checkbox - en to he translation catalogue (206 entries)

en: _No
he: _לא

en: _Skip this test
he: _דילוג על בדיקה זו

note: description
en: Detecting your network controller(s):
he: בקר/י הרשת שלך בהליכי זיהוי

note: description
en: Testing your connection to the Internet:
he: חיבורך לאינטרנט נבדק:

en: yes
he: כן

en: no
he: לא

en: skip
he: דילוג

en: Press any key to continue...
he: נא ללחוץ על מקש כלשהו כדי להמשיך...

en: _Test Again
he: _בדיקה חוזרת

en: _Finish
he: _סיום

en: Gathering information from your system...
he: נאסף מידע מהמערכת שלך...

en: Failed to upload to server,
    please try again later.
he: אירע כשל בהעלאה לשרת.
    נא לנסות שוב מאוחר יותר.

en: Information not posted to Launchpad.
he: הנתונים לא נשלחו אל Launchpad.

en: Exchanging information with the server...
he: נתונים מוחלפים עם השרת...

en: Building report...
he: הדוח בהליכי הכנה...

en: Further information:
he: מידע נוסף:

en: Ne_xt
he: הב_א

note: Title of the user interface
en: System Testing
he: בדיקת מערכת

en: _Deselect All
he: _ביטול כל הבחירות

en: _Previous
he: ה_קודם

en: _Select All
he: בחירת ה_כול

en: _Test
he: _בדיקה

en: _Yes
he: _כן

en: Test and report system information
he: בדיקה ודיווח של נתוני המערכת

note: description
en: Test that the /var/crash directory doesn't contain anything.
he: נא לבדוק שהתיקייה ‎/var/crash אינה מכילה קבצים

note: description
en: Detecting your sound device(s):
he: התקני הקול שלך מזוהים:

note: description
en: Is this correct?
he: האם זה נכון?

note: description
en: Did you hear a sound and was that sound free of any distortion, clicks or other strange noises?
he: האם שמעת צליל ללא עיוותים, נקישות או רעשים מוזרים אחרים?

note: description
en: Please connect a pair of headphones to your audio device.
he: נא לחבר אוזניות להתקן השמע שלך.

note: description
en: Select Test to play a sound on the automatically detected playback device.
he: יש לבחור בבדיקה כדי לנגן צליל בהתקן הנגינה שזוהה אוטומטית.

note: description
en: Did you hear a sound through the headphones and did the sound play without any distortion, clicks or other strange noises from your headphones?
he: האם שמעת דרך האוזניות צליל ללא עיוותים, נקישות או רעשים מוזרים אחרים?

note: description
en: Disconnect any external microphones that you have plugged in.  Select Test, then speak into your internal microphone.  After a few seconds, your speech will be played back to you.
he: יש לנתק את כל המיקרופונים החיצוניים שחיברת. ללחוץ על בדיקה ואז לדבר אל המיקרופון הפנימי של המחשב שלך. לאחר מספר שניות הדיבור שלך יושמע בחזרה אליך.

note: description
en: Connect a microphone to your microphone port.  Select Test, then speak into the microphone.  After a few seconds, your speech will be played back to you.
he: יש לחבר מיקרופון לחיבור המיקרופון שלך. ללחוץ על בדיקה ואז לדבר אל המיקרופון. לאחר מספר שניות הדיבור שלך יושמע בחזרה אליך.

note: description
en: Connect a USB audio device to your system.  Then open the volume control application by left-clicking on the speaker icon in the panel and selecting "Sound Preferences".  Select the "Input" tab and choose your USB device.  Select the "Output" tab and choose your USB device.  When you are done, select Test, then speak into the microphone.  After a few seconds, your speech will be played back to you.
he: נא לחבר התקן שמע בחיבור USB למערכת שלך. לאחר מכן לפתוח את בקרת העצמה על ידי לחיצה עם לחצן העכבר השמאלי על סמל הרמקול שבלוח העליון ולבחור ב־”העדפות שמע“. כעת יש לבחור בלשונית ”קלט“ ולבחור בהתקן ה־USB שלך. כעת יש לבחור בלשונית ”פלט“ ולבחור בהתקן ה־USB שלך. לאחר שסיימת, עליך ללחוץ על בדיקה ולדבר אל תוך המיקרופון. לאחר מספר שניות המסר שהקלטת יושמע בחזרה.

note: description
en: Did you hear your speech played back?
he: האם הדיבור נשמע בחזרה?

note: description
en: Autotest suite (destructive)
he: ערכת בדיקה אוטומטית (הרסני)

note: description
en: The address of your Bluetooth device is: $output
he: כתובת התקן ה־Bluetooth שלך היא: $output

note: description
en: Did all the steps work?
he: האם כל השלבים פעלו?

note: description
en: Did you see the video capture?
he: האם ראית את לכידת הווידאו?

note: description
en: Did you see the image?
he: האם ראית את התמונה?

note: description
en: Did you see/hear the capture?
he: האם ראית/שמעת את הלכידה?

note: description
en: Select Test to play an Ogg Vorbis file (.ogg)
he: יש ללחוץ על בדיקה כדי לנגן קובץ Ogg Vorbis ‏(‎.ogg)

note: description
en: Select Test to play a Wave Audio format file (.wav)
he: יש ללחוץ על בדיקה כדי לנגן קובץ Wave Audio‏ (‎.wav)

note: description
en: Did the sample play correctly?
he: האם הדגימה הושמעה כראוי?

note: description
en: Select 'Test' to play some audio, and try pausing and resuming playback while the it is playing.
he: יש ללחוץ על 'בדיקה' כדי לנגן קטע שמע כלשהו ואז לנסות להשהות ולהמשיך בנגינה בזמן שהקטע מתנגן.

note: description
en: Did the audio play and pause as expected?
he: האם קטע השמע התנגן ונעצר כצפוי?

note: description
en: The following hard drives were detected:
he: הכוננים הקשיחים הבאים זוהו:

note: description
en: Prerequisites: This test case assumes that there's a testing account from which test cases are run and a personal account that the tester uses to verify the fingerprint reader
he: דרישות קדם: מצב בדיקה זה מניח שישנו חשבון בדיקה ממנו פועלים מצבי הבדיקה וחשבון פרטי בו הבודק משתמש כדי לאמת את קורא טביעות האצבע

note: description
en: Did the authentication procedure work correctly?
he: האם תהליך האימות עבד כראוי?

note: description
en: Do the copy operations work as expected?
he: האם פעולות ההעתקה עבדו כראוי?

note: description
en: This display is using the following resolution:
he: תצוגה זו משתמשת ברזולוציה הבאה:

note: description
en: Is this acceptable for your display?
he: האם היא מתאימה לתצוגה שלך?

note: description
en: Ensure the current resolution meets or exceeds the recommended minimum resolution (1024 x 768). See here for details:
he: נא לוודא שהרזולוציה הנוכחית תואמת או חורגת מרזולוציית המינימום המומלצת ‎(1024 x 768)‎. ניתן לעיין כאן לפרטים נוספים:

note: description
en: Ensure the current resolution meets or exceeds the recommended minimum resolution (1024 x 600). See here for details:
he: נא לוודא שהרזולוציה הנוכחית תואמת או חורגת מרזולוציית המינימום המומלצת ‎(1024 x 600)‎. ניתן לעיין כאן לפרטים נוספים:

note: description
en: Select Test to display a video test.
he: יש ללחוץ על בדיקה כדי להציג בדיקת וידאו.

note: description
en: Do you see color bars and static?
he: האם מופיעים פסים בצבעים ושלג?

note: description
en: The following screens and video modes have been detected on your system:
he: הצגים ומצבי הווידאו הבאים זוהו במערכת שלך:

note: description
en: Select Test to cycle through the detected video modes for your system.
he: יש לבחור בבדיקה כדי לעבור בין מצבי הווידאו שזוהו במערכת שלך.

note: description
en: Did the screen appear to be working for each mode?
he: האם המסך עבד בכל המצבים?

note: description
en: Check that the hardware is able to run compiz.
he: בדיקה האם החומרה תוכל להריץ את compiz.

note: description
en: Select Test to execute glxgears to ensure that minimal 3d graphics support is in place.
he: יש לבחור בבדיקה כדי להפעיל את glxgears על מנת לוודא שישנה התמיכה המזערית בגרפיקה תלת־ממדית.

note: description
en: Did the 3d animation appear?
he: האם ההנפשה התלת־מדמית הופיעה?

note: description
en: Moving the mouse should move the cursor on the screen.
he: הזזת העכבר אמורה להזיז את הסמן שעל המסך.

note: description
en: Is your mouse working properly?
he: האם העכבר שלך מתפקד כראוי?

note: description
en: Select Test to open a text area where to type keys on your keyboard.
he: יש לבחור בבדיקה כדי לפתוח תיבת טקסט בה ניתן להקליד מקשים במקלדת שלך.

note: description
en: Is your keyboard working properly?
he: האם המקלדת שלך מתפקדת כראוי?

note: description
en: Audio tests
he: בדיקות שמע

note: description
en: Disk tests
he: בדיקות הכונן

note: description
en: Fingerprint reader tests
he: בדיקות קורא טביעות אצבע

note: description
en: Firewire disk tests
he: בדיקות כונן Firewire

note: description
en: Monitor tests
he: בדיקות צג

note: description
en: Peripheral tests
he: בדיקות התקנים הקפיים

note: description
en: User Applications
he: יישומי משתמש

note: description
en: Linux Test Project
he: מיזם הבדיקה של לינוקס

note: description
en: Secure Digital (SD) media card support verification:
     1.- Plug a SD media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
he: וידוא התמיכה בכרטיס מדיה מסוג Secure Digital (SD)‎‏:
     1.- יש לחבר כרטיס מדיה מסוג SD למחשב.
     2.- אמור להופיע סמל על שולחן העבודה ובתפריט ה"מקומות" בחלק העליון של המסך.
     3.- יש ללחוץ עם הלחצן הימני של העכבר על הסמל שעל שולחן העבודה ולבחור ב־"הסרת הכונן באופן בטוח".
     4.- הסמל אמור להיעלם משולחן העבודה ומתפריט ה"מקומות".

note: description
en: Secure Digital (SD) media card support re-verification:
     1.- Plug a SD media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
he: וידוא מחדש של התמיכה בכרטיס מדיה מסוג Secure Digital (SD)‎‏:
     1.- יש לחבר כרטיס מדיה מסוג SD למחשב.
     2.- אמור להופיע סמל על שולחן העבודה ובתפריט ה"מקומות" בחלק העליון של המסך.
     3.- יש ללחוץ עם הלחצן הימני של העכבר על הסמל שעל שולחן העבודה ולבחור ב־"הסרת הכונן באופן בטוח".
     4.- הסמל אמור להיעלם משולחן העבודה ומתפריט ה"מקומות".

note: description
en: Secure Digital High Capacity (SDHC) media card support verification:
     1.- Plug a SDHC media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
he: וידוא התמיכה בכרטיס מדיה מסוג Secure Digital High Capacity (SDHC)‎‏:
     1.- יש לחבר כרטיס מדיה מסוג SDHC למחשב.
     2.- אמור להופיע סמל על שולחן העבודה ובתפריט ה"מקומות" בחלק העליון של המסך.
     3.- יש ללחוץ עם הלחצן הימני של העכבר על הסמל שעל שולחן העבודה ולבחור ב־"הסרת הכונן באופן בטוח".
     4.- הסמל אמור להיעלם משולחן העבודה ומתפריט ה"מקומות".

note: description
en: Secure Digital High Capacity (SDHC) media card support re-verification:
     1.- Plug a SDHC media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
he: וידוא מחדש של התמיכה בכרטיס מדיה מסוג Secure Digital High Capacity (SDHC)‎‏:
     1.- יש לחבר כרטיס מדיה מסוג SDHC למחשב.
     2.- אמור להופיע סמל על שולחן העבודה ובתפריט ה"מקומות" בחלק העליון של המסך.
     3.- יש ללחוץ עם הלחצן הימני של העכבר על הסמל שעל שולחן העבודה ולבחור ב־"הסרת הכונן באופן בטוח".
     4.- הסמל אמור להיעלם משולחן העבודה ומתפריט ה"מקומות".

note: description
en: Multi Media Card (MMC) media card support verification:
     1.- Plug a MMC media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
he: וידוא התמיכה בכרטיס מדיה מסוג Multi Media Card (MMC)‎‏:
     1.- יש לחבר כרטיס מדיה מסוג MMC למחשב.
     2.- אמור להופיע סמל על שולחן העבודה ובתפריט ה"מקומות" בחלק העליון של המסך.
     3.- יש ללחוץ עם הלחצן הימני של העכבר על הסמל שעל שולחן העבודה ולבחור ב־"הסרת הכונן באופן בטוח".
     4.- הסמל אמור להיעלם משולחן העבודה ומתפריט ה"מקומות".

note: description
en: Multi Media Card (MMC) media card support re-verification:
     1.- Plug a MMC media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
he: וידוא מחדש של התמיכה בכרטיס מדיה מסוג ‎‏Multi Media Card (MMC)‎‏:
     1.- יש לחבר כרטיס מדיה מסוג MMC למחשב.
     2.- אמור להופיע סמל על שולחן העבודה ובתפריט ה"מקומות" בחלק העליון של המסך.
     3.- יש ללחוץ עם הלחצן הימני של העכבר על הסמל שעל שולחן העבודה ולבחור ב־"הסרת הכונן באופן בטוח".
     4.- הסמל אמור להיעלם משולחן העבודה ומתפריט ה"מקומות".

note: description
en: Memory Stick (MS) media card support verification:
     1.- Plug a MS media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
he: וידוא התמיכה בכרטיס מדיה מסוג Memory Stick (MS)‎‏:
     1.- יש לחבר כרטיס מדיה מסוג MS למחשב.
     2.- אמור להופיע סמל על שולחן העבודה ובתפריט ה"מקומות" בחלק העליון של המסך.
     3.- יש ללחוץ עם הלחצן הימני של העכבר על הסמל שעל שולחן העבודה ולבחור ב־"הסרת הכונן באופן בטוח".
     4.- הסמל אמור להיעלם משולחן העבודה ומתפריט ה"מקומות".

note: description
en: Memory Stick (MS) media card support re-verification:
     1.- Plug a MS media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
he: וידוא מחדש של התמיכה בכרטיס מדיה מסוג Memory Stick (MS)‎‏:
     1.- יש לחבר כרטיס מדיה מסוג MS למחשב.
     2.- אמור להופיע סמל על שולחן העבודה ובתפריט ה"מקומות" בחלק העליון של המסך.
     3.- יש ללחוץ עם הלחצן הימני של העכבר על הסמל שעל שולחן העבודה ולבחור ב־"הסרת הכונן באופן בטוח".
     4.- הסמל אמור להיעלם משולחן העבודה ומתפריט ה"מקומות".

note: description
en: Memory Stick Pro (MSP) media card support verification:
     1.- Plug a MSP media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
he: וידוא התמיכה בכרטיס מדיה מסוג Memory Stick Pro (MSP)‎‏:
     1.- יש לחבר כרטיס מדיה מסוג MSP למחשב.
     2.- אמור להופיע סמל על שולחן העבודה ובתפריט ה"מקומות" בחלק העליון של המסך.
     3.- יש ללחוץ עם הלחצן הימני של העכבר על הסמל שעל שולחן העבודה ולבחור ב־"הסרת הכונן באופן בטוח".
     4.- הסמל אמור להיעלם משולחן העבודה ומתפריט ה"מקומות".

note: description
en: Memory Stick Pro (MSP) media card support re-verification:
     1.- Plug a MSP media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
he: וידוא מחדש של התמיכה בכרטיס מדיה מסוג Memory Stick Pro (MSP)‎‏:
     1.- יש לחבר כרטיס מדיה מסוג MSP למחשב.
     2.- אמור להופיע סמל על שולחן העבודה ובתפריט ה"מקומות" בחלק העליון של המסך.
     3.- יש ללחוץ עם הלחצן הימני של העכבר על הסמל שעל שולחן העבודה ולבחור ב־"הסרת הכונן באופן בטוח".
     4.- הסמל אמור להיעלם משולחן העבודה ומתפריט ה"מקומות".

note: description
en: Compact Flash (CF) media card support verification:
     1.- Plug a CF media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
he: וידוא התמיכה בכרטיס מדיה מסוג Compact Flash (CF)‎‏:
     1.- יש לחבר כרטיס מדיה מסוג CF למחשב.
     2.- אמור להופיע סמל על שולחן העבודה ובתפריט ה"מקומות" בחלק העליון של המסך.
     3.- יש ללחוץ עם הלחצן הימני של העכבר על הסמל שעל שולחן העבודה ולבחור ב־"הסרת הכונן באופן בטוח".
     4.- הסמל אמור להיעלם משולחן העבודה ומתפריט ה"מקומות".

note: description
en: Compact Flash (CF) media card support re-verification:
     1.- Plug a CF media card into the computer.
     2.- An icon should appear on the desktop and in the "Places" menu at the top of the screen.
     3.- Right click on the deskop icon and select "Safely Remove Drive".
     4.- The icon should disappear of both the deskop and the "Places" menu.
he: וידוא מחדש של התמיכה בכרטיס מדיה מסוג Compact Flash (CF)‎‏:
     1.- יש לחבר כרטיס מדיה מסוג CF למחשב.
     2.- אמור להופיע סמל על שולחן העבודה ובתפריט ה"מקומות" בחלק העליון של המסך.
     3.- יש ללחוץ עם הלחצן הימני של העכבר על הסמל שעל שולחן העבודה ולבחור ב־"הסרת הכונן באופן בטוח".
     4.- הסמל אמור להיעלם משולחן העבודה ומתפריט ה"מקומות".

note: description
en: Does the icon automatically appear/disappear?
he: האם הסמל מופיע/נעלם אוטומטית?

note: description
en: Select Test to switch to another virtual terminal and then back to X.  Your screen will change temporarily to a text console and then switch back to your current session.
he: יש לבחור בבדיקה כדי לעבור למסוף וירטואלי אחר ואז בחזרה לסביבת X. המסך שלך יישתנה באופן זמני למסוף טקסט ואז בחזרה למצב התצוגה הנוכחי.

note: description
en: Note that this test may require you to enter your password.
he: נא לשים לב שבבדיקה זו יתכן שתיאלץ להזין את ססמתך.

note: description
en: Did the screen change temporarily to a text console?
he: האם המסך עבר לפרק זמן קצר למסוף טקסט?

note: description
en: If your system does not have a VGA port, please skip this test.
he: אם למערכת שלך אין שקע VGA, ניתן לדלג על בדיקה זו.

note: description
en: Connect a display (if not already connected) to the VGA port on your system. Is the image displayed correctly?
he: נא לחבר מסך (אם לא מחובר עדיין) אל שקע ה־VGA שבמערכת שלך. האם התמונה מוצגת כמו שצריך?

note: description
en: If your system does not have a DVI port, please skip this test.
he: אם למערכת שלך אין שקע DVI, ניתן לדלג על בדיקה זו.

note: description
en: Connect a display (if not already connected) to the DVI port on your system. Is the image displayed correctly?
he: יש לחבר תצוגה (אם לא מחוברת עדיין) אל שקע ה־DVI של המערכת שלך. האם התמונה מוצגת כראוי?

note: description
en: If your system does not have DisplayPort, please skip this test.
he: אם למערכת אין DisplayPort, נא לדלג על בדיקה זו.

note: description
en: Connect a display (if not already connected) to the DisplayPort on your system. Is the image displayed correctly?
he: יש לחבר צג (אם עדיין לא מחובר) ל־DIsplayPort של המערכת. האם התמונה מוצגת כראוי?

note: description
en: If your system does not have a HDMI port, please skip this test.
he: אם למערכת שלך אין חיבור HDMI. ניתן לדלג על בדיקה זו.

note: description
en: Connect a display (if not already connected) to the HDMI port on your system. Is the image displayed correctly?
he: יש לחבר צג (אם עדיין לא מחובר) לחיבור ה־HDMI של המערכת. האם התמונה מוצגת כראוי?

note: description
en: If your system does not have a S-VIDEO port, please skip this test.
he: אם למערכת שלך אין חיבור S-VIDEO, ניתן לדלג על בדיקה זו.

note: description
en: Connect a display (if not already connected) to the S-VIDEO port on your system. Is the image displayed correctly?
he: יש לנסות ולחבר צג (אם עדיין לא מחובר) אל חיבור ה־S-VIDEO של המערכת שלך. האם התמונה מופיעה כראוי?

note: description
en: If your system does not have a RCA port, please skip this test.
he: אם למערכת שלך אין חיבורי RCA, ניתן לדלג על בדיקה זו.

note: description
en: Connect a display (if not already connected) to the RCA port on your system. Is the image displayed correctly?
he: יש לנסות ולחבר צג (אם עדיין לא מחובר) אל חיבור ה־RCA של המערכת שלך. האם התמונה מופיעה כראוי?

note: description
en: Did the monitor go blank?
he: האם הצג כבה?

note: description
en: Was the connection correctly established?
he: האם החיבור נוצר בהצלחה?

note: description
en: Insert a DVD.  Then select Test to play the DVD in Totem.
he: יש להכניס DVD. ואז לבחור בבדיקה כדי לנגן את ה־DVD ב־Totem.

note: description
en: Did the file play?
he: האם הקובץ התנגן?

note: description
en: Automated benchmark testing
he: בדיקת ביצועים אוטומטית

note: description
en: Test the network before suspending.
he: בדיקת הרשת לפני ההשהיה.

note: description
en: Record the current resolution before suspending.
he: הקלטת הרזולוציה הנוכחית לפני ההשהיה.

note: description
en: Test the audio before suspending.
he: בדיקת השמע לפני ההשהיה.

note: description
en: Make sure that the RTC (Real-Time Clock) device exists.
he: יש לוודא שהתקן שעון זמן האמת (RTC) קיים.

note: description
en: Power management Suspend and Resume test
he: בדיקת השהיה והמשך בניהול צריכת החשמל

note: description
en: Test the network after resuming.
he: יש לבדוק את הרשת לאחר ההמשך.

note: description
en: Test to see that we have the same resolution after resuming as before.
he: יש לבדוק כדי לראות האם זוהי אותה הרזולוציה לאחר ההמשך כמו בעבר.

note: description
en: Test the audio after resuming.
he: בדיקת השמע לאחר ההמשך.

note: description
en: Verify a bluetooth peripheral.  An example verification procedure for a bluetooth mouse is given.
he: אימות התקן bluetooth. תהליך אימות של עכבר bluetooth ניתן לצורך הדגמה.

note: description
en: This test will check to make sure that supported video modes work after a suspend and resume.  Select Test to begin.
he: בדיקה זו תוודא שמצבי הווידאו הנתמכים עובדים לאחר השהיה ויציאה מהשהיה. יש ללחוץ על בדיקה כדי להתחיל.

note: description
en: This will check to make sure that your audio device works properly after a suspend and resume.  You can use either internal or external microphone and speakers.
he: פעולה זו תבדוק שהתקן השמע שלך פועל כראוי לאחר השהיה וחידוש פעולה לשם וידוא. ניתן להשתמש במיקרופון ורמקולים פנימיים או חיצוניים.

note: description
en: To execute this test, make sure your speaker and microphone are NOT muted and the volume is set sufficiently loud to record and play audio. Select Test and then speak into your microphone. After a few seconds, your speech will be played back to you.
he: כדי להפעיל בדיקה זו יש לוודא שהרמקול והמיקרופון שלך אינם מושתקים ושעצמת השמע מוגדרת לרמה גבוהה מספיק כדי להקליט ולנגן שמע. יש לבחור בבדיקה ואז לדבר אל המיקרופון, מספר שניות לאחר מכן הדברים שהוקלטו יושמעו בחזרה אליך.

note: description
en: Did the system successfully suspend and resume for 30 iterations?
he: האם המערכת הושהתה ויצאה מהשהיה בהצלחה 30 פעמים?

note: description
en: This will check to make sure your system can successfully hibernate (if supported).
he: פעולה זו תבדוק כדי לוודא שהמערכת שלך יכולה להיכנס למצב שינה (במידה שנתמך).

note: description
en: Did the system successfully hibernate and did it work properly after waking up?
he: האם המערכת נכנסה למצב שינה ועובדת באופן תקין כעת לאחר שהתעוררה?

note: description
en: Also, you will need to ensure your system has no power-on or HDD passwords set, and that grub is set to boot Ubuntu by default if you have a multi-boot set-up.
he: כמו כן, יהיה עליך לוודא שלמערכת שלך לא מוגדרות ססמאות לכוננים או בעת ההפעלה ושמערכת ה־grub מוגדרת להפעיל מופע זה של אובונטו כבררת מחדל אם יש לך אפשרות לברור בין מערכות הפעלה.

note: description
en: Did the system successfully hibernate and wake 30 times?
he: האם המערכת נכנסה למצב שינה והתעוררה בהצלחה 30 פעמים?

note: description
en: QA regression tests (destructive)
he: בדיקת רגרסיה לאבטחת איכות (הרסני)

note: description
en: This test will execute Update Manager and check to see if there are any available updates for the system. Please follow the prompts and if updates are found, install them. When Update Manager has finished, please close the app by clicking the Close button in the lower right corner.
he: בדיקה זו תפעיל את מנהל העדכונים ותבדוק אם יש עדכונים זמינים עבור המערכת. נא לעקוב אחר ההנחיות על המסך ואם יש עדכונים, להתקין אותם. כאשר מנהל העדכונים סיים, נא לסגור את היישום על ידי לחיצה על לחצן הסגירה בפינה הימנית התחתונה.

note: description
en: Do you now have a new folder called Test Folder?
he: האם מופיעה אצלך תיקיה חדשה בשם תיקיית בדיקה?

note: description
en: Right click on the folder called Test Folder(copy) and click Rename. Enter the name Test Data in the name box and hit Enter.
he: יש ללחוץ בלחצן ימני על התיקייה שנקראת תיקיית בדיקה(עותק) וללחוץ על שינוי שם. יש להזין את השם נתוני בדיקה בתיבה וללחוץ על Enter.

note: description
en: Do you now have a folder called Test Data?
he: האם כעת מופיעה בפניך תיקייה בשם נתוני בדיקה?

note: description
en: Double click the folder called Test Folder to open it up.
he: יש ללחוץ לחיצה כפולה על התיקייה שנקראת נתוני בדיקה כדי לפתוח אותה.

note: description
en: Was the folder called Test Data successfully moved into the folder called Test Folder?
he: האם התיקייה שנקראת נתוני בדיקה שונתה בהצלחה לתיקייה שנקראת תיקיית בדיקה?

note: description
en: Do you now have a file called Test File 1?
he: האם מופיע בפניך קובץ הנקרא קובץ בדיקה 1?

note: description
en: Close the File browser.
he: נא לסגור את דפדפן הקבצים.

note: description
en: Right click on the file called Test File 1(copy) and click Rename. Enter the name Test File 2 in the name box and hit Enter.
he: יש ללחוץ לחיצה ימנית על קובץ שנקרא קובץ בדיקה 1(עותק) וללחוץ על שינוי שם. יש לרשום את השם קובץ בדיקה 2 בתיבת השם וללחוץ על Enter.

note: description
en: Do you now have a file called Test File 2?
he: האם מופיע בפניך קובץ שנקרא קובץ בדיקה 2?

note: description
en: Double click the icon for Test Data to open that folder up.
he: יש ללחוץ לחיצה כפולה על הסמל כדי שתיקיית נתוני הבדיקה תיפתח.

note: description
en: Was the file Test File 2 successfully moved into the Test Data folder?
he: האם הקובץ קובץ בדיקה 2 הועבר בהצלחה לתיקיית נתוני הבדיקה?

note: description
en: Is Test File 1 now gone?
he: האם קובץ בדיקה 1 נעלם כעת?

note: description
en: Has Test Folder been successfully deleted?
he: האם תיקיית הבדיקה נמחקה בהצלחה?

note: description
en: Close the File Browser.
he: נא לסגור את דפדפן הקבצים.

note: description
en: Common Document Types Test
he: בדיקת סוגי מסמכים נפוצים

note: description
en: Select Test to launch Firefox and view the test web page.
he: יש ללחוץ על בדיקה כדי להפעיל את Firefox ולצפות בדף האינטרנט לבדיקה.

note: description
en: Did the Ubuntu Test page load correctly?
he: האם דף הבדיקה של אובונטו נטען כראוי?

note: description
en: Did the applet display?
he: האם היישומון הופיע?

note: description
en: Select Test to launch Firefox and view a sample Flash test.
he: יש ללחוץ על בדיקה כדי לטעון את Firefox ולצפות באתר Flash לדוגמה.

note: description
en: Did you see the text?
he: האם הטקסט הופיע?

note: description
en: Did the video play correctly?
he: האם הווידאו התנגן כראוי?

note: description
en: Select Test to launch Firefox with a sample video.
he: יש ללחוץ על בדיקה כדי להפעיל את Firefox עם וידאו לדוגמה.

note: description
en: Did the video play using a plugin?
he: האם הווידאו התנגן באמצעות תוסף?

note: description
en: Facebook Chat
he: הצ׳אט של Facebook

note: description
en: Select Test to launch Empathy, then configure it to connect to the following service. Once you have completed the test, please quit Empathy to continue here.
he: יש ללחוץ על בדיקה כדי להפעיל את Empathy, ואז להגדיר אותה כדי שתתחבר לשירות הבא. לאחר שהשלמת את הבדיקה נא לצאת מ־Empathy ולהמשיך כאן.

note: description
en: Were you able to connect correctly and send/receive messages?
he: האם הצלחת להתחבר בהצלחה ולקבל/לשלוח הודעות?

en: Configuration override parameters.
he: התצורה מועדפת על פני הפרמטרים.

en: Hangup detected on controlling terminal or death of controlling process
he: זוהה ניתוק במסוף השולט או סיומו של התהליך השולט

en: Interrupt from keyboard
he: הפרעה מהמקלדת

en: Quit from keyboard
he: יציאה באמצעות המקלדת

en: Illegal Instruction
he: הוראה בלתי חוקית

en: Abort signal from abort(3)
he: אות ביטול מ־abort(3)

en: Floating point exception
he: חריגת נקודה צפה

en: Kill signal
he: אות סיום

en: Invalid memory reference
he: הפניה לא חוקית לזיכרון

en: Broken pipe: write to pipe with no readers
he: pipe פגום: כתיבה ל־pipe ללא קוראים

en: Timer signal from alarm(2)
he: אות תזמון מאזעקה(2)

en: Termination signal
he: אות חיסול

en: User-defined signal 1
he: אות מוגדר על ידי המשתמש 1

en: User-defined signal 2
he: אות מוגדר על ידי המשתמש 2

en: Child stopped or terminated
he: הצאצא נעצר או שחוסל

en: Continue if stopped
he: המשך אם נעצר

en: Stop process
he: עצירת התהליך

en: Stop typed at tty
he: הופסק הקלט ב־tty

en: tty input for background process
he: קלט tty לתהליך ברקע

en: tty output for background process
he: פלט tty עבור תהליך רקע

en: UNKNOWN
he: לא ידוע

en: Unknown signal
he: אות לא ידוע

en: test
he: בדיקה

en: test again
he: בדיקה חוזרת

en: Checkbox System Testing
he: בדיקת המערכת באמצעות Checkbox

en: Continue
he: המשך

en: Previous
he: הקודם

en: Next
he: הבא

note: Show buttons
en: Select All
he: בחירת הכול

en: Deselect All
he: ביטול בחירת הכול

en: Test
he: בדיקה

en: Test Again
he: בדיקה חוזרת

en: Info
he: מידע

en: Error
he: שגיאה

en: Unable to start web browser to open %s.
he: לא ניתן להפעיל את דפדפן האינטרנט כדי לפתוח את %s.

en: Collecting information about this test.
    This might take a few minutes.
he: נאסף מידע על בדיקה זו.
    פעולה זו עלולה לארוך מספר דקות.

en: Collected information is being sent for bug tracking.
    This might take a few minutes.
he: המידע שנאסף יישלח למעקב אחר תקלות.
    פעולה זו עלולה לארוך מספר דקות.

en: Is a package upgrade in process? Error: %s
he: האם יש תהליך שדרוג חבילה פעיל? שגיאה: %s

en: Successfully finished testing!
he: הבדיקה הושלמה בהצלחה!

en: Welcome to System Testing!
    
    Checkbox provides tests to confirm that your system is working properly. Once you are finished running the tests, you can view a summary report for your system.
he: ברוכים הבאים לבדיקת המערכת!
    
    Checkbox מספקת בדיקות כדי לוודא שהמערכת שלכם פועלת כראוי. לאחר סיום הרצת הבדיקות, ניתן לצפות בדוח תקציר עבור המערכת שלך.

en: Failed to process form: %s
he: אירע כשל בעיבוד הטופס: %s

en: Failed to contact server. Please try
    again or upload the following file name:
    %s
    
    directly to the system database:
    https://launchpad.net/+hwdb/+submit
he: התקשרות לשרת נכשלה נא לנסות
    שוב מאוחר יותר או להעלות את הקבצים הבאים:
    %s
    
    ישירות למסד הנתונים של המערכת:
    https://launchpad.net/+hwdb/+submit

en: The following report has been generated for submission to the Launchpad hardware database:
    
      [[%s|View Report]]
    
    You can submit this information about your system by providing the e-mail address you use to sign in to Launchpad. If you do not have a Launchpad account, please register here:
    
      https://launchpad.net/+login
he: הדוח הבא נוצר למטרות שליחה למסד נתוני החומרה של Launchpad‏:
    
      [[%s|צפייה בדיווח]]
    
    ניתן לשלוח נתונים אלה אודות המערכת שלך על ידי ציון כתובת הדוא״ל בה נעשה על ידיך שימוש לצורך כניסה ל־Launchpad. אם אין לך חשבון ב־Launchpad ניתן להירשם כאן:
    
      https://launchpad.net/+login

en: No e-mail address provided, not submitting to Launchpad.
he: לא צוינה כתובת דוא״ל, לא יישלח אל Launchpad

en: Email address must be in a proper format.
he: כתובת הדואר האלקטרוני חייבת להיות במבנה תקני.

en: There is another checkbox running. Please close it first.
he: ישנו עותק נוסף של Checkbox פעיל. יש לסגור אותו תחילה.

en: Checkbox did not finish completely.
    Do you want to recover from the previous run?
he: Checkbox לא הסתיימה לחלוטין.
    האם ברצונך לשחזר מההפעלה הקודמת?

en: Running %s...
he: %s מופעלות...

note: Get results
en: Select the suites to test
he: יש לבחור את הסדרות לבדיקה

en: Enter text:
he: הזנת טקסט:

en: Type Text
he: יש להזין טקסט

en: No Internet connection
he: אין חיבור לאינטרנט

en: Connection established lost a packet
he: החיבור הושלם עם מנה שאבדה

en: Internet connection fully established
he: החיבור לאינטרנט נוצר בהצלחה
