gtg - en to id translation catalogue (32 entries)

en: Dismiss
id: Tutup

en: Delete
id: Hapus

en: Insert tag
id: Sisipkan penanda

en: Add _New Task
id: Ta_mbah Tugas Baru

en: Choose where to save your list
id: Pilih akan menyimpan daftar Anda kemana

en: Set the task's location
id: Tata lokasi tugas

en: Associate with new tag
id: Asosiasikan dengan tag baru

en: Associate with existing tag
id: Asosiasikan dengan tag yang telah ada

en: Use network
id: Pakai jaringan

en: Use cellphone
id: Pakai telepon genggam

en: Use gps
id: Pakai GPS

en: <b>Location Determination Method</b>
id: <b>Metoda Penentuan Lokasi</b>

en: <small>Distance in kilometers from 
    the current location.</small>
id: <small>Jarak dalam kilometer dari 
    lokasi kini.</small>

en: <b>Proximity Factor</b>
id: <b>Faktor Kedekatan</b>

en: Add Tomboy note
id: Tambah catatan Tomboy

en: That note does not exist!
id: Catatan itu tak ada!

en: That note does not exist. Do you want to create a new one?
id: Catatan itu tak ada. Apakah Anda ingin membuat yang baru?

en: now
id: Sekarang

en: soon
id: segera

en: My new task
id: Tugas baruku

en: The plugin can not be loaded
id: Plugin tak dapat dimuat

en: Some python modules are missing
id: Beberapa modul python hilang

en: Please install the following python modules:
id: Silakan pasang modul python berikut:

en: Some remote dbus objects are missing.
id: Beberapa objek dbus hilang.

en: Please start the following applications:
id: Silakan mulai jalankan aplikasi berikut:

en: Some modules and remote dbus objects are missing.
id: Beberapa modul dan objek dbus hilang.

en: Please install or start the following components:
id: Silakan pasang atau mulai jalankan komponen berikut:

en: Unknown error while loading the plugin.
id: Galat tak dikenal saat memuat plugin.

en: Very helpful message, isn't it? Please report a bug.
id: Pesan yang sangat membantu bukan? Silakan melaporkan kutu.

en: Invalid state
id: Keadaan tak valid

en: later
id: nanti

en: Today
id: Hari ini
