ubuntu-calendar-app - en to sr translation catalogue (70 entries)

en: Today
sr: Данас

en: No upcoming events
sr: Нема предстојећих догађаја

en: You have no calendars enabled
sr: Немате укључених календара

en: Enable calendars
sr: Укључи календаре

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to a start time for an event, while the second one (%2) refers to the end time
en: %1 - %2
sr: од %1 до %2

en: Calendars
sr: Календари

en: Back
sr: Назад

en: Select Color
sr: Изаберите боју

en: Cancel
sr: Откажи

en: No contact
sr: Нема потсетнице

en: Search contact
sr: Тражи потсетницу

en: Delete Recurring Event
sr: Обриши догађај који се понавља

en: Delete Event
sr: Обриши догађај

en: Delete series
sr: Обриши низ

en: Delete this
sr: Обриши ово

en: Delete
sr: Обриши

en: Edit Event
sr: Уреди догађај

en: Edit series
sr: Уреди низ

en: Edit this
sr: Уреди ово

en: New Event
sr: Нови догађај

en: Sync
sr: Усклади

en: Syncing
sr: Усклађује

en: Event Details
sr: Појединости догађаја

en: Edit
sr: Уреди

en: Guests
sr: Гости

en: Reminder
sr: Подсетник

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
sr: Понови

en: Repeats On:
sr: Понавља се:

en: Recurring event ends
sr: Понављање догађаја престаје

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
sr: Понавља се

en: Date
sr: Датум

en: Never
sr: Никада

en: After X Occurrence
sr: Након Х пута

en: After Date
sr: Након датума

en: Save
sr: Сачувај

en: End time can't be before start time
sr: Време завршетка не може да буде пре почетка

en: Error
sr: Грешка

en: OK
sr: У реду

en: From
sr: Од

en: To
sr: До

en: All day event
sr: Целодневни догађај

en: Event Name
sr: Назив догађаја

en: Description
sr: Опис

en: Location
sr: Место

en: Calendar
sr: Календар

en: Add Guest
sr: Додај госта

en: Once
sr: Једном

en: Daily
sr: Дневно

en: On Weekdays
sr: Радним данима

en: Weekly
sr: Недељно

en: Monthly
sr: Месечно

en: Yearly
sr: Годишње

en: No Reminder
sr: Без подсетника

en: 5 minutes
sr: 5 минута

en: 15 minutes
sr: 15 минута

en: 30 minutes
sr: 30 минута

en: 1 hour
sr: 1 сат

en: 2 hours
sr: 2 сата

en: 1 day
sr: 1 дан

en: 2 days
sr: 2 дана

en: 1 week
sr: 1 недеља

en: 2 weeks
sr: 2 недеље

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
sr: Програм за календар прима следећа четири аргумента: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. Њима ће управљати систем. Погледајте изворни код за њихов пун опис.

en: Year
sr: Година

en: Month
sr: Месец

en: Week
sr: Недеља

en: Day
sr: Дан

en: Agenda
sr: Дневни ред

en: A calendar for Ubuntu which syncs with online accounts.
sr: Календар за Убунту који се усклађује са налозима на мрежи.

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
sr: календар;догађај;дан;недеља;месец;састанак;
