webbrowser-app - en to it translation catalogue (75 entries)

en: JavaScript Alert
it: Avviso JavaScript

en: Authentication required.
it: Autenticazione richiesta.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
it: Il sito web %1 richiede l'autenticazione.

en: Username
it: Nome utente

en: Cancel
it: Annulla

en: Confirm Navigation
it: Conferma navigazione

en: Leave
it: Esci

en: Stay
it: Rimani

en: This connection is untrusted
it: Questa connessione non è verificata

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted.
it: Si sta tentando di raggiungere in maniera sicura  %1, ma il certificato del sito web non è verificato.

en: Proceed anyway
it: Procedi comunque

en: Back to safety
it: Torna all'area sicura

en: JavaScript Confirmation
it: Conferma JavaScript

en: Network Error
it: Errore di rete

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
it: Sembra ci siano problemi nel visualizzare: %1.

en: Ubuntu suggests you check your network settings and try refreshing the page.
it: Ubuntu suggerisce di controllare la propria connessione e di provare ad aggiornare la pagina.

en: Refresh page
it: Aggiorna la pagina

en: Please choose a file
it: Selezionare un file

en: Permission Request
it: Richiesta permessi

en: This page wants to know your device’s location.
it: Questa pagina vuole conoscere la posizione del dispositivo.

en: Deny
it: Nega

en: Allow
it: Consenti

en: JavaScript Prompt
it: Prompt JavaScript

en: Proxy authentication required.
it: È richiesta l'autenticazione proxy.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
it: Il sito web %1:%2 richiede l'autenticazione.

en: Back
it: Indietro

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
it: Pagina più vecchia

en: Bookmark
it: Segnalibro

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
it: Aggiungi la pagina ai segnalibri

en: Bookmark link
it: Collegamento nei segnalibri

en: Clear History
it: Pulisci cronologia

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
it: Pulisci cronologia di navigazione

en: Copy
it: Copia

en: Copy image
it: Copia immagine

en: Copy link
it: Copia collegamento

en: Forward
it: Avanti

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
it: Pagina più nuova

en: Goto
it: Vai a

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
it: Indirizzo;URL;www

en: New Tab
it: Nuova scheda

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
it: Apri una nuova scheda

en: Open image in new tab
it: Apri immagine in nuova scheda

en: Open link in new tab
it: Apri collegamento in una nuova scheda

en: Reload
it: Ricarica

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
it: Abbandona la pagina

en: Save image
it: Salva immagine

en: Share…
it: Condividi...

en: search or enter an address
it: Cercare o immettere un indirizzo

en: Share
it: Condividi

en: History
it: Cronologia

en: Open tabs
it: Apri schede

en: New tab
it: Nuova scheda

en: %1 page | %1 pages
it[0]: %1 pagina
it[1]: %1 pagine

en: Less
it: Meno

en: Last Visited
it: Ultima pagina visitata

en: Yesterday
it: Ieri

en: Done
it: Fatto

en: Clear
it: Pulisci

en: Delete all history?
it: Eliminare tutta la cronologia?

en: Yes
it: Sì

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Top sites
it: Siti principali

en: see less
it: mostra meno

en: see more
it: mostra di più

en: Tap to view
it: Tocca per visualizzare

en: Add
it: Aggiungi

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Ubuntu Web Browser
it: %1 - Browser web Ubuntu

en: Ubuntu Web Browser
it: Browser web Ubuntu

en: No local account found for
it: Nessun account locale trovato per

en: Skip account creation step
it: Saltare la creazione dell'account

en: Add account
it: Aggiungi account

en: Select an account
it: Seleziona un account

en: Web Browser
it: Browser web

en: Browse the World Wide Web
it: Esplora il World Wide Web

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
it: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer:Esplora
