gtg - en to cs translation catalogue (273 entries)

en: Synchronization Services - %s
cs: Synchronizační služby - %s

en: Do you really want to remove the '%s' synchronization service?
cs: Opravdu chcete odstranit synchronizační službu '%s' ?

en: Disable syncing
cs: Zakázat synchronizaci

en: Enable syncing
cs: Povolit synchronizaci

en: This is the default synchronization service
cs: Toto je výchozí synchronizační služba

en: Syncing is enabled.
cs: Synchronizace je povolena.

en: Syncing is <span color="red">disabled</span>.
cs: Synchronizace je <span color="red">zakázána</span>.

en: Import tags
cs: Importovat štítky

en: All tags
cs: Všechny štítky

en: Tags to sync
cs: Synchronizovat štítky

en: All tasks
cs: Všechny úkoly

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Service URL
cs: Adresa služby

en: Import tasks from direct messages
cs: Importovat úkoly z přímých vzkazů

en: Tag your GTG tasks with the bug tags
cs: Označit úkoly v GTG chybovými štítky

en: Tag your GTG tasks with the project targeted by the bug
cs: Označit úkoly v GTG štítkem podle projektu spojeného s chybou

en: Check for new tasks every
cs: Kontrolovat nové úkoly každý

en:  minute |  minutes
cs[0]:  minuta
cs[1]:  minuty
cs[2]:  minut

en: Password:
cs: Heslo:

en: Filename:
cs: Název souboru:

en: Select synchronization service:
cs: Vyberte synchronizační službu:

en: Author | Authors
cs[0]: Autor:
cs[1]: Autoři
cs[2]: Autoři

en: Start Getting Things GNOME! on every login
cs: Spouštět Getting Things GNOME! při každém přihlášení

en: Enable colored backgrounds in the task list
cs: Barevné pozadí v seznamu úkolů

en: Show description preview in the task list.
cs: Ukázat náhled popisu úkolu v seznamu úkolů.

en: <b>Task Browser</b>
cs: <b>Prohlížeč úkolů</b>

en: Font :
cs: Písmo :

en: page 1
cs: strana 1

en: page 2
cs: strana 2

en: page 3
cs: strana 3

en: Confirm task deletion
cs: Potvrdit smazání úkolu

en: Preferences - %s
cs: Předvolby - %s

en: Mark as Done
cs: Označit jako dokončené

en: Mark the selected task as done
cs: Označit vybraný úkol jako dokončený

en: Mark as not Done
cs: Označit jako nedokončené

en: Mark the selected task as to be done
cs: Označit vybraný úkol jako k dokončení

en: Dismiss
cs: Zahodit

en: Mark the task as not to be done anymore
cs: Označit úkol, jako že již nikdy nemá být dokončen - zahodit úkol

en: Undismiss
cs: Nezahodit

en: Permanently remove the selected task
cs: Trvale smazat vybraný úkol

en: Edit the selected task
cs: Upravit vybraný úkol

en: Create a new task
cs: Vytvořit nový úkol

en: Create a new subtask
cs: Vytvořit nový podúkol

en: Display only the currently actionable tasks
cs: Zobrazit pouze v současnosti proveditelné úkoly

en: Hide this tag from the workview
cs: Skrýt tento štítek v pracovním pohledu

en: Show this tag in the workview
cs: Zobrazit tento štítek v pracovním pohledu

en: Clear
cs: Vyčistit

en: The <b>%s</b> synchronization service cannot login with the  supplied authentication data and has been disabled. To retry the login, re-enable the service.
cs: Synchronizační služba <b>%s</b> se nemůže přihlásit dostupnými autentifikačními údaji a byla zablokována. K novému přihlášení tuto službu povolte.

en: Due to a network problem, I cannot contact the <b>%s</b> synchronization service.
cs: Kvůli síťovým potížím se nemohu spojit se synchronizační službou <b>%s</b>.

en: Cannot connect to DBus, I've disabled the <b>%s</b> synchronization service.
cs: Nemohu se připojit k DBus, zakázal jsem synchronizační službu <b>%s</b>.

en: Configure synchronization service
cs: Nastavení synchronizační služby

en: Ignore
cs: Ignorovat

en: Confirm
cs: Potvrdit

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Modify Tags
cs: Změnit štítky

en: Add/Remove Tags
cs: Přidat/odstranit štítky

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Enter the name of the tag(s) you wish to add or remove:
cs: Zadejte jména štítků, které chcete přidat nebo odstranit:

en: TagName
cs: NázevŠtítku

en: Hint: you can add several tags by separating them with
    space. Place '!' before tags you want to remove.
cs: Tip: můžete přidat několik štítků, oddělte je mezerou.
    Napište '!' před štítky, které chcete odstranit.

en: Apply to subtasks
cs: Aplikovat na podúkoly

en: Add custom color
cs: Přidat vlastní barvu

en: Choose a color
cs: Zvolit barvu

en: Tags
cs: Štítky

en: Start date
cs: Datum zahájení

en: Due
cs: Termín splnění

en: Closed date
cs: Datum dokončení

en: Title
cs: Název

en: Remove selected icon
cs: Odstranit označené

en: Name :
cs: Název:

en: Show Tag in Work View :
cs: Zobrazit štítek v pracovním pohledu:

en: Select Tag Color:
cs: Vybrat barvu štítku:

en: Click To
    Set Icon
cs: Vybrat
    ikonu

en: Enter tag name here
cs: Napište název štítku

en: NewTag
cs: NovýŠtítek

en: no active tasks
cs: žádné aktivní úkoly

en: %(tasks)d active task | %(tasks)d active tasks
cs[0]: %(tasks)d aktivní úkol
cs[1]: %(tasks)d aktivních úkolů
cs[2]: %(tasks)d aktivních úkolů

en: Add Task
cs: Přidat úkol

en: Open Task
cs: Otevřít úkol

en: Search
cs: Hledat

en: _Tasks
cs: Ú_koly

en: New _Task
cs: Nový ú_kol

en: New _Subtask
cs: Nový po_dúkol

en: Mark as _Done
cs: Označit jako _dokončené

en: D_ismiss
cs: _Zahodit

en: _Edit
cs: _Upravit

en: _View
cs: _Zobrazit

en: _Work View
cs: _Pracovní pohled

en: _Tags Sidebar
cs: Panel š_títků

en: _Closed Tasks Pane
cs: Panel _hotových úkolů

en: T_oolbar
cs: Nás_trojová lišta

en: _Quick Add Entry
cs: _Rychlé přidání úkolu

en: _Plugins
cs: _Zásuvné moduly

en: _Help
cs: _Nápověda

en: Open GTG help
cs: Otevřít nápovědu GTG

en: Help to translate GTG into your language
cs: Pomozte přeložit GTG do svého jazyka

en: Report a problem to GTG developers
cs: Oznámit chybu vývojářům GTG

en: New Task
cs: Nový úkol

en: New Subtask
cs: Nový podúkol

en: Edit
cs: Upravit

en: Undo
cs: Zpět

en: Redo
cs: Znovu

en: Delete
cs: Smazat

en: Work View
cs: Pracovní pohled

en: Tasks
cs: Úkoly

en: About GTG!
cs: O GTG!

en: GTG is a personal tasks and TODO-list items organizer for the GNOME desktop environment.
cs: GTG je osobní organizátor úkolů a seznamů TODO pro desktopové prostředí GNOME.

en: GTG website
cs: Webová stránka GTG

en: Getting Things GNOME! is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
    
    Getting Things GNOME! is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with Getting Things GNOME!; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
cs: Getting Things GNOME! je svobodný software; můžete ho šířit, modifikovat za podmínek GNU General Public licence  tak jak je zveřejněna Free Software Foundation; buď ve verzi 3 nebo podle jakékoli pozdější verze.
    
    Getting Things GNOME! je distribuován s nadějí, že bude užitečný, ale BEZ JAKÉKOLI ZÁRUKY; dokonce i bez záruk PRODEJNOSTI nebo VHODNOSTI PRO JAKÝKOLI ÚČEL. Viz GNU General Public licence pro více detailů.
    
    Spolu s Getting Things GNOME! byste měli obdržet i kopii licence GNU General Public; jestliže ne, napište na ree Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Mark as Not Done
cs: Označit jako nedokončené

en: Und_ismiss
cs: Nez_ahodit

en: Add a subtask
cs: Přidat podúkol

en: _Set Start Date
cs: Na_stavit datum zahájení

en: T_oday
cs: Dn_es

en: _Tomorrow
cs: Zí_tra

en: Next _Week
cs: Násl_edující týden

en: Next _Month
cs: Následující _měsíc

en: Next _Year
cs: Následující _rok

en: _Clear Start Date
cs: S_mazat datum zahájení

en: Set Due Date
cs: Nastavit termín

en: _Now
cs: N_yní

en: _Soon
cs: Br_zy

en: _Someday
cs: J_ednoho dne

en: _Clear Due Date
cs: _Smazat termín

en: Modify Tags...
cs: Změnit štítky...

en: Edit Tag...
cs: Upravit štítek…

en: Mark this task as done
cs: Označit tento úkol jako dokončený

en: Mark this task as to be done
cs: Označit tento úkol jako k dokončení

en: Mark this task as not to be done anymore
cs: Označit tento úkol, jako že již nikdy nemá být dokončen - zahodit úkol

en: Permanently remove this task
cs: Trvale vymazat tento úkol

en: Insert a subtask in this task
cs: Vložit podúkol do tohoto úkolu

en: Insert a tag in this task
cs: Vložit štítek do tohoto úkolu

en: Completed %(days)d day late | Completed %(days)d days late
cs[0]: Dokončeno o %(days)d den později
cs[1]: Dokončeno o %(days)d dnů později
cs[2]: Dokončeno o %(days)d dní později

en: Completed %(days)d day early | Completed %(days)d days early
cs[0]: Dokončeno o %(days)d den dříve
cs[1]: Dokončeno o %(days)d dnů dříve
cs[2]: Dokončeno o %(days)d dní dříve

en: Due tomorrow! | %(days)d days left
cs[0]: Termín zítra!
cs[1]: Termín za %(days)d dny
cs[2]: Termín za %(days)d dní

en: Due today!
cs: Termín dnes!

en: Due yesterday! | Was %(days)d days ago
cs[0]: Termín včera!
cs[1]: Bylo před %(days)d dny
cs[2]: Bylo před %(days)d dny

en: Task
cs: Úkol

en: Mark Done
cs: Označit dokončené

en: Insert subtask
cs: Vložit podúkol

en: Insert tag
cs: Vložit štítek

en: Starting on
cs: Začíná

en: Due for
cs: Termín do

en: Closed on
cs: Ukončeno

en: Now
cs: Nyní

en: Soon
cs: Brzy

en: Someday
cs: Někdy

en: Deleting a task cannot be undone, and will delete the following task:  | Deleting a task cannot be undone, and will delete the following tasks:
cs[0]: Smazání úkolu nelze vrátit zpět, bude smazán tento úkol:
cs[1]: Smazání úkolu nelze vrátit zpět, budou smazány tyto úkoly:
cs[2]: Smazání úkolu nelze vrátit zpět, budou smazány tyto úkoly:

en: Are you sure you want to delete this task? | Are you sure you want to delete these tasks?
cs[0]: Opravdu chcete smazat tento úkol?
cs[1]: Opravdu chcete smazat tyto úkoly?
cs[2]: Opravdu chcete smazat tyto úkoly?

en: Keep selected task | Keep selected tasks
cs[0]: Ponechat vybraný úkol
cs[1]: Ponechat vybrané úkoly
cs[2]: Ponechat vybrané úkoly

en: Permanently remove task | Permanently remove tasks
cs[0]: Trvale odstranit úkol
cs[1]: Trvale odstranit úkoly
cs[2]: Trvale odstranit úkoly

en: 
    And %d more tasks
cs: 
    A %d dalších úkolů

en: We're terribly sorry. Could you help us fix the problem by reporting the crash?
cs: Je nám moc líto. Mohli byste nám pomoci opravit tento problém nahlášením pádu aplikace?

en: An error has occurred
cs: Vyskytla se chyba

en: It looks like an error has occurred.
cs: Zdá se, že se objevila chyba.

en: _Details
cs: _Podrobnosti

en: _Report this problem...
cs: _Nahlásit tento problém...

en: _Ignore the error
cs: _Ignorovat chybu

en:  has crashed. Please report the bug on <a href="http://bugs.edge.launchpad.net/gtg">our Launchpad page</a>. If you have Apport installed, it will be started for you.
cs:  spadlo. Ohlaste prosím chybu na <a href="http://bugs.edge.launchpad.net/gtg">naši stránku Launchpad</a>. Pokud máte nainstalován systém Apport, spustí se nyní.

en: <b>Dependencies</b>
cs: <b>Závislosti</b>

en: _About Plugin
cs: _O zásuvném modulu

en: Plugins - %s
cs: Zásuvné moduly - %s

en: GTG is a personal tasks and TODO-list items organizer for the GNOME.
cs: GTG je osobní organizátor úkolů a seznamů TODO pro GNOME.

en: Do it tomorrow
cs: Udělat zítra

en: Send via email
cs: Poslat e-mailem

en: 
    Tags: %s
cs: 
    Štítky: %s

en: 
    Subtasks:
    %s
cs: 
    Podúkoly:
    %s

en: 
    Task content:
    %s
cs: 
    Obsah úkolu:
    %s

en: Task: %(task_title)s
cs: Úkol: %(task_title)s

en: Add _New Task
cs: Vložit nový úkol

en: _Show Main Window
cs: _Zobrazit hlavní okno

en: _Quit
cs: _Ukončit

en: Text-only
cs: Pouze text

en: A template to create a simple text file with some tasks.
cs: Šablona pro vytvoření jednoduchého textového souboru s úkoly.

en: Foldable booklet (PDF)
cs: Brožura (PDF)

en: A template to create
    <a href="http://www.pocketmod.com">PocketMod</a>, which is a small foldable
    booklet. Packages <b>pdflatex</b>, <b>pdftk</b> and <b>pdfjam</b>
    are required.
cs: Šablona pro vytvoření
    <a href="http://www.pocketmod.com">PocketMod</a>, jednoduché
    skládací brožurky. Jsou potřeba balíky <b>pdflatex</b>, <b>pdftk</b>
    a <b>pdfjam</b>.

en: A professional-looking HTML page
cs: Profesionální HTML stránka

en: A template to create a HTML page with some tasks and tags. Tags colors are also displayed.
cs: Šablona pro vytvoření profesionálně vypadající HTML stránky s úkoly a štítky. Jsou zobrazeny i barvy štítků.

en: Status report
cs: Stavové hlášení

en: A template to create a compact text file listing only task titles.
cs: Šablona pro vytvoření stručného textového souboru pouze s názvy úkolů.

en: A simple Web page that can be easily printed.
cs: Jednoduchá snadno tisknutelná webová stránka.

en: A template to create a simple HTML page with some tasks that can be easily printed.
cs: Šablona pro vytvoření jednoduché HTML stránky s úkoly. Stránka je snadno tisknutelná.

en: No task matches your criteria. Empty report can't be generated.
cs: Zadání neodpovídá žádný úkol. Prázdnou sestavu nelze vytvořit.

en: GTG could not generate the document: %s
cs: GTG nemůže vytvořit dokument: %s

en: Export the tasks currently listed
cs: Exportovat zobrazené úkoly

en: Choose where to save your list
cs: Zvolte kam uložit váš seznam

en: Set the task's location
cs: Nastavit umístění úkolu

en: Associate with new tag
cs: Spojit s novým štítkem

en: Associate with existing tag
cs: Spojit s existujícícm štítkem

en: Geolocalized-tasks Preferences
cs: Předvolby pro geolokalizované úkoly

en: Use network
cs: Použít síťové připojení

en: Use cellphone
cs: Použít mobilní telefon

en: Use gps
cs: Použít GPS

en: <b>Location Determination Method</b>
cs: <b>Způsob určení polohy</b>

en: <small>Distance in kilometers from 
    the current location.</small>
cs: <small>Vzdálenost v kilometrech 
    od aktuálního místa.</small>

en: <b>Proximity Factor</b>
cs: <b>Faktor vzdálenosti</b>

en: Start a new activity in Hamster Time Tracker
cs: Začít novou aktivitu v Hamster Time Tracker

en: Start task in Hamster
cs: Začít úkol v Hamsteru

en: Start in Hamster
cs: Začít v Hamsteru

en: Tomboy/Gnote not found. Please install it or disable the Tomboy/Gnote plugin in GTG
cs: Tomboy/Gnote nebyl nalezen. Prosím nainstalujte program nebo vypněte Tomboy/Gnote plugin v GTG.

en: Add Tomboy note
cs: Vložit poznámku aplikace Tomboy

en: That note does not exist!
cs: Tato poznámka neexistuje!

en: That note does not exist. Do you want to create a new one?
cs: Tato poznámka neexistuje. Chcete vytvořit novou?

en: gtg is already running!
cs: gtg již běží!

en: Tasks with no tags
cs: Úkoly bez štítků

en: not
cs: ne

en: or
cs: nebo

en: after
cs: po

en: before
cs: před

en: today
cs: dnes

en: tomorrow
cs: zítra

en: nodate
cs: bez data

en: now
cs: nyní

en: soon
cs: brzy

en: someday
cs: někdy

en: notag
cs: bez štítku

en: Getting Started With GTG
cs: Začínáme s GTG

en: Learn How To Use Subtasks
cs: Naučte se jak používat podúkoly

en: A &quot;Subtask&quot; is something that you need to do first before being able to accomplish your task. In GTG, the purpose of subtasks is to cut down a task in smaller subtasks that are easier to achieve and to track down.
    
    To insert a subtask in the task description (this window, for instance), begin a line with &quot;-&quot;, then write the subtask title and press Enter.
    
    Try inserting one subtask below. Type &quot;- This is my first subtask!&quot;, for instance, and press Enter:
    
    
    
    Alternatively, you can also use the &quot;Insert Subtask&quot; button.
    
    Note that subtasks obey to some rules: first, a subtask's due date can never happen after its parent's due date and, second, when you mark a parent task as done, its subtasks will also be marked as done.
    
    And if you are not happy with your current tasks/subtasks organization, you can always change it by drag-and-dropping tasks on each other in the tasks list.
cs: Podúkol je to, co je třeba udělat před tím, než se splní vlastní úkol. Smyslem podúkolu v GTG je rozdělit úkol na menší části, které je snadnější splnit postupně.
    
    Podúkol vložíte do popisu úkolu (například do tohoto okna) tak, že řádek začnete &quot;-&quot;, potom napíšete název podúkolu a stiskne Enter.
    
    Zkuste sem vložit jeden podúkol. Napište například &quot;- Toto je můj první podúkol!&quot; a stiskněte Enter:
    
    
    
    
    Jinak můžete také využít tlačítko &quot;Vložit podúkol&quot; button.
    
    Všiměte si, že se podúkoly řídí několika pravidly: za prvé, termín splnění podúkolu nemůže být pozdější, než termít splnění jeho nadřazeného úkolu. Za druhé, když označíte nadřazený úkol jako dokončený, jeho podúkoly se označí jako dokončené také.
    
    Kdyby se vám nelíbilo aktuální uspořádání úkolů  a podúkolů, můžete ho kdykoli změnit v seznamu úkolů tak, že přetáhnete jeden úkol na jiný.

en: Learn How To Use Tags
cs: Naučte se jak používat štítky

en: In GTG, you use tags to sort your tasks. A tag is a simple word that begins with &quot;@&quot;.
    
    Try to type a word beginning with &quot;@&quot; here:
    
    Once it becomes yellow, it is a tag! And this tag is now linked to the task!
    
    Using the View menu, you can enable a sidebar which displays all the tags you are using. This allows you to easily see all tasks associated to a given tag.
    
    If you right-click on a tag in the sidebar, you can also edit it. It allows you to assign it a color or an icon for instance. This is handy if you want to quickly identify the tasks associated to a given tag in the task list!
    
    New tags are always added exclusively to the currently edited task, and never to its subtasks. However, when you create a new subtask, it will inherit its parent's tags.
    
    If you need a more advanced task organization, you can also create a hierarchy of tags by drag-and-dropping a tag onto another. This is useful when you want to regroup several tags together and see all related tasks easily. For instance, if you have two tags @money and @to_pay, and you drag @to_pay on @money, every task tagged with @to_pay will also appear when you select @money.
cs: Štítky se v GTG používají ke třídění úkolů. Štítek je jednoduché slovo, které začíná &quot;@&quot;.
    
    Zkuste sem napsat slovo s &quot;@&quot; na začátku:
    
    Slovo zežloutlo, je to štítek! A tento štítek je nyní spojen s úkolem!
    
    V nabídce Zobrazit můžete zapnout postranní panel, ve kterém jsou uvedeny všechny použité štítky. To umožňuje zobrazit všechny úkoly spojené s příslušným štítkem.
    
    Když kliknete pravým tlačítkem myši na štítek v postranním panelu, můžete štítek upravit. Je možné například přiřadit štítku barvu nebo ikonu. To je praktické pro rychlé nalezení úkolů spojených s příslušným štítkem v seznamu úkolů!
    
    Nové štítky se přiřazují pouze k právě upravovanému úkolu a nikdy k jeho stávajícím podúkolům. Avšak když vytvoříte podúkol, bude sdílet štítky svého nařazeného úkolu.
    
    Pro pokročilou organizaci úkolů můžete vytvořit hierarchii štítků přesunutím jednoho štítku na jiný. To je vhodné pro seskupení několika štítků k sobě a snadné zobrazení souvisejících úkolů. Například, kdybyste měli dva štítky @peníze a @zaplatit a přetáhli byste @zaplatit na @peníze, tak každý úkol se štítkem @zaplatit by se zobrazil i při zvolení štítku @peníze.

en: Learn How To Use The Work View
cs: Naučte se jak používat Pracovní pohled

en: Learn How To Use Plugins
cs: Naučte se jak používat zásuvné moduly

en: GTG has the ability to add plugins to extend its core functionality.
    
    Some examples of the currently available plugins are the notification icon which displays a handy shortcut to GTG in your notification space, or the closed tasks remover which automatically deletes old tasks from your closed tasks list.
    
    You can find the Plugin Manager by selecting Edit in the Menu Bar, then clicking Plugins.
cs: Základní funkčnost GTG můžete rozšířit přidáním zásuvných modulů.
    Příkladem takových modulů může být rozšíření zobrazující ikonu GTG v oznamovací oblasti nebo automaticky odstraňovač již dokončených úloh.
    Správce zásuvných modulů naleznete v menu Úpravy -> Zásuvné moduly.

en: Reporting Bugs
cs: Oznamování chyb

en: GTG is still beta software. We like it and use it everyday but you will probably encounter some bugs will you do.
    
    Please, help us improving GTG by reporting them on our Launchpad page:https://bugs.launchpad.net/gtg/+filebug
    
    We need you to make this software better. Any contribution, any idea is welcome!
    
    If you have some trouble with GTG, we might be able to help you or to solve your problem really quickly.
cs: GTG je stále ve fázi beta vývoje. Máme ho rádi a používáme ho každý den, pravděpodobně ovšem narazíte na nějaké problémy.
    
    Pomozte nám, prosím, vylepšit GTG jejich nahlášením na Launchpadu: https://bugs.launchpad.net/gtg/+filebug
    
    Potřebujeme vás, abych tento program vylepšili. Jakýkoli příspěvek nebo nápad je vítán!
    
    Jestliže máte nějaké problémy s GTG, můžeme vám celkem rychle problém vyřešit.

en: Learn How To Use The Quick Add Entry
cs: Naučte se jak používat řádek Rychlé přidání úkolu

en: Learn How To Use Synchronization Services
cs: Naučte se jak používat Synchronizační služby

en: Synchronization Services allow GTG to synchronize (meaning to have access or to import) tasks, notes or bugs from other sites or services like Launchpad, Remember the Milk, Tomboy, etc.
    
    This can incredibly useful if, for instance, you want to access your tasks on several instances of GTG running on separate computers, or if you want to edit your tasks using an online service. GTG can also import tasks from specific sites like launchpad for instance, which allows you to manage the bug reports you're working on in GTG!
    
    To use Synchronization Services, use the Edit menu, and select &quot;Synchronization Services&quot;. You will then have the possibility to select among several online or local services from/to where you can import or export your tasks.
    
    If you want to know more about Synchronization Services, you can read more about them by in the dedicated documentation in GTG's help (use the Help menu or press F1 to get access to it).
cs: Synchronizační služby umožňují GTG synchronizovat (to znamená mít přístup nebo importovat) úkoly, poznámky nebo chyby z jiných webů nebo služeb jako Launchpad, Remember the Milk, Tomboy atd.
    
    To může být opravdu velmi užitečné - chcete například přistupovat k vašim úkolům na několika počítačích, kde běží GTG, nebo chcete například editovat vaše úkoly v nějaké on-line službě. GTG může také importovat úkoly ze specifických webů jako Launchpad, kde je možné spravovat chybová hlášení, na kterých pracujete.
    
    K použití Synchronizačních služeb jděte do nabídky Úpravy a vyberte &quot;Synchronizační služby&quot;. Nyní budete mít možnost vybrat z několika různých on-line nebo lokálních služeb, pro které můžete importovat nebo exportovat vaše úkoly.
    
    Jestli chcete vědět více o Synchronizačních službách, můžete si přečíst informace v dokumentaci pro GTG (použijte nabídku Nápověda nebo stiskněte klávesu F1).

en: Learn How To Search For Tasks
cs: Naučte se jak vyhledávat v úkolech

en: My new task
cs: Můj nový úkol

en: tags
cs: štítky

en: tag
cs: štítek

en: defer
cs: zahájit

en: due
cs: termín

en: Everything necessary to run this plugin is available.
cs: Vše potřebné pro běh tohoto zásuvného modulu je k dispozici.

en: The plugin can not be loaded
cs: Zásuvný modul nemohl být načten.

en: Some python modules are missing
cs: Chybí některé moduly pythonu

en: Please install the following python modules:
cs: Prosím nainstalujte následující moduly pythonu:

en: Some remote dbus objects are missing.
cs: Chybí některé vzdálené objekty dbus.

en: Please start the following applications:
cs: Prosím, spusťte tyto aplikace:

en: Some modules and remote dbus objects are missing.
cs: Chybí některé moduly a vzdálené objekty dbus.

en: Please install or start the following components:
cs: Prosím, nainstalujte nebo spusťte tyto součásti:

en: Unknown error while loading the plugin.
cs: Neznámá chyba při nahrávání pluginu.

en: Very helpful message, isn't it? Please report a bug.
cs: Toto hlášení vám opravdu pomohlo, že? Prosím, nahlaste chybu.

en: This synchronization service lets you import the bugs assigned to you (or someone else) on Launchpad in GTG. As the bug state changes in Launchpad, the GTG task is  updated.
    Please note that this is a read only synchronization service, which means that if you open one of the imported tasks and  change one of the:
      - title
      - description
      - tags
    Your changes <b>will</b> be reverted when the associated bug is modified. Apart from those, you are free to set  any other field (start/due dates, subtasks...): your  changes will be preserved. This is useful to add  personal annotations to bug
cs: Tato služba umožňuje naimportovat chyby v Launchpadu přiřazené k vám (nebo k někomu jinému) do GTG. Když se změní v Launchpadu stav chyby, zaktualizuje se odpovídající úkol v GTG.
    Dejte prosím pozor na to, že se jedná o synchronizaci pouze ke čtení. To znamená, že když otevřete importovaný úkol a změníte:
      - název
      - popis
      - štítky,
    tak se změny <b>vrátí zpět</b> po změně odpovídající chyby v Launchpadu. Bez ohledu na to můžete měnit jakékoli jiné údaje (datum začátku a konce, podúkoly...) a tyto změny zůstanou uloženy. To lze použít pro přidávání vlastních poznámek k chybám

en: Bug
cs: Chyba

en: Reported by:
cs: Oznámeno:

en: Link to bug:
cs: Odkaz na chybu:

en: This synchronization service can synchronize all or part of your Tomboy notes in GTG. If you decide it would be handy to have one of your notes in your TODO list, just tag it with the tag you have chosen (you'll configure it later), and it will appear in GTG.
cs: Tato služba synchronizuje všechny nebo jen některé poznámky v programu Tomboy s GTG. Když se rozhodnete, že by bylo vhodné mít nějakou poznámku v seznamu TODO, označte ji vybraným štítkem (nastavení uděláte později) a poznámka se objeví v GTG.

en: This service can synchronize all or part of your Gnote notes in GTG. If you decide it would be handy to have one of your notes in your TODO list, just tag it with the tag you have chosen (you'll configure it later), and it will appear in GTG.
cs: Tato služba synchronizuje všechny nebo jen některé poznámky v Gnote s GTG. Když se rozhodnete, že by bylo vhodné mít nějakou poznámku v seznamu TODO, označte ji vybraným štítkem (nastavení uděláte později) a poznámka se objeví v GTG.

en: This synchronization service lets you import the issues found on Mantis using a prestablished filter called 'gtg'. As the issue state changes in Mantis, the GTG task is  updated.
    Please note that this is a read only synchronization service, which means that if you open one of the imported tasks and  change one of the:
      - title
      - description
      - tags
    Your changes <b>will</b> be reverted when the associated issue is modified. Apart from those, you are free to set  any other field (start/due dates, subtasks...): your  changes will be preserved. This is useful to add  personal annotations to issue
cs: Tato služba umožňuje naimportovat problémy z Mantisu s použitím předem vytvořeného filtru s názvem 'gtg'. Když se v Mantisu změní stav problému, zaktualizuje se odpovídající úkol v GTG.
    Dejte prosím pozor na to, že se jedná o synchronizaci pouze ke čtení. To znamená, že když otevřete importovaný úkol a změníte:
      - název
      - popis
      - štítky,
    tak se změny <b>vrátí zpět</b> po změně asociovaného problému v Mantisu. Bez ohledu na to můžete měnit jakékoli jiné údaje (datum začátku a konce, podúkoly...) a tyto změny zůstanou uloženy. To lze použít pro přidávání vlastních poznámek k problémům

en: Link to issue:
cs: Odkaz na problém:

en: Evolution tasks
cs: Úkoly z programu Evolution

en: Lets you synchronize your GTG tasks with Evolution tasks
cs: Synchronizuje úkoly v GTG s úkoly v programu Evolution

en: Invalid state
cs: Chybový stav

en: This service synchronizes your tasks with the web service RememberTheMilk:
    		http://rememberthemilk.com
    
    Note: This product uses the Remember The Milk API but is not endorsed or certified by Remember The Milk
cs: Tato služba synchronizuje úkoly s webovou službou Remember The Milk:
    		http://rememberthemilk.com
    
    Poznámka: Služba používá API pro Remember The Milk, které však není od Remember The Milk schválené ani certifikované

en: Local File
cs: Místní Soubor

en: Your tasks are saved in a text file (XML format).
cs: Úkoly jsou uloženy v textovém souboru (ve formátu XML).

en: later
cs: později

en: next week
cs: příští týden

en: next month
cs: příští měsíc

en: next year
cs: příští rok

en: Monday
cs: Pondělí

en: Tuesday
cs: Úterý

en: Wednesday
cs: Středa

en: Thursday
cs: Čtvrtek

en: Friday
cs: Pátek

en: Saturday
cs: Sobota

en: Sunday
cs: Neděle

en: Today
cs: Dnes

en: Yesterday | %(days)d days ago
cs[0]: Včera
cs[1]: Před %(days)d dny
cs[2]: Před %(days)d dny

en: Tomorrow | In %(days)d days
cs[0]: Zítra
cs[1]: Za %(days)d dny
cs[2]: Za %(days)d dní
