widelands - en to la translation catalogue (182 entries)

en: A helmet is basic tool to protect warriors. It is produced in the helmsmithy and used in the trainingscamp - together with food -  to train soldiers from healthpoints level 0 to healphpoints level 1.
la: Galea ferramentum elementarium pro militibus protegendo est. In Galearum fabrica facta est et in castris exercendi usa est cum cibo, ut miles ab punctis valetudinis gradus 0 ad puncti valetudinis gradus 1 excolatur.

en: A meal is made out of pitta bread, strongbeer and fish/meat in a big inn. This substantial food is exactly what workers in a deeper mine need.
la: Cena in caupone fit e pita, e cervisia bona, e pane vel pisce. Ea ab operarii altissimorum metallorum amatur!

en: Ashes
la: Cinis

en: Axe
la: Axia

en: Axefactory
la: Fabrica axiarum

en: Baker
la: Pistor

en: Bakery
la: Pistrina

en: Bakes bread for workers.
la: Panem laboranti fingit.

en: Barbarians
la: Barbari

en: Barracks
la: Casa militaris

en: Barrier
la: Obex

en: Battle Arena
la: Arena bellandi

en: Battle Axe
la: Axia bellandi

en: Beer
la: Cervisia

en: Big Inn
la: Deversorium

en: Blacksmith
la: Faber ferrarius

en: Blackwood
la: lignum durum

en: Breeds the strong oxen that help in the transportation of wares.
la: Boves alit, qui ad res portandas adiuvant.

en: Brewer
la: Cervisiae coquus

en: Brewery
la: Fabrica cervisiae

en: Broad Axe
la: axia lata

en: Bronze Axe
la: axia aeraria

en: Builder
la: Architectus

en: Burner
la: Carbonarius

en: Burns coal.
la: Carbo e ligno facit.

en: Carrier
la: Portator

en: Carries items along the roads.
la: Res per vias portat.

en: Castle
la: Castellum

en: Cattle Breeder
la: Bubulcus

en: Cattle Farm
la: Bubile

en: Charcoal Burner's House
la: Casa carbonarii

en: Chief Miner
la: Fossor metallicus expertus

en: Cloth
la: Textum

en: Cloth is needed for barbarian ships. It is produced out of thatch reed.
la: Textum ad naves barbariorum faciendum necesse est. Quod ex cannis fiet.

en: Coal
la: Carbo

en: Coal mine
la: Metallum carbonis

en: Construction Site
la: Area

en: Deep Coal Mine
la: Metallum altius carbonis

en: Deep Gold Mine
la: Metallum altius aurei aeris

en: Deep Iron Ore Mine
la: Metallum altius ferrei aeris

en: Deeper Coal Mine
la: Metallum altissimum carbonis

en: Deeper Gold Mine
la: Metallum altissimum auri

en: Deeper Iron Ore Mine
la: Metallum altissimum aeris ferrei

en: Deer
la: Cervus

en: Defend and Conquer!
la: Defendite et occupate!

en: Destroyed building
la: Aedificium destructum

en: Discovers resources for mining.
la: Aquam vel aes ad metalla rimanda invenit.

en: Donjon
la: arx

en: Farm
la: Fundus

en: Farmer
la: Agricola

en: Felling Axe
la: ascia cadendi

en: Fells trees.
la: Arbores caedit.

en: Ferner
la: Agricola lini cannaeque

en: Field harvested
la: Ager messus

en: Field medium
la: Ager mediocris

en: Field small
la: Ager parvus

en: Field tiny
la: Ager parvulus

en: Fire Tongs
la: Forceps

en: Fish
la: Piscis

en: Fisher
la: Piscator

en: Fisher's Hut
la: Casa piscaria

en: Fishing Rod
la: Harundo

en: Fortress
la: Arx

en: Geologist
la: Geologus

en: Gets fish out of the sea.
la: Pisces capit.

en: Gold
la: Aurum

en: Gold Mine
la: Metallum auri

en: Gold Ore
la: Aes aureum

en: Granite Mine
la: Metallum graniti

en: Grout
la: Arenatum

en: Hammer
la: Malleus

en: Harvest reed
la: Cannas metit.

en: Harvest wheat
la: Triticum metit.

en: Headquarters
la: Principia

en: Headquarters medium
la: Principia mediocria

en: Helmet
la: Galea

en: Helmsmith
la: Galearum faber

en: Helmsmithy
la: Galearum fabrica

en: Helps to carry items at heavily used roads.
la: Res per magnas vias portari adiuvat.

en: Hunter
la: Venator

en: Hunter's Hut
la: Casa venatoris

en: Hunting Spear
la: Hasta venatoris

en: Inn
la: Taberna

en: Innkeeper
la: Caupo

en: Iron
la: Ferrum

en: Iron Ore
la: Aes ferreum

en: Iron Ore Mine
la: Aeris ferrei metallum

en: Kitchen Tools
la: Instrumenta culinaria

en: Lime Kiln
la: fornix calcaria

en: Lime-Burner
la: flagrator calcis

en: Lumberjack
la: Lignator

en: Lumberjack's Hut
la: Casa lignatoris

en: Mask
la: Larva

en: Master Blacksmith
la: Faber expertus

en: Master Brewer
la: Coquus cervisiae expertus

en: Master Miner
la: Fossor metallicus peritissimus

en: Meal
la: Cena

en: Meat
la: Caro

en: Metalwork Shop
la: Fabrica ferraria

en: Micro Brewery
la: Fabrica cervisiae parva

en: Miner
la: Fossor metallicus

en: Not enough space
la: spatium non satis est

en: Outpost
la: specula

en: Ox
la: Bos

en: Pick
la: Dolabra

en: Pitta Bread
la: pita

en: Plant reed
la: Cannas serit.

en: Plant wheat
la: Triticum serit.

en: Plants fields.
la: Agros colit.

en: Plants trees.
la: Arbores colit.

en: Produce axe
la: Axiam fabricat

en: Produce bakingtray
la: Palam pistoriam fabricat

en: Produce bronzeaxe
la: Axia aeraria fabricat.

en: Produce fire tongs
la: Forcipem fabricat.

en: Produce fishing rod
la: Harundinem fabricat

en: Produce hammer
la: malleum fabricat

en: Produce helm
la: Galeam fabricat.

en: Produce hunting spear
la: Hasta venatoris fabricat.

en: Produce kitchen tools
la: Culinaria instrumenta fabricat.

en: Produce mask
la: Larvam fabricat.

en: Produce meal
la: Cenam coquit.

en: Produce pick
la: Dolabram fabricat.

en: Produce ration
la: Cibus coquit

en: Produce scythe
la: Falcem fabricat.

en: Produce snack
la: Gustationem coquit

en: Produces cloth for ships and soldiers.
la: Textum pro navibus militibusque facit.

en: Produces food for miners.
la: Cibum pro fossoribus metallicis coquit.

en: Produces the finest ales to keep warriors strong and happy in training.
la: Facit bonam cervisiam, ut milites fortius et leatius exerceant.

en: Produces weapons for soldiers and tools for workers.
la: Arma militibus et instrumenta operis fabricat.

en: Quarry
la: Lapidicina

en: Ranger
la: Saltuarius

en: Ranger's Hut
la: Casa saltuarius

en: Ration
la: Cibus

en: Raw Stone
la: saxum

en: Raw Stones are a basic building material of the barbarians. It is produced in quarries and granite mines.
la: Saxa sunt Barbaris prima materia aedificandi. Quae sunt exhauruntur in lapidicinis metallisque.

en: Reed medium
la: Cannae mediocres

en: Reed small
la: Cannae parvae

en: Reed tiny
la: Cannae sertae

en: Resource indicator coal little
la: Est indicatum hic carbonem paucum situm

en: Resource indicator coal much
la: Est indicatum hic carbonem multum situm

en: Resource indicator gold little
la: Est indicatum hic aurum paucum situm

en: Resource indicator gold much
la: Est indicatum hic aurum multum situm

en: Resource indicator granite little
la: Est indicatum hic granitum paucum situm

en: Resource indicator granite much
la: Est indicatum hic granitum multum situm

en: Resource indicator iron little
la: Est indicatum hic ferrum paucum situm

en: Resource indicator iron much
la: Est indicatum hic ferrum multum situm

en: Resource indicator no resource
la: Est indicatum hic nihil situm

en: Resource indicator water
la: Est indicatum hic aqua sita

en: Scout
la: Explorator

en: Scout's Hut
la: Casa exploratoris

en: Scouts like Scotty the scout scout unscouted area in a scouty fashion.
la: Exploratores, sicut Explorus explorans explorator, regiones inexploratas exploraverunt modo explorante.

en: Scythe
la: Falx

en: Shovel
la: Rutila

en: Sleep
la: Dormit

en: Small Tower
la: Turris parva

en: Smelter
la: Aerarius

en: Smelting Works
la: Officina aeraria

en: Smelts helmets for soldiers.
la: Galeas pro militibus fabricat.

en: Snack
la: Gustatio

en: Soldier
la: Miles

en: Stonemason
la: Camentarius

en: Strong Beer
la: Cervisia fortis

en: Tavern
la: Taberna

en: Thatch Reed
la: Cannae

en: The Axe is a basic weapon for the barbarians. All young soldiers are equipped with it.
la: Asciae arma simplicia Barbara sunt. Omnes iuvenes milites eas accipiunt.

en: The Hunter brings good meat to the colonists.
la: Venator carnem bonum ad colonos portat.

en: The Widelands Development Team
la: Concilium Widelands ludum fingens

en: Tower
la: Turris

en: Trainingscamp
la: Castra exercendi

en: Trains the soldiers.
la: Milites hic exerceunt.

en: Trunk
la: Lignum trabale

en: War Helmet
la: Galea bellica

en: War Mill
la: Fabrica armorum

en: Warehouse
la: Horreum

en: Water
la: Aqua

en: Weaver
la: Textor

en: Weaving-Mill
la: Textrinum

en: Well
la: Fons

en: Wheat
la: Triticum

en: Wildboar
la: Aper

en: Work
la: Labor

en: Works at construction sites to raise a new building.
la: Laborat in areis, ut novum aedificium construatur.
