gtg - en to sv translation catalogue (124 entries)

en: All tasks
sv: Alla uppgifter

en: Start Getting Things GNOME! on every login
sv: Starta Getting Things GNOME! vid varje inloggning

en: <b>Task Browser</b>
sv: <b>Uppgiftsbläddrare</b>

en: Confirm task deletion
sv: Bekräfta uppgiftsradering

en: Mark as Done
sv: Märk som utförd

en: Mark the selected task as done
sv: Märk den valda uppgiften som utförd

en: Mark the selected task as to be done
sv: Märk att den valda uppgiften måste utföras

en: Dismiss
sv: Avfärda

en: Mark the task as not to be done anymore
sv: Märk att uppgiften inte längre skall utföras

en: Undismiss
sv: Ångra avfärdning

en: Permanently remove the selected task
sv: Ta bort den valda uppgiften permanent

en: Edit the selected task
sv: Redigera den valda uppgiften

en: Create a new task
sv: Skapa en ny uppgift

en: Create a new subtask
sv: Skapa en ny deluppgift

en: Display only the currently actionable tasks
sv: Visa endast de för tillfället angripbara uppgifterna

en: Cancel
sv: Avbryt

en: TagName
sv: Etikettnamn

en: Apply to subtasks
sv: Tillämpa till deluppgifter

en: Tags
sv: Etiketter

en: Start date
sv: Startdatum

en: Due
sv: Förfaller

en: Title
sv: Titel

en: no active tasks
sv: inga aktiva uppgifter

en: %(tasks)d active task | %(tasks)d active tasks
sv[0]: %(tasks)d aktiv uppgift
sv[1]: %(tasks)d aktiva uppgifter

en: _Tasks
sv: _Uppgifter

en: New _Task
sv: Ny _uppgift

en: New _Subtask
sv: Ny _deluppgift

en: Mark as _Done
sv: Märk som _utförd

en: D_ismiss
sv: Av_färda

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _View
sv: _Visa

en: _Work View
sv: _Arbetsvy

en: _Tags Sidebar
sv: Sidofält för _etiketter

en: _Closed Tasks Pane
sv: Fält för _stängda uppgifter

en: T_oolbar
sv: Ver_ktygsrad

en: _Quick Add Entry
sv: _Snabbtilläggsfält

en: _Plugins
sv: I_nsticksmoduler

en: _Help
sv: _Hjälp

en: New Task
sv: Ny uppgift

en: New Subtask
sv: Ny deluppgift

en: Edit
sv: Redigera

en: Undo
sv: Ångra

en: Redo
sv: Gör om

en: Delete
sv: Ta bort

en: Work View
sv: Arbetsvy

en: About GTG!
sv: Om GTG!

en: GTG website
sv: Webbplats för GTG

en: Mark as Not Done
sv: Märk som inte utförd

en: Und_ismiss
sv: Ångra _avfärda

en: Add a subtask
sv: Lägg till en deluppgift

en: Mark this task as done
sv: Märk den här uppgiften som utförd

en: Mark this task as to be done
sv: Märk att den här uppgiften måste utföras

en: Mark this task as not to be done anymore
sv: Märk att den här uppgiften inte längre skall utföras

en: Permanently remove this task
sv: Ta bort den här uppgiften permanent

en: Insert a subtask in this task
sv: Infoga en deluppgift i den här uppgiften

en: Insert a tag in this task
sv: Infoga en etikett i den här uppgiften

en: Completed %(days)d day late | Completed %(days)d days late
sv[0]: Slutfördes %(days)d dag för sent
sv[1]: Slutfördes %(days)d dagar för sent

en: Completed %(days)d day early | Completed %(days)d days early
sv[0]: Slutfördes %(days)d dag för tidigt
sv[1]: Slutfördes %(days)d dagar för tidigt

en: Due tomorrow! | %(days)d days left
sv[0]: Förfaller imorgon!
sv[1]: %(days) dagar kvar

en: Due today!
sv: Förfaller idag!

en: Due yesterday! | Was %(days)d days ago
sv[0]: Förföll igår!
sv[1]: För %(days)d dagar sedan

en: Task
sv: Uppgift

en: Mark Done
sv: Märk som utförd

en: Insert subtask
sv: Infoga deluppgift

en: Insert tag
sv: Infoga etikett

en: Starting on
sv: Börjar

en: Due for
sv: Förfaller

en: Closed on
sv: Stängdes

en: Now
sv: Nu

en: Soon
sv: Snart

en: We're terribly sorry. Could you help us fix the problem by reporting the crash?
sv: Vi är hemskt ledsna. Kan ni hjälpa oss att åtgärda problemet genom att rapportera kraschen?

en: An error has occurred
sv: Ett fel har inträffat

en: It looks like an error has occurred.
sv: Det ser ut som att ett fel har inträffat

en: _Details
sv: _Detaljer

en: _Report this problem...
sv: _Rapportera det här problemet...

en: _Ignore the error
sv: _Ignorera problemet

en:  has crashed. Please report the bug on <a href="http://bugs.edge.launchpad.net/gtg">our Launchpad page</a>. If you have Apport installed, it will be started for you.
sv:  har kraschat. Vänligen rapportera felet på <a href="http://bugs.edge.launchpad.net/gtg">vår Launchpad-sida</a>. Om du har Apport installerat kommer att det startas åt dig.

en: <b>Dependencies</b>
sv: <b>Beroenden</b>

en: _About Plugin
sv: _Om insticksmodul

en: Add _New Task
sv: Lägg till _ny uppgift

en: Choose where to save your list
sv: Välj var listan skall sparas

en: Set the task's location
sv: Ställ in uppgiftens plats

en: Associate with new tag
sv: Koppla till ny etikett

en: Associate with existing tag
sv: Koppla till befintlig etikett

en: Geolocalized-tasks Preferences
sv: Inställningar för geolokaliserade uppgifter

en: Use network
sv: Använd nätverk

en: Use cellphone
sv: Använd mobiltelefon

en: Use gps
sv: Använd GPS

en: <b>Location Determination Method</b>
sv: <b>Metod för platsbestämning</b>

en: <small>Distance in kilometers from 
    the current location.</small>
sv: <small>Avstånd i kilometer från 
    aktuell plats.</small>

en: <b>Proximity Factor</b>
sv: <b>Närhetsfaktor</b>

en: Start task in Hamster
sv: Starta uppgift i Hamster

en: Start in Hamster
sv: Starta i Hamster

en: Tomboy/Gnote not found. Please install it or disable the Tomboy/Gnote plugin in GTG
sv: Tomboy/Gnote hittades inte. Installera det eller inaktivera insticksmodulen Tomboy/Gnote i GTG.

en: Add Tomboy note
sv: Lägg till en Tomboy-anteckning

en: That note does not exist!
sv: Den anteckningen finns inte!

en: That note does not exist. Do you want to create a new one?
sv: Anteckningen finns inte. Vill du skapa en ny?

en: gtg is already running!
sv: gtg körs redan!

en: Tasks with no tags
sv: Uppgifter utan etiketter

en: today
sv: idag

en: tomorrow
sv: imorgon

en: now
sv: nu

en: soon
sv: snart

en: My new task
sv: Min nya uppgift

en: tags
sv: etiketter

en: tag
sv: etikett

en: Everything necessary to run this plugin is available.
sv: Allt som behövs för att köra den här insticksmodulen är tillgängligt.

en: The plugin can not be loaded
sv: Det går inte att läsa in insticksmodulen

en: Some python modules are missing
sv: Några Python-moduler saknas

en: Please install the following python modules:
sv: Installera följande python-moduler:

en: Some remote dbus objects are missing.
sv: En del externa dbus-objekt saknas.

en: Please start the following applications:
sv: Starta följande program:

en: Some modules and remote dbus objects are missing.
sv: En del moduler och externa dbus-objekt saknas.

en: Please install or start the following components:
sv: Installera eller starta följande komponenter:

en: Unknown error while loading the plugin.
sv: Okänt fel vid inläsning av insticksmodulen.

en: Very helpful message, isn't it? Please report a bug.
sv: Mycket hjälpsamt meddelande, eller hur? Vänligen skicka in en felrapport.

en: Invalid state
sv: Ogiltigt tillstånd

en: later
sv: senare

en: next week
sv: nästa vecka

en: next month
sv: nästa månad

en: next year
sv: nästa år

en: Today
sv: Idag

en: Yesterday | %(days)d days ago
sv[0]: Igår
sv[1]: %(days)d dagar sedan

en: Tomorrow | In %(days)d days
sv[0]: Imorgon
sv[1]: Om %(days)d dagar
