do-plugins - en to hr translation catalogue (296 entries)

en: Assign Alias...
hr: Dodjeljeni pseudonim...

en: Give an item an alternate name.
hr: Dodjeli stavki odgovarajuće ime.

en: Delete Alias
hr: Izbriši pseudonim

en: Deletes an alias.
hr: Izbriši pseudonim

en: Alias items
hr: Stavke pseudonima

en: Aliased items from Do's universe.
hr: Stavke pseudonima iz Do svijeta

en: Extract archive
hr: Otpakuj arhivu

en: Extract an archive to a given folder
hr: Otpakuj arhivu u određenu mapu

en: Create archive
hr: Stvori arhivu

en: Create an archive with the selected item
hr: Stvori arhivu od označene stavke

en: Browse Artists
hr: Pretraži Izvođače

en: Browse Music by Artist
hr: Pretraži Muziku prema Izvođačima

en: Browse Albums
hr: Pretraži Albume

en: Browse Music by Album
hr: Pretraži Muziku prema Albumima

en: Browse Podcasts
hr: Pretraži Podcast

en: Browse Podcasts by Publisher
hr: Pretraži Podcastste prema Izdavačima

en: Browse Videos
hr: Pretraži Video

en: Browse All Videos
hr: Pretraži sav Video

en: Add to Play Queue
hr: Dodaj u Red Čekanja

en: Add media to play queue
hr: Dodaj medij u Red Čekanja

en: Banshee Media
hr: Banshee Medij

en: Indexes Media from Banshee Media Player
hr: Indexirani medij Banshee Media Playera

en: All Music by
hr: Sva Muzika

en: Next
hr: Sljedeće

en: Play next track
hr: Sviraj sljedeći zapis

en: Pause
hr: Pauziraj

en: Pause playing track
hr: Pauziraj zapis koji svira

en: Play
hr: Reproduciraj

en: Play from your Banshee Collection
hr: Reproduciraj iz Banshee Kolekcije

en: Previous
hr: Prethodno

en: Play previous track
hr: Reproduciraj prethodni zapis

en: Search Banshee Media
hr: Pretraži Banshee Medij

en: Search your entire Banshee collection
hr: Pretraži čitavu Banshee kolekciju

en: Choose BibTeX file
hr: Odaberi BibTeX datoteku

note: Container child table1.Gtk.Table+TableChild
en: Select A File
hr: Odaberi datoteku

note: Container child table1.Gtk.Table+TableChild
en: Select your documents folder
hr: Odaberi svoju mapu sa dokumentima

en: Choose documents folder
hr: Odaberi mapu sa dokumentima

en: ClawsMail contacts
hr: ClawsMail kontakti

en: Contacts in ClawsMail address book
hr: Kontakti u ClawsMail imeniku

en: Primary Email
hr: Osnovna E-pošta

en: Email
hr: E-Pošta

en: Other email
hr: Ostala E-pošta

en: Other
hr: Ostalo

en: Clip
hr: Isječak

en: Create a clip with Cl.ickable
hr: Stvori isječak sa Cl.ickable

en: Cl.ickable Clips
hr: Cl.ickable isječci

en: Opens your cl.ickable clips
hr: Otvori svoje cl.ickable isječke

en: Cl.ickable Items
hr: Cl.ickable stavke

en: Usefull Cl.ickable Items
hr: Korisne Cl.ickable stavke

en: username1
hr: korisničkoime1

en: Search Confluence
hr: Pretraži Confluence

en: Searches Confluence and returns results to Do
hr: Pretraži Confluence i vrati rezultate u Do

en: Del.icio.us Tags
hr: Del.ocop.us oznake

en: Organizes your del.icio.bookmarks by tag
hr: Organiziraj svoje del.icio.bilješke po oznakama

en: Untagged del.ico.us bookmarks
hr: Neoznačene del.ico.us bilješke

en: del.icio.us bookmarks tagged with {0}
hr: del.icio.us bilješke označene sa {0}

en: Del.icio.us bookmarks
hr: Del.icio.us bilješke

en: Indexes your del.icio.us bookmarks
hr: Indexiraj svoje del.icio.us bilješke

en: Search del.icio.us
hr: Pretraži del.icio.us

en: del.icio.us tag search
hr: pretraga del.icio.us oznaka

en: Open
hr: Otvori

en: Open a removable volume
hr: Otvori uklonjivi disk

en: Unmount
hr: Demontiraj

en: Mount
hr: Montiraj

en: Play Slideshow
hr: Prikaži slideshow

en: Plays a slideshow of images in a folder.
hr: Prikaži slideshow slika u direktoriju.

en: Epiphany Bookmarks
hr: Epiphany Bilješke

en: Indexes your Epiphany bookmarks.
hr: Indexiraj svoje Epiphany bilješke.

en: Work Phone
hr: Telefon sa posla

en: Home Phone
hr: Kućni telefon

en: Mobile Phone
hr: Mobitel

en: Evolution Contacts
hr: Kontakti iz Evolutiona

en: Address
hr: Adresa

en: Show hidden files
hr: Prikaži skrivene datoteke

en: Folder
hr: Direktorij

en: Depth
hr: Dubina

en: Delete File
hr: Izbriši datoteku

en: Deletes a file or folder.
hr: Izbriši datoteku ili mapu.

en: Choose a folder to index
hr: Odaberi mapu za indexiranje

en: Cancel
hr: Odustani

en: Choose folder
hr: Odaberi mapu

en: Rename file...
hr: Preimenuj datoteku...

en: Renames a file.
hr: Preimenuje datoteku.

en: Create New Folder
hr: Stvori novu mapu

en: Creates an new folder.
hr: Stvara novu mapu.

en: Move to...
hr: Premjesti...

en: Moves a file or folder to another location.
hr: Premješta mapu ili datoteku na drugu lokaciju.

en: Move to Trash
hr: Premjesti u smeće

en: Moves a file or folder to the trash
hr: Premješta datoteke i mape u smeće

en: Recent Files
hr: Nedavno korištene datoteke

en: Finds recently-opened files.
hr: Pronađi nedavno otvorene datoteke

en: Copy to...
hr: Kopiraj u...

en: Copies a file or folder to another location.
hr: Kopira datoteku ili mapu na drugu lokaciju.

en: Files and Folders
hr: Datoteke i mape

en: Catalogs important files and folders for quick access.
hr: Razvrstava važne datoteke i mape radi kasnije bržeg pristupa.

en: Create New File
hr: Napravi novu datoteku.

en: Creates an new, empty file.
hr: Pravi novu, praznu datoteku.

en: Untitled
hr: Bez naslova

en: Firefox Bookmarks
hr: Firefox Knjižne Oznake

en: <b>Account</b>
hr: <b>Račun</b>

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild
en: Private
hr: Privatno

en: Visible to friends
hr: Vidljivo prijateljima

en: Visible to family
hr: Vidljivo familiji

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild
en: Public
hr: Javni

en: <b>Viewing permissions</b>
hr: <b>Dozvole za gledanje</b>

en: Upload photo
hr: Otpremi sliku

en: Upload one or more photos to Flickr
hr: Otpremi jednu ili više slika na Flickr

en: Account
hr: Račun

en: Define
hr: Definiraj

en: Define a given word.
hr: Definiraj zadanu riječ.

en: Current window
hr: Aktivni prozor

en: Whole screen
hr: Cijeli zaslon

en: Whole screen or current window.
hr: Cijeli zaslon ili aktivni prozor.

en: Log Out
hr: Odjava

en: Shutdown
hr: Gašenje

en: Turn your computer off.
hr: Isključite vaše računalo.

en: Suspend
hr: Suspendiraj

en: Put your computer into suspend mode.
hr: Stavite vaše računalo u suspend mod.

en: Restart
hr: Ponovo pokreni

en: Restart your computer.
hr: Ponovo pokrenite vaše računalo.

en: Lock Screen
hr: Zaključaj Zaslon

en: Lock your screen.
hr: Zaključajte vaš zaslon.

en: Run in Terminal
hr: Izvodi u Terminalu

en: GNOME Terminal Profiles
hr: GNOME Terminal Profili

en: Unnamed Profile
hr: Neimenovani Profil

en: GNOME Terminal Profile
hr: Profil GNOME Terminala

en: Google Calendars
hr: Google Kalendari

en: All Events
hr: Svi Događaji

en: An error has occurred in {0}
hr: Dogodila se greška u {0}

en: View Event
hr: Pogledaj Događaj

en: View Calendar
hr: Pogledaj Kalendar

en: Open calendar in browser
hr: Otvori kalendar u pretraživaču

en: Google Calendar
hr: Google Kalendar

en: Search Google Calendar for Events
hr: Pretraži Google Kalendar za Događaje

en: New Event
hr: Novi Događaj

en: Create a new event in Google Calendar
hr: Kreiraj novi događaj u Google Kalendaru

en: Primary Phone
hr: Primarni Telefon

en: Home Email
hr: Kućni E-mail

en: Work Email
hr: Poslovni E-mail

en: Primary Address
hr: Primarna Adresa

en: Home Address
hr: Kućna Adresa

en: Work Address
hr: Poslovna Adresa

en: GMail Contacts
hr: GMail Kontakti

en: Index your GMail contacts
hr: indeksirajte svoje GMail kontakte

en: Uploading failed.
hr: Otprema neuspjela.

en: Deleting failed.
hr: Brisanje neuspjelo.

en: Document deleted.
hr: Dokument obrisan.

en: Google Docs Presentation
hr: Google Docs Prezentacija

en: Google Docs Generic Document
hr: Google Docs Generični Dokument

en: Google Docs Text Document
hr: Google Docs Tekst Dokument

en: Google Docs PDF Document
hr: Google Docs PDF Dokument

en: Delete Document
hr: Obriši Dokument

en: Upload Document
hr: Otpremi Dokument

en: Upload a document to Google Docs
hr: Otpremi dokument na Google Docs

en: Map
hr: Mapa

en: <b>Google Search</b>
hr: <b>Google Pretraga</b>

note: Container child safeSearchBox.Gtk.Box+BoxChild
en: Do not filter my search results.
hr: Ne filtriraj moje rezultate pretrage.

note: Container child safeSearchBox.Gtk.Box+BoxChild
en: Use moderate filtering
hr: Koristi umjereno filtriranje

note: Container child safeSearchBox.Gtk.Box+BoxChild
en: Use strict filtering
hr: Koristi strogo filtriranje

en: Search Google
hr: Pretraži Google

en: Do is uploading your image... Please wait a moment...
hr: Do otprema vašu sliku... Molimo pričekajte trenutak...

en: Search Launchpad
hr: Pretraži Launchpad

en: Search Launchpad properties.
hr: Pretraži Launchpad svojstva.

en: Locate Files
hr: Lociraj Datoteke

en: <b>General</b>
hr: <b>Općenito</b>

en: Post failed
hr: Post Neuspješan

en: Post Successful
hr: Post Uspješan

en: Connect with NX
hr: Spoji sa NX

en: Search Web
hr: Pretraži Web

en: Opera Bookmarks
hr: Opera Knjižne Oznake

en: Supported Codes
hr: Podržani Kodovi

en: Send to Pastebin
hr: Pošalji u Pastebin

en: Sends the text to Pastebin.
hr: Pošalji tekst u Pastebin

en: Set status
hr: Postavi status

en: Pidgin Statuses
hr: Pidgin Statusi

en: Saved Pidgin statuses
hr: Spremljeni Pidgin statusi

en: Pidgin Accounts
hr: Pidgin Računi

en: Sign on
hr: Pirjavi se

en: Enable pidgin account
hr: Osposobi Pidgin račun

en: Sign off
hr: Odjavi se

en: Disble pidgin account
hr: Onesposobi Pidgin račun

en: Offline
hr: Isključen

en: Available
hr: Dostupan

en: Busy
hr: Zauzet

en: Invisible
hr: Nevidljiv

en: Away
hr: Odsutan

en: Unknown Status
hr: Nepoznat Status

en: Chat
hr: Razgovor

en: Microblog
hr: Mikroblog

en: Ping.FM Services
hr: Ping.FM Servisi

en: Connect with PuTTY
hr: Spoji sa PuTTY

en: <b>Notification</b>
hr: <b>Obavještenje</b>

en: Complete authorization
hr: Popuni autorizaciju

en: Authorize again
hr: Autoriziraj ponovo

en: Uncomplete
hr: Nekompletno

en: Mark a selected task as "incomplete".
hr: Označi odabrani zadatak kao "nekompletan".

en: Delete
hr: Obriši

en: Task Deleted
hr: Zadatak Obrisan

en: Task Completed
hr: Zadatak Kompletiran

en: High
hr: Visok

en: High Priority
hr: Visoki Prioritet

en: Medium
hr: Umjeren

en: Medium Priority
hr: Umjereni Prioritet

en: Low
hr: Nizak

en: Low Priority
hr: Niski Prioritet

en: None
hr: Nijedan

en: No Priority
hr: Bez Prioriteta

en: Up
hr: Gore

en: Increase the priority
hr: Povećaj prioritet

en: Down
hr: Dolje

en: Decrease the priority
hr: Smanji prioritet

en: Priority Changed
hr: Prioritet je Promijenjen

en: Task Moved
hr: Zadatak je Pomjeren

en: Task Renamed
hr: Zadatak je Preimenovan

en: Task Postponed
hr: Zadatak je Odložen

en: Task Uncompleted
hr: Zadatak je Nekompletiran

en: The selected task has been marked as "incomplete".
hr: Odabrani zadatak je označen kao "nekompletan".

en: Complete
hr: Završi

en: Complete a selected task
hr: Završi odabrani zadatak

en: Rename to...
hr: Preimenuj u...

en: Give the seleted task a new name
hr: Daj odabranom zadatku novo ime

en: Postpone
hr: Odloži

en: Set Priority
hr: Postavi Prioritet

en: Set the priority of a task
hr: Postavi prioritet zadatka

en: Mute
hr: Bezvučan

en: Volume Up
hr: Pojačaj

en: Volume Down
hr: Utišaj

en: Rhythmbox Music
hr: Rhytmbox Glazba

en: Default
hr: Uobičajeno

en: Connect with SSH
hr: Spoji sa SSH

en: System Services
hr: Sustavni Servisi

en: List of all System Services
hr: Lista Sustavnih Servisa

en: {0} service
hr: {0} servis

en: Choose the file to open
hr: Odaberi datoteku za otvoriti

en: Category
hr: Kategorija

en: Create a new task
hr: Kreiraj novi zadatak

en: Create a new task in Tasque
hr: Kreiraj novi zadatak u Tasque

en: New Tomboy Note
hr: Nova Tomboy Zabilješka

en: Create a new Tomboy note.
hr: Kreiraj novu Tomboy zabilješku

en: Search Tomboy Notes
hr: Pretraži Tomboy Zabilješke

en: Searches contents of Tomboy notes.
hr: Pretražuje sadržaje Tomboy zabilježaka.

en: Tomboy note
hr: Tomboy zabilješka

en: Default Source Language
hr: Zadani Jezik Izvora

en: Default Web Interface Language
hr: Zadani Jezik Web Sučelja

en: Enable / Disable Language
hr: Omogući / Onemogući Jezik

en: Translate
hr: Prevedi

en: Translates text
hr: Prevodi tekst

en: Arabic
hr: Arapski

en: Translate to Arabic
hr: Prevedi na Arapski

en: Bulgarian
hr: Bugarski

en: Translate to Bulgarian
hr: Prevedi na Bugarski

en: Catalon
hr: Katalonijski

en: Translate to Catalon
hr: Prevedi na Katalonijski

en: Chinese (Simplified)
hr: Kineski (Pojednostavljen)

en: Translate to Chinese (Simplified)
hr: Prevedi na Kineski (Pojednostavljen)

en: Chinese (Traditional)
hr: Kineski (Tradicionalni)

en: Translate to Chinese (Traditional)
hr: Prevedi na Kineski (Tradicionalni)

en: Croatian
hr: Hrvatski

en: Translate to Croatian
hr: Prevedi na Hrvatski

en: Czech
hr: Češki

en: Translate to Czech
hr: Prevedi na Češki

en: Danish
hr: Danski

en: Translate to Danish
hr: Prevedi na Danski

en: Dutch
hr: Holandski

en: Translate to Dutch
hr: Prevedi naHolandski

en: English
hr: Engleski

en: Translate to English
hr: Prevedi na Engleski

en: Filipino
hr: Filipinski

en: Translate to Filipino
hr: Prevedi na Filipinski

en: Finnish
hr: Finski

en: Translate to Finnish
hr: Prevedi na Finski

en: French
hr: Francuski

en: Translate to French
hr: Prevedi na Francuski

en: German
hr: Njemački

en: Translate to German
hr: Prevedi na Njemački

en: Greek
hr: Grčki

en: Translate to Greek
hr: Prevedi na Grčki

en: Hebrew
hr: Hebrejski

en: Translate to Hebrew
hr: Prevedi na Hebrejski

en: Hindi
hr: Hindu

en: Translate to Hindi
hr: Prevedi na Hindu

en: Indonesian
hr: Indonezijski

en: Translate to Indonesian
hr: Prevedi na Indonezijski

en: Italian
hr: Talijanski

en: Translate to Italian
hr: Prevedi na Talijanski

en: Japanese
hr: Japanski

en: Translate to Japanese
hr: Prevedi na Japanski

en: Korean
hr: Korejski

en: Translate to Korean
hr: Prevedi na Korejski

en: Latvian
hr: Latvijski

en: Translate to Latvian
hr: Prevedi na Latvijski

en: Lithuanian
hr: Litvanski

en: Translate to Lithuanian
hr: Prevedi na Litvanski

en: Norwegian
hr: Norveški

en: Translate to Norwegian
hr: Prevedi na Norveški

en: Polish
hr: Poljski
