reminders-app - en to nl translation catalogue (51 entries)

en: Notes
nl: Notities

en: Notebooks
nl: Notitieboeken

en: Reminders
nl: Herinneringen

en: No note selected.
    Select a note to see it in detail.
nl: Geen notitie geselecteerd.
    Selecteer een notitie om deze in detail te bekijken.

en: No account available
nl: Geen account beschikbaar

en: Please setup an account in the system settings
nl: Stel a.u.b. in de systeeminstellingen een account in

en: Add account
nl: Account toevoegen

en: Last edited %1
nl: Laatst bewerkt %1

en: Shared
nl: Gedeeld

en: Private
nl: Privé

en: Release to refresh
nl: Vrijgeven om te verversen

en: Pull down to refresh
nl: Veeg omlaag om te verversen

en: Clear reminder
nl: Herinnering wissen

en: Mark as done
nl: Markeer als afgerond

en: Back
nl: Terug

en: Use it!
nl: Gebruik het!

en: Untitled
nl: Naamloos

en: Edit
nl: Bewerken

en: Edit reminder
nl: Herinnering bewerken

en: Set reminder
nl: Herinnering instellen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Add notebook
nl: Notitieboek toevoegen

en: Search
nl: Zoeken

en: Refresh
nl: Verversen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Save
nl: Opslaan

en: Add note
nl: Notitie toevoegen

en: No notes available. You can create new notes using the "Add note" button.
nl: Er zijn geen notities beschikbaar. U kunt nieuwe notities maken met de knop "Notitie toevoegen".

en: No reminders available. You can create new reminders using the "Add reminder" button or by setting a reminder when viewing a note.
nl: Er zijn geen herinneringen beschikbaar. U kunt nieuwe herinneringen maken met de knop "Herinnering toevoegen" of door een herinnering in te stellen bij het bekijken van een notitie.

en: Select date and time for the reminder:
nl: Kies datum en tijd voor de herinnering:

en: Today
nl: Vandaag

en: Yesterday
nl: Gisteren

en: Last week
nl: Vorige week

en: Two weeks ago
nl: Twee weken geleden

en: Done
nl: Klaar

en: No date
nl: Geen datum

en: Overdue
nl: Achterstallig

en: Tomorrow
nl: Morgen

en: Next week
nl: Volgende week

en: In two weeks
nl: Over twee weken

note: TRANSLATORS: this is part of a longer string - "Last updated: today"
en: today
nl: vandaag

note: TRANSLATORS: this is part of a longer string - "Last updated: yesterday"
en: yesterday
nl: gisteren

note: TRANSLATORS: this is part of a longer string - "Last updated: last week"
en: last week
nl: vorige week

note: TRANSLATORS: this is part of a longer string - "Last updated: two weeks ago"
en: two weeks ago
nl: twee weken geleden

note: TRANSLATORS: this is used in the notes list to group notes created on the same month the first parameter refers to a month name and the second to a year
en: on %1 %2
nl: op %1 %2

en: Error refreshing notes: %1
nl: Fout bij het verversen van notities: %1

en: Error refreshing notebooks: %1
nl: Fout bij het verversen van notitieboeken: %1

en: Authentication expired.
nl: Authenticatie verlopen.

en: Limit exceeded.
nl: Limiet overschreden.

en: Rate limit exceeded.
nl: Percentagelimiet overschreden.

en: Quota exceeded.
nl: Quota overschreden.
