ubuntu-calendar-app - en to aa translation catalogue (86 entries)

en: Today
aa: Asaaku

en: No upcoming events
aa: Takku wayta tekko matan

en: You have no calendars enabled
aa: Xiqit tan aysalitte mattu

en: Enable calendars
aa: Aysalitte xiqis

note: TRANSLATORS: the first parameter refers to the number of all-day events on a given day. "Ev." is short form for "Events". Please keep the translation of "Ev." to 3 characters only, as the week view where it's shown has limited space
en: %1 ev.
aa: %1 tek

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
aa[0]: %1 kulli ayroh tekko
aa[1]: %1 kulli ayroh tekkooka

en: Calendars
aa: Aysalitte

en: Back
aa: Derre

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
aa: Sinjaar

en: Syncing
aa: Sinjaaris

en: Select Color
aa: Bisu meex

en: Cancel
aa: Bayis

en: No contact
aa: Axxoow mayan

en: Search contact
aa: Axxoow gunnus

en: Delete Recurring Event
aa: Qagaaqagitta Tekko dug

en: Delete Event
aa: Tekko dug

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
aa: Cagal a "%1" magaq le tekko dugtaa, hinnay a rorsittet tan tekkooka inkih dugtaa?

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
aa: A "%1" magaq le tekko dugtuh digga litoo?

en: Delete series
aa: Rorsitte dug

en: Delete this
aa: Ah dug

en: Delete
aa: Dug

en: Edit Event
aa: Tekko fak

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
aa: Cagal "%1" migaq le tekko faktaa, hinnay a rorsittet tan tekkooka inkih faktaa?

en: Edit series
aa: Rorsitte fak

en: Edit this
aa: Ah fak

en: New Event
aa: Qusba Tekko

en: Event Details
aa: Tekkoh Addaffakootu

note: TRANSLATORS: the first parameter refers to the name of event calendar.
en: %1 Calendar
aa: %1 Aysalu

en: %1 - %2 (All Day)
aa: %1 - %2 (Kulli Ayro)

en: %1 (All Day)
aa: %1 (Kulli Ayro)

en: Edit
aa: Faku

en: Guests
aa: Qibina

en: Reminder
aa: Kassiise

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
aa: Qagis

en: Repeats On:
aa: Elle Qigis:

en: Recurring event ends
aa: Qagaaqagitta tekkok ellecabo

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
aa: Qagis

en: Date
aa: Taariki

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
aa[0]: %1; %2 adda
aa[1]: %1; %2 adda

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
aa: %1; %2 fan

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
aa: Ayyaamal %1

en: Never
aa: Inkinnah

en: After X Occurrence
aa: Mango adda tekkeemih lakal

en: After Date
aa: Taarik lakal

en: Save
aa: Taagis

en: End time can't be before start time
aa: Ellecabô waqla qimbô waqlak taakumem ma dudda

en: Error
aa: Soka

en: OK
aa: Hayya

en: From
aa: -ik

en: To
aa: Fan

en: All day event
aa: Kulli ayroh tekko

en: Event Name
aa: Tekkô Migaaqa

en: Description
aa: Kinnim-warsa

en: Location
aa: Araca

en: Calendar
aa: Aysalu

en: Add Guest
aa: Qibnaytu(o) edde osis

en: Once
aa: Inki adda

en: Daily
aa: Ayrol

en: On Weekdays
aa: Ayyam-ayrooral

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
aa: %1, %2 ,%3 -l

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
aa: %1 -l and %2 -l

en: Weekly
aa: Ayyaamal

en: Monthly
aa: Alsal

en: Yearly
aa: Liggidal

en: No Reminder
aa: Kassiise mayan

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
aa: Tekkol

en: 5 minutes
aa: 5 miniti

en: 15 minutes
aa: 15 miniti

en: 30 minutes
aa: 30 miniti

en: 1 hour
aa: 1 saaqata

en: 2 hours
aa: 2 saaqata

en: 1 day
aa: 1 ayro

en: 2 days
aa: 2 ayro

en: 1 week
aa: 1 ayyaama

en: 2 weeks
aa: 2 ayyaama

note: TRANSLATORS: W refers to Week, followed by the actual week number (%1)
en: W%1
aa: %1 ayyaama

en: All Day
aa: Kulli Ayro

en: Year %1
aa: %1 liggida

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
aa: Aysali abnisso affara cuggat oggolta: -qimbô-waqla, -ellecabô-waqla, -qisba-tekko kee -tekkô-mamaxxaga.  Siira ken makaabanisele. Ahak dudda le maqtura faxxeenik raceynat boosita.

en: Year
aa: Liggida

en: Month
aa: Alsa

en: Week
aa: Ayyaama

en: Day
aa: Ayro

en: Agenda
aa: Ajenda

en: A calendar for Ubuntu which syncs with online accounts.
aa: Ubuntuh aysaluy gitaddih loowtat sinjaarah yani

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
aa: aysalu;tekko;ayro;ayyaama;liggida;xagana;angaarawa;
