unity8 - en to pt translation catalogue (135 entries)

en: Password:
pt: Palavra-passe:

en: Pin shortcut
pt: Afixar atalho

en: Unpin shortcut
pt: Remover atalho

note: Translators, please edit/rearrange these strftime(3) tokens to suit your locale! This format string is used for showing, on a 12-hour clock, times that happen yesterday. (\u2003 is a unicode em space which is slightly wider than a normal space.) en_US example: "Yesterday\u2003%l:%M %p" --> "Yesterda
en: Yesterday %l:%M %p
pt: Ontem %l:%M %p

note: Translators, please edit/rearrange these strftime(3) tokens to suit your locale! This format string is used for showing, on a 12-hour clock, events/appointments that happen tomorrow. (\u2003 is a unicode em space which is slightly wider than a normal space.) en_US example: "Tomorrow\u2003%l:%M %p" -
en: Tomorrow %l:%M %p
pt: Amanhã %l:%M %p

note: Translators, please edit/rearrange these strftime(3) tokens to suit your locale! This format string is used for showing, on a 12-hour clock, times that happened before a week from now. (\u2003 is a unicode em space which is slightly wider than a normal space.) en_US example: "%a %d %b\u2003%l:%M %p"
en: %a %d %b %l:%M %p
pt: %a %b %d %l:%M %p

note: Translators, please edit/rearrange these strftime(3) tokens to suit your locale! This format string is used for showing, on a 24-hour clock, times that happen yesterday. (\u2003 is a unicode em space which is slightly wider than a normal space.) en_US example: "Yesterday\u2003%l:%M %p" --> "Yesterda
en: Yesterday %H:%M
pt: Ontem %H:%M

note: Translators, please edit/rearrange these strftime(3) tokens to suit your locale! This format string is used for showing, on a 24-hour clock, events/appointments that happen tomorrow. (\u2003 is a unicode em space which is slightly wider than a normal space.) en_US example: "Tomorrow\u2003%l:%M %p" -
en: Tomorrow %H:%M
pt: Amanhã %H:%M

note: Translators, please edit/rearrange these strftime(3) tokens to suit your locale! This format string is used for showing, on a 24-hour clock, times that happened before a week from now. (\u2003 is a unicode em space which is slightly wider than a normal space.) en_US example: "%a %d %b\u2003%H:%M" --
en: %a %d %b %H:%M
pt: %a %b %d %H:%M

en: Device Locked
pt: Dispositivo bloqueado

en: You have been locked out due to too many failed passphrase attempts.
pt: Foi bloqueado devido a diversas tentativas falhadas na introdução da palavra-chave de segurança.

en: You have been locked out due to too many failed passcode attempts.
pt: Foi bloqueado devido a diversas tentativas falhadas na introdução do código de segurança.

en: Please wait %1 minute and then try again… | Please wait %1 minutes and then try again…
pt[0]: Por favor, aguarde %1 minuto e tente novamente…
pt[1]: Por favor, aguarde %1 minutos e tente novamente…

[ctx: Title: Lock/Log out dialog]
en: Log out
pt: Terminar sessão

en: Are you sure you want to log out?
pt: Tem a certeza de que quer sair?

[ctx: Button: Lock the system]
en: Lock
pt: Bloquear

[ctx: Button: Log out from the system]
en: Log Out
pt: Terminar sessão

en: Cancel
pt: Cancelar

[ctx: Title: Reboot/Shut down dialog]
en: Shut down
pt: Encerrar

en: Are you sure you want to shut down?
pt: Tem a certeza de que quer encerrar?

[ctx: Button: Reboot the system]
en: Reboot
pt: Reiniciar

[ctx: Button: Shut down the system]
en: Shut down
pt: Encerrar

[ctx: Title: Reboot dialog]
en: Reboot
pt: Reiniciar

en: Are you sure you want to reboot?
pt: Tem a certeza de que quer reiniciar?

en: No
pt: Não

en: Yes
pt: Sim

[ctx: Title: Power off/Restart dialog]
en: Power
pt: Energia

en: Are you sure you would like
    to power off?
pt: Tem a certeza de quer
    desligar?

[ctx: Button: Power off the system]
en: Power off
pt: Desligar

[ctx: Button: Restart the system]
en: Restart
pt: Reiniciar

en: Return to Call
pt: Retorne para chamar

en: Emergency Call
pt: Chamada de emergência

en: See less
pt: Ver menos

en: See all
pt: Ver todos

[ctx: Label: Hint for dash search line edit]
en: Search
pt: Procurar

[ctx: Button: Start a search in the current dash scope]
en: Search
pt: Procurar

[ctx: Button: Show the current dash scope settings]
en: Settings
pt: Definições

en: Remove from Favorites
pt: Remover dos favoritos

en: Add to Favorites
pt: Adicionar aos favoritos

en: More...
pt: Mais...

en: Less...
pt: Menos...

en: Rate this
pt: Classifique isto

en: Add a review
pt: Adicione uma crítica

en: Send
pt: Enviar

en: Pull to refresh…
pt: Puxe para atualizar...

en: Release to refresh…
pt: Solte para atualizar...

en: Enable location data
pt: Ativar dados de localização

en: Manage
pt: Gerir

en: Home
pt: Página inicial

en: Also installed
pt: Também instalado

en: Unlock
pt: Desbloquear

en: Retry
pt: Tentar novamente

en: Tap to unlock
pt: Toque para desbloquear

en: Sorry, incorrect passphrase.
pt: Desculpe, frase de acesso incorreta.

en: Sorry, incorrect passcode.
pt: Código incorreto.

en: This will be your last attempt.
pt: Esta será a sua última tentativa.

en: If passphrase is entered incorrectly, your phone will conduct a factory reset and all personal data will be deleted.
pt: Se a frase de acesso for introduzida incorretamente, o seu telemóvel vai proceder ao restauro de fábrica e apagará toda a sua informação pessoal.

en: If passcode is entered incorrectly, your phone will conduct a factory reset and all personal data will be deleted.
pt: Se o código não for introduzido corretamente, todos os dados pessoais do seu telemóvel serão apagados.

en: Enter %1
pt: Introduziu %1

en: Enter passphrase
pt: Indique a palavra-passe

en: Enter passcode
pt: Introduza o código

en: Sorry, incorrect %1
pt: Desculpe, incorreto %1

en: Sorry, incorrect passphrase
pt: Palavra-passe incorreta

[ctx: passphrase]
en: Please re-enter
pt: Por favor, volte a introduzir

en: Sorry, incorrect passcode
pt: Código incorreto

en: Show password
pt: Mostrar palavra-passe

en: Tap to return to call...
pt: Toque para voltar a chamar...

en: Conference
pt: Conferência

en: Nothing is playing
pt: Nada está a ser tocado

en: %1 hour | %1 hours
pt[0]: %1 hora
pt[1]: %1 horas

en: %1 minute | %1 minutes
pt[0]: %1 minuto
pt[1]: %1 minutos

en: %1 second | %1 seconds
pt[0]: %1 segundo
pt[1]: %1 segundos

en: 0 seconds
pt: 0 segundos

note: Translators: String like "1 hour, 2 minutes, 3 seconds remaining"
en: %1 remaining
pt: Falta %1

en: In queue…
pt: Em fila...

en: Downloading
pt: A transferir

en: Paused, tap to resume
pt: Parado, toque para continuar

en: Canceled
pt: Cancelado

en: Finished
pt: Concluído

en: Failed, tap to retry
pt: Falhou, toque para repetir

[ctx: Label: Hint in message indicator line edit]
en: Reply
pt: Responder

en: Unlock SIM
pt: Desbloquear SIM

en: This action does different things for different apps
pt: Esta ação faz coisas diferentes para apps diferentes

en: Tap here to finish.
pt: Toque aqui para finalizar.

en: Open special menus
pt: Abrir menus especiais

en: Swipe up from the bottom edge.
pt: Deslize para cima a partir da margem inferior.

en: Tap here to continue.
pt: Toque aqui para continuar.

en: Click here to finish.
pt: Clique aqui para finalizar.

en: These are the shortcuts to favorite apps
pt: Estes são os atalhos para as suas apps favoritas

en: Open the launcher
pt: Abrir o launcher

en: Short swipe from the left edge.
pt: Deslize curto da margem esquerda

en: You almost got it!
pt: Quase conseguiu!

en: Try again.
pt: Tente de novo.

en: To view open apps
pt: Para ver as apps abertas

en: Long swipe from the right edge.
pt: Deslizar longo da margem direita.

en: View all your running tasks.
pt: Ver todas as tarefas em execução.

[ctx: Button: Go back one page in the Wizard]
en: Back
pt: Retroceder

en: Hi!
pt: Olá!

en: Welcome to your Ubuntu phone.
pt: Bem-vindo ao seu telemóvel Ubuntu.

en: Let’s get started.
pt: Vamos começar!

en: Continue
pt: Avançar

en: Add a SIM card and restart your device
pt: Adicione o cartão SIM e reinicie o seu dispositivo

en: Without it, you won’t be able to make calls or use text messaging.
pt: Sem o cartão SIM, não poderá fazer chamadas ou enviar mensagens de texto.

en: Skip
pt: Ignorar

en: Lock security
pt: Bloqueio de segurança

en: Please select how you’d like to unlock your phone.
pt: Por favor, escolha como pretende desbloquear o seu telemóvel.

[ctx: Label: Type of security method]
en: Swipe
pt: Deslize

[ctx: Label: Description of security method]
en: No security
pt: Sem segurança

[ctx: Label: Type of security method]
en: Passcode
pt: Código

[ctx: Label: Description of security method]
en: 4 digits only
pt: 4 dígitos apenas

[ctx: Label: Type of security method]
en: Passphrase
pt: Palavra-passe

[ctx: Label: Description of security method]
en: Numbers and letters
pt: Números e letras

en: Connect to Wi‑Fi
pt: Ligar ao Wi-Fi

en: Available networks…
pt: Redes disponíveis...

en: No available networks.
pt: Sem redes disponíveis.

en: Location
pt: Localização

en: Let the phone detect your location:
pt: Permitir que o telemóvel o localize:

en: Using GPS only (less accurate)
pt: Utilizando apenas o GPS (menos preciso)

en: Using GPS, anonymized Wi-Fi and cellular network info (recommended)
pt: Usando GPS, Wi-Fi anónimo e informações de rede móvel (recomendado)

note: Translators: HERE is a trademark for Nokia's location service, you probably shouldn't translate it
en: By selecting this option you agree to the Nokia HERE <a href='#'>terms and conditions</a>.
pt: Ao selecionar esta opção concorda com os <a href='#'>termos e condições</a> do Nokia HERE.

en: Not at all
pt: De modo nenhum

en: You can change your mind later in <b>System Settings</b>.
pt: Pode mudar de ideias mais tarde em  <b>Definições do Sistema</b>.

en: Improving your experience
pt: Melhore a sua experiência

en: Your phone is set up to automatically report errors to Canonical and its partners, the makers of the operating system.
pt: O seu telemóvel está pré-definido para reportar erros para a Canonical e seus parceiros, criadores do sistema operativo.

en: This can be disabled in <b>System Settings</b> under <b>Security &amp; Privacy</b>
pt: Isto pode ser desligado nas <b>Definições do Sistema</b> debaixo da <b>Segurança eamp; Privacidade</b>

en: All done
pt: Tudo concluído

en: Nice work!
pt: Bom trabalho!

en: Your phone is now ready to use.
pt: O seu telemóvel está pronto.

en: Finish
pt: Concluir

en: Terms & Conditions
pt: Termos e Condições

en: Confirm passphrase
pt: Confirmar a palavra-passe

en: Confirm passcode
pt: Confirmar código

en: Please try again.
pt: Por favor, tente novamente.

en: Choose your passcode
pt: Escolha o seu código

en: Passphrase must be 4 characters long
pt: A palavra-passe tem de conter no mínimo 4 caracteres
