk: Ви намагалися відкрити %1, але сайтом було надано сертифікат, строк дії якого вичерпано.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which contains invalid dates.
uk: Ви намагалися відкрити %1, але сайтом було надано сертифікат, у якому вказано некоректні дати.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate issued by an entity that is not trusted.
uk: Ви намагалися відкрити %1, але сайтом було надано сертифікат, виданий установою, яка не є надійною.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate that has been revoked.
uk: Ви намагалися відкрити %1, але сайтом було надано сертифікат, який раніше було відкликано.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an invalid security certificate.
uk: Ви намагалися відкрити %1, але сайтом було надано некоректний сертифікат захисту.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an insecure security certificate.
uk: Ви намагалися відкрити %1, але сайтом було надано сертифікат, який не є захищеним.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: This site security certificate is not trusted
    You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which failed our security checks for an unknown reason.
uk: Сертифікат захисту сайта не є надійним.
    Ви намагалися відкрити %1, але сайтом було надано сертифікат захисту, який не вдалося перевірити на надійність з невідомих причин.

en: JavaScript Prompt
uk: Запит JavaScript

en: Proxy authentication required.
uk: Слід пройти розпізнавання на проксі-сервері

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
uk: Для доступу до сайта %1:%2 слід пройти розпізнавання.

en: Back
uk: Назад

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
uk: Старіша сторінка

en: Bookmark
uk: Закладка

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
uk: Додати сторінку до закладок

en: Bookmark link
uk: Створити закладку для посилання

en: Clear History
uk: Спорожнити журнал

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
uk: спорожнити;журнал;навігація;clear

en: Copy
uk: Копіювати

en: Copy image
uk: Копіювати зображення

en: Copy link
uk: Копіювати адресу посилання

en: Find in page
uk: Знайти на сторінці

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
uk: Шукати на сторінці

en: Forward
uk: Вперед

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
uk: Новіша сторінка

en: Goto
uk: Перейти

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
uk: Address;URL;www;адрес;інтернет

en: New Tab
uk: Нова вкладка

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
uk: Відкрити у новій вкладці

en: Open image in new tab
uk: Відкрити зображення у новій вкладці

en: Open link in new background tab
uk: Відкрити посилання у новій вкладці у тлі

en: Open link in new tab
uk: Відкрити посилання у новій вкладці

en: Reload
uk: Перезавантажити

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
uk: Полишити сторінку

en: Save image
uk: Зберегти зображення

en: Share…
uk: Оприлюднити…

note: TRANSLATORS: %2 refers to the total number of find in page results and %1 to the highlighted result
en: %1/%2
uk: %1 з %2

en: find in page
uk: знайти на сторінці

en: search or enter an address
uk: пошук або введення адреси

en: Bookmark Added
uk: Додано закладку

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
uk: Назва

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
uk: Зберегти до

en: All Bookmarks
uk: Усі закладки

en: New Folder
uk: Нова тека

en: Create new folder
uk: Створити нову теку

en: Save
uk: Зберегти

en: Share
uk: Поділитися

en: History
uk: Журнал

en: Open tabs
uk: Відкриті вкладки

en: New tab
uk: Нова вкладка

en: Leave Private Mode
uk: Вийти з конфіденційного режиму

en: Private Mode
uk: Конфіденційний режим

en: Settings
uk: Параметри

en: Done
uk: Завершено

en: Swipe Up To Exit Full Screen
uk: Проведіть пальцем вгору, щоб вийти з повноекранного режиму

en: Press ESC To Exit Full Screen
uk: Натисніть клавішу Esc, щоб вийти з повноекранного режиму

en: %1 page | %1 pages
uk[0]: %1 сторінка
uk[1]: %1 сторінки
uk[2]: %1 сторінок

en: Less
uk: Менше

en: Last Visited
uk: Останні відвідані

en: Yesterday
uk: Вчора

en: Select all
uk: Позначити все

en: Delete
uk: Вилучити

en: Going to public mode will close all private tabs
uk: Перехід до відкритого режиму призведе до закриття усіх конфіденційних вкладок

en: This is a private tab
uk: Це конфіденційна вкладка

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
uk: Сторінки, які ви переглядатимете на цій вкладці, не потраплять до журналу перегляду.
    Втім, закладки, які ви створите за її допомогою, буде збережено.

en: Bookmarks
uk: Закладки

en: More
uk: Більше

en: Top sites
uk: Найпопулярніші сайти

en: You haven't visited any site yet
uk: Ви ще не відвідали жодного сайта

en: Homepage
uk: Домашня сторінка

en: This site has insecure content
uk: Вміст цього сайта не захищено

en: Identity Not Verified
uk: Не вдалося перевірити профіль

en: The identity of this website has not been verified.
uk: Ідентифікаційну інформацію цього сайта не було перевірено.

en: Server certificate does not match the identity of the site.
uk: Сертифікат не відповідає профілю сайта.

en: Server certificate has expired.
uk: Строк дії сертифіката сервера вичерпано.

en: Server certificate contains invalid dates.
uk: У сертифікаті сервера містяться некоректні дати.

en: Server certificate is issued by an entity that is not trusted.
uk: Сертифікат сервера випущено видавцем, який не вважається надійним.

en: Server certificate has been revoked.
uk: Сертифікат сервера відкликано.

en: Server certificate is invalid.
uk: Сертифікат сервера є некоректним.

en: Server certificate is insecure.
uk: Сертифікат сервера не є безпечним.

en: Server certificate failed our security checks for an unknown reason.
uk: Сертифікату сервера не вдалося пройти перевірки захисту з невідомої причини.

en: You are connected to
uk: Вас з’єднано з

en: Which is run by
uk: Що працює під керуванням

en: Search engine
uk: Рушій пошуку

en: Restore previous session at startup
uk: Відновлювати попередній сеанс під час запуску

en: Allow opening new tabs in background
uk: Дозволити відкриття нових вкладок у тлі

en: Privacy
uk: Конфіденційність

en: Reset browser settings
uk: Скинути налаштування веб-переглядача

en: Clear Browsing History
uk: Спорожнити журнал перегляду

en: Clear Browsing History?
uk: Очистити історію перегляду сайтів?

en: Clear Cache
uk: Спорожнити кеш

en: Clear Cache?
uk: Очистити кеш?

en: Clear
uk: Спорожнити

en: Tap to view
uk: Натисніть, щоб переглянути

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Ubuntu Web Browser
uk: %1 — Переглядач Ubuntu

en: Ubuntu Web Browser
uk: Переглядач інтернету Ubuntu

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
uk: З цією вебпрограмою не пов’язано жодного облікового запису. Натисніть запис нижче, щоб додати обліковий запис.

en: Add account
uk: Додати обліковий запис

en: Don't use an account
uk: Не використовувати обліковий запис

en: Account error
uk: Помилка облікового запису

en: Close
uk: Закрити

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
uk: Не вдалося відкрити вікно облікового запису. Ви можете створювати лише один обліковий запис одночасно. Будь ласка, повторіть спробу після закриття усіх інших вікон облікових записів.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
uk: <b>%1</b> потребує доступу до вашого облікового запису %2 у інтернеті.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
uk: <b>%1</b> потрібен доступ до вашого облікового запису %2 у інтернеті.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
uk: Тепер виберіть обліковий запис або пропустіть цей крок і виберіть обліковий запис пізніше.

en: Close the app
uk: Закрити програму

en: Skip
uk: Пропустити

en: Choose account
uk: Вибір облікового запису

en: Browser
uk: Переглядач

en: Web Browser
uk: Переглядач інтернету

en: Browse the World Wide Web
uk: Перегляд сторінок інтернету

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
uk: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer;інтернет;браузер;мережа;переглядач;веб
