ubuntu-clock-app - en to it translation catalogue (44 entries)

en: Clock
it: Orologio

en: Alarm
it: Allarme

en: Stopwatch
it: Cronometro

en: Add Alarm
it: Aggiungi allarme

en: Edit Alarm
it: Modifica allarme

en: Alarm Name
it: Nome allarme

en: Occurs
it: Ricorre

en: Occurence
it: Avvenimento

en: Repeats
it: Ripeti

en: One Time
it: Una volta

en: Daily
it: Giornaliero

en: Weekly
it: Settimanale

en: Save
it: Salva

en: Add alarm
it: Aggiungi allarme

en: Add a new alarm
it: Aggiungi un nuovo allarme

note: TRANSLATORS: this is a list of semicolon-separated keywords to be used to activate this action (Add Alarm) in the HUD
en: Add;Alarm;Alert;New;Tone;Bell
it: Aggiungi;Allarme;Avviso:Nuovo;Suono;Segnale

en: Every
it: Ogni

en: Once on
it: Una volta il

en: Alarms
it: Allarmi

en: Long press 
    to setup 
    an alarm
it: Premere a 
    lungo per 
    impostare 
    un allarme

en: Add City
it: Aggiungi città

note: TRANSLATORS: this is a list of semicolon-separated keywords to be used to activate this action (Add City) in the HUD
en: Add;Timezone;Timezones;World;City;Cities;Town;Towns;Place;Places;Location;Locations;Time;Locale;Local;Current
it: Aggiungi;Fuso orario;Mondo;Città;Posti;Ora;Attuale;Locale;Posizione

en: Set current location name
it: Imposta nome della posizione attuale

en: Current Location
it: Posizione attuale

en: Retrieving current location...
it: Recupero posizione attuale...

en: World
it: Mondo

en: Sunrise
it: Alba

en: Loading
it: Caricamento in corso

en: Sunset
it: Tramonto

en: Search
it: Cerca

en: No results found
it: Nessun risultato trovato

en: Edit Current Location
it: Modifica posizione attuale

en: Delete
it: Elimina

en: Reset
it: Azzera

en: Lap
it: Giro

en: Laps
it: Giri

en: Current
it: Attuale

en: Recorded laps
it: Giri registrati

en: Add Timer
it: Aggiungi timer

en: Add a new timer
it: Aggiungi un nuovo timer

note: TRANSLATORS: this is a list of semicolon-separated keywords to be used to activate this action (Add Timer) in the HUD
en: Add;Timer;Eggtimer;Preset;Ticker
it: Aggiungi;Timer;Conto alla rovescia

en: Preset Name
it: Nome timer

en: Presets
it: Prestabiliti

en: Cancel
it: Annulla
