gtg - en to tr translation catalogue (222 entries)

en: Synchronization Services - %s
tr: Eşitleme Servisleri - %s

en: Do you really want to remove the '%s' synchronization service?
tr: Gerçekten '%s' eşitleme servisini kaldırmak istiyırmusunuz?

en: Disable syncing
tr: Eşitlemeyi etkisizleştir

en: Enable syncing
tr: Eşitlemeyi etkinleştir

en: This is the default synchronization service
tr: Bu varsayılan eşitleme servisidir

en: Syncing is enabled.
tr: Eşitleme etkinleştirildi

en: Syncing is <span color="red">disabled</span>.
tr: Eşitleme  <span color="red">etkisizleştirildi</span>.

en: Import tags
tr: Etiketleri içe aktar

en: All tags
tr: Tüm etiketler

en: Just these                                                                       tags:
tr: Sadece şu etiketler:

en: Tags to sync
tr: Eşitlenecek etiketler

en: All tasks
tr: Tüm görevler

en: Tasks with                                                                 these tags:
tr: Bu etikete sahip görevler:

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Service URL
tr: Servis adresi

en: Import tasks from direct messages
tr: Görevleri direkt mesajlardan içe aktar

en: Import                                                                  tasks from                                                                  your tweets
tr: Görevleri tweetlerinden içe aktar

en: Tag your GTG tasks with the bug tags
tr: GTG görevlerini hata etiketleri ile etiketle

en: Tag your GTG tasks with the project targeted by the bug
tr: GTG görevlerini hatanın işaret ettiği proje ile etiketle

en: Check for new tasks every
tr: Yeni görevleri bu sıklıkla kontrol et

en:  minute |  minutes
tr[0]:  dakika
tr[1]:  dakika

en: Password:
tr: Parola:

en: Filename:
tr: Dosya adı:

en: Select synchronization service:
tr: Eşitleme servisini seç:

en: Author | Authors
tr[0]: Yazar
tr[1]: Yazarlar

en: Start Getting Things GNOME! on every login
tr: Getting Things GNOME!'u her girişte başlat

en: New Task Shortcut :
tr: Yeni Görev Kısayolu:

en: <b>System</b>
tr: <b>Sistem</b>

en: Enable colored backgrounds in the task list
tr: Görev listesinde renkli arkaplanı etkinleştir

en: Show description preview in the task list.
tr: Görev listesinde tanım önizlemesinin gçster

en: <b>Task Browser</b>
tr: <b>Görev Tarayıcısı</b>

en: Font :
tr: Yazı tipi:

en: page 1
tr: sayfa 1

en: page 2
tr: sayfa 2

en: page 3
tr: sayfa 3

en: Confirm task deletion
tr: Görev silmeyi onayla

en: Preferences - %s
tr: Tercihler - %s

en: Warning
tr: Dikkat

en: The shortcut "%s" cannot be used because it will become impossible to type using this key.
    Please try with a key such as Control, Alt or Shift at the same time.
tr: Kısayol tuşu "%s" kullanılamıyor çünkü kullanımı halinde bu tuş kullanılarak yazmak mümkün olmayacak.
    Lütfen Control, Alt ya da Shift gibi tuşlar ile aynı anda deneyin.

en: Mark as Done
tr: Yapıldı olarak işaretle

en: Mark the selected task as done
tr: Seçili görevi yapıldı olarak işaretle

en: Mark as not Done
tr: Yapılmadı olarak işaretle

en: Mark the selected task as to be done
tr: Seçili görevi yapılacak olarak işaretle

en: Dismiss
tr: İptal Et

en: Mark the task as not to be done anymore
tr: Görevi artık yapılmayacak olarak işaretle

en: Undismiss
tr: İptal edilen görevi geri al

en: Permanently remove the selected task
tr: Seçili görevi kalıcı olarak kaldır

en: Edit the selected task
tr: Seçili görevi düzenle

en: Create a new task
tr: Yeni bir görev oluştur

en: Create a new subtask
tr: Yeni bir alt görev oluştur

en: Display only the currently actionable tasks
tr: Sadece gerçekleştirilebilir görevleri görüntüle

en: Hide this tag from the workview
tr: Bu etiketi çalışma görünümünde gizle

en: Show this tag in the workview
tr: Bu etiketi çalışma görünümünde göster

en: You can create, open or filter your tasks here
tr: Burada görev oluşturabilir, açabilir veya filtreleyebilirsiniz

en: Clear
tr: Temizle

en: The <b>%s</b> synchronization service cannot login with the  supplied authentication data and has been disabled. To retry the login, re-enable the service.
tr: Sağlanan kimlik bilgileri ile <b>%s</b> eşitleme servisine giriş yapılamadı ve servis etkisizleştirildi. Tekrar giriş yapmayı denemek için servisi yeniden etkinleştirin.

en: Due to a network problem, I cannot contact the <b>%s</b> synchronization service.
tr: Ağ problemi nedeniyle <b>%s</b> eşitleme servisi ile bağlantı kuramadım.

en: Cannot connect to DBus, I've disabled the <b>%s</b> synchronization service.
tr: DBus ile bağlantı kurulamadı, <b>%s</b> eşitleme servisini etkisizleştirdim.

en: Configure synchronization service
tr: Eşitleme servislerini yapılandır

en: Ignore
tr: Yoksay

en: Ok
tr: Tamam

en: Confirm
tr: Onayla

en: Continue
tr: Devam Et

en: Modify Tags
tr: Etiketleri Düzenle

en: Add/Remove Tags
tr: Etiket Ekle/Kaldır

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: Enter the name of the tag(s) you wish to add or remove:
tr: Eklemek yada kaldırmak istediğiniz etiketin adını girin:

en: TagName
tr: EtiketAdı

en: Hint: you can add several tags by separating them with
    space. Place '!' before tags you want to remove.
tr: İpucu: Boşluk ile ayırarak birden fazla etiket ekleyebilirsin. 
    Kaldırmak istediğin etiketlerşn önüne '!' koy.

en: Apply to subtasks
tr: Altgörevlere uygula

en: Add custom color
tr: Özel renk ekle

en: Choose a color
tr: Renk seç

en: Tags
tr: Etiketler

en: Start date
tr: Başlangıç tarihi

en: Due
tr: Bitiş

en: Title
tr: Başlık

en: Remove selected icon
tr: Seçili ikonu kaldır

en: Name :
tr: Ad:

en: Show Tag in Work View :
tr: Etiketi Çalışma Görünümünde Göster

en: Select Tag Color:
tr: Etiket Rengi Seç:

en: Enter tag name here
tr: Etiket isminin gir

en: NewTag
tr: YeniEtiket

en: no active tasks
tr: etkin görev yok

en: %(tasks)d active task | %(tasks)d active tasks
tr[0]: %(tasks)d aktif görev
tr[1]: %(tasks)d aktif görev

en: Add Task
tr: Görev Ekle

en: Open Task
tr: Görevi Aç

en: Search
tr: Ara

en: _Tasks
tr: _Görevler

en: New _Task
tr: Yeni _Görev

en: New _Subtask
tr: Yeni _Altgörev

en: Mark as _Done
tr: _Yapıldı olarak işaretle

en: D_ismiss
tr: Y_oksay

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: _View
tr: _Görünüm

en: _Work View
tr: _ Çalışma Görünümü

en: _Tags Sidebar
tr: _Etiket Kenar Çubuğu

en: _Closed Tasks Pane
tr: _Kapatılan Görevler Alanı

en: T_oolbar
tr: _Araç Çubuğu

en: _Plugins
tr: _Eklentiler

en: _Help
tr: _Yardım

en: Open GTG help
tr: GTG yardımını aç

en: Help to translate GTG into your language
tr: GTG'nin diline çevrilmesine yardım et

en: Report a problem to GTG developers
tr: GTG geliştiricilerine sorun blidir

en: New Task
tr: Yeni Görev

en: New Subtask
tr: Yeni Alt Görev

en: Edit
tr: Düzenle

en: Undo
tr: Geri Al

en: Redo
tr: Yinele

en: Delete
tr: Sil

en: Work View
tr: Çalışma Görünümü

en: Tasks
tr: Görevler

en: About GTG!
tr: GTG Hakkında!

en: GTG is a personal tasks and TODO-list items organizer for the GNOME desktop environment.
tr: GTG GNOME masaüstü ortamı için bir görev ve yapılacaklar listesi düzenleyicisidir.

en: GTG website
tr: GTG web sayfası

en: Mark as Not Done
tr: Yapılmadı olarak işaretle

en: Add a subtask
tr: İkincil görev ekle

en: _Set Start Date
tr: _Başlangıç Tarihi Ayarla

en: T_oday
tr: B_ugün

en: _Tomorrow
tr: _Yarın

en: Next _Week
tr: Gelecek _Hafta

en: Next _Month
tr: Gelecek _Ay

en: Next _Year
tr: Gelecek _Yıl

en: _Clear Start Date
tr: _Başlangıç Tarihini Sil

en: Set Due Date
tr: Bitiş Tarihini Ayarla

en: _Now
tr: _Şimdi

en: _Soon
tr: _Yakında

en: _Someday
tr: _Birgün

en: _Clear Due Date
tr: _Bitiş Tarihini Sil

en: Modify Tags...
tr: Etiketleri Düzenle...

en: Edit Tag...
tr: Etiket Düzenle...

en: Mark this task as done
tr: Bu görevi yapıldı olarak işaretle

en: Mark this task as to be done
tr: Bu görevi yapılacak olarak işaretle

en: Mark this task as not to be done anymore
tr: Bu görevi artık yapılmayacak olarak işaretle

en: Permanently remove this task
tr: Bu görevi kalıcı olarak kaldır

en: Insert a subtask in this task
tr: Bu göreve ikincil görev ekle

en: Insert a tag in this task
tr: Bu göreve etiket ekle

en: Completed %(days)d day late | Completed %(days)d days late
tr[0]: %(days)d gün geç tamamlandı
tr[1]: %(days)d gün geç tamamlandı

en: Completed %(days)d day early | Completed %(days)d days early
tr[0]: %(days)d gün erken tamamlandı
tr[1]: %(days)d gün erken tamamlandı

en: Due tomorrow! | %(days)d days left
tr[0]: Yarına!
    %(days)d gün kaldı
tr[1]: %(days)d gün kaldı

en: Due today!
tr: Bugüne!

en: Due yesterday! | Was %(days)d days ago
tr[0]: Bitiş tarihi dündü!
tr[1]: %(days)d  gün önce

en: Task
tr: Görev

en: Mark Done
tr: Yapıldı olarak işaretle

en: Insert subtask
tr: İkincil görevi araya ekle

en: Insert tag
tr: Etiket ekle

en: Starting on
tr: Başlangıç

en: Due for
tr: Bitiş

en: Now
tr: Şimdi

en: Soon
tr: Yakında

en: Someday
tr: Birgün

en: Deleting a task cannot be undone, and will delete the following task:  | Deleting a task cannot be undone, and will delete the following tasks:
tr[0]: Bir görevi silme işlemi geri alınamaz, ve şu görevler de silinecek:
tr[1]: Bir görevi silme işlemi geri alınamaz, ve şu görevler de silinecek:

en: Are you sure you want to delete this task? | Are you sure you want to delete these tasks?
tr[0]: Bu görevi silmek istediğinizden emin misiniz?
tr[1]: Bu görevleri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Permanently remove task | Permanently remove tasks
tr[0]: Görevi kalıcı olarak sil
tr[1]: Görevleri kalıcı olarak sil

en: 
    And %d more tasks
tr: 
    Ve %d görev daha

en: We're terribly sorry. Could you help us fix the problem by reporting the crash?
tr: Çok üzgünüz. Oluşan hata hakkında geribildirim göndererek sorunu çözmemize yardımcı olmak ister misiniz ?

en: An error has occurred
tr: Bir hata oluştu

en: It looks like an error has occurred.
tr: Görünüşe göre bir hata oluştu.

en: _Details
tr: _Ayrıntılar

en: _Report this problem...
tr: _Hatayı bildir...

en: _Ignore the error
tr: _Hatayı görmezden gel

en:  has crashed. Please report the bug on <a href="http://bugs.edge.launchpad.net/gtg">our Launchpad page</a>. If you have Apport installed, it will be started for you.
tr:  çöktü. Lütfen <a href="http://bugs.edge.launchpad.net/gtg">Launchpad sayfamıza</a> çöküş raporu ekleyin. Sisteminizde Apport yüklü ise, şimdi sizin için başlatılacak.

en: <b>Dependencies</b>
tr: <b>Bağımlılıklar</b>

en: _About Plugin
tr: _Eklenti Hakkında

en: Plugins - %s
tr: Eklentiler - %s

en: GTG is a personal tasks and TODO-list items organizer for the GNOME.
tr: GTG, GNOME için bir kişisel görev ve yapılacaklar listesi düzenleyicisidir.

en: Do it tomorrow
tr: Yarın yap

en: Send via email
tr: Eposta ile gönder

en: Status: %s
tr: Durum: %s

en: 
    Tags: %s
tr: 
    Etiketler: %s

en: 
    Subtasks:
    %s
tr: 
    Altgörevler:
    %s

en: 
    Task content:
    %s
tr: 
    Görev içeriği:
    %s

en: Task: %(task_title)s
tr: Görev: %(task_title)s

en: Add _New Task
tr: _Yeni Görev Ekle

en: _Show Main Window
tr: _Ana Pencereyi Göster

en: _Quit
tr: _Çıkış

en: Text-only
tr: Sadece metin

en: A template to create a simple text file with some tasks.
tr: Bazı görevler ile basit bir metin dosyası oluşturmak için bir şablon.

en: A professional-looking HTML page
tr: Profesyonel görünümlü bir HTML sayfası

en: Status report
tr: Durum Raporu

en: Choose where to save your list
tr: Listenizi nereye kaydedeceğinizi seçin

en: Associate with new tag
tr: Yeni bir etiket ile ilişkilendir

en: Associate with existing tag
tr: Varolan bir etiket ile ilişkilendir

en: Use network
tr: Ağ kullan

en: Use cellphone
tr: Cep telefonu kullan

en: Use gps
tr: Gps kullan

en: Add Tomboy note
tr: Tomboy notu ekle

en: gtg is already running!
tr: gtg zaten çalışıyor!

en: Tasks with no tags
tr: Etiketsiz görevler

en: or
tr: veya

en: after
tr: sonra

en: before
tr: önce

en: today
tr: bugün

en: tomorrow
tr: yarın

en: now
tr: şimdi

en: soon
tr: yakında

en: Reporting Bugs
tr: Hata Bildirimi

en: My new task
tr: Yeni Görevim

en: tags
tr: etiketler

en: tag
tr: etiket

en: defer
tr: ertele

en: start
tr: başla

en: due
tr: bitiş

en: The plugin can not be loaded
tr: Eklenti yüklenemedi

en: Some python modules are missing
tr: Bazı python modülleri kayıp

en: Please install the following python modules:
tr: lütfen şu python modüllerini kurun:

en: Please start the following applications:
tr: Lütfen şu uygulamaları çalıştırın:

en: Unknown error while loading the plugin.
tr: Eklentiyi yüklerken bir hata oluştu.

en: Bug
tr: Hata

en: Evolution tasks
tr: Evolution görevleri

en: Invalid state
tr: Geçersiz durum

en: Local File
tr: Yerel Dosya

en: later
tr: daha sonra

en: next week
tr: haftaya

en: next month
tr: gelecek ay

en: next year
tr: gelecek sene

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Today
tr: Bugün

en: Yesterday | %(days)d days ago
tr[0]: Dün
    %(days)d gün önce
