ubuntu-calendar-app - en to es translation catalogue (86 entries)

en: Today
es: Hoy

en: No upcoming events
es: Sin eventos futuros

en: You have no calendars enabled
es: No tiene ningún calendario activado

en: Enable calendars
es: Activar calendarios

note: TRANSLATORS: the argument refers to the number of all day events
en: %1 all day event | %1 all day events
es[0]: %1 evento que dura todo el día
es[1]: %1 eventos que duran todo el día

en: Calendars
es: Calendarios

en: Back
es: Atrás

note: TRANSLATORS: Please translate this string  to 15 characters only. Currently ,there is no way we can increase width of action menu currently.
en: Sync
es: Sincr.

en: Syncing
es: Sincronizando

en: Add online Calendar
es: Añadir Calendario en línea

en: Select Color
es: Seleccionar color

en: Cancel
es: Cancelar

en: No contact
es: Sin contacto

en: Search contact
es: Buscar contacto

en: Delete Recurring Event
es: Eliminar evento recurrente

en: Delete Event
es: Eliminar evento

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Delete only this event "%1", or all events in the series?
es: ¿Eliminar sólo el evento "%1", o todos los eventos en la serie?

en: Are you sure you want to delete the event "%1"?
es: ¿Está seguro de que desea eliminar el evento "%1"?

en: Delete series
es: Eliminar serie

en: Delete this
es: Eliminar esto

en: Delete
es: Eliminar

en: Edit Event
es: Editar evento

note: TRANSLATORS: argument (%1) refers to an event name.
en: Edit only this event "%1", or all events in the series?
es: ¿Editar sólo el evento "%1", o todos los eventos en la serie?

en: Edit series
es: Editar serie

en: Edit this
es: Editar esto

en: New Event
es: Evento nuevo

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to a time for an event, while the second one (%2) refers to title of event
en: %1 <b>%2</b>
es: %1 <b>%2<b>

en: Event Details
es: Detalles del evento

note: TRANSLATORS: the first parameter refers to the name of event calendar.
en: %1 Calendar
es: Calendario de %1

en: %1 - %2 (All Day)
es: %1 - %2 (todo el día)

en: %1 (All Day)
es: %1 (Todo el día)

en: Edit
es: Editar

en: Guests
es: Invitados

en: Reminder
es: Recordatorio

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the page to choose repetition and as the header of the list item that shows the repetition summary in the page that displays the event details
en: Repeat
es: Repetir

en: Repeats On:
es: Repeticiones:

en: Recurring event ends
es: El evento recurrente termina

note: TRANSLATORS: this refers to how often a recurrent event repeats and it is shown as the header of the option selector to choose its repetition
en: Repeats
es: Se repite

en: Date
es: Fecha

note: TRANSLATORS: the argument refers to multiple recurrence of event with count . E.g. "Daily; 5 times."
en: %1; %2 time | %1; %2 times
es[0]: %1; %2 veces
es[1]: %1; %2 veces

note: TRANSLATORS: the argument refers to recurrence until user selected date. E.g. "Daily; until 12/12/2014."
en: %1; until %2
es: %1; hasta %2

note: TRANSLATORS: the argument refers to several different days of the week. E.g. "Weekly on Mondays, Tuesdays"
en: Weekly on %1
es: Semanalmente los %1

en: Never
es: Nunca

en: After X Occurrence
es: Tras un número de ocurrencias

en: After Date
es: Tras una fecha

en: Save
es: Guardar

en: End time can't be before start time
es: La hora de finalización no puede ser anterior a la hora de inicio

en: OK
es: Aceptar

en: From
es: Desde

en: To
es: Hasta

en: All day event
es: El evento dura todo el día

en: Event Name
es: Nombre del evento

en: Description
es: Descripción

en: Location
es: Ubicación

en: Calendar
es: Calendario

en: Add Guest
es: Añadir invitado

en: Once
es: Una vez

en: Daily
es: Diariamente

en: On Weekdays
es: Entre semana

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday, Tuesday, Thursday"
en: On %1, %2 ,%3
es: Los %1, %2 ,%3

note: TRANSLATORS: The arguments refer to days of the week. E.g. "On Monday and Thursday"
en: On %1 and %2
es: Los %1 y %2

en: Weekly
es: Semanalmente

en: Monthly
es: Mensualmente

en: Yearly
es: Anualmente

en: No Reminder
es: Sin recordatorio

note: TRANSLATORS: this refers to when a reminder should be shown as a notification in the indicators. "On Event" means that it will be shown right at the time the event starts, not any time before
en: On Event
es: En progreso

en: 5 minutes
es: 5 minutos

en: 15 minutes
es: 15 minutos

en: 30 minutes
es: 30 minutos

en: 1 hour
es: 1 hora

en: 2 hours
es: 2 horas

en: 1 day
es: 1 día

en: 2 days
es: 2 días

en: 1 week
es: 1 semana

en: 2 weeks
es: 2 semanas

en: Untitled
es: Sín título

note: TRANSLATORS: W refers to Week, followed by the actual week number (%1)
en: W%1
es: S%1

en: All Day
es: Todo el día

en: Year %1
es: Año %1

en: Calendar app accept four arguments: --starttime, --endtime, --newevent and --eventid. They will be managed by system. See the source for a full comment about them
es: Calendario acepta cuatro argumentos: --starttime, --endtime, --newevent y --eventid. Los gestiona el sistema. Vea la fuente para tener toda la información sobre esto.

en: Year
es: Año

en: Month
es: Mes

en: Week
es: Semana

en: Day
es: Día

en: A calendar for Ubuntu which syncs with online accounts.
es: Un calendario para Ubuntu que sincroniza con cuentas en línea.

en: calendar;event;day;week;year;appointment;meeting;
es: calendario;evento;día;semana;año;cita;reunión;
