ubuntu-calendar-app - en to tr translation catalogue (38 entries)

en: Today
tr: Bugün

en: No upcoming events
tr: Yaklaşan bir etkinlik yok

note: TRANSLATORS: the first parameter refers to the number of all-day events on a given day. "Ev." is short form for "Events". Please keep the translation of "Ev." to 3 characters only, as the week view where it's shown has limited space
en: %1 Ev.
tr: %1 Etk.

en: Cancel
tr: İptal

en: Delete Recurring Event
tr: Yinelenen Etkinliği Sil

en: Delete Event
tr: Etkinliği Sil

en: Delete series
tr: Seriyi sil

en: Delete this
tr: Bunu sil

en: Delete
tr: Sil

en: Edit Event
tr: Etkinliği Düzenle

en: Edit series
tr: Seriyi düzenle

en: Edit this
tr: Bunu düzenle

en: New Event
tr: Yeni Etkinlik

en: Sync
tr: Eşle

en: Syncing
tr: Eşleniyor

en: Not specified
tr: Belirtilmemiş

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Start
tr: Başlangıç

en: End
tr: Bitiş

en: Location
tr: Konum

en: Guests
tr: Konuklar

en: Recurring event ends
tr: Tekrarlanan etkinlik sona ermesi:

en: Never
tr: Hiçbir zaman

en: Save
tr: Kaydet

en: End time can't be before start time
tr: Bitiş zamanı başlama zamanından önce olamaz

en: Error
tr: Hata

en: Event Name
tr: Etkinlik Adı

en: Description
tr: Açıklama

en: Calendar
tr: Takvim

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
tr: Takvim dört argüman kabul eder: --starttime, --endtime, --newevent ve --eventid. Sistem tarafından yönetilirler. Bunlar hakkında tam yorum için kaynağa bakın

en: Year
tr: Yıl

en: Month
tr: Ay

en: Week
tr: Hafta

en: Day
tr: Gün

en: Agenda
tr: Gündem

en: A calendar for Ubuntu which syncs with online accounts.
tr: Ubuntu için çevrimiçi hesaplarla eşleme yapan bir takvim.

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
tr: takvim;etkinlik;gün;hafta;yıl;randevu;toplantı;
