ubuntu-calendar-app - en to cs translation catalogue (80 entries)

en: Today
cs: Dnes

en: No upcoming events
cs: Žádné nadcházející události

en: You have no calendars enabled
cs: Nemáte povoleny žádné kalendáře

en: Enable calendars
cs: Povolit kalendáře

note: TRANSLATORS: the first parameter refers to the number of all-day events on a given day. "Ev." is short form for "Events". Please keep the translation of "Ev." to 3 characters only, as the week view where it's shown has limited space
en: %1 ev.
cs: %1 ud

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
cs[0]: %1 celodenní událost
cs[1]: %1 celodenních událostí
cs[2]: %1 celodenních událostí

en: Calendars
cs: Kalendáře

en: Back
cs: Zpět

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
cs: Synchronizace

en: Syncing
cs: Synchronizace

en: Select Color
cs: Vyberte barvu

en: Cancel
cs: Zrušit

en: No contact
cs: Žádný kontakt

en: Search contact
cs: Hledat kontakt

en: Delete Recurring Event
cs: Odstranit opakující se událost

en: Delete Event
cs: Smazat událost

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
cs: Smazat pouze tuto událost "%1" nebo všechny události?

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
cs: Opravdu chcete smazat událost "%1"?

en: Delete series
cs: Smazat sérii

en: Delete this
cs: Smazat tuto

en: Delete
cs: Smazat

en: Edit Event
cs: Upravit událost

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
cs: Chcete upravit událost "%1" nebo všechny události?

en: Edit series
cs: Upravit sérii

en: Edit this
cs: Upravit toto

en: New Event
cs: Nová událost

en: Event Details
cs: Podrobnosti události

note: TRANSLATORS: the first parameter refers to the name of event calendar.
en: %1 Calendar
cs: %1 Kalendář

en: %1 (All Day)
cs: %1 (Celý den)

en: Edit
cs: Upravit

en: Guests
cs: Hosté

en: Reminder
cs: Připomínka

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
cs: Opakovat

en: Repeats On:
cs: Opakovat:

en: Recurring event ends
cs: Opakující se událost končí

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
cs: Opakovat

en: Date
cs: Datum

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
cs[0]: %1; %2 krát
cs[1]: %1; %2 krát
cs[2]: %1; %2 krát

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
cs: %1; do %2

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
cs: Týdně v %1

en: Never
cs: Nikdy

en: After X Occurrence
cs: Po X události

en: After Date
cs: Po datu

en: Save
cs: Uložit

en: End time can't be before start time
cs: Čas ukončení nemůže být před začátkem události

en: Error
cs: Chyba

en: From
cs: Od

en: To
cs: Do

en: All day event
cs: Celodenní událost

en: Event Name
cs: Název události

en: Description
cs: Popis

en: Location
cs: Místo

en: Calendar
cs: Kalendář

en: Add Guest
cs: Přidat hosta

en: Once
cs: Jednou

en: Daily
cs: Denně

en: On Weekdays
cs: Ve všední dny

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
cs: V %1, %2 ,%3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
cs: V %1 and %2

en: Weekly
cs: Týdně

en: Monthly
cs: Měsíčně

en: Yearly
cs: Ročně

en: No Reminder
cs: Bez upozornění

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
cs: Událost

en: 5 minutes
cs: 5 minut

en: 15 minutes
cs: 15 minut

en: 30 minutes
cs: 30 minut

en: 1 hour
cs: 1 hodina

en: 2 hours
cs: 2 hodiny

en: 1 day
cs: 1 den

en: 2 days
cs: 2 dny

en: 1 week
cs: 1 týden

en: 2 weeks
cs: 2 týdny

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
cs: Aplikace kalendáře přijímá čtyři argumenty: --starttime,  --endtime, --newevent a --eventid.  Ty budou spravovány systémem. Pro plnohodnotný komentář si projděte zdroje

en: Year
cs: Rok

en: Month
cs: Měsíc

en: Week
cs: Týden

en: Day
cs: Den

en: A calendar for Ubuntu which syncs with online accounts.
cs: Kalendář Ubuntu, který se synchronizuje s online účty.

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
cs: kalendář;údálost;den;týden;rok;schůzka;setkání
