reminders-app - en to ug translation catalogue (53 entries)

en: Notes
ug: ئىزاھ

en: Notebooks
ug: دەپتەرلەر

en: Reminders
ug: ئەسكەرتكۈچلەر

en: No note selected.
    Select a note to see it in detail.
ug: ئىزاھ تاللانمىدى.
    تەپسىلاتىنى كۆرۈش ئۈچۈن ئىزاھنى تاللاڭ.

en: No account available
ug: ئىشلەتكىلى بولىدىغان ھېسابات يوق

en: Please setup an account in the system settings
ug: سىستېما تەڭشىكىدە ھېساباتتىن بىرنى ئورنىتىڭ

en: Add account
ug: ھېسابات قوش

en: Last edited %1
ug: ئەڭ ئاخىرقى تەھرىرلەنگەن ۋاقىت: %1

en: Shared
ug: ھەمبەھىرلەنگەن

en: Private
ug: شەخسىي

en: Release to refresh
ug: يېڭىلاش ئۈچۈن قويۇۋېتىڭ

en: Pull down to refresh
ug: باسسا يېڭىلىنىدۇ

en: Clear reminder
ug: ئەسكەرتكۈچنى تازىلا

en: Mark as done
ug: تامام بەلگىسى قوي

en: Back
ug: كەينى

en: Use it!
ug: ئۇنى ئىشلەت!

en: Untitled
ug: ماۋزۇسىز

en: Edit
ug: تەھرىرلەش

en: Edit reminder
ug: ئەسكەرتكۈچ تەھرىرلە

en: Set reminder
ug: ئەسكەرتكۈچ بەلگىلە

en: Delete
ug: ئۆچۈر

en: Add notebook
ug: دەپتەر قوش

en: Search
ug: ئىزدە

en: Refresh
ug: يېڭىلا

en: Accounts
ug: ھېساباتلار

en: Cancel
ug: ئەمەلدىن قالدۇر

en: Save
ug: ساقلا

en: Add note
ug: ئىزاھ قوش

en: No notes available. You can create new notes using the "Add note" button.
ug: ئىشلەتكىلى بولىدىغان ئىزاھلار يوق. «ئىزاھ قوش» توپچىسىنى باسسىڭىز ياسىلىدۇ.

en: No reminders available. You can create new reminders using the "Add reminder" button or by setting a reminder when viewing a note.
ug: ئىشلەتكىلى بولىدىغان ئەسكەرتكۈچلەر يوق. «ئەسكەرتكۈچ قوش» توپچىسىنى باسسىڭىز ياسىلىدۇ ياكى ئىزاھنى كۆرۈۋاتقاندا بەلگىلىسىڭىز بولىدۇ.

en: Select date and time for the reminder:
ug: ئەسكەرتكۈچنىڭ چېسلا ۋە ۋاقتىنى تاللاش:

en: Today
ug: بۈگۈن

en: Yesterday
ug: تۈنۈگۈن

en: Last week
ug: ئالدىنقى ھەپتە

en: Two weeks ago
ug: ئىككى ھەپتە ئىلگىرى

en: Done
ug: تامام

en: No date
ug: چېسلا يوق

en: Overdue
ug: مۆھلىتى

en: Tomorrow
ug: ئەتە

en: Next week
ug: كېيىنكى ھەپتە

en: In two weeks
ug: ئىككى ھەپتە

en: Later
ug: كېيىن

note: TRANSLATORS: this is part of a longer string - "Last updated: today"
en: today
ug: بۈگۈن

note: TRANSLATORS: this is part of a longer string - "Last updated: yesterday"
en: yesterday
ug: تۈنۈگۈن

note: TRANSLATORS: this is part of a longer string - "Last updated: last week"
en: last week
ug: ئوتكەن ھەپتە

note: TRANSLATORS: this is part of a longer string - "Last updated: two weeks ago"
en: two weeks ago
ug: ئىككى ھەپتە ئىلگىرى

note: TRANSLATORS: this is used in the notes list to group notes created on the same month the first parameter refers to a month name and the second to a year
en: on %1 %2
ug: %1 %2 نىڭدا

en: Error refreshing notes: %1
ug: ئىزاھنى يېڭىلاشتا خاتالىق كۆرۈلدى: %1

en: Error refreshing notebooks: %1
ug: خاتىرە دەپتەرنى يېڭىلاشتا خاتالىق كۆرۈلدى: %1

en: Authentication expired.
ug: كىملىك دەلىللەشنىڭ ۋاقتى ئۆتۈپ كەتتى.

en: Limit exceeded.
ug: چەكتىن ئېشىپ كەتتى

en: Rate limit exceeded.
ug: تېزلىكى چەكتىن ئېشىپ كەتتى

en: Quota exceeded.
ug: نورمىدىن ئېشىپ كەتتى
