reminders-app - en to uk translation catalogue (61 entries)

en: Reminders
uk: Нагадування

en: Ubuntu Reminders app, powered by Evernote
uk: Програма Ubuntu Reminders, створена на основі Evernote

en: Last edited %1
uk: Востаннє змінено %1

en: Shared
uk: Спільна

en: Private
uk: Особиста

note: TRANSLATORS: the argument is a modification date that follows this format: http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html
en: dddd, d hh:mm
uk: dddd, d, hh:mm

en: Release to refresh
uk: Відпустіть для оновлення

en: Pull down to refresh
uk: Потягніть вниз для оновлення

en: Clear reminder
uk: Спорожнити нагадування

en: Mark as done
uk: Позначити як виконане

en: Notes
uk: Нотатки

en: Notebooks
uk: Записники

en: Tags
uk: Мітки

en: No note selected.
    Select a note to see it in detail.
uk: Не позначено нотаток.
    Позначте нотатку, що переглянути її параметри.

en: No account available
uk: Немає жодного облікового запису

en: Please configure and authorize an Evernote account in System Settings
uk: Будь ласка, налаштуйте і уповноважте обліковий запис Evernote у Системних параметрах

en: Add account
uk: Додати обліковий запис

en: Select Evernote account
uk: Виберіть обліковий запис Evernote

en: %1 - Tap to authorize
uk: %1 — торкніться, щоб уповноважити

en: Add new account
uk: Додати обліковий запис

en: Back
uk: Назад

en: Untitled
uk: Без назви

en: Edit
uk: Змінити

en: Edit reminder
uk: Змінити нагадування

en: Set reminder
uk: Встановити нагадування

en: Delete
uk: Вилучити

en: Add notebook
uk: Додати записник

en: Search
uk: Знайти

en: Refresh
uk: Оновити

en: Accounts
uk: Облікові записи

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Save
uk: Зберегти

en: Add note
uk: Додати нотатку

en: No notes available. You can create new notes using the "Add note" button.
uk: Записів нотаток ще не створено. Створити нотатку можна за допомогою натискання кнопки «Додати нотатку».

en: No reminders available. You can create new reminders by setting a reminder when viewing a note.
uk: Немає нагадувань. Ви можете створити нагадування встановленням відповідного режиму під час перегляду нотатки.

en: Search notes
uk: Пошук нотаток

en: Select date and time for the reminder:
uk: Виберіть дату і час нагадування:

en: No tags available. You can tag notes while viewing them.
uk: Немає міток. Додати до нотатки мітку можна під час її перегляду.

en: Authentication expired.
uk: Строк дії уповноваження вичерпано.

en: Limit exceeded.
uk: Перевищено обмеження.

en: Rate limit exceeded.
uk: Перевищено обмеження швидкості.

en: Quota exceeded.
uk: Перевищено квоту.

en: Today
uk: Сьогодні

en: Yesterday
uk: Вчора

en: Last week
uk: Минулого тижня

en: Two weeks ago
uk: Два тижні тому

en: Done
uk: Виконано

en: No date
uk: Без дати

en: Overdue
uk: Прострочено

en: Tomorrow
uk: Завтра

en: Next week
uk: Наступного тижня

en: In two weeks
uk: За два тижні

en: Later
uk: Пізніше

note: TRANSLATORS: this is part of a longer string - "Last updated: today"
en: today
uk: сьогодні

note: TRANSLATORS: this is part of a longer string - "Last updated: yesterday"
en: yesterday
uk: вчора

note: TRANSLATORS: this is part of a longer string - "Last updated: last week"
en: last week
uk: минулого тижня

note: TRANSLATORS: this is part of a longer string - "Last updated: two weeks ago"
en: two weeks ago
uk: два тижні тому

note: TRANSLATORS: this is used in the notes list to group notes created on the same month the first parameter refers to a month name and the second to a year
en: on %1 %2
uk: %1 %2

en: Error refreshing notes: %1
uk: Помилка під час оновлення нотаток: %1

en: Error refreshing notebooks: %1
uk: Помилка під час оновлення нотатників: %1

en: Error refreshing tags: %1
uk: Помилка під час спроби оновлення міток: %1
