noise - en to fr translation catalogue (327 entries)

en: %d second | %d seconds
fr[0]: %d seconde
fr[1]: %d secondes

en: %u second | %u seconds
fr[0]: %u seconde
fr[1]: %u secondes

[ctx: minutes and seconds]
note: / Minutes and seconds
en: %s and %s
fr: %s et %s

en: %u day | %u days
fr[0]: %u jour
fr[1]: %u jours

en: %u hour | %u hours
fr[0]: %u heure
fr[1]: %u heures

[ctx: days, hours and minutes]
note: / days, hours and minutes
en: %s, %s and %s
fr: %s, %s et %s

[ctx: days and hours]
note: / days and hours
en: %s and %s
fr: %s et %s

[ctx: days and minutes]
note: / days and minutes
en: %s and %s
fr: %s et %s

[ctx: hours and minutes]
note: / hours and minutes
en: %s and %s
fr: %s et %s

note: / Format of date strings. See reference documentation of g_date_time_format() / for more details.
en: %m/%e/%Y %l:%M %p
fr: %e/%m/%Y %k:%M

en: New playlist
fr: Nouvelle liste de lecture

en: Export Playlist
fr: Exporter la liste de lecture

en: Cancel
fr: Annuler

en: Save
fr: Enregistrer

en: MPEG Version 3.0 Extended (*.m3u)
fr: MPEG Version 3.0 (*.m3u)

en: Shoutcast Playlist Version 2.0 (*.pls)
fr: Liste de lecture Shoutcast Version 2.0 (*.pls)

en: Playlist
fr: Liste de lecture

en: Import %s
fr: Importer %s

en: Open
fr: Ouvrir

en: Unrecognized playlist file. Import failed.
fr: Format de liste de lecture inconnu. Échec de l'importation.

en: Flat
fr: Plat

en: Classical
fr: Classique

en: Full Bass
fr: Amplification des basses

en: Full Treble
fr: Amplification des aiguës

en: Full Bass + Treble
fr: Amplification des aiguës + basses

en: Headphones
fr: Écouteurs

en: Large Hall
fr: Grande salle

en: Live
fr: En direct

en: Party
fr: Soirée

en: Importing <b>$NAME</b> by <b>$ARTIST</b> to library…
fr: Importation de <b>$NAME</b> par <b>$ARTIST</b> dans la bibliothèque…

note: / Used for unknown titles, artists, or album names.
en: Unknown
fr: Inconnu

note: / Please keep $NAME and $ALBUM, they will be replaced by their values
en: $NAME on $ALBUM
fr: $NAME dans $ALBUM

note: / Please keep $NAME and $ARTIST, they will be replaced by their values
en: $NAME by $ARTIST
fr: $NAME par $ARTIST

note: / Please keep $NAME, $ARTIST and $ALBUM, they will be replaced by their values
en: $NAME by $ARTIST on $ALBUM
fr: $NAME par $ARTIST dans $ALBUM

[ctx: Name of the playlist]
en: Queue
fr: File d'attente

en: Cancelling…
fr: Annulation…

en: Device operation has been cancelled and will stop after this media.
fr: L'opération de l'appareil a été annulée et sera arrêtée après ce média.

en: No External Songs
fr: Aucune chanson externe

en: There were no songs found on this device that are not in your library.
fr: Aucune chanson que vous ne possédez pas dans votre bibliothèque n'a été trouvée.

en: Device Name:
fr: Nom du périphérique:

en: Device Name
fr: Nom du périphérique

en: Automatically sync when plugged in:
fr: Synchroniser automatiquement lorsque branché:

en: Sync:
fr: Syncrhoniser:

en: Other Files
fr: Autres fichiers

en: Music
fr: Musique

en: All Music
fr: Toute la musique

en: Sync Failed
fr: Échec de la synchronisation

en: The playlist named %s is used to sync device %s, but could not be found.
fr: La liste musicale %s est utilisée pour synchroniser le périphérique %s, mais n'a pas pu être trouvée.

en: Cannot Sync
fr: Impossible de synchroniser

en: Cannot sync device with selected sync settings. Not enough space on disk
fr: Impossible de synchroniser le périphérique avec les paramètres sélectionnés. Pas assez d'espace sur le disque dur.

en: Device is already doing an operation.
fr: L'appareil est déjà occupé.

en: No Songs
fr: Pas de chansons

en: Updating playlist. Please wait.
fr: Mise à jour de la liste de lecture. Veuillez patienter.

en: To add songs to this playlist, use the <b>secondary click</b> on an item and choose <b>Add to Playlist</b>.
fr: Pour ajouter des chansons à cette liste de lecture, utilisez le <b>clic droit</b> sur un élément et choisissez <b>Ajouter à la liste de lecture</b>.

en: Edit Smart Playlist
fr: Modifier la liste de lecture intelligente

en: This playlist will be automatically populated with songs that match its rules. To modify these rules, use the <b>secondary click</b> on it in the sidebar and click on <b>Edit</b>. Optionally, you can click on the button below.
fr: Cette liste de lecture sera automatiquement complétée de titres vérifiant ses règles. Pour modifier ces règles, utilisez le <b>clic secondaire</b> sur la liste dans le panneau latéral, puis cliquez sur <b>Modifier</b>. Vous pouvez aussi cliquer sur le bouton ci-dessous.

en: No media
fr: Aucun média

en: Get Some Tunes
fr: Obtenez de la musique

en: Add music to your library.
fr: Ajouter de la musique dans votre bibliothèque.

en: Import Music
fr: Importer de la musique

en: Import music from a source into your library.
fr: Importer de la musique dans votre bibliothèque depuis une source

en: Change Music Folder
fr: Changer le dossier de musique

en: Load music from a folder, a network or an external disk.
fr: Charger de la musique depuis un dossier, un réseau ou un disque externe.

en: Import your Music
fr: Importer de la musique

en: Import all your Music from %s into your library.
fr: Importer toute la musique contenue dans %s vers votre bibliothèque.

en: Select Music Folder
fr: Sélectionner le dossier Musique

en: No Songs Found.
fr: Aucune chanson n'a été trouvée.

en: %i track | %i tracks
fr[0]: %i piste
fr[1]: %i pistes

en: %u song | %u songs
fr[0]: %u chanson
fr[1]: %u chansons

en: Never
fr: Jamais

en: Autosize Columns
fr: Taille des colonnes automatique

[ctx: List column title]
en: #
fr: n°

[ctx: List column title]
en: Track
fr: Piste

[ctx: List column title]
en: Title
fr: Titre

[ctx: List column title]
en: Length
fr: Durée

[ctx: List column title]
en: Artist
fr: Artiste

[ctx: List column title]
en: Album Artist
fr: Artiste de l'album

[ctx: List column title]
en: Composer
fr: Compositeur

[ctx: List column title]
en: Year
fr: Année

[ctx: List column title]
en: Grouping
fr: Groupement

[ctx: List column title]
en: Bitrate
fr: Débit

[ctx: List column title]
en: Rating
fr: Classement

[ctx: List column title]
en: Plays
fr: Joué

[ctx: List column title]
en: Skips
fr: Passé

[ctx: List column title]
en: Date Added
fr: Date d'ajout

[ctx: List column title]
en: Last Played
fr: Dernière lecture

[ctx: List column title (file location)]
en: Location
fr: Emplacement

[ctx: List column title]
en: File Size
fr: Taille du fichier

en: Remove from Library
fr: Supprimer de la bibliothèque

en: Remove from Queue
fr: Supprimer de la file d'attente

en: Remove from Device
fr: Supprimer du périphérique

en: Scroll to Current Song
fr: Aller au titre en cours

en: Edit Song Info
fr: Éditer les informations du morceau

en: Show in File Browser
fr: Afficher dans le gestionnaire de fichiers

en: Other actions
fr: Autres actions

[ctx: Action item (verb)]
en: Queue
fr: File d'attente

en: Add to Playlist
fr: Ajouter à la liste de lecture

en: Remove Song
fr: Supprimer le morceau

en: Import to Library
fr: Importer dans la bibliothèque

en: New Playlist…
fr: Nouvelle liste de lecture…

en: Import %i of %i selected songs
fr: Importation de %i chansons parmi les %i sélectionnés

en: Import %i song | Import %i songs
fr[0]: Importer %i chanson
fr[1]: Importer %i chansons

note: / Sample string used to measure the ideal size of the Title, Artist, / Album, Album Artist, Composer, Genre, and Grouping columns in the / list view. It's *never* displayed in the user interface. The translated / string should have a reasonable length, similar to the average length / of a song title
en: Sample List String
fr: Exemple de liste

en: Artists
fr: Artistes

en: Years
fr: Années

en: Ratings
fr: Classements

en: Composers
fr: Compositeurs

en: Groupings
fr: Groupements

en: Automatic
fr: Automatique

en: On Left
fr: À Gauche

en: On Top
fr: En Haut

en: Unrated
fr: Pas encore évalué

en: %i Star | %i Stars
fr[0]: %i étoile
fr[1]: %i étoiles

en: All Genres
fr: Tous les genres

en: All %i Genres
fr: Tous %i les genres

en: No Genres
fr: Pas de genres

en: All Artists
fr: Tous les artistes

en: All %i Artists
fr: Tous %i les artistes

en: No Artists
fr: Pas d'artistes

en: All Albums
fr: Tous les albums

en: All %i Albums
fr: Tous %i les albums

en: No Albums
fr: Pas d'albums

en: All Years
fr: Toutes les années

en: All %i Years
fr: Toutes %i les années

en: No Years
fr: Pas d'années

en: All Ratings
fr: Tous les classements

en: No Ratings
fr: Pas de classements

en: All Groupings
fr: Tous les groupements

en: All %i Groupings
fr: Tous les %i groupements

en: No Groupings
fr: Aucun groupement

en: All Composers
fr: Tous les compositeurs

en: All %i Composers
fr: Tous les %i compositeurs

en: No Composers
fr: Aucun compositeur

en: Set new album cover
fr: Définir une nouvelle pochette d'album

[ctx: Title format used on Album View Popup: $ALBUM by $ARTIST]
en: %s by %s
fr: %s par %s

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: Image files
fr: Fichiers d'images

en: No Albums Found.
fr: Aucun album n'a été trouvé

en: Rename
fr: Renommer

en: Remove
fr: Retirer

en: Export…
fr: Exporter…

en: Edit…
fr: Modifier…

en: Save as Playlist
fr: Enregistrer en tant que liste de lecture

en: Eject
fr: Éjecter

en: New Playlist
fr: Nouvelle liste de lecture

en: New Smart Playlist
fr: Nouvelle liste de lecture intelligente

en: Sync
fr: Synchroniser

en: Import Playlists
fr: Importer des listes de lecture

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Devices
fr: Périphériques

en: Network
fr: Réseau

en: Playlists
fr: Listes de lecture

en: Delete Current
fr: Supprimer celle en cours

en: Off
fr: Désactivé

en: Enable Repeat
fr: Activer la répétition

en: Song
fr: Pièce

en: Repeat Song
fr: Répéter la pièce

en: Repeat Album
fr: Répéter l'album

en: Artist
fr: Artiste

en: Repeat Artist
fr: Répéter l'artiste

en: All
fr: Tout

en: Disable Repeat
fr: Désactiver Répétition

en: Enable Shuffle
fr: Activer la lecture aléatoire

en: Disable Shuffle
fr: Désactiver la lecture aléatoire

en: Add Playlist
fr: Ajouter une liste de lecture

en: Add Smart Playlist
fr: Ajouter une liste de lecture intelligente

en: Hide
fr: Masquer

en: Show Info Panel
fr: Afficher le panneau d'information

en: Show
fr: Afficher

en: Hide Info Panel
fr: Masquer le panneau d'information

en: Save preset
fr: Enregistrer les pré-réglages

en: %s (Custom)
fr: %s (Personnalisé)

en: %s (Custom %i)
fr: %s (Personnalisé %i)

en: Custom Preset
fr: Pré-réglages personnalisés

en: Custom Preset %i
fr: Pré-réglages personnalisés %i

en: View as Albums
fr: Vue par albums

en: View as List
fr: Vue par liste

en: View in Columns
fr: Vue par colonne

en: Free
fr: Libre

en: Using %s of %s (%.2f%)
fr: %s sur %s utilisés (%.2f %)

en: Import to Library…
fr: Importer dans la bibliothèque…

en: Preferences
fr: Préférences

en: Previous
fr: Précédent

en: Play
fr: Lecture

en: Next
fr: Suivant

en: Search Music
fr: Rechercher une musique

en: No songs in Queue
fr: Aucune chanson dans la file

en: To add songs to the queue, use the <b>secondary click</b> on an item and choose <b>Queue</b>. When a song finishes, the queued songs will be played first before the next song in the currently playing list.
fr: Pour ajouter des chansons à la file d'attente, utilisez le <b>clic droit</b> sur un élément et choisissez <b>File d'attente</b>, Lorsqu'une chanson se termine, les chansons de la file seront lues en premier avant la prochaine chanson de la liste de lecture en cours.

en: No songs in History
fr: Aucune chanson dans l'historique

en: After a part of a song has been played, it is added to the history list.
    You can use this list to see all the songs you have played during the current session.
fr: Après la lecture d'une partie d'une chanson, celle-ci est ajoutée à l'historique.
    Vous pouvez utiliser cette liste pour voir toutes les chansons lues durant la session courante.

en: Importing music from %s…
fr: Importation de musiques de %s…

en: Adding files to library…
fr: Ajout de fichiers dans la bibliothèque…

en: <b>Importing</b> music to library…
fr: <b>Importation</b> de musique dans la bibliothèque…

en: All music files are already in your library
fr: Tous les fichiers musicaux sont déjà dans votre bibliothèque

en: No files were imported.
fr: Aucun fichier importé

en: Rescanning music for changes. This may take a while…
fr: Recherche de changements. Ceci peut prendre du temps…

en: Added to your queue:
fr: Ajouté à la file d'attente :

en: Favorite Songs
fr: Morceaux favoris

en: Recently Added
fr: Récemment ajoutés

en: Recent Favorites
fr: Favoris récents

en: Never Played
fr: Jamais écouté

en: Over Played
fr: Les plus écoutés

en: Not Recently Played
fr: Non écoutés récemment

en: Lyrics fetched from www.lyricsmania.com
fr: Paroles provenant de www.lyricsmania.com

en: History
fr: Historique

en: Import Complete
fr: Importation terminée

en: %s has imported your library.
fr: %s a importé la bibliothèque.

en: <b>Copying</b> files to <b>Music Folder</b>…
fr: <b>Copie</b> des fichiers dans le <b>Dossier Musique</b>…

en: Lyrics
fr: Paroles

en: Close
fr: Fermer

en: Editing $NAME by $ARTIST
fr: Modification de $NAME par $ARTIST

en: Editing %s
fr: Modification de %s

en: Editing %i songs
fr: Modification de %i chansons

en: Title
fr: Titre

en: Album Artist
fr: Artiste de l'album

en: Composer
fr: Compositeur

en: Grouping
fr: Groupement

en: Comment
fr: Commentaire

en: Track
fr: Piste

en: Disc
fr: Disque

en: Year
fr: Année

en: Rating
fr: Classement

en: Lyrics not found for %s
fr: Paroles introuvables pour %s

en: Import media to Library
fr: Importer le média dans la Bibliothèque.

en: Continue Syncing
fr: Continuer la synchronisation

en: Stop Syncing
fr: Arrêter la synchronisation

en: If you continue to sync, media will be removed from %s since they are not on the sync list. Would you like to import them to your library first?
fr: Si vous poursuivez la synchronisation, des fichiers seront supprimés de %s car il ne sont pas dans la liste à synchroniser. Voulez-vous les importer tout d'abord dans votre bibliothèque ?

en: Sync will remove %i items from %s
fr: La synchronisation supprimera %i items de %s

en: Sync will remove 1 item from %s
fr: La synchronisation supprimera 1 item de %s

en: Install Plugin
fr: Installer l'extension

en: Move to Trash
fr: Déplacer dans la corbeille

en: Remove from %s
fr: Supprimer de %s

en: Remove %d Songs From %s?
fr: Supprimer %d musiques de %s?

en: Remove "%s" From %s?
fr: Supprimer "%s" de %s?

en: This will remove the song from your library and from any device that automatically syncs with %s. | This will remove the songs from your library and from any device that automatically syncs with %s.
fr[0]: Ceci supprimera la musique de votre bibliothèque et de tout périphérique qui se synchronise automatiquement avec %s.
fr[1]: Ceci supprimera les musiques de votre bibliothèque et de tout périphérique qui se synchronise automatiquement avec %s.

en: File not found
fr: Fichier non trouvé

en: Rescan Library
fr: Rescanner la bibliothèque

en: Choose Music Folder
fr: Choisir votre dossier de musique

en: Import from Device
fr: Importer depuis le périphérique

en: Import media from %s
fr: Importer des fichiers de %s

en: The following files were found on %s, but are not in your library. Check all the files you would like to import.
fr: Les fichiers suivant ont été trouvés sur %s, mais ne sont pas présents dans votre bibliothèque. Veuillez spécifier ceux que vous voulez importer.

en: Import all media
fr: Importer tous les médias

en: Import
fr: Importer

en: Don't Import
fr: Ne pas importer

en: Import %i items from %s
fr: Importation de %i fichiers de %s

en: Import %s from %s
fr: Importation de %s venant de %s

en: Select individual media to import:
fr: Définir les médias à importer:

en: Check Item
fr: Vérifier l'élément

en: Check Album
fr: Vérifier l'album

en: Check Artist
fr: Vérifier l'artiste

en: Cannot Import
fr: Importation impossible

en: Noise is already doing file operations. Please wait until those finish to import from %d
fr: Noise effectue déjà une opération. Veuillez attendre la fin de l'importation de %d

en: Export Playlists
fr: Exporter des listes de lecture

en: Set Music Folder
fr: Définir le dossier de Musique

en: Set Music Folder?
fr: Définir le dossier de Musique ?

en: Are you sure you want to set the music folder to %s? This will reset your library and remove your playlists.
fr: Voulez-vous vraiment définir le dossier de musique dans %s ? Ceci réinitialisera votre bibliothèque et supprimera vos listes de lecture.

en: Smart Playlist Editor
fr: Éditeur de liste de lectures intelligentes

en: Name of Playlist
fr: Nom de la liste de lecture

en: Rules
fr: Règles

en: Options
fr: Paramètres

en: Playlist Title
fr: Titre de la liste de lecture

en: Match
fr: Correspondance

en: any
fr: n'importe quelle

en: all
fr: toutes

en: of the following:
fr: parmi les suivantes:

en: Add
fr: Ajouter

en: Limit to
fr: Limiter à

en: items
fr: éléments

en: Bitrate
fr: Débit

en: Date Added
fr: Date d'ajout

en: Last Played
fr: Dernière lecture

en: Length
fr: Durée

en: Playcount
fr: Nombre de lectures

en: Skipcount
fr: Nombre de sauts

en: is
fr: est

en: contains
fr: contient

en: does not contain
fr: ne contient pas

en: is exactly
fr: est exactement

en: is at most
fr: est au plus

en: is at least
fr: est au moins

en: is within
fr: est dans

en: is before
fr: est avant

en: seconds
fr: secondes

en: days ago
fr: jours avant aujourd'hui

en: kbps
fr: ko/s

en: Select Music Folder…
fr: Sélectionner le Dossier Musique

en: General
fr: Général

en: Music Folder Location
fr: Emplacement du dossier musique

en: Library Management
fr: Gestion de la bibliothèque

en: Keep Music folder organized:
fr: Réorganiser le dossier Musique :

en: Write metadata to file:
fr: Écrire les méta-données dans le fichier :

en: Copy imported files to Library:
fr: Importer des médias dans la bibliothèque :

en: Unable to import %d items from %s
fr: Impossible d'importer %d fichiers de %s

en: %s was unable to import %d items. The files may be damaged.
fr: %s n'a pas réussi à importer %d fichiers, ceux-ci sont peut-être endommagés.

en: Move all corrupted files to trash
fr: Déplacer tous les fichiers corrompus dans la corbeille

en: Ignore
fr: Ignorer

en: del
fr: suppr

en: File Location
fr: Emplacement du fichier

en: Select individual files to move to trash:
fr: Sélectionner individuellement des fichiers à déplacer dans la corbeille

en: Empty device!
fr: Périphérique vide !

en: This device does not contain any music.
fr: Ce périphérique ne contient aucune musique.

en: Adding <b>$NAME</b> by <b>$ARTIST</b> to $DEVICE
fr: Ajout de <b>$NAME</b> par <b>$ARTIST</b> dans $DEVICE...

en: Syncing <b>%s</b>…
fr: Synchronisation de <b>%s</b>

en: Finishing sync process…
fr: Fin de la synchronisation…

en: Cancelling Sync…
fr: Annulation de la synchronisation...

en: Removing from <b>%s</b>…
fr: Suppression de <b>%s</b>…

en: Removing <b>$NAME</b> by <b>$ARTIST</b> from $DEVICE
fr: Suppression de <b>$NAME</b> par <b>$ARTIST</b> de $DEVICE

en: An Error Occured
fr: Une erreur est survenue.

en: There was an error while loading this Audio CD.
fr: Le chargement du CD audio a échoué.

en: Audio CD Invalid
fr: CD audio invalide

en: Impossible to read the contents of this Audio CD
fr: Impossible de lire le contenu de ce CD Audio

en: Could not find Music Folder
fr: Impossible de trouver le dossier de musique

en: Please make sure that your music folder is accessible and mounted before importing the CD.
fr: Veuillez vérifier que votre dossier de musique est accessible et monté avant d'importer le CD.

en: The Application could not find any songs on the CD. No songs can be imported
fr: L'application ne trouve aucune musique sur ce CD. Aucune chanson ne peut être importée

en: Importation of a song from Audio CD finished.
fr: Importation d'un titre depuis un CD Audio terminée.

en: Importation of %i songs from Audio CD finished.
fr: Importation de %i titres depuis un CD Audio terminée.

en: Importing track %i: %s
fr: Importation de la piste %i: %s

en: CD import will be <b>cancelled</b> after current import.
fr: L'importation du CD sera <b>annulée</b> après l'importation en cours.

en: An error occured during the Import of this CD
fr: Une erreur est survenue lors de l'importation du CD.

en: Android Phone
fr: Téléphone Android

en: Audio Player
fr: Lecteur audio

en: media
fr: média

en: Similar Media
fr: Média similaire

en: No similar songs found
fr: Aucune pièce similaire trouvée

en: There are no songs similar to the current song in your library. Make sure all song info is correct and you are connected to the Internet. Some songs may not have matches.
fr: Il n'y a aucune musique similaire à celle en lecture. Vérifiez que toutes les informations sont correctes et que vous êtes connecté à internet. Malgré tout, certaines musiques n'obtiennent aucun résultat.

en: Similar
fr: Similaire
