do-plugins - en to ja translation catalogue (109 entries)

en: Assign Alias...
ja: Assign Alias...（エイリアスを割り当てる...）

en: Give an item an alternate name.
ja: アイテムに別名をつけます。

en: Delete Alias
ja: Delete Alias（エイリアスを削除）

en: Deletes an alias.
ja: エイリアスを削除します。

en: Extract an archive to a given folder
ja: 書庫を指定したフォルダに展開します

en: Create an archive with the selected item
ja: 選択したアイテムで書庫を作成します

note: Container child table1.Gtk.Table+TableChild
en: Select A File
ja: ファイルを選択

en: Open a removable volume
ja: リムーバブルボリュームを開きます

en: Unmount volume
ja: ボリュームをアンマウントします

en: Mount volume
ja: ボリュームをマウントします

en: Indexes your Epiphany bookmarks.
ja: Epiphanyブックマークをインデックスします

en: Show hidden files
ja: 隠しファイルを表示する

en: Deletes a file or folder.
ja: ファイルやフォルダを削除します

en: Moves a file or folder to another location.
ja: ファイルやフォルダを別の場所へ移動します

en: Finds recently-opened files.
ja: 最近使ったファイルを検索します

en: Copies a file or folder to another location.
ja: ファイルやフォルダを別の場所へコピーします

en: Finds Firefox bookmarks in your default profile.
ja: あなたのデフォルトプロファイルからFirefoxのブックマークを検索します

en: Do needs your authorization in order to upload photos to your flickr account. Press the "Authorize" button to open a web browser and give Do authorization.
ja: Doは写真をFlickrアカウントにアップロードするためにあなたの許可を必要とします。「許可」ボタンを押してウェブブラウザを開き、Doを許可してください。

en: <b>Account</b>
ja: <b>アカウント</b>

en: _Authorize
ja: 認証(_A)

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild
en: Private
ja: 非公開

en: Visible to friends
ja: 友人に公開

en: Visible to family
ja: 家族に公開

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild
en: Public
ja: 公開

en: <b>Viewing permissions</b>
ja: <b>閲覧権限</b>

en: Default tags to use on images posted with Do. Seperate tags with a space; for multiple word tags use quotes. ex.) concert "Mars Volta" Omar
ja: Doでポストする画像に用いるデフォルトのタグです。空白文字でタグを分離します。複数単語のタグはダブルクォートで囲みます。例） concert "Mars Volta" Omar

en: <b>Tags</b>
ja: <b>タグ</b>

en: Upload one or more photos to Flickr
ja: 1つまたは複数の写真をFlickrにアップロードします

en: Click to compete authorization
ja: クリックして許可を完了してください

en: Thank you {0} for allowing Do access to Flickr.
ja: {0}さん、DoのFlickrへのアクセスを許可していただきありがとうございます。

en: Define a given word.
ja: 与えられた単語を定義します

en: Take a screenshot of the current window.
ja: 現在のウインドウのスクリーンショットを撮影します

en: Take a screenshot of the entire screen.
ja: 画面全体のスクリーンショットを撮影します

en: {0}-second delay
ja: {0}秒の遅延

en: Wait {0} second before taking the screenshot. | Wait {0} seconds before taking the screenshot.
ja[0]: {0}秒後にスクリーンショットを撮影します

en: Takes a screenshot with optional delay.
ja: スクリーンショットを撮影します（遅延時間を指定可能）

en: Close your session and return to the login screen.
ja: 現在のセッションを閉じ、ログイン画面に戻ります。

en: Turn your computer off.
ja: コンピュータの電源を切ります

en: Put your computer into hibernation mode.
ja: コンピュータをハイバネート状態にします

en: Put your computer into suspend mode.
ja: コンピュータをサスペンド状態にします

en: Restart your computer.
ja: コンピュータを再起動します

en: Lock your screen.
ja: 画面をロックします

en: Opens a GNOME Terminal with the selected profile.
ja: 選択したプロファイルでGNOME端末を開きます

en: Opens a GNOME Terminal in a given location.
ja: 指定した場所でGNOME端末を開きます

en: Runs a command in GNOME Terminal.
ja: コマンドをGNOME端末で実行します

en: Perform a calculation using Google Calculator.
ja: Google電卓機能で計算を実行します

en: Google Calculator could not evaluate the expression.
ja: Google電卓機能はこの数式を評価できません

en: Indexes your Google Calendars
ja: Googleカレンダーをインデックスします

en: Search Google Calendar for Events
ja: Googleカレンダーのイベントを検索します

en: Create a new event in Google Calendar
ja: Googleカレンダーに新しいイベントを作成します

en: Map a location or route in Google maps.
ja: Googleマップで場所や経路を表示します

note: Container child safeSearchBox.Gtk.Box+BoxChild
en: Do not filter my search results.
ja: 検索結果をフィルタリングしない

note: Container child safeSearchBox.Gtk.Box+BoxChild
en: Use moderate filtering
ja: 適度なフィルタリングを行う

note: Container child safeSearchBox.Gtk.Box+BoxChild
en: Use strict filtering
ja: 厳しいフィルタリングを行う

en: <b>SafeSearch Preferences</b>
ja: <b>セーフサーチ設定</b>

en: Search Launchpad
ja: Search Launchpad（Launchpadで検索）

en: Search Launchpad properties.
ja: Launchpad内の情報を検索します。

en: Search your filesystem using locate.
ja: locateを使用してファイルシステムを検索します

en: Show friend status updates
ja: フレンドステータスの更新を表示する

en: <b>General</b>
ja: <b>全般</b>

en: Searches the web using OpenSearch plugins.
ja: OpenSearchプラグインを使用してWebを検索します

en: Sends the text to Pastebin.
ja: テキストをPastebinに送信します

en: Set pidgin status message
ja: Pidginの状態メッセージを設定します

en: Saved Pidgin statuses
ja: Pidginの保存した状態

en: Buddies on your Pidgin buddy list.
ja: Pidginの仲間リストに含まれる仲間

en: Available Pidgin IM Accounts
ja: 利用可能なPidginのアカウント

en: Enable pidgin account
ja: Pidginのアカウントを有効にします

en: Disble pidgin account
ja: Pidginのアカウントを無効にします

en: Available
ja: 利用可能

en: Busy
ja: ビジー

en: Invisible
ja: 透明

en: Send an instant message to a friend.
ja: 友人にインスタントメッセージを送信します

en: Add an item to Rhythmbox's play queue.
ja: アイテムをRhythmboxの演奏キューに追加します

en: Browse Rhythmbox Music by Artist
ja: Rhythmboxの楽曲をアーティスト名で閲覧します

en: Browse Rhythmbox Music by Album
ja: Rhythmboxの楽曲をアルバム名で閲覧します

en: Play Current Track in Rhythmbox
ja: Rhythmboxの現在のトラックを演奏します

en: Pause Rhythmbox Playback
ja: Rhythmboxの演奏を一時停止します

en: Play Next Track in Rhythmbox
ja: Rhythmboxの次のトラックを演奏します

en: Play Previous Track in Rhythmbox
ja: Rhythmboxの前のトラックを演奏します

en: Show Notification of Current Track in Rhythmbox
ja: Rhythmboxの現在のトラックの通知を表示します

en: Mute Rhythmbox Playback
ja: Rhythmboxの再生をミュートにします

en: Unmute Rhythmbox Playback
ja: Rhythmboxの再生のミュートを解除します

en: Increase Rhythmbox Playback Volume
ja: Rhythmboxの再生音量を上げます

en: Decrease Rhythmbox Playback Volume
ja: Rhythmboxの再生音量を下げます

en: Play an item in Rhythmbox.
ja: Rhythmboxのアイテムを演奏します

en: Provides access to artists and albums from Rhythmbox.
ja: Rhythmboxのアーティストとアルバムへのアクセスを提供します

en: OPML feed file
ja: OPMLフィードファイル

en: Timeout (in seconds)
ja: タイムアウト（秒）

en: Cache duration (in minutes)
ja: キャッシュ持続時間（秒）

en: Remove Selected Item From Shelf
ja: 選択したアイテムをシェルフから削除します

en: Parses ssh-config
ja: ssh-configをパースします

en: Create a new task in Tasque
ja: Tasqueに新しいタスクを作成します

en: Appends text to a selected file.
ja: テキストを選択されたファイルに追加します

en: Use note content as note title when no title is specified.
ja: 題名が指定されていない場合は内容を題名として使用する

en: <b>Default New Note Title</b>
ja: <b>新規メモのデフォルトの題名</b>

en: <b>New Note Title and Content Entry</b>
ja: <b>新規メモの題名と内容の記入</b>

en: Indexes your Vinagre Bookmarks
ja: リモートデスクトップビューアのブックマークをインデックスします

en: Decrease system volume
ja: システムの音量を下げます

en: Mute system volume
ja: システムの音量をミュートにします

en: Adjust your system volume
ja: システムの音量を調節します

en: Unmute system volume
ja: システムの音量のミュートを解除します

en: Make a window consume the whole screen
ja: ウインドウを最大化します

en: Minimize/Restore a Window
ja: ウインドウを最小化／復元します

en: Close your current window.
ja: 現在のウインドウを閉じます

en: Tile All Windows in Current Viewport
ja: 現在のビューポートにあるウインドウをタイル状に整列します

en: Cascade your Windows
ja: ウインドウを重ね整列します

en: Restore Windows to their Previous Positions
ja: ウインドウを前の位置に戻します

en: The Previously Active Window
ja: 直前にアクティブだったウインドウ

en: The Previously Active Application
ja: 直前にアクティブだったアプリケーション
