do-plugins - en to ru translation catalogue (579 entries)

en: Assign Alias...
ru: Назначить псевдоним

en: Give an item an alternate name.
ru: Дать объекту другое имя

en: Delete Alias
ru: Удалить псевдоним

en: Deletes an alias.
ru: Удаляет псевдоним

en: Alias items
ru: Назначить объектам псевдонимы

en: Aliased items from Do's universe.
ru: Переименованные объекты из вселенной Do

en: Extract archive
ru: Распаковать архив

en: Extract an archive to a given folder
ru: Распаковать архив в каталог

en: Create archive
ru: Создать архив

en: Create an archive with the selected item
ru: Создать архив с выбранными файлами

en: Browse Artists
ru: Просмотреть исполнителей

en: Browse Music by Artist
ru: Просмотреть музыку по исполителям

en: Browse Albums
ru: Просмотреть альбомы

en: Browse Music by Album
ru: Просмотреть музыку по альбомам

en: Browse Podcasts
ru: Просмотреть подкасты

en: Browse Podcasts by Publisher
ru: Просмотреть подкасты по издателю

en: Browse Videos
ru: Просмотреть видео

en: Browse All Videos
ru: Просмотреть все видео

en: Add to Play Queue
ru: Добавить в очередь воспроизведения

en: Add media to play queue
ru: Добавить в очередь воспроизведения

en: Banshee Media
ru: Banshee Медиа

en: Indexes Media from Banshee Media Player
ru: Индексирует медиа из плеера Banshee

en: All Music by
ru: Вся музыка по

en: Next
ru: Следующая

en: Play next track
ru: Играть следующую композицию

en: Pause
ru: Приостановить

en: Pause playing track
ru: Приостановить воспроизведение композиции

en: Play
ru: Воспроизвести

en: Play from your Banshee Collection
ru: Проиграть из Вашей коллекции Banshee

en: Previous
ru: Предыдущая

en: Play previous track
ru: Воспроизвести предыдущую композицию

en: Search Banshee Media
ru: Поиск медиа Banshee

en: Search your entire Banshee collection
ru: Поиск в Вашей внутренней коллекции Banshee

en: Choose BibTeX file
ru: Выбрать файл библиографии BibTeX

note: Container child table1.Gtk.Table+TableChild
en: Select A File
ru: Выбрать файл

note: Container child table1.Gtk.Table+TableChild
en: Select your documents folder
ru: Выберите вашу папку с документами

en: Choose documents folder
ru: Выберите директорию с документами

en: ClawsMail contacts
ru: Контакты ClawsMail

en: Contacts in ClawsMail address book
ru: Контакты из адресной книги ClawsMail

en: Primary Email
ru: Основной эл.адрес

en: Email
ru: Электронная почта

en: Other email
ru: Другой электронный адрес

en: Other
ru: Другое

en: Clip
ru: Элемент

en: Create a clip with Cl.ickable
ru: Сохранить элемент в Cl.ickable

en: Cl.ickable Clips
ru: Элементы Сl.ickable

en: Opens your cl.ickable clips
ru: Открыть элементы сохраненные в Cl.ickable

en: Cl.ickable Items
ru: Элементы Сl.ickable

en: Usefull Cl.ickable Items
ru: Полезные элементы Cl.ickable

en: username1
ru: Имя пользователя1

en: Search Confluence
ru: Параметры поиска

en: Searches Confluence and returns results to Do
ru: Ищет слияния и возвращает результат в Do

en: Del.icio.us Tags
ru: Метки Del.icio.us

en: Organizes your del.icio.bookmarks by tag
ru: Упорядочивает закладки del.icio.us при помощи меток

en: Untagged del.ico.us bookmarks
ru: Непомеченные закладки del.ico.us

en: del.icio.us bookmarks tagged with {0}
ru: закладки del.icio.us, помеченные {0}

en: Del.icio.us bookmarks
ru: Закладки del.icio.us

en: Indexes your del.icio.us bookmarks
ru: Индексирует закладки del.ico.us

en: Search del.icio.us
ru: Искать по del.ico.us

en: del.icio.us tag search
ru: Искать в метках del.ico.us

en: Open
ru: Открыть

en: Open a removable volume
ru: Открыть сменный носитель

en: Unmount
ru: Отключить

en: Unmount volume
ru: Отключить сменный носитель

en: Mount
ru: Подключить

en: Mount volume
ru: Подключить носитель

en: Play Slideshow
ru: Запустить слайд-шоу

en: Plays a slideshow of images in a folder.
ru: Запустить слайд-шоу из изображений в каталоге

en: Epiphany Bookmarks
ru: Закладки Epiphany

en: Indexes your Epiphany bookmarks.
ru: Проиндексировать ваши закладки Epiphany

en: Work Phone
ru: Рабочий телефон

en: Home Phone
ru: Домашний телефон

en: Mobile Phone
ru: Мобильный телефон

en: Evolution Contacts
ru: Контакты Evolution

en: Address
ru: Адрес

en: Show hidden files
ru: Показывать скрытые файлы

en: Folder
ru: Каталог

en: Depth
ru: Глубина

en: Delete File
ru: Удалить файл

en: Deletes a file or folder.
ru: Удалить файл или папку

en: Choose a folder to index
ru: Выбрать папку для индексирования

en: Cancel
ru: Отмена

en: Choose folder
ru: Выбрать каталог

en: Rename file...
ru: Переименовать файл...

en: Renames a file.
ru: Переименовывает файл.

en: Create New Folder
ru: Создать каталог

en: Creates an new folder.
ru: Создает новый каталог

en: Move to...
ru: Переместить в...

en: Moves a file or folder to another location.
ru: Переместить файл или папку в другое место

en: Move to Trash
ru: Переместить в корзину

en: Moves a file or folder to the trash
ru: Перемещает файл или каталог в корзину

en: Recent Files
ru: Недавние файлы

en: Finds recently-opened files.
ru: Найти недавно открытые файлы

en: Copy to...
ru: Копировать в...

en: Copies a file or folder to another location.
ru: Копировать файл или папку в другое место

en: Files and Folders
ru: Файлы и каталоги

en: Catalogs important files and folders for quick access.
ru: Каталоги важных файлов и папок для быстрого доступа.

en: Create New File
ru: Создать файл

en: Creates an new, empty file.
ru: Создает новый пустой файл.

en: Untitled
ru: Безымянный

en: Firefox Bookmarks
ru: Закладки Firefox

en: Finds Firefox bookmarks in your default profile.
ru: Найти закладки Firefox в вашем текущем профиле

en: Do needs your authorization in order to upload photos to your flickr account. Press the "Authorize" button to open a web browser and give Do authorization.
ru: Необходима авторизация для того, чтобы загружать фотографии на ваш аккаунт на Flickr`е. Нажмите "Авторизовать" для того, чтобы открыть браузер и авторизоваться.

en: <b>Account</b>
ru: <b>Учетная запись</b>

en: _Authorize
ru: _Авторизовать

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild
en: Private
ru: Частный

en: Visible to friends
ru: Видимый друзьям

en: Visible to family
ru: Видимый семье

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild
en: Public
ru: Публичный

en: <b>Viewing permissions</b>
ru: <b>Просмотр разрешений</b>

en: Default tags to use on images posted with Do. Seperate tags with a space; for multiple word tags use quotes. ex.) concert "Mars Volta" Omar
ru: Теги по-умолчанию для изображений, загружаемых с помощью Do. Разделяйте пробелами, теги из нескольких слов берите в кавычки (напр.: "Красная Шапочка" Волк)

en: <b>Tags</b>
ru: <b>Метки</b>

en: Upload photo
ru: Загрузить фотографию

en: Upload one or more photos to Flickr
ru: Загрузить одну или несколько фотографий на Flickr

en: Account
ru: Учётная запись

en: Click to compete authorization
ru: Нажмите для того. чтобы закончить авторизацию

en: Thank you {0} for allowing Do access to Flickr.
ru: Спасибо{0}, что разрешили получить авторизацию на Flickr`е.

en: Define
ru: Дать определение

en: Define a given word.
ru: Дать определение слову.

en: Current window
ru: Текущее окно

en: Take a screenshot of the current window.
ru: Сделать снимок текущего окна

en: Whole screen
ru: Весь экран

en: Take a screenshot of the entire screen.
ru: Сделать снимок всего экрана.

en: {0}-second delay
ru: {0}- секундная задержка

en: Wait {0} second before taking the screenshot. | Wait {0} seconds before taking the screenshot.
ru[0]: Подождать {0} секунду перед снимком.
ru[1]: Подождать {0} секунды перед снимком.
ru[2]: Подождать {0} секунд перед снимком.

en: Take screenshot
ru: Сделать снимок экрана

en: Takes a screenshot with optional delay.
ru: Сделать снимок экрана с дополнительной задержкой

en: GNOME Screenshot Items
ru: Сделать снимок экрана

en: Whole screen or current window.
ru: Весь экран или текущее окно.

en: GNOME Session Commands
ru: Команды сеанса GNOME

en: Log out, Shutdown, Restart, etc.
ru: Завершение сеанса, завершение работы, перезагрузка и т.д.

en: Log Out
ru: Завершить сеанс

en: Close your session and return to the login screen.
ru: Завершить сеанс и вернуться к окну входа в систему

en: Shutdown
ru: Выключить

en: Turn your computer off.
ru: Выключить компьютер

en: Hibernate
ru: Спящий режим

en: Put your computer into hibernation mode.
ru: Перевести компьютер в спящий режим

en: Suspend
ru: Ждущий режим

en: Put your computer into suspend mode.
ru: Перевести компьютер в ждущий режим

en: Restart
ru: Перезагрузить

en: Restart your computer.
ru: Перезагрузить компьютер

en: Lock Screen
ru: Заблокировать экран

en: Lock your screen.
ru: Заблокировать экран

en: Open Profile
ru: Открыть профиль

en: Opens a GNOME Terminal with the selected profile.
ru: Открыть GNOME терминал с выбранным профилем

en: Open Terminal Here
ru: Открыть терминал

en: Opens a GNOME Terminal in a given location.
ru: Открыть терминал GNOME с указанным текущим каталогом

en: Run in Terminal
ru: Запустить в терминале

en: Runs a command in GNOME Terminal.
ru: Запустить команду в терминале GNOME.

en: GNOME Terminal Profiles
ru: Профили терминала GNOME

en: Indexes your GNOME Terminal profiles.
ru: Индексирует ваши профили GNOME Terminal

en: Unnamed Profile
ru: Профиль без названия

en: GNOME Terminal Profile
ru: Профиль терминала GNOME

en: Perform a calculation using Google Calculator.
ru: Вычислить при помощи Google Calculator.

en: Google Calculator could not evaluate the expression.
ru: Google Calculator не может вычислить данное выражение.

en: E-Mail:
ru: Электронный адрес:

en: Google Calendars
ru: Календари  Google

en: Indexes your Google Calendars
ru: Индексирование ваших календарей Google

en: All Events
ru: Все события

en: An error has occurred in {0}
ru: Возникла ошибка в {0}

en: View Event
ru: Просмотр события

en: Open event in browser
ru: Открыть событие в браузере

en: View Calendar
ru: Просмотр календаря

en: Open calendar in browser
ru: Открыть календарь в браузере

en: Google Calendar
ru: Календарь Google

en: Search Events
ru: Поиск событий

en: Search Google Calendar for Events
ru: Поиск событий в календаре Google

en: Failed to connect to GCal service
ru: Не получилось соединиться с календарём Google

en: New Event
ru: Новое событие

en: Create a new event in Google Calendar
ru: Создать новое событие в календаре Google

en: Primary Phone
ru: Основной телефон

en: Home Email
ru: Домашняя эл.почта

en: Work Email
ru: Рабочая эл. почта

en: Primary Address
ru: Основной адрес

en: Home Address
ru: Домашний адрес

en: Work Address
ru: Рабочий адрес

en: An error occurred connecting to google, are your credentials valid?
ru: При подключении к серверу Google возникла ошибка, проверьте правильность ввода логина и пароля.

en: Missing login credentials. Please set login information in plugin configuration.
ru: Логин не указан. Пожалуйста, укажите логин в настройках плагина.

en: GMail Contacts
ru: Контакты GMail

en: Index your GMail contacts
ru: Индексировать контакты GMail

en: Uploading failed.
ru: Ошибка в процессе загрузки файла.

en: An error occurred when uploading files to Google Docs.
ru: В процессе загрузки файлов на  Документы Google возникла ошибка.

en: Deleting failed.
ru: Удаление невозможно.

en: An error occurred when deleting the document at Google Docs.
ru: В процессе удаления документа с Документы Google возникла ошибка.

en: Document deleted.
ru: Документ удален.

en: The document '{0}' has been successfully moved into Trash at Google Docs.
ru: Документ {0} был успешно перемещен в корзину Документы Google.

en: Google Docs Presentation
ru: Презентация Google Docs

en: Google Docs
ru: Документы Google

en: Indexes your documents stored at Google Docs
ru: Индексировать ваши документы в Google Docs

en: Google Docs Generic Document
ru: Стандартный документ Google Docs

en: Google Docs Text Document
ru: Текстовый документ Google Docs

en: Google Docs PDF Document
ru: PDF документ Google Docs

en: Delete Document
ru: Удалить документ

en: Move a document into Trash at Google Docs
ru: Переместить документ в корзину Google Docs

en: Upload Document
ru: Загрузить документ

en: Upload a document to Google Docs
ru: Загрузить документ на Документы Google

en: Google Docs Spreadsheet
ru: Электронная таблица Google Docs

en: Map
ru: Карта

en: Map a location or route in Google maps.
ru: Отметьте место на картах Google

note: Container child vbox4.Gtk.Box+BoxChild
en: Go directly to Google Search page
ru: Перейти к странице поиска Google

note: Container child vbox4.Gtk.Box+BoxChild
en: Show search results in Do
ru: Показать результаты поиска панели Do

en: Show Search page link as first result
ru: Показать ссылку на страницу поиска первым результатом

en: <b>Google Search</b>
ru: <b>Поиск в Google</b>

en: Apply to Google Search page link
ru: Обратитесь к странице Поиска Google

note: Container child safeSearchBox.Gtk.Box+BoxChild
en: Do not filter my search results.
ru: Не применять фильтр к результатам поиска.

note: Container child safeSearchBox.Gtk.Box+BoxChild
en: Use moderate filtering
ru: Использовать модерируемую фильтрациюю

note: Container child safeSearchBox.Gtk.Box+BoxChild
en: Use strict filtering
ru: Использовать строгий фильтр

en: <b>SafeSearch Preferences</b>
ru: <b>Настройки SafeSearch</b>

en: Search Google
ru: Поиск Google

en: Allows you to perform Google Searches from Do
ru: Разрешить выполнять Поиск в Google через Do

en: I'm Feeling Lucky!
ru: Мне повезет!

en: Searches Google and takes you to the first result
ru: Искать в Google и вывести первый результат

en: If you have an ImageShack account, a registration code allows you to save images to the My Images sections of your account.
    
    Please log-in to your ImageShack account before getting your registration code.
ru: Если у вас есть учетная запись ImageShack, то регистрационный код позволит вам сохранять картинки в вашу секцию "Мои картинки" вашей учетной записи.
    
    Пожалуйста, войдите в вашу учетную запись ImageShack прежде чем получить регистрационный код.

en: _Registration Code
ru: _Код регистрации

en: _Get Registration Code
ru: _Получить код регистрации

en: <b>Registration Code</b>
ru: <b>Код регистрации</b>

en: Upload to ImageShack
ru: Загрузить на ImageShack

en: Uploads the image to ImageShack.
ru: Загружает изображение на ImageShack.

en: ImageShack exception:
ru: Ошибка ImageShack:

en: File size exceeds ImageShack's 1.5MB limit.
ru: Размер файла превышает ограничение ImageShack (1.5Мб)

en: Parsed url was empty. ImageShack has probably changed its format.
ru: Полученная ссылка пуста. Возможно, на ImageShack сменился формат.

en: Do is uploading your image... Please wait a moment...
ru: Изображение загружается... Ожидайте...

en: Unable to upload image to ImageShack at this time.
ru: Произошла ошибка при загрузке изображения на ImageShack.

en: Search Launchpad
ru: Поиск по Launchpad

en: Search Launchpad properties.
ru: Найти настройки Launchpad

en: Locate Files
ru: Найти файлы

en: Search your filesystem using locate.
ru: Поиск в файловой системе с помощью locate

en: Manual pages (man)
ru: Справочная документация (man)

en: Search and read help documentation (man)
ru: Искать в документации (man)

en: Read manual page (man)
ru: Читать справочную документацию (man)

en: Look up and read a manual page.
ru: Поиск и чтение справки

en: Show friend status updates
ru: Показать обновленные статусы друзей

en: <b>General</b>
ru: <b>Общее</b>

en: Failed to fetch file from {0}
ru: Не удалось получить файл с {0}

en: Twitter encountered an error in {0}. {1}
ru: Twitter сообщил об ошибке {0}. {1}

en: Unable to post tweet. Check your login settings. If you are behind a proxy make sure that the settings in /system/http_proxy are correct.
ru: Не удалось опубликовать твит. Проверьте параметры входа. Если вы подключены через прокси, убедитесь, что настройки подключения в /system/http_proxy верны.

en: Microblog friends
ru: Друзья в микроблоге

en: Indexes your microblog friends
ru: Индекс ваших друзей в микроблоге

en: New direct message from {0}
ru: Новое личное сообщение от {0}

en: Post failed
ru: Ошибка при отправлении

en: Post Successful
ru: Отправка успешна

en: Failed to post '{0}' to {1}
ru: Невозможно опубликовать '{0}' в {1}

en: '{0}' sucessfully posted to {1}
ru: {0} было успешно отправлено по адресу {1}

en: Post to {0}
ru: Отправить по адресу {0}

en: Update {0} status
ru: Обновить статус {0}

en: Connect with NX
ru: Соединиться с NX сервером

en: NX Host
ru: Клиент NX

en: NX Hosts
ru: Клиенты NX

en: Parses nx sessions
ru: Анализ nx сессий

en: Search Web
ru: Поиск в сети

en: Searches the web using OpenSearch plugins.
ru: Поиск в сети, используя плагин OpenSearch

en: Opera Bookmarks
ru: Закладки Opera

en: Indexes your Opera 6 bookmarks
ru: Индексировать закладки Opera 6

en: Supported Codes
ru: Поддерживаемые коды

en: <b>Pastebin Provider</b>
ru: <b>Поставщик услуг Pastebin</b>

en: Send to Pastebin
ru: Отправить в Pastebin

en: Sends the text to Pastebin.
ru: Отправляет текст в Pastebin

en: Parsed url was empty. Lodge It has probably changed its format.
ru: Проверенный URL был пуст. Возможно временно, он изменил свой формат.

en: Set status
ru: Установить статус

en: Set pidgin status message
ru: Установить статус Pidgin

en: Pidgin Statuses
ru: Статусы Pidgin

en: Saved Pidgin statuses
ru: Сохраненные статусы Pidgin

en: Pidgin Buddies
ru: Контакты Pidgin

en: Buddies on your Pidgin buddy list.
ru: Контакты из списка контактов Pidgin

en: Pidgin Accounts
ru: Учетные записи Pidgin

en: Available Pidgin IM Accounts
ru: Доступные учетные записи Pidgin

en: Sign on
ru: Подключиться

en: Enable pidgin account
ru: Включить учетную запись Pidgin

en: Sign off
ru: Отключиться

en: Disble pidgin account
ru: Выключить учетную запись Pidgin

en: Offline
ru: Не в сети

en: Available
ru: Доступен

en: Busy
ru: Занят

en: Invisible
ru: Невидимка

en: Away
ru: Нет на месте

en: Unknown Status
ru: Неизвестный статус

en: Chat
ru: Чат

en: Send an instant message to a friend.
ru: Послать сообщение другу.

en: Application Key
ru: Ключ Приложения

en: <i>Verify and save your account information</i>
ru: <i>Проверить и сохранить данные учетной записи</i>

en: Message posted
ru: Сообщение отправлено

en: Message posting failed
ru: Ошибка в процессе отправления сообщения

en: Cannot connect to the Ping.FM API server, or the server responds with an error.
ru: Не могу соединиться с сервером Ping.FM API или сервер возвратил код ошибки.

en: Your {0} message has been successfully posted to {1}
ru: Ваше сообщение {0} было успешно отправлено {1}

en: Your message has been successfully posted to all {0} services
ru: Ваше сообщение было успешно отправлено на все сервисы {0}.

en: Microblog
ru: Микроблог

en: Status
ru: Статус

en: Error occurred in service response
ru: Обнаружена ошибка в ответе сервиса

en: Web service group supported by Ping.FM
ru: Веб сервис, поддерживаемый Ping.FM

en: Web service supported by Ping.FM
ru: Веб служба поддерживается Ping.FM

en: Post via Ping.FM
ru: Опубликовать через Ping.FM

en: Post a text message as microblog or status update to your social network
ru: Опубликовать сообщение в микроблоге или в статусе вашей социальной сети

en: Failed to connect to Ping.FM service
ru: Не могу подключиться к сервису Ping.FM

en: Ping.FM Services
ru: Сервисы Ping.FM

en: Web services suppported by Ping.FM
ru: Веб сервисы поддерживаемые Ping.FM

en: Start new PuTTY session (host {0})
ru: Начать новую сессию в PuTTY (для хоста {0})

en: PuTTY sessions
ru: Сессии PuTTY

en: PuTTY saved sessions
ru: Сохранненые сессии PuTTY

en: Connect with PuTTY
ru: Соединиться с PuTTY

en: Create new conenction with PuTTY
ru: Создать новое соединение в PuTTY

en: Submit Quote
ru: Отправить Цитату

en: Sends text to Quote service.
ru: Опубликовать текст в сервисе цитат.

en: Do needs your authorization in order to manage tasks in your Remember The Milk account. Press the "Authorize" button to open a web browser and give Do authorization.
ru: Чтобы управлять задачами Remember The Milk необходимо авторизоваться. Нажмите «Авторизоваться» чтобы открыть веб-браузер и выполнить авторизацию.

en: For overdue task(s)
ru: К просроченным задачам

en: When actions (e.g. rename) are completed
ru: Когда действия(например переимование) завершатся

en: <b>Notification</b>
ru: <b>Уведомление</b>

en: You can enter some advanced search operators here to limit the tasks Do indexes. E.g. "priority:1 AND status:incomplete" will force Do to only index all incomplete tasks with high priority.
ru: Вы можете ограничить список задач для индекса Do введя дополнительные условия. Например при условии «priority:1 AND status:incomplete» Do будет индексировать только незавершённые задачи с высшим приоритетом.

en: <b>Filter</b>
ru: <b>Фильтр</b>

en: A webpage from Remember The Milk should be opened in your web browser now. Please follow the instructions there and come back to complete the authrozation by clicking the button below.
ru: Страница Remember The Milk откроется в веб-браузере. Пожалуйста, выполните указания и завершите авторизацию нажав на кнопку.

en: Complete authorization
ru: Авторизация завершена

en: Fail to complete authorization.
ru: Неудачная попытка авторизации.

en: Authorize again
ru: Авторизоваться снова

en: Thank you {0}, RTM plugin is now authorized to operate on your account.
ru: Спасибо, {0}! Модуль RTM теперь авторизован и может работать с Вашим аккаунтом.

en: Uncomplete
ru: Незавершено

en: Mark a selected task as "incomplete".
ru: Пометить выделенные задачи как "незавершенные".

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete a selected task from Remember The Milk
ru: Удалить задачу из Remember The Milk

en: {0} Task Overdue | {0} Tasks Overdue
ru[0]: {0} задача просрочена
ru[1]: {0} задачи просрочены
ru[2]: {0} задач просрочены

en: Task Deleted
ru: Задача удалена

en: The selected task has been successfully deleted from your Remember The Milk task list
ru: Выбранная задача успешно удалена из Remember The Milk

en: Task Completed
ru: Задача завершена

en: The selected task in your Remember The Milk task list has been marked as completed.
ru: Выбранная задача помечена в Remember The Milk как завершённая.

en: High
ru: Высокий

en: High Priority
ru: Высокий приоритет

en: Medium
ru: Средний

en: Medium Priority
ru: Средний приоритет

en: Low
ru: Низкий

en: Low Priority
ru: Низкий приоритет

en: None
ru: Ничего

en: No Priority
ru: Без приоритета

en: Up
ru: Вверх

en: Increase the priority
ru: Увеличить приоритет

en: Down
ru: Вниз

en: Decrease the priority
ru: Уменьшить приоритет

en: Priority Changed
ru: Приоритет изменен

en: The priority of the selected task in your Remember The Milk task list has been changed.
ru: Приоритет выбранной задачи в Remember The Milk изменён.

en: Due Date/Time Changed
ru: Срок задачи изменён

en: The due date/time of the selected task in your Remember The Milk task list has been changed.
ru: Срок выбранной задачи в Remember The Milk изменён.

en: Task Moved
ru: Задача перемещена

en: Task Renamed
ru: Задача удалена

en: Task Postponed
ru: Задача просрочена

en: The selected task in your Remember The Milk task list has been postponed
ru: Выбранная задача Remember The Milk отложена

en: Recurrence Pattern Changed
ru: Шаблон повторения изменён

en: The recurrence pattern of the selected task in your Remember The Milk task list has been changed.
ru: Шаблон повторения задачи Remember The Milk изменён.

en: Task Uncompleted
ru: Задача не завершена

en: The selected task has been marked as "incomplete".
ru: Выделенные задачи помечены как "незавершенные"

en: Create a new task in Remember The Milk
ru: Создать новую задачу в Remember The Milk

en: Move a seleted task from one list to another
ru: Переместить выбранную задачу в другой список

en: Complete
ru: Завершена

en: Complete a selected task
ru: Завершить выбранную задачу

en: Rename to...
ru: Переименовать...

en: Give the seleted task a new name
ru: Переименовать выбранную задачу

en: Set Recurrence
ru: Задать повторения

en: Sets a recurrence pattern for a task.
ru: Задаёт шаблон повторения задачи.

en: Postpone
ru: Отсрочить

en: Postpone a selected task in Remember The Milk
ru: Отложить выбранную задачу Remember The Milk

en: Set Priority
ru: Указать приоритет

en: Set the priority of a task
ru: Указать приоритет задачи

en: Set Due Date/Time
ru: Задать срок задачи

en: Set the due date/time of a task
ru: Задаёт срок задачи

en: All music by
ru: Вся музыка исполнителя

en: Add an item to Rhythmbox's play queue.
ru: Поставить дорожку в очередь на проигрывание

en: Browse Rhythmbox Music by Artist
ru: Просматривать по исполнителям

en: Browse Rhythmbox Music by Album
ru: Просматривать по альбомам

en: Play Current Track in Rhythmbox
ru: Воспроизведение текущей дорожки в Rhythmbox.

en: Pause Rhythmbox Playback
ru: Приостановить воспроизведение Rhythmbox

en: Play Next Track in Rhythmbox
ru: Играть следующую дорожку в Rhythmbox

en: Play Previous Track in Rhythmbox
ru: Играть предыдущую дорожку в Rhythmbox

en: Show Current Track
ru: Показать текущую композицию

en: Show Notification of Current Track in Rhythmbox
ru: Показывать уведомление о текущей дорожке в Rhythmbox

en: Mute
ru: Выключить звук

en: Mute Rhythmbox Playback
ru: Приглушить звук в Rhythmbox

en: Unmute
ru: Включить звук

en: Unmute Rhythmbox Playback
ru: Включить звук в Rhythmbox

en: Volume Up
ru: Увеличить громкость

en: Increase Rhythmbox Playback Volume
ru: Увеличить громкость воспроизведения в Rhythmbox

en: Volume Down
ru: Уменьшить громкость

en: Decrease Rhythmbox Playback Volume
ru: Уменьшить громкость воспроизведения в Rhythmbox

en: Play an item in Rhythmbox.
ru: Воспроизвести дорожку в Rhythmbox

en: Rhythmbox Music
ru: Музыкальный проигрыватель Rhythmbox

en: Provides access to artists and albums from Rhythmbox.
ru: Обеспечивает доступ к исполнителям и альбомам из Rhythmbox

en: OPML feed file
ru: Файл ленты OPML

en: Timeout (in seconds)
ru: Таймаут (в секундах)

en: Cache duration (in minutes)
ru: Длительность кэша (в минутах)

en: Explore Shelf
ru: Исследовать Репозиторий для хранения ссылок

en: Get a list of everything in your shelf
ru: Получить список всех ссылок из Репозитория для хранения ссылок

en: Remove From Shelf
ru: Удалить с панели

en: Remove Selected Item From Shelf
ru: Удалить выбранный элемент с панели

en: Add To Shelf
ru: Добавить на панель

en: Add Selected Item to Shelf
ru: Добавить выбранный элемент на панель

en:  Shelf
ru:  Репозиторий для хранения ссылок

en: Your {0} shelf items.
ru: Ваши {0} элементы панели.

en: Shelf Items
ru: Элементы панели

en: Your Shelf Items
ru: Ваши элементы панели

en: Default
ru: По умолчанию

en: Load items in background
ru: Загрузить в фоновом режиме

en: Comma-seperated list of radios to load
ru: Список радиостанций для загрузки, разделенный запятыми

en: Host-name of SqueezeCenter server
ru: Имя узла на сервере SqueezeCenter

en: Port of the SqueezeCenter server cli interface
ru: Порт CLI интерфейса на сервере SqueezeCenter

en: Port of the SqueezeCenter server web interface
ru: Порт Web интерфейса на сервере SqueezeCenter

en: Load artist, albums and radio in the background when loading DO. 
    If set to unchecked, these items are loaded when DO is loading causing a delay until all items are loaded.
ru: Загрузить данного артиста, альбомы и радио в фоновом режиме при загрузке DO.
    Если установлено не проверять, эти элементы будут загружаться вместе с DO, это вызовет задержку, пока не будут загружены все элементы.

en: Connect with SSH
ru: Соединиться с SSH

en: SSH Host
ru: Хост SSH

en: SSH Hosts
ru: Хосты SSH

en: Parses ssh-config
ru: Просмотреть ssh-config

en: Command for start/stop services (gksudo, etc):
ru: Команда для старта/остановки служб (gksudo, например)

en: Services to control:
ru: Управление службами:

en: System Services
ru: Системные Сервисы

en: List of all System Services
ru: Список всех системных служб

en: {0} service
ru: {0} служба

en: Control system {0} service
ru: Управление системой {0} служба

en: Choose the file to open
ru: Открыть файл

en: Selected invalid file!
    Should be executable.
ru: Выбран неверный файл!
    Должен быть исполняемым.

en: Category
ru: Категория

en: Create a new task
ru: Создать новую задачу

en: Create a new task in Tasque
ru: Создать новую задачу в Tasque

en: Append to...
ru: Добавить к...

en: Appends text to a selected file.
ru: Добавить текст к выбранному файлу.

en: Make Tiny Url
ru: Сделать короткую ссылку

en: Creates a TinyUrl from an unwieldy mess.
ru: Создаёт короткую ссылку из длинной и сложной

en: Use note content as note title when no title is specified.
ru: Использовать содержимое заметки как заголовок, если он не задан.

en: <b>Default New Note Title</b>
ru: <b>Заголовок новой заметки по умолчанию</b>

note: Container child vbox3.Gtk.Box+BoxChild
en: First pane is content, second pane is title.
ru: На первой панели содержимое, на второй заголовок

note: Container child vbox3.Gtk.Box+BoxChild
en: First pane is title, second pane is content.
ru: На первой панели заголовок, на второй содержимое

en: <b>New Note Title and Content Entry</b>
ru: <b>Заголовок и содержимое новой заметки</b>

en: New Tomboy Note
ru: Новая заметка Tomboy

en: Create a new Tomboy note.
ru: Создать новую заметку Tomboy.

en: Tomboy Note Indexer
ru: Индексатор заметок Tomboy

en: Loads Tomboy notes for searching.
ru: Загружает заметки Tomboy для поиска.

en: Search Tomboy Notes
ru: Искать в заметках Tomboy

en: Searches contents of Tomboy notes.
ru: Ищет по содержимому заметок Tomboy.

en: Tomboy note
ru: Заметка Tomboy

en: Search with Tracker
ru: Искать при помощи Tracker

en: Launches Tracker with the given query.
ru: Запускает поиск Tracker для заданной строки.

en: Translation Plugin Options
ru: Опции плагина Перевод

en: Translation Provider
ru: Поставщик перевода

en: Default Source Language
ru: Исходный язык по-умолчанию

en: Default Web Interface Language
ru: Язык веб-интерфейса

en: Enable / Disable Language
ru: Включить/отключить язык

en: Translate
ru: Перевести

en: Translates text
ru: Перевести текст

en: Auto Detect (Recommended)
ru: Автоматическое обнаружение (рекоммендуется)

en: Arabic
ru: Арабский

en: Translate to Arabic
ru: Перевести на арабский

en: Bulgarian
ru: Болгарский

en: Translate to Bulgarian
ru: Перевести на болгарский

en: Catalon
ru: Каталонский

en: Translate to Catalon
ru: Перевести на каталонский

en: Chinese (Simplified)
ru: Китайский (упрощенный)

en: Translate to Chinese (Simplified)
ru: Перевести на китайский (упрощенный)

en: Chinese (Traditional)
ru: Китайский (традиционный)

en: Translate to Chinese (Traditional)
ru: Перевести на китайский (традиционный)

en: Croatian
ru: Хорватский

en: Translate to Croatian
ru: Перевести на хорватский

en: Czech
ru: Чешский

en: Translate to Czech
ru: Перевести на чешский

en: Danish
ru: Датский

en: Translate to Danish
ru: Перевести на датский

en: Dutch
ru: Голландский

en: Translate to Dutch
ru: Перевести на голландский

en: English
ru: Английский

en: Translate to English
ru: Перевести на английский

en: Filipino
ru: Филиппинский

en: Translate to Filipino
ru: Перевести на филиппинский

en: Finnish
ru: Финский

en: Translate to Finnish
ru: Перевести на финский

en: French
ru: Французский

en: Translate to French
ru: Перевести на французский

en: German
ru: Немецкий

en: Translate to German
ru: Перевести на немецкий

en: Greek
ru: Греческий

en: Translate to Greek
ru: Перевести на греческий

en: Hebrew
ru: Израильский

en: Translate to Hebrew
ru: Перевести на еврейский

en: Hindi
ru: Хинди

en: Translate to Hindi
ru: Перевести на хинди

en: Indonesian
ru: Индонезийский

en: Translate to Indonesian
ru: Перевести на индонезийский

en: Italian
ru: Итальянский

en: Translate to Italian
ru: Перевести на итальянский

en: Japanese
ru: Японский

en: Translate to Japanese
ru: Перевести на японский

en: Korean
ru: Корейский

en: Translate to Korean
ru: Перевести на корейский

en: Latvian
ru: Латышский

en: Translate to Latvian
ru: Перевести на латышский

en: Lithuanian
ru: Литовский

en: Translate to Lithuanian
ru: Перевести на литовский

en: Norwegian
ru: Норвежский

en: Translate to Norwegian
ru: Перевести на норвежский

en: Polish
ru: польский

en: Translate to Polish
ru: Перевести на польский

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Translate to Portuguese
ru: Перевести на португальский

en: Romanian
ru: Румынский

en: Translate to Romanian
ru: Перевести на румынский

en: Russian
ru: Русский

en: Translate to Russian
ru: Перевести на русский

en: Serbian
ru: Сербский

en: Translate to Serbian
ru: Перевести на сербский

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Translate to Slovak
ru: Перевести на словацкий

en: Slovenian
ru: Словенский

en: Translate to Slovenian
ru: Перевести на словенский

en: Spanish
ru: Испанский

en: Translate to Spanish
ru: Перевести на испанский

en: Swedish
ru: Шведский

en: Translate to Swedish
ru: Перевести на шведский

en: Ukranian
ru: Украинский

en: Translate to Ukranian
ru: Перевести на украинский

en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

en: Translate to Vietnamese
ru: Перевести на вьетнамский

en: Vinagre Bookmarks
ru: Перевести на английский

en: Indexes your Vinagre Bookmarks
ru: Индексация закладок Vinagre

en: Connect with VNC
ru: Подключиться по VNC

en: Take Snapshot
ru: Сделать снимок

en: Save the current state as a Snapshot
ru: Сохранить текущее состояние

en: Snapshot (
ru: Снимок (

en: Power Off Virtual Machine
ru: Выключить виртуальную машину

en: Powers off the selected Virtual Machine
ru: Выключить выбранную виртуальную машину

en: Discard State
ru: Отменить действие

en: Restore VM state to current Snapshot
ru: Восстановить виртуальную машину из этого снимка

en: Pause Virtual Machine
ru: Приостановить виртуальную машину

en: Pauses the selected Virtual Machine
ru: Приостановить выбранную виртуальную машину

en: Save Virtual Machine State
ru: Сохранить состояние виртуальной машины

en: Saves the state of the selected Virtual Machine
ru: Сохранить состояние выбранной виртуальной машины

en: VirtualBox VMs
ru: Виртуальные машины VirtualBox

en: Virtual Machines created with VirtualBox
ru: Виртуальные машины созданные в VirtualBox

en: Start Virtual Machine
ru: Запустить виртуальную машину

en: Starts the selected Virtual Machine
ru: Запустить выбранную виртуальную машину

en: Open in GUI
ru: Открыть в графической оболочке

en: Open in VirtualBox GUI
ru: Открыть в интерфейсе VirtualBox

en: Start Headless
ru: Запуск текстового режима(без GUI)

en: Start in Headless mode
ru: Запустить в текстовом режиме(без GUI)

en: Resume Virtual Machine
ru: Восстановить виртуальную машину

en: Resume the selected Virtual Machine
ru: Восстановить выбранную виртуальную машину

en: Decrease system volume
ru: Уменьшить громкость

en: Increase system volume
ru: Увеличить громкость

en: Mute Volume
ru: Выключить звук

en: Mute system volume
ru: Выкл звук

en: Volume Actions
ru: Настройка громкости

en: Adjust your system volume
ru: Настроить уровень громкости системы

en: Unmute Volume
ru: Вкл звук

en: Unmute system volume
ru: Включить звук

en: Action Window
ru: Текущее окно

en: Action a Window.
ru: Действие окна

en: Maximize
ru: Развернуть

en: Make a window consume the whole screen
ru: Развернуть окно на весь экран

en: Minimize/Restore
ru: Свернуть/Восстановить

en: Minimize/Restore a Window
ru: Спрятать/восстановить окно

en: Close All
ru: Закрыть все

en: Close your current window.
ru: Закрыть текущее окно.

en: Tile Windows
ru: Выстроить окна

en: Tile All Windows in Current Viewport
ru: Выстраивает окна на текущем рабочем месте

en: Cascade Windows
ru: Расположить окна каскадом

en: Cascade your Windows
ru: Расположить окна каскадом

en: Restore Windows
ru: Восстановить все окна

en: Restore Windows to their Previous Positions
ru: Восстановить предыдущую позицию окон

en: Window Screen Items
ru: Элементы окна

en: Actions you can do to your screens.
ru: Действия, которые вы можете совершать с экраном

en: Current Desktop
ru: Текущий рабочий стол

en: Everything on the Current Desktop
ru: Все на текущем рабочем месте

en: Generic Window Items
ru: Общие элементы окна

en: Useful Generically Understood Window Items
ru: Полезные элементы окна понятные для всех

en: Current Window
ru: Текущее окно

en: The Currently Active Window
ru: Текущее активное окно

en: Current Application
ru: Текущее приложение

en: The Currently Active Application
ru: Активное приложение

en: Previous Window
ru: Предыдущее окно

en: The Previously Active Window
ru: Предыдущее активное окно

en: Previous Application
ru: Предыдущее приложение

en: The Previously Active Application
ru: Предыдущее активное приложение

en: Zim page in notebook:
ru: Страница Zim в  блокноте

en: New Zim page
ru: Новая страница Zim

en: Create new page in Zim
ru: Создать новую страницу в Zim

en: Open Zim page
ru: Открыть страницу Zim

en: Open selected page in Zim
ru: Открыть выделенную страницу в Zim

en: Zim pages
ru: Страницы Zim

en: Zim Desktop Wiki pages
ru: Wiki-страницы Zim Desktop
