ubuntu-clock-app - en to gl translation catalogue (44 entries)

en: Clock
gl: Reloxo

en: Alarm
gl: Alarma

en: Timer
gl: Temporizador

en: Stopwatch
gl: Cronómetro

en: Add Alarm
gl: Engadir unha alarma

en: Edit Alarm
gl: Editar alarma

en: Alarm Name
gl: Nome da alarma

en: Occurs
gl: Ocorre

en: Occurence
gl: Ocorrencia

en: Repeats
gl: Repetición

en: One Time
gl: Unha vez

en: Daily
gl: Diaria

en: Weekly
gl: Semanal

en: Save
gl: Gardar

en: Add alarm
gl: Engadir alarma

en: Add a new alarm
gl: Engadir unha nova alarma

note: TRANSLATORS: this is a list of semicolon-separated keywords to be used to activate this action (Add Alarm) in the HUD
en: Add;Alarm;Alert;New;Tone;Bell
gl: Engadir;Alarma;Alerta;Novo;Ton;Timbre

en: Every
gl: Cada

en: Once on
gl: Unha vez por

en: Alarms
gl: Alarmas

en: Long press 
    to setup 
    an alarm
gl: Pulsación longa 
    para configurar 
    unha alarma

en: Add City
gl: Engadir cidade

note: TRANSLATORS: this is a list of semicolon-separated keywords to be used to activate this action (Add City) in the HUD
en: Add;Timezone;Timezones;World;City;Cities;Town;Towns;Place;Places;Location;Locations;Time;Locale;Local;Current
gl: Engadir;Zona horaria;Zonas horarias;Mundo;Cidade;Cidades;Vila;Vilas;Lugar;Lugares;Localizacións,Hora;Lugar;Local;Actual

en: Set current location name
gl: Definir nome da localización actual

en: Current Location
gl: Localización actual

en: Retrieving current location...
gl: Recuperando o nome da localización actual...

en: World
gl: Mundo

en: Sunrise
gl: Abrente

en: Loading
gl: Cargando

en: Sunset
gl: Solpor

en: Search
gl: Buscar

en: No results found
gl: Sen resultados

en: Edit Current Location
gl: Editar a localización actual

en: Delete
gl: Eliminar

en: Reset
gl: Restabelecer

en: Lap
gl: Intervalo

en: Laps
gl: Intervalos

en: Current
gl: Actual

en: Recorded laps
gl: Intervalos gardados

en: Add Timer
gl: Engadir temporizador

en: Add a new timer
gl: Engadir un novo temporizador

en: Preset Name
gl: Nome da preconfiguración

en: Presets
gl: Preconfiguracións

en: Cancel
gl: Cancelar
