reminders-app - en to tr translation catalogue (42 entries)

en: Reminders
tr: Hatırlatıcılar

en: Last edited %1
tr: Son düzenleme %1

en: Shared
tr: Paylaşılan

en: Private
tr: Özel

en: Release to refresh
tr: tazelemek için bırakın

en: Clear reminder
tr: Hatırlatıcıyı Sil

en: Mark as done
tr: Yapılmış olarak işaretle

en: Notes
tr: Notlar

en: Notebooks
tr: Not Defterleri

en: No account available
tr: Hiçbir hesap mevcut değil

en: Untitled
tr: Başlıksız

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit reminder
tr: Hatırlatıcıyı düzenle

en: Set reminder
tr: Hatırlatıcı ayarla

en: Delete
tr: Sil

en: Add notebook
tr: Not defteri ekle

en: Search
tr: Ara

en: Refresh
tr: Yenile

en: Accounts
tr: Hesaplar

en: Cancel
tr: İptal

en: Save
tr: Kaydet

en: Add note
tr: Not ekle

en: No notes available. You can create new notes using the "Add note" button.
tr: Mevcut not yok. "Not ekle" düğmesini kullanarak yeni notlar oluşturabilirsiniz.

en: Select date and time for the reminder:
tr: Hatırlatıcı için tarih ve saat seçin:

en: Today
tr: Bugün

en: Yesterday
tr: Dün

en: Last week
tr: Geçen hafta

en: Two weeks ago
tr: İki hafta önce

en: Done
tr: Tamamlandı

en: No date
tr: Tarih yok

en: Overdue
tr: Süresi geçmiş

en: Tomorrow
tr: Yarın

en: Next week
tr: Gelecek hafta

en: In two weeks
tr: İki hafta içinde

en: Later
tr: Daha Sonra

note: TRANSLATORS: this is part of a longer string - "Last updated: today"
en: today
tr: bugün

note: TRANSLATORS: this is part of a longer string - "Last updated: yesterday"
en: yesterday
tr: dün

note: TRANSLATORS: this is part of a longer string - "Last updated: last week"
en: last week
tr: geçen hafta

note: TRANSLATORS: this is part of a longer string - "Last updated: two weeks ago"
en: two weeks ago
tr: İki hafta önce

note: TRANSLATORS: this is used in the notes list to group notes created on the same month the first parameter refers to a month name and the second to a year
en: on %1 %2
tr: %1 %2 tarihinde

en: Error refreshing notes: %1
tr: Notlar yenilenirken hata oluştu: %1

en: Error refreshing notebooks: %1
tr: Not defterleri yenilenirken hata oluştu: %1
