webbrowser-app - en to da translation catalogue (78 entries)

en: JavaScript Alert
da: JavaScript-advarsel

en: OK
da: O.k.

en: Authentication required.
da: Godkendelse påkrævet.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
da: Websiden %1 kræver godkendelse.

en: Username
da: Brugernavn

en: Password
da: Adgangskode

en: Cancel
da: Annullér

en: Confirm Navigation
da: Bekræft navigation

en: Leave
da: Forlad

en: Stay
da: Bliv

en: This connection is untrusted
da: Der er ikke tillid til denne forbindelse

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted.
da: Du prøver at forbinde til %1 sikkert, men der er ikke tillid til sikkerhedscertifikatet på dette websted.

en: Proceed anyway
da: Fortsæt alligevel

en: Back to safety
da: Tilbage i sikkerhed

en: JavaScript Confirmation
da: JavaScript-bekræftelse

en: Network Error
da: Netværksfejl

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
da: Det lader til, at du har problemer med at se: %1.

en: Ubuntu suggests you check your network settings and try refreshing the page.
da: Ubuntu foreslår, at du tjekker dine netværksindstillinger og forsøger at genindlæse siden.

en: Refresh page
da: Genindlæs side

en: Please choose a file
da: Vælg venligst en fil

en: Permission Request
da: Anmodning om tilladelse

en: This page wants to know your device’s location.
da: Denne side vil gerne kende din enheds position.

en: Deny
da: Nægt

en: Allow
da: Tillad

en: JavaScript Prompt
da: JavaScript-forespørgsel

en: Proxy authentication required.
da: Proxygodkendelse påkrævet.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
da: Websiden %1:%2 kræver godkendelse.

en: Back
da: Tilbage

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
da: Ældre side

en: Bookmark
da: Bogmærke

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
da: Føj denne side til bogmærkerne

en: Bookmark link
da: Tilføj bogmærke

en: Clear History
da: Ryd historik

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
da: Ryd navigationshistorik

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy image
da: Kopiér billede

en: Copy link
da: Kopiér link

en: Forward
da: Fremad

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
da: Nyere side

en: Goto
da: Gå til

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
da: Adresse;URL;www

en: New Tab
da: Nyt faneblad

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
da: Åbn et nyt faneblad

en: Open image in new tab
da: Åbn billede i nyt faneblad

en: Open link in new tab
da: Åbn link i nyt faneblad

en: Reload
da: Genindlæs

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
da: Forlad side

en: Save image
da: Gem billede

en: Share…
da: Del…

en: search or enter an address
da: søg eller indtast en adresse

en: Share
da: Del

en: History
da: Historik

en: Open tabs
da: Åbn faneblade

en: New tab
da: Nyt faneblad

en: %1 page | %1 pages
da[0]: %1 side
da[1]: %1 sider

en: Less
da: Mindre

en: Last Visited
da: Sidst besøgt

en: Yesterday
da: I går

en: Done
da: Færdig

en: Clear
da: Ryd

en: Delete all history?
da: Slet al historik?

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Top sites
da: Topsider

en: see less
da: vis mindre

en: see more
da: vis mere

en: Tap to view
da: Tap for visning

en: Add
da: Tilføj

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Ubuntu Web Browser
da: %1 - Webbrowser til Ubuntu

en: Ubuntu Web Browser
da: Ubuntu-webbrowser

en: No local account found for
da: Ingen lokal konto fundet for

en: Skip account creation step
da: Spring kontooprettelse over

en: Add account
da: Tilføj konto

en: Select an account
da: Vælg en konto

en: Web Browser
da: Webbrowser

en: Browse the World Wide Web
da: Gå på internettet

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
da: Internet;nettet;WWW;Browser;netlæser;Web;Explorer;stifinder
