webbrowser-app - en to fi translation catalogue (100 entries)

en: JavaScript Alert
fi: JavaScript-ilmoitus

en: Authentication required.
fi: Tunnistautuminen vaaditaan.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
fi: Sivusto %1 vaatii tunnistautumisen.

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Password
fi: Salasana

en: Cancel
fi: Peru

en: Confirm Navigation
fi: Vahvista liikkuminen

en: Leave
fi: Poistu

en: Stay
fi: Pysy

en: This connection is untrusted
fi: Yhteys ei ole luotettava

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted.
fi: Sivusto %1 yritettiin avata suojatulla yhteydellä, mutta sivuston varmenne ei ole luotettava.

en: Proceed anyway
fi: Jatka silti

en: Back to safety
fi: Älä yhdistä

en: JavaScript Confirmation
fi: JavaScript-vahvistus

en: Network Error
fi: Verkkovirhe

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
fi: Ongelmia selatessa: %1.

en: Ubuntu suggests you check your network settings and try refreshing the page.
fi: Tarkista verkkoasetukset ja yritä päivittää sivu.

en: Refresh page
fi: Päivitä sivu

en: Please choose a file
fi: Valitse tiedosto

en: Permission Request
fi: Lupapyyntö

en: This page wants to know your device’s location.
fi: Tämä sivusto haluaa tietää laitteesi sijainnin.

en: Deny
fi: Estä

en: Allow
fi: Salli

en: This site security certificate is not trusted.
fi: Tämän sivuston varmenne ei ole luotettava.

en: Learn more
fi: Lisätietoja

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
fi: Sarjanumero:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
fi: Kohde:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
fi: Kohteen osoite:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
fi: Myöntäjä:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
fi: Myöntäjän osoite:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
fi: Kelvollinen alkaen:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
fi: Kelvollinen päättyen:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
fi: Sormenjälki (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
fi: Jatkaminen ei ole suositeltavaa, varsinkin jos et ole ennen nähnyt tätä varoitusta tällä sivustolla.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which does not match the identity of the site.
fi: Yritit tavoittaa sivustoa %1, mutta palvelin palautti varmenteen, joka ei vastaa sivuston identiteettiä.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which has expired.
fi: Yritit tavoittaa sivustoa %1, mutta palvelin palautti varmenteen, joka on vanhentunut.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which contains invalid dates.
fi: Yritit tavoittaa sivustoa %1, mutta palvelin palautti varmenteen, joka sisältää virheellisiä päiväyksiä.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate issued by an entity that is not trusted.
fi: Yritit tavoittaa sivustoa %1, mutta palvelin palautti varmenteen, jonka on myöntänyt ei-luotettu taho.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate that has been revoked.
fi: Yritit tavoittaa sivustoa %1, mutta palvelin palautti varmenteen, joka on kumottu.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an invalid security certificate.
fi: Yritit tavoittaa sivustoa %1, mutta palvelin palautti virheellisen varmenteen.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an insecure security certificate.
fi: Yritit tavoittaa sivustoa %1, mutta palvelin palautti turvattoman varmenteen.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: This site security certificate is not trusted
    You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which failed our security checks for an unknown reason.
fi: Sivuston varmenteeseen ei luoteta
    Yritit tavoittaa sivustoa %1, mutta palvelin palautti varmenteen, joka ei läpäissyt turvallisuustarkastuksia tuntemattomasta syystä.

en: JavaScript Prompt
fi: JavaScript-kehote

en: Proxy authentication required.
fi: Välityspalvelin vaatii tunnistautumisen.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
fi: Sivusto %1:%2 vaatii tunnistautumisen.

en: Back
fi: Edellinen

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
fi: Edellinen sivu

en: Bookmark
fi: Kirjanmerkki

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
fi: Lisää tämä sivu kirjanmerkkeihin

en: Bookmark link
fi: Lisää linkki kirjanmerkkeihin

en: Clear History
fi: Tyhjennä historia

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
fi: Tyhjennä sivuhistoria

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy image
fi: Kopioi kuva

en: Copy link
fi: Kopioi linkki

en: Forward
fi: Seuraava

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
fi: Uudempi sivu

en: Goto
fi: Siirry

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
fi: Address;URL;www;osoite;internet;webbi;netti

en: New Tab
fi: Uusi välilehti

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
fi: Avaa uusi välilehti

en: Open image in new tab
fi: Avaa kuva uuteen välilehteen

en: Open link in new tab
fi: Avaa linkki uuteen välilehteen

en: Reload
fi: Päivitä

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
fi: Poistu sivulta

en: Save image
fi: Tallenna kuva

en: Share…
fi: Jaa…

en: This site has insecure content
fi: Tämä sivusto sisältää suojaamatonta sisältöä

en: You are connected to
fi: Olet yhteydessä kohteeseen

en: Which is run by
fi: Sen taustalla on

en: search or enter an address
fi: etsi tai kirjoita osoite

en: Share
fi: Jaa

en: History
fi: Historia

en: Open tabs
fi: Avoimet välilehdet

en: New tab
fi: Uusi välilehti

en: %1 page | %1 pages
fi[0]: %1 sivu
fi[1]: %1 sivua

en: Less
fi: Vähemmän

en: Last Visited
fi: Viimeksi käyty

en: Yesterday
fi: Eilen

en: Done
fi: Valmis

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Delete all history?
fi: Poistetaanko koko historia?

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Top sites
fi: Suosituimmat sivustot

en: see less
fi: näytä vähemmän

en: see more
fi: näytä enemmän

en: Tap to view
fi: Kosketa näyttääksesi

en: Add
fi: LIsää

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Ubuntu Web Browser
fi: %1 - Ubuntun verkkoselain

en: Ubuntu Web Browser
fi: Ubuntun verkkoselain

en: No local account found for
fi: Paikallista tiliä ei löytynyt -

en: Skip account creation step
fi: Ohita tilin luomisvaihe

en: Add account
fi: Lisää tili

en: Select an account
fi: Valitse tili

en: Browser
fi: Selain

en: Web Browser
fi: Verkkoselain

en: Browse the World Wide Web
fi: Selaa Internetin WWW-sivuja

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
fi: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer;netti;selain;verkko
