unity-2d - en to pt_BR translation catalogue (29 entries)

en: %1 window opened | %1 windows opened
pt_BR[0]: %1 janela aberta
pt_BR[1]: %1 janelas abertas

en: not running
pt_BR: não está em execução

en: Type your Command
pt_BR: Digite seu comando

en: Error: HUD service not connected
pt_BR: Erro: Serviço HUD não conectado

en: Filter results
pt_BR: Filtrar resultados

en: Filter %1 active
pt_BR: Filtro %1 ativo

en: Filter %1 inactive
pt_BR: Filtro %1 inativo

en: All
pt_BR: Tudo

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: not expanded
pt_BR: não expandido

en: expanded
pt_BR: expandido

en: See %1 more result | See %1 more results
pt_BR[0]: Ver mais %1 resultado
pt_BR[1]: Ver mais %1 resultados

en: See fewer results
pt_BR: Ver menos resultados

en: Shortcuts
pt_BR: Atalhos

en: Eject
pt_BR: Ejetar

en: Safely remove
pt_BR: Remover com segurança

en: Lock to Launcher
pt_BR: Bloquear no lançador

en: Unlock from Launcher
pt_BR: Desbloquear do lançador

en: Quit
pt_BR: Sair

en: Dash home
pt_BR: Painel inicial

note: TRANSLATORS: This refers to the direction of text (left-to-right or right-to-left): possible values are LTR or RTL
en: QT_LAYOUT_DIRECTION
pt_BR: LTR

en: Home
pt_BR: Início

en: Home screen
pt_BR: Tela inicial

en: Trash
pt_BR: Lixeira

en: %n item in trash | %n items in trash
pt_BR[0]: %n item na lixeira
pt_BR[1]: %n itens na lixeira

en: Empty Trash
pt_BR: Esvaziar lixeira

en: Sorry, there is nothing that matches your search.
pt_BR: Desculpe, não há nada que coincida com sua busca.

en: Workspaces
pt_BR: Espaços de trabalho

en: Ubuntu Desktop
pt_BR: Área de trabalho do Ubuntu
