webbrowser-app - en to pt translation catalogue (144 entries)

en: JavaScript Alert
pt: Alerta do JavaScript

en: Authentication required.
pt: Autenticação necessária.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
pt: A página %1 necessita de autenticação.

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Password
pt: Palavra-passe

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Confirm Navigation
pt: Confirmar navegação

en: Leave
pt: Sair

en: Stay
pt: Ficar

en: This connection is untrusted
pt: Esta ligação não é confiável

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted.
pt: Está a tentar aceder em segurança %1, mas o certificado de segurança desta página não é confiável.

en: Proceed anyway
pt: Prosseguir de qualquer maneira

en: Back to safety
pt: Retroceder para segurança

en: JavaScript Confirmation
pt: Confirmação do JavaScript

en: Network Error
pt: Erro de rede

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
pt: Parece que está a ter problemas para visualizar: %1

en: Ubuntu suggests you check your network settings and try refreshing the page.
pt: O Ubuntu sugere que verifique as suas definições de rede e tente recarregar a página.

en: Refresh page
pt: Recarregar página

en: Please choose a file
pt: Por favor, escolha um ficheiro

en: Permission Request
pt: Pedido de permissão

en: This page wants to know your device’s location.
pt: Esta página quer saber a localização do seu dispositivo.

en: Deny
pt: Recusar

en: Allow
pt: Permitir

en: This site security certificate is not trusted.
pt: O certificado de segurança desta página não é de confiança.

en: Learn more
pt: Saber mais

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
pt: Número de série:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
pt: Assunto:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
pt: Endereço do assunto:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
pt: Emissora:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
pt: Endereço do emissor :
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
pt: Válido a partir de:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
pt: Válido até:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
pt: Impressão digital (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
pt: Não continue, se é a primeira vez que vê este aviso nesta página.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which does not match the identity of the site.
pt: Tentou acessar %1, mas o servidor apresentou um certificado de segurança diferente da identidade da página.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which has expired.
pt: Tentou acessar %1, mas o servidor apresentou um certificado de segurança expirado.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which contains invalid dates.
pt: Tentou acessar %1, mas o servidor apresentou um certificado de segurança que contém datas inválidas.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate issued by an entity that is not trusted.
pt: Tentou acessar %1, mas o servidor apresentou um certificado de segurança emitido por uma entidade não confiável.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate that has been revoked.
pt: Tentou acessar %1, mas o servidor apresentou um certificado de segurança que foi revogado.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an invalid security certificate.
pt: Tentou acessar %1, mas o servidor apresentou um certificado de segurança inválido.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an insecure security certificate.
pt: Tentou acessar %1, mas o servidor apresentou um certificado de segurança inseguro.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: This site security certificate is not trusted
    You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which failed our security checks for an unknown reason.
pt: O certificado de segurança da página não é confiável
    Tentou acessar %1, mas o servidor apresentou um certificado de segurança que não passou no teste de segurança.

en: JavaScript Prompt
pt: Pedido do JavaScript

en: Proxy authentication required.
pt: É necessária uma autenticação de proxy.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
pt: A página %1:%2 requer autenticação.

en: Back
pt: Retroceder

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
pt: Página mais antiga

en: Bookmark
pt: Marcador

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
pt: Adicionar esta página aos Marcadores

en: Bookmark link
pt: Link do marcador

en: Clear History
pt: Limpar histórico

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
pt: Limpar histórico de navegação

en: Copy
pt: Copiar

en: Copy image
pt: Copiar imagem

en: Copy link
pt: Copiar link

en: Find in page
pt: Encontrar na página

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
pt: Procurar na página

en: Forward
pt: Avançar

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
pt: Página mais recente

en: Goto
pt: Ir para

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
pt: Endereço;URL;www

en: New Tab
pt: Novo separador

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
pt: Abrir um novo separador

en: Open image in new tab
pt: Abrir imagem num novo separador

en: Open link in new background tab
pt: Abrir o link numa nova guia em segundo plano

en: Open link in new tab
pt: Abrir link num novo separador

en: Reload
pt: Recarregar

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
pt: Deixar página

en: Save image
pt: Guardar imagem

en: Share…
pt: Partilhar...

en: find in page
pt: procurar na página

en: search or enter an address
pt: procurar ou introduzir endereço

en: Bookmark Added
pt: Marcador adicionado

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
pt: Nome

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
pt: Guardar em

en: All Bookmarks
pt: Todos os marcadores

en: New Folder
pt: Nova pasta

en: Create new folder
pt: Criar nova pasta

en: Save
pt: Gravar

en: Share
pt: Partilhar

en: History
pt: Histórico

en: Open tabs
pt: Separadores abertos

en: New tab
pt: Novo separador

en: Leave Private Mode
pt: Sair modo privado

en: Private Mode
pt: Modo privado

en: Settings
pt: Definições

en: Done
pt: Concluído

en: Swipe Up To Exit Full Screen
pt: Deslize para cima para sair do ecrã inteiro

en: Press ESC To Exit Full Screen
pt: Carregue no ESC para sair do ecrã inteiro

en: %1 page | %1 pages
pt[0]: %1 página
pt[1]: %1 páginas

en: Less
pt: Menos

en: Last Visited
pt: Última visitada

en: Yesterday
pt: Ontem

en: Select all
pt: Marcar todos

en: Delete
pt: Eliminar

en: All History
pt: Todo histórico

en: Today
pt: Hoje

en: Going to public mode will close all private tabs
pt: Ir para o modo público vai fechar todos os separadores privados

en: This is a private tab
pt: Este é um separador privado

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
pt: As páginas que visualizar neste separador não aparecem no histórico
    No entanto, os marcadores criados serão mantidos.

en: Bookmarks
pt: Marcadores

en: More
pt: Mais

en: You haven't visited any site yet
pt: Ainda não visitou nenhuma página

en: Homepage
pt: Página inicial

en: This site has insecure content
pt: Este site tem conteúdo inseguro

en: Identity Not Verified
pt: Identidade não verificada

en: The identity of this website has not been verified.
pt: A identidade desta página não foi verificada.

en: Server certificate does not match the identity of the site.
pt: Certificado deste servidor não corresponde à identidade deste sítio.

en: Server certificate has expired.
pt: Certificados do servidor expiraram.

en: Server certificate contains invalid dates.
pt: Certificados do servidor contém datas inválidas.

en: Server certificate is issued by an entity that is not trusted.
pt: Certificado do servido foi emitido por uma entidade que não é confiável.

en: Server certificate has been revoked.
pt: Certificado do servidor foi revogado.

en: Server certificate is invalid.
pt: Certificado do servidor é inválido.

en: Server certificate is insecure.
pt: Certificado do servidor é inseguro.

en: Server certificate failed our security checks for an unknown reason.
pt: Certificado do servido falhou a verificação de segurança por um motivo desconhecido.

en: You are connected to
pt: Está ligado a

en: Which is run by
pt: Que é dirigido por

en: Search engine
pt: Motor de busca

en: Restore previous session at startup
pt: Restaurar sessão anterior ao iniciar

en: Allow opening new tabs in background
pt: Permitir abrir novos separadores no fundo

en: Privacy
pt: Privacidade

en: Reset browser settings
pt: Repor as definições do navegador

en: Clear Browsing History
pt: Limpar histórico de pesquisa

en: Clear Browsing History?
pt: Limpar histórico?

en: Clear Cache
pt: Limpar a Cache

en: Clear Cache?
pt: Limpar cache?

en: Clear
pt: Limpar

en: Tap to view
pt: Toque para ver

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
pt: Sem contas ligadas a esta webapp; toque no item em baixo para adicionar uma conta.

en: Add account
pt: Adicionar conta

en: Don't use an account
pt: Não utilizar uma conta

en: Account error
pt: Erro na conta

en: Close
pt: Fechar

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
pt: A janela da conta não pôde ser aberta. Apenas pode criar uma conta de cada vez; tente novamente depois de fechar as outras janelas .

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
pt: <b>%1</b> necessita de aceder à sua conta %2.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
pt: <b>%1</b> gostaria de aceder à sua conta %2.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
pt: Escolha uma conta agora, ou salte este passo e escolha uma conta mais tarde.

en: Close the app
pt: Fechar a app

en: Skip
pt: Saltar

en: Choose account
pt: Escolher conta

en: Browser
pt: Navegador

en: Web Browser
pt: Navegador Web

en: Browse the World Wide Web
pt: Navegue na World Wide Web

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
pt: Internet;WWW;Browser;Web;Explorador
