ubuntu-docviewer-app - en to am translation catalogue (91 entries)

en: Some of the provided arguments are not valid.
am: አንዳንድ የ ቀረቡት ክርክሮች ዋጋ የላቸውም

en: Open ubuntu-docviewer-app displaying the selected file
am: የ ኡቡንቱ-ሰነድ መመልከቻ-መተግበሪያ የተመረጠውን ፋይል ማሳያ

en: Run fullscreen
am: በ ሙሉ መመልከቻ ዘዴ ማስኬጃ

en: Open ubuntu-docviewer-app in pick mode. Used for tests only.
am: የ ኡቡንቱ-ሰነድ መመልከቻ-መተግበሪያ በ ስእል ዘዴ: ለሙከራ ብቻ

en: Show documents from the given folder, instead of ~/Documents.
    The path must exist prior to running ubuntu-docviewer-app
am: ሰነዶችን ማሳያ ከ ተሰጠው ፎልደር ውስጥ: instead of ~/Documents.
    መንገዱ ቀደም ብሎ መኖር አለበት የ ubuntu-docviewer-app ከማስኬዶት በፊት

en: Details
am: ዝርዝሮች

en: File
am: ፋይል

en: Location
am: አካባቢ

en: Size
am: መጠን

en: Created
am: የተፈጠረው

en: Last modified
am: መጨረሻ የተሻሻለው

en: MIME type
am: MIME አይነት

en: Error
am: ስህተት

en: Close
am: መዝጊያ

en: Multiple documents imported
am: በርካታ ሰነዶች መጥተዋል

en: Choose which one to open:
am: ይምረጡ መክፈት የሚፈልጉትን:

en: File not supported | Files not supported
am[0]: ፋይሉ የተደገፈ አይደለም
am[1]: ፋይሎቹ የተደገፉ አይደሉም

en: Following document has not been imported: | Following documents have not been imported:
am[0]: የሚቀጥለው ሰነድ አልመጣም:
am[1]: የሚቀጥሉት ሰነዶች አልመጡም:

en: Unknown file type
am: ያልታወቀ የፋይል አይነት

en: This file is not supported.
    Do you want to open it as a plain text?
am: ይህ ፋይል የተደገፈ አይደለም
    እንደ መደበኛ ጽሁፍ መክፈት ይፈልጋሉ?

en: Cancel
am: መሰረዣ

en: Yes
am: አዎ

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in GB
en: %1 GB
am: %1 ጌባ

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in MB
en: %1 MB
am: %1 ሜባ

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in kB
en: %1 kB
am: %1 ኪባ

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in byte
en: %1 byte
am: %1 ባይት

en: Delete file
am: ፋይል ማጥፊያ

en: Delete %1 file | Delete %1 files
am[0]: ማጥፊያ %1 ፋይል
am[1]: ማጥፊያ %1 ፋይሎች

en: Are you sure you want to permanently delete this file? | Are you sure you want to permanently delete these files?
am[0]: ይህን ፋይል በ እርግጥ በቋሚነት ማጥፋት ይፈልጋሉ?
am[1]: እነዚህን ፋይሎች በ እርግጥ በቋሚነት ማጥፋት ይፈልጋሉ?

en: Delete
am: ማጥፊያ

en: Share
am: ማካፈያ

en: No documents found
am: ምንም ሰነድ አልተገኘም

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Documents folder or insert removable media containing documents.
am: የ እርስዎን አካል ከ ኮምፒዩተር ጋር ያገናኙ እና ፋይሎች ይጎትቱ ወደ ሰነዶች ፎልደር ወይንም ያስገቡ የሚወልቅ አካል ሰነዱን የያዘውን

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Today, %1
am: ዛሬ, %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Yesterday, %1
am: ትናንትና, %1

en: Documents
am: ሰነዶች

en: Search...
am: መፈለጊያ...

en: Sorting settings...
am: መለያ ማሰናጃዎች...

en: Switch to single column list
am: ወደ አንድ አምድ ዝርዝር መቀየሪያ

en: Switch to grid
am: ወደ ስኴር መቀየሪያ

en: Pick
am: መምረጫ

en: Back
am: ወደ ኋላ

en: search in documents...
am: በ ሰነድ ውስጥ መፈለጊያ...

en: Select None
am: ምንም አይምረጡ

en: Select All
am: ሁሉንም መምረጫ

en: No matching document found
am: ምንም ተመሳሳይ ሰነድ አልተገኘም

en: Please ensure that your query is not misspelled and/or try a different query.
am: እባክዎን ጥያቄዎ በ ትክክል መጻፉን ያረጋግጡ እና/ወይንም ሌላ ጥያቄ ይሞክሩ

en: Today
am: ዛሬ

en: Yesterday
am: ትናንትና

en: Earlier this week
am: በዚህ ሳምንት መጀመሪያ

en: Earlier this month
am: በዚህ ወር መጀመሪያ

en: Even earlier...
am: ከዚያ ቀደም ብሎ...

en: Share to
am: ማካፈያ ለ

en: Sorting settings
am: መለያ ማሰናጃዎች

en: Sort by date (Latest first)
am: መለያ በ ቀን (አዲሱን መጀመሪያ)

en: Sort by name (A-Z)
am: መለያ በ ስም (A-Z)

en: Sort by size (Smaller first)
am: መለያ በ መጠን (ትንሹን መጀመሪያ)

en: Reverse order
am: በ ተቃራኒ ደንብ

en: Loading...
am: በመጫን ላይ...

en: LibreOffice text document
am: ሊብሬ ቢሮ የ ጽሁፍ ሰነድ

en: LibreOffice spread sheet
am: ሊብሬ ቢሮ ሰንጠረዥ

en: LibreOffice presentation
am: ሊብሬ ቢሮ ማቅረቢያ

en: LibreOffice Draw document
am: ሊብሬ ቢሮ መሳያ ሰነድ

en: Unknown LibreOffice document
am: ያልታወቀ የ ሊብሬ ቢሮ ሰነድ

en: Unknown type document
am: ያልታወቀ የ ሰነድ አይነት

en: Go to position...
am: መሄጃ ወደ ቦታ...

en: Disable night mode
am: የ ማታ ዘዴ ማሰናከያ

en: Enable night mode
am: የ ማታ ዘዴ ማስቻያ

en: Go to position
am: መሄጃ ወደ ቦታ

en: Choose a position between 1% and 100%
am: ቦታ ይምረጡ በ 1% እና 100% መካከል

en: GO!
am: እንሂድ!

en: LibreOffice binaries not found.
am: የ ሊብሬ ቢሮ binaries አልተገኘም

en: Error while loading LibreOffice.
am: ሊብሬ ቢሮ ሲጫን ስህተት ተፈጥሯል

en: Document not loaded.
    The requested document may be corrupt or protected by a password.
am: ሰነዱ አክተጫነም
    የሚፈለገው ሰነድ ምናልባት የተበላሸ ይሆናል: ወይንም በ መግቢያ ቃል የሚጠበቅ ይሆናል

en: This sheet has no content.
am: ይህ ወረቀት ምንም ይዞታ የለውም

note: TRANSLATORS: 'LibreOfficeKit' is the name of the library used by Document Viewer for rendering LibreOffice/MS-Office documents. Ref. https://docs.libreoffice.org/libreofficekit.html
en: Powered by LibreOfficeKit
am: በ ሊብሬ ቢሮ ጥቅል የቀረበ

note: TRANSLATORS: Please don't add any space between "Sheet" and "%1". This is the default name for a sheet in LibreOffice.
en: Sheet%1
am: ወረቀት%1

en: Fit width
am: በ ስፋቱ ልክ

en: Fit height
am: በ እርዝመቱ ልክ

en: Automatic
am: ራሱ በራሱ

note: TRANSLATORS: "Contents" refers to the "Table of Contents" of a PDF document.
en: Contents
am: ይዞታዎች

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to the page currently shown on the screen, while the second one (%2) refers to the total pages count.
en: Page %1 of %2
am: ገጽ %1 ከ %2

en: Search
am: መፈለጊያ

en: Go to page...
am: መሄጃ ወደ ገጽ...

en: Presentation
am: ማቅረቢያ

en: Go to page
am: መሄጃ ወደ ገጽ

en: Choose a page between 1 and %1
am: ይምረጡ ገጽ በ 1 እና %1 መካከል

en: File does not exist.
am: ፋይሉ አልነበረም

note: TRANSLATORS: This string is used for renaming a copied file, when a file with the same name already exists in user's Documents folder. e.g. "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN.pdf" will become "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN (copy 2).pdf" where "2" is given by the argument "%1"
en: copy %1
am: ኮፒ %1

en: Document Viewer
am: ሰነድ መመልከቻ

en: documents;viewer;pdf;reader;
am: ሰነዶች: መመልከቻ: pdf: ማንበቢያ:
