webbrowser-app - en to sl translation catalogue (101 entries)

en: JavaScript Alert
sl: Opozorilo JavaScript

en: OK
sl: V redu

en: Authentication required.
sl: Zahtevana je overitev.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
sl: Spletna stran %1 zahteva overitev.

en: Username
sl: Uporabniško ime

en: Password
sl: Geslo

en: Cancel
sl: Prekliči

en: Confirm Navigation
sl: Potrditev krmarjenja

en: Leave
sl: Zapusti

en: Stay
sl: Ostani

en: This connection is untrusted
sl: Ta povezava je nepreverjena

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted.
sl: Poskušate varno dostopati do %1, toda varnostno potrdilo te spletne strani ni vredno zaupanja.

en: Proceed anyway
sl: Vseeno nadaljuj

en: Back to safety
sl: Nazaj na varnost

en: JavaScript Confirmation
sl: Potrditev JavaScript

en: Network Error
sl: Napaka omrežja

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
sl: Videti je, da imate težave z ogledom: %1.

en: Ubuntu suggests you check your network settings and try refreshing the page.
sl: Ubuntu predlaga, da preverite nastavitve omrežja in poskusite osvežiti stran.

en: Refresh page
sl: Osveži stran

en: Please choose a file
sl: Izberite datoteko

en: Permission Request
sl: Zahteva za dovoljenje

en: This page wants to know your device’s location.
sl: Ta stran želi izvedeti položaj vaše naprave.

en: Deny
sl: Zavrni

en: Allow
sl: Dovoli

en: This site security certificate is not trusted.
sl: Varnostno potrdilo te strani ni zaupanja vredno.

en: Learn more
sl: Več o tem

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
sl: Serijska številka:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
sl: Zadeva:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
sl: Naslov zadeve:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
sl: Izdajatelj:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
sl: Naslov izdajatelja:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
sl: Veljavno od:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
sl: Veljavno do:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
sl: Prstni odtis (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
sl: Ni priporočljivo nadaljevati, še posebej, če še niste videli tega opozorila na tej strani.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which does not match the identity of the site.
sl: Poskušali ste dostopiti do %1, toda strežnik je predstavil varnostno potrdilo, ki se ne ujema z istovetnostjo strani.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which has expired.
sl: Poskušali ste dostopiti do %1, toda strežnik je predstavil varnostno potrdilo, ki je poteklo.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which contains invalid dates.
sl: Poskušali ste dostopiti do %1, toda strežnik je predstavil varnostno potrdilo, ki vsebuje neveljavne datume.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate issued by an entity that is not trusted.
sl: Poskušali ste dostopiti do %1, toda strežnik je predstavil varnostno potrdilo entitete, ki ni zaupanja vredno.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate that has been revoked.
sl: Poskušali ste dostopiti do %1, toda strežnik je predstavil varnostno potrdilo, ki je bilo preklicano.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an invalid security certificate.
sl: Poskušali ste dostopiti do %1, toda strežnik je predstavil neveljavno varnostno potrdilo.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an insecure security certificate.
sl: Poskušali ste dostopiti do %1, toda strežnik je predstavil nezavarovano varnostno potrdilo.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: This site security certificate is not trusted
    You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which failed our security checks for an unknown reason.
sl: Varnostno potrdilo te strani ni zaupanja vredno
    Poskušali ste dostopiti do %1, toda strežnik je predstavil varnostno potrdilo, ki je spodletelo pri naših varnostnih preverjanjih iz neznanega razloga.

en: JavaScript Prompt
sl: Poziv JavaScript

en: Proxy authentication required.
sl: Zahtevana je overitev posredniškega strežnika.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
sl: Spletna stran %1:%2 zahteva overitev

en: Back
sl: Nazaj

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
sl: Starejša stran

en: Bookmark
sl: Dodaj med zaznamke

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
sl: Doda to stran med zaznamke

en: Bookmark link
sl: Zaznamuj povezavo

en: Clear History
sl: Počisti zgodovino

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
sl: Počisti zgodovino krmarjenja

en: Copy
sl: Kopiraj

en: Copy image
sl: Kopiraj sliko

en: Copy link
sl: Kopiraj povezavo

en: Forward
sl: Naprej

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
sl: Novejša stran

en: Goto
sl: Pojdi na

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
sl: Naslov;URL;www

en: New Tab
sl: Nov zavihek

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
sl: Odpre nov zavihek

en: Open image in new tab
sl: Odpri sliko v novem zavihku

en: Open link in new tab
sl: Odpri povezavo v novem zavihku

en: Reload
sl: Ponovno naloži

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
sl: Zapusti stran

en: Save image
sl: Shrani sliko

en: Share…
sl: Deli ...

en: This site has insecure content
sl: Ta stran ima morda nevarno vsebino

en: You are connected to
sl: Povezani ste s/z

en: Which is run by
sl: Katerega izvaja

en: search or enter an address
sl: poiščite ali vnesite naslov

en: Share
sl: Deli

en: History
sl: Zgodovina

en: Open tabs
sl: Odpri zavihke

en: New tab
sl: Nov zavihek

en: %1 page | %1 pages
sl[0]: %1 strani
sl[1]: %1 stran
sl[2]: %1 strani
sl[3]: %1 strani

en: Less
sl: Manj

en: Last Visited
sl: Nazadnje obiskano

en: Yesterday
sl: Včeraj

en: Done
sl: Končano

en: Clear
sl: Počisti

en: Delete all history?
sl: Izbris vse zgodovine?

en: Yes
sl: Da

en: No
sl: Ne

en: Bookmarks
sl: Zaznamki

en: Top sites
sl: Najboljše strani

en: see less
sl: oglejte si manj

en: see more
sl: oglejte si več

en: Tap to view
sl: Tapnite za pogled

en: Add
sl: Dodaj

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Ubuntu Web Browser
sl: %1 - Spletni brskalnik Ubuntu

en: Ubuntu Web Browser
sl: Spletni brskalnik Ubuntu

en: No local account found for
sl: Ni najdenih krajevnih računov za

en: Skip account creation step
sl: Preskoči korak ustvarjanja računa

en: Add account
sl: Dodaj račun

en: Select an account
sl: Izberite račun

en: Browser
sl: Brskalnik

en: Web Browser
sl: Spletni brskalnik

en: Browse the World Wide Web
sl: Brskajte po svetovnem spletu

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
sl: Internet;WWW;Brskalnik;Splet;Explorer
