ubuntu-docviewer-app - en to nl translation catalogue (76 entries)

en: Some of the provided arguments are not valid.
nl: Sommige van de opgegeven argumenten zijn ongeldig.

en: Open ubuntu-docviewer-app displaying the selected file
nl: ubuntu-docviewer-app openen met weergave van het geselecteerde bestand

en: Run fullscreen
nl: In volledig scherm draaien

en: Open ubuntu-docviewer-app in pick mode. Used for tests only.
nl: ubuntu-docviewer-app openen in oppikmodus. Wordt alleen voor testen gebruikt.

en: Show documents from the given folder, instead of ~/Documents.
    The path must exist prior to running ubuntu-docviewer-app
nl: Documenten tonen van de opgegeven map, in plaats van ~/Documents.
    Het pad moet aanwezig zijn voordat ubuntu-docviewer-app draait

en: Location
nl: Locatie

en: Size
nl: Grootte

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Last modified
nl: Laatst gewijzigd

en: Error
nl: Fout

en: Close
nl: Sluiten

en: Multiple documents imported
nl: Meerdere documenten geïmporteerd

en: Choose which one to open:
nl: Kies het te openen bestand:

en: File not supported | Files not supported
nl[0]: Bestand wordt niet ondersteund
nl[1]: Bestanden worden niet ondersteund

en: Following document has not been imported: | Following documents have not been imported:
nl[0]: Het volgende document is niet geïmporteerd:
nl[1]: De volgende documenten zijn niet geïmporteerd:

en: Unknown file type
nl: Onbekend bestandstype

en: This file is not supported.
    Do you want to open it as a plain text?
nl: Dit bestand wordt niet ondersteund.
    Wilt u het openen als platte tekst?

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Yes
nl: Ja

en: Delete file
nl: Bestand verwijderen

en: Delete %1 file | Delete %1 files
nl[0]: %1 bestand verwijderen
nl[1]: %1 bestanden verwijderen

en: Are you sure you want to permanently delete this file? | Are you sure you want to permanently delete these files?
nl[0]: Weet u zeker dat u dit bestand definitief wilt verwijderen?
nl[1]: Weet u zeker dat u deze bestanden definitief wilt verwijderen?

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Share
nl: Delen

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Today, %1
nl: Vandaag, %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Yesterday, %1
nl: Gisteren, %1

note: TRANSLATORS: this is a datetime formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions.
en: yyyy/MM/dd hh:mm
nl: dd/MM/yyyy hh:mm

en: Documents
nl: Documenten

en: Search...
nl: Zoeken…

en: Sorting settings...
nl: Instellingen sorteren…

en: Switch to single column list
nl: Naar lijst met één kolom overschakelen

en: Switch to grid
nl: Naar raster overschakelen

en: Pick
nl: Kiezen

en: Back
nl: Terug

en: search in documents...
nl: in documenten zoeken…

en: Select None
nl: Niets selecteren

en: Select All
nl: Alles selecteren

en: No matching document found
nl: Geen overeenkomend document gevonden

en: Please ensure that your query is not misspelled and/or try a different query.
nl: Controleer of uw zoekopdracht juist gespeld is en/of probeer een andere zoekopdracht.

en: Today
nl: Vandaag

en: Yesterday
nl: Gisteren

en: Earlier this week
nl: Eerder deze week

en: Earlier this month
nl: Eerder deze maand

en: Even earlier...
nl: Nog eerder…

en: Share to
nl: Delen met

en: Sorting settings
nl: Instellingen sorteren

en: Sort by date (Latest first)
nl: Sorteren op datum (laatste eerst)

en: Sort by name (A-Z)
nl: Sorteren op naam (A-Z)

en: Sort by size (Smaller first)
nl: Sorteren op grootte (kleinste eerst)

en: Reverse order
nl: Omgekeerde volgorde

en: Loading...
nl: Bezig met laden…

en: LibreOffice text document
nl: LibreOffice tekstdocument

en: LibreOffice spread sheet
nl: LibreOffice rekenblad

en: LibreOffice presentation
nl: LibreOffice presentatie

en: LibreOffice Draw document
nl: LibreOffice tekendocument

en: Unknown LibreOffice document
nl: Onbekend LibreOffice document

en: Unknown type document
nl: Onbekend type document

en: Go to position...
nl: Ga naar positie…

en: Disable night mode
nl: Nachtmodus uitschakelen

en: Enable night mode
nl: Nachtmodus inschakelen

en: Go to position
nl: Ga naar positie

en: Choose a position between 1% and 100%
nl: Kies een positie tussen 1% en 100%

en: GO!
nl: GA!

en: LibreOffice binaries not found.
nl: LibreOffice binaire bestanden niet gevonden.

en: Error while loading LibreOffice.
nl: Fout bij het laden van LibreOffice.

note: TRANSLATORS: 'LibreOfficeKit' is the name of the library used by Document Viewer for rendering LibreOffice/MS-Office documents. Ref. https://docs.libreoffice.org/libreofficekit.html
en: Powered by LibreOfficeKit
nl: Ondersteund door LibreOfficeKit

en: Fit width
nl: Passend in de breedte

note: TRANSLATORS: "Contents" refers to the "Table of Contents" of a PDF document.
en: Contents
nl: Inhoud

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to the page currently shown on the screen, while the second one (%2) refers to the total pages count.
en: Page %1 of %2
nl: Pagina %1 van %2

en: Go to page...
nl: Ga naar pagina…

en: Go to page
nl: Ga naar pagina

en: Choose a page between 1 and %1
nl: Kies een pagina tussen 1 en %1

en: File does not exist.
nl: Bestand bestaat niet.

note: TRANSLATORS: This string is used for renaming a copied file, when a file with the same name already exists in user's Documents folder. e.g. "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN.pdf" will become "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN (copy 2).pdf" where "2" is given by the argument "%1"
en: copy %1
nl: kopie %1

en: Document Viewer
nl: Documentenviewer

en: documents;viewer;pdf;reader;
nl: documenten;viewer;pdf;lezer;
