widelands - en to nb translation catalogue (65 entries)

en: 01 - Eyes in the Dark
nb: 01 - Øyne i mørket

en: 03 - This Land is our Land
nb: 03 - Dette landet er vårt land

en: A few miles in front of Gerion Coast lies a small unnamed island. Until now, you have not seen any reason, to ship there, but yesterday a big fireball came from the sky and touched down in it's middle. Is this a sign of the Gods? You believe it is and you hope, that your tribe will find the treasure of this island, before other tribes will follow.
nb: Et par mil utenfor Gerion-kysten ligger en liten, navnløs øy. Inntil nå har du ikke sett noen grunn til å seile dit, men i går kom en stor ildkule fra himmelen og slo ned i midten av øya. Er det et tegn fra gudene? Du tror det er, og håper at stammen din vil finne skatten på denne øya, før de andre stammene følger etter.

en: A multiplayer-battle-map on a small circle-shaped island.
nb: Et kart for krig mellom flere spillere på en liten sirkelformet øy.

en: A mystical land, full of different landscapes, which are all crossed by a handful of big rivers.
nb: Et mystisk land, fullt av forskjellige landskaper, som alle krysses av en håndfull store elver.

en: A special tournament in atlantean culture is the so named "Island Hopping", where two or more groups try to reach the center island as fast as possible, to be the first building up a castle on the top of the center mountain.
nb: "Øyhopping" er navnet på en spesiell turnering i den atlantiske kulturen. I denne turneringen forsøker to eller flere grupper å nå den midterste øyen så fort som mulig, for å være den første til å bygge et slott på toppen av fjellet midt på øya.

en: After an impact of an asteroid and the following harsh winter, three isles are connected by ice and stone, setting an end to the peaceful coexistence of three tribes.
nb: Etter at en astroide slo ned og den harde vinteren som fulgte, har tre øyer nå blitt knyttet sammen av is og stein. Dette var slutten på den fredfulle sameksistensen mellom tre stammer.

en: Another strange test by the Gods. To reach the other side, there seems to be no other way, than occupying the land of your enemies.
nb: En annen underlig test fra gudene. Den eneste måten å komme til den andre siden ser ut til å være å ta over landområdene til fiendene dine.

en: Barbarians - The second Empire
nb: Barbarer - det andre imperiet

en: Challenging. Introduces the Atlanteans
nb: Utfordrende. Introduserer atlanterne

en: Checkmate
nb: Sjakkmatt

en: Comet Island
nb: Kometøya

en: Crater
nb: Krater

en: Desert Tournament
nb: Ørkenturnering

en: Dry Riverbed
nb: Inntørket elveleie

en: Easy. Introduces the Barbarians
nb: Lett. Introduserer barbarene

en: Easy. Introduces the Empire
nb: Lett. Introduserer Imperiet

en: Elven Forests
nb: Alviske skoger

en: Empire - The Months of Exile
nb: Imperiet - Månedene i eksil

en: Finnish Lakes
nb: De finske sjøer

en: Firegames
nb: Lek med ilden

en: For centuries you've lived peacefully together with the other tribe on the neighboured island. This peace seems to end now - your neighbour begins to expand.
nb: I århundrer har du levd fredfullt sammen med den andre stammen på naboøyen. Men nå ser freden å til å gå mot slutten - naboen din har begynt å ekspandere.

en: Four Castles
nb: Fire slott

en: Four Mountains
nb: Fire fjell

en: Glacier Lake
nb: Isbresjøen

en: Golden Peninsula
nb: Gyllen halvøy

en: Impact
nb: Nedslag

en: In this mountainous area two princes have settled. Now they are expanding their territories unaware of the fact that they are not alone!
nb: I dette fjellrike området har to prinser slått seg ned. Nå utvider de begge territoriene sine uten å vite at de ikke er alene!

en: Is this a test by the Gods or an evil plan by someone else, that you and your tribe woke up on this island among fire and lava? Until now it seems as if you are alone, but no-one knows, what might happen if you meet an opponent tribe?
nb: Er det en test fra gudene, eller en ond plan lagt av noen andre, som har ført til at du og stammen din har våknet opp på denne øyen omgitt av lava og ild. Hittil virker det som du er alene, men hvem vet hva som kan skje om du møter en annen stamme?

en: Island Hopping
nb: Øyhopping

en: Islands at war
nb: Øyer i krig

en: It is said that even sun and moon must find their way between the spires of these mountains. HINT: Monoliths mark ore-spots. Don't bother sending Geologists elsewhere.
nb: Det blir at sagt at selv solen og månen må finne veien gjennom toppene til disse fjellene. Hint: Monolitter marker malm-forekomster. Ikke bry med å sende geologer andre steder.

en: It is said, that the old war monks, living in the even older swamps are the key to the control of the whole island.
nb: Det blir sagt at de gamle krigermunkene, som bor i de enda eldre sumpene, er nøkkelen til å kontrollere hele øya.

en: It seems as if this magical valley was inhabited by wisents since the beginning of days. When your tribe came to this place, you were sure that it offers enough space for a peaceful life. But can your tribe live in peace with your neighbours?
nb: Det virker som om visenter har bodd i denne magiske dalen siden tidenes morgen. Når stammen din kom til dette stedet, var du sikker på at det var nok plass til å leve et fredelig liv her. Men kan stammen din leve i fred med naboene dine?

en: It smells like swamp, it looks like swamp and it is swamp. But it is the place you were born and you lived your whole life. If you don't want to lose it, defend it!
nb: Det lukter som sump, det ser ut som sump og det er sump. Men det er her du ble født og har bodd hele livet ditt. Hvis du ikke vil miste det, må du forsvare det!

en: It was a long time ago, since the last raindrop touched these grounds. No wonder, that there is not much water left in this dry riverbed. Everyone knows: soon there will be a war. A war about the last of water.
nb: Det har vært lenge siden regnet har falt. Ikke rart at det ikke er mye vann igjen i dette inntørkede elveleiet. Alle vet, at en krig vil bryte ut om kort tid. En krig om det lille vannet som er igjen.

en: Lake of Tranquility
nb: Stillhetens sjø

en: Long after a meteor crashed into a couple of mountains, life blossoms in the crater. Two tribes are now fighting for the rich resources.
nb: Lenge etter at en meteor slo ned i en fjellgruppe, yrer det nå av liv i krateret. To stammer kjemper nå om ressursene.

en: Many beautiful, green islands await the ones brave enough to pass the thousand waves, twinkling in the sun.
nb: Mange vakre, grønne øyer venter på den som er modig nok til å krysse de tusen bølger, som funkler i solen.

en: Mighty mountains divide this land into three fertile valleys. But a path connects the valleys and thus a fight seems inescapable! Hint: Water can be found around the lakes.
nb: Mektige fjell deler dette landet i tre fruktbare daler. Men en sti leder mellom dalene, så en kamp virker uunngåelig! Hint: vann finnes rundt innsjøene.

en: Mystical Maze
nb: Mystisk labyrint

en: Not yet implemented
nb: Ikke lagt til ennå

en: Rendez-Vous
nb: Rendezvous

en: Riverlands
nb: Elveland

en: Suggested Teams: (blue, red) vs (yellow, green)
nb: Anbefalte lag: (blå, rød) mot (gul, grønn)

en: Suggested Teams: (blue, red) vs (yellow, green) or (blue, green) vs (red, yellow)
nb: Anbefalte lag: (blå, rød) mot (gul, grønn) eller (blå, grønn) mot (rød, gul)

en: Suggested Teams: (blue, red) vs (yellow, green) or (blue, yellow) vs (red, green)
nb: Anbefalte lag: (blå, rød) mot (gul, grønn) eller (blå, gul) mot (rød, grønn)

en: Suggested Teams: (blue, yellow) vs (red, green)
nb: Anbefalte lag: (blå, gul) mot (rød, grønn)

en: Suggested Teams: all ok.
nb: Anbefalte lag: alle ok.

en: Swamp Island
nb: Sumpøya

en: Swamp Monks
nb: Sumpmunker

en: The Far North
nb: Det fjerne nord

en: The Green Plateau
nb: Det grønne platået

en: The Oasis Triangle
nb: Oasetriangelet

en: The big lake
nb: Den store innsjøen

en: The long way
nb: Den lange veien

en: The pass through the mountains
nb: Passet gjennom fjellene

en: There are two big questions around: Who created this unbelievably big maze and what can be found inside?
nb: De to viktigste spørsmålene er: Hvem er det som har laget denne utrolig store labyrinten og hva kan man finne i den?

en: These are the beautiful Finnish lands, which are of lakes, rivers, ancient forests and mountains. It is up to you, to find a way through these lands.
nb: Dette er de vakre finske landene, som består av innsjøer, elver, eldgamle skoger og fjell. Det er opp til deg å finne en vei gjennom disse landene.

en: Three Warriors
nb: Tre krigere

en: Twinkling Waves
nb: Funklende bølger

en: Two Frontiers
nb: To fronter

en: Two empires race for the treasures of a legendary peninsula...
nb: To riker kjemper om skattene på en lengendarisk halvøy...

en: Wisent Valley
nb: Visentdalen

en: You are standing on an island, crowned by mighty mountains, which keep a wonderful and mighty treasure in their middle - The Green Plateau, which is hard to get, but easy to lose, so if you want it, be aware of the other clans.
nb: Du står på en øy, omkranset av mektige fjell, som skjuler en vidunderlig og mektig skatt mellom dem - det grønne platået. Det er vanskelig å erobre, men lett å tape, så hvis du vil ha det bør du passe deg for de andre klanene.
