vlc 0.9.3-svn - en to ca translation catalogue (2677 entries)

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
ca: Aquest programa ve SENSE GARANTIA, permès segons la llei.
    Podeu redistribuir-lo sota els termes de la Llicència Pública General GNU;
    mireu l'arxiu nomenat COPYNG per veure els detalls.
    Escrit per l'equip de VideoLAN; mireu l'arxiu AUTHORS.

en: VLC preferences
ca: Preferències del VLC

en: Select "Advanced Options" to see all options.
ca: Sel·lecciona "Opcions avançades" per veure totes les opcions

en: Interface
ca: Interfície

en: Settings for VLC's interfaces
ca: Paràmetres per a les interfícies del VLC

en: General interface settings
ca: Paràmetres generals de la interfície

en: Main interfaces
ca: Interfície d'aparença

en: Settings for the main interface
ca: Paràmetres per a les interfícies del VLC

en: Control interfaces
ca: Interfícies de control

en: Settings for VLC's control interfaces
ca: Paràmetres per a les interfícies del VLC

en: Hotkeys settings
ca: Configuració de les tecles ràpides

en: Audio
ca: Àudio

en: Audio settings
ca: Paràmetres d'àudio

en: General audio settings
ca: Paràmetres generals d'àudio

en: Filters
ca: Filtres

en: Audio filters are used to postprocess the audio stream.
ca: Els filtres d'àudio són utilitzats pel post-processament del flux d'àudio

en: Visualizations
ca: Visualitzacions

en: Audio visualizations
ca: Visualitzacions de l'àudio

en: Output modules
ca: Mòduls de sortida

en: These are general settings for audio output modules.
ca: Aquests són els paràmetres generals pels mòduls de sortida d'àudio

en: Miscellaneous
ca: Miscel·lània

en: Miscellaneous audio settings and modules.
ca: Paràmetres i mòduls varis de l'àudio

en: Video
ca: Vídeo

en: Video settings
ca: Paràmetres de vídeo

en: General video settings
ca: Paràmetres generals de vídeo

en: Choose your preferred video output and configure it here.
ca: Trieu la sortida d'àudio preferida i configureu-la aquí.

en: Video filters are used to postprocess the video stream.
ca: Els filtres de vídeo s'utilitzen pel post-processament del flux de vídeo

en: Subtitles/OSD
ca: Subtítols/OSD

en: Miscellaneous settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures".
ca: Paràmetres varis afins a En pantalla, subtítols i subimatges superposades.

en: Input / Codecs
ca: Entrada / Còdecs

en: These are the settings for the input, demultiplexing and decoding parts of VLC. Encoder settings can also be found here.
ca: Aquests són els paràmetres de les parts d'entrada, desmultiplexat i descodificació del VLC. Els paràmetres de codificació també es poden trobar aquí

en: Access modules
ca: Mòduls d’accés

en: Settings related to the various access methods used by VLC. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
ca: Paràmetres afins als diferents mètodes d'accés utilitzats pel VLC.Els paràmetres comuns que voldreu alterar són proxy HTTP i paràmetres de captura.

en: Access filters
ca: Filtres d’accés

en: Access filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. You should not touch anything here unless you know what you are doing.
ca: Els filtres d'accès són uns mòduls especials que permeten operacions avançades a la cara d'entrada del VLC. No hauries de tocar res aquí, si no saps que estàs fent.

en: Demuxers
ca: Demultiplexors

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
ca: Els demultiplexors són utilitzats per separar el flux àudio i vídeo

en: Video codecs
ca: Còdecs de vídeo

en: Settings for the video-only decoders and encoders.
ca: Paràmetres pels descodificadors i codificadors de vídeo.

en: Audio codecs
ca: Còdecs d'àudio

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
ca: Paràmetres pels descodificadors i codificadors d'àudio.

en: Other codecs
ca: Altres còdecs

en: Settings for audio+video and miscellaneous decoders and encoders.
ca: Paràmetres pels descodificadors i codificadors d'àudio i vídeo conjunts.

en: General input settings. Use with care.
ca: Paràmetres avançats d'entrada. Utilitzeu-los amb atenció.

en: Stream output
ca: Flux de sortida

en: Stream output is what allows VLC to act as a streaming server or to save incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
ca: El flux de sortida permet a VLC actuar com a servidor o per guardar els fluxos d'entrada.
    Primer es multiplexa el corrent de dades i llavors s'envia mitjançant el mòdul "sortida d'accés" que pot desar qualsevol corrent de dades en un fitxer, o reproduir-ho en temps real (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Els mòduls de tunelització del corrent de dades permeten el seu processament avançat (transcodificació, duplicat, ...)

en: General stream output settings
ca: Paràmetres generals del flux de sortida

en: Muxers
ca: Multiplexors

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
ca: Els multiplexors són els formats d'encapsulat utilitzats per ajuntar fluxos elementals (vídeo, àudio, ...). Aquests paràmetres us permeten imposar sempre un multiplexor. Probablement no hauríeu de fer-ho.
    Podeu especificar també els paràmetres predeterminats per cada multiplexor.

en: Access output
ca: Sortida d'accés

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
ca: La sortida d'accés és la forma en que s'envien els fluxos multiplexats. Aquest paràmetre us permet imposar sempre un sortida d'accés. Probablement no hauríeu de fer-ho.
    Podeu especificar també els paràmetres predeterminats per cada sortida d'accés.

en: Packetizers
ca: Empaquetadors

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
ca: Els empaquetadors s'utilitzen per "pre-processament" els fluxos elementals abans del multiplexat. Aquest paràmetre us permet imposar sempre un empaquetador. Probablement no hauríeu de fer-ho.
    Podeu especificar també els paràmetres predeterminats per cada empaquetador.

en: Sout stream
ca: Flux Sout

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
ca: Els mòduls de flux Sout permeten muntar una cadena de processament Sout. Consulteu el Streaming Howto per més informació. Podeu configurar aquí les opcions predeterminades de cada mòdul de flux Sout.

en: SAP is a way to publically announce streams that are being sent using multicast UDP or RTP.
ca: SAP és una manera d'anunciar públicament corrents de dades que estan essent enviades utilitzant multidifusió UDP o RTP.

en: VOD
ca: VOC

en: VLC's implementation of Video On Demand
ca: Implementació de VLC de Video On Demand (Vídeo sota demanda)

en: Playlist
ca: LLista de reproducció

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
ca: Paràmetres afins al comportament de la llista de reproducció (per exemple el mode playback) i als mòduls que afegeixen automàticament elements a la llista de reproducció ('mòduls de descobriment de servei')

en: General playlist behaviour
ca: Comportament general de la llista de reproducció

en: Services discovery
ca: Descobriment de serveis

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
ca: Els mòduls de descobriment de serveis són mòduls que afegeixen automàticament elements a la llista de reproducció

en: Advanced
ca: Avançat

en: Advanced settings. Use with care.
ca: Paràmetres avançats. Utilitzeu-los amb cura.

en: CPU features
ca: Característiques de la CPU

en: You can choose to disable some CPU accelerations here. You should probably not change these settings.
ca: Des d'aquí podeu triar inhabilitar algunes acceleracions de CPU. Probablement no ho hauríeu de tocar.

en: Advanced settings
ca: Opcions avançades...

en: Other advanced settings
ca: Altres paràmetres avançats

en: Network
ca: Xarxa

en: These modules provide network functions to all other parts of VLC.
ca: Aquests mòduls presten funcions de xarxa a totes les altres parts del VLC

en: Chroma modules settings
ca: Paràmetres dels mòduls de la intensitat cromàtica.

en: These settings affect chroma transformation modules.
ca: Aquests paràmetres afecten als mòduls de transformació de la intensitat cromàtica.

en: Packetizer modules settings
ca: Paràmetres dels mòduls empaquetadors

en: Encoders settings
ca: Paràmetres dels codificadors

en: These are general settings for video/audio/subtitles encoding modules.
ca: Aquests són paràmetres generals pels mòduls de codificació de vídeo/àudio/subtítols.

en: Dialog providers settings
ca: Paràmetres dels proveïdors de diàlegs

en: Dialog providers can be configured here.
ca: Els proveïdors de diàleg es poden configurar aquí.

en: Subtitle demuxer settings
ca: Paràmetres del demultiplexor de subtítols

en: In this section you can force the behavior of the subtitle demuxer, for example by setting the subtitles type or file name.
ca: En aquesta secció podeu imposar el comportament del demultiplexor de subtítols, per exemple definint el tipus de subtítol o el nom del fitxer.

en: No help available
ca: No hi ha ajuda disponible

en: There is no help available for these modules.
ca: No està disponible l'ajuda per aquests mòduls.

en: 
    Warning: if you can't access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
ca: 
    Avís: si no podeu accedir a la GUI, obriu una finestra de línia d'ordres, aneu al directori on heu instal·lat VLC i executeu "vlc -I wx"

en: Quick &Open File...
ca: &Obre ràpid el fitxer...

en: &Advanced Open...
ca: Obre utilitzant les opcions &avançades...

en: Open &Directory...
ca: Obre un &directori...

en: Select one or more files to open
ca: Seleccioneu un o més fitxer per obrir

en: Media &Information...
ca: Informació dels suports...

en: &Codec Information...
ca: Informació dels còdecs...

en: &Messages...
ca: &Missatges...

en: &Extended Settings...
ca: Paràmetres avançats...

en: Go to Specific &Time...
ca: Vés directament al punt especificat...

en: &Bookmarks...
ca: Preferits...

en: &VLM Configuration...
ca: Configuració de VLM...

en: &About...
ca: Quant a...

en: Play
ca: Reprodueix

en: Fetch Information
ca: Recull la informació

en: Delete
ca: Esborra

en: Information...
ca: Informació...

en: Sort
ca: Ordena

en: Add Node
ca: Afegeix el node

en: Stream...
ca: Transmet...

en: Save...
ca: Desa...

en: Open Folder...
ca: Obre la carpeta...

en: Repeat all
ca: Repeteix-ho tot

en: Repeat one
ca: Repeteix un

en: No repeat
ca: No repeteixis

en: Random
ca: Aleatori

en: Random off
ca: Aleatori desactivat

en: Add to playlist
ca: Afegeix a la llista de reproducció

en: Add to media library
ca: Afegeix a la llibreria de suports

en: Add file...
ca: Afegeix el fitxer...

en: Advanced open...
ca: Obre utilitzant opcions avançades

en: Add directory...
ca: Afegeix el directori...

en: Save Playlist to &File...
ca: Desa la llista de reproducció al &fitxer...

en: &Load Playlist File...
ca: &Carrega el fitxer de la llista de reproducció...

en: Search
ca: Cerca

en: Search Filter
ca: Filtre de cerca

en: Additional &Sources
ca: &Fonts addicionals

en: Some options are available but hidden. Check "Advanced options" to see them.
ca: Algunes opcions estan disponibles però amagades. Comproveu "Opcions avançades" per veure-les.

en: Image clone
ca: Clon de la imatge

en: Clone the image
ca: Clona la imatge

en: Magnification
ca: Augment

en: Magnify a part of the video. You can select which part of the image should be magnified.
ca: Augmenta una part del vídeo. Podeu seleccionar quina part de la imatge s'ha d'augmentar.

en: Waves
ca: Ones

en: "Waves" video distortion effect
ca: Efecte de distorsió del vídeo "Ones"

en: "Water surface" video distortion effect
ca: Efecte de distorsió del vídeo "Superfície d'aigua"

en: Image colors inversion
ca: Inversió dels colors de la imatge

en: Split the image to make an image wall
ca: Divideix la imatge en diverses finestres

en: Create a "puzzle game" with the video.
    The video gets split in parts that you must sort.
ca: Crea un "trencaclosques" amb el vídeo. 
    El vídeo es divideix en parts que heu d'ordenar.

en: "Edge detection" video distortion effect.
    Try changing the various settings for different effects
ca: Efecte de distorsió de vídeo "Detecció d'arestes".
    Proveu de canviar els diferents paràmetres per obtenir altres efectes

en: "Color detection" effect. The whole image will be turned to black and white, except the parts that are of the color that you select in the settings.
ca: Efecte de "detecció del color". Tota la imatge es canviarà a blanc i negre,excepte aquelles parts que són del color que heu seleccionat en els paràmetres.

en: Audio filtering failed
ca: Ha fallat el filtratge de l'àudio

en: The maximum number of filters (%d) was reached.
ca: S'ha superat el nombre màxim de filtres (%d).

en: Disable
ca: Inhabilita

en: Spectrometer
ca: Espectòmetre

en: Scope
ca: Oscil·loscopi

en: Spectrum
ca: Espectre

en: Vu meter
ca: Mesurador VU

en: Equalizer
ca: Equalitzador

en: Audio filters
ca: Filtres d'àudio

en: Replay gain
ca: Guany de la reproducció

en: Audio Channels
ca: Canals d’àudio

en: Stereo
ca: estereofònic

en: Left
ca: Esquerra

en: Right
ca: Dreta

en: Reverse stereo
ca: Estèreo invers

en: key
ca: tecla

en: boolean
ca: booleà

en: integer
ca: Nombre enter

en: float
ca: Nombre en coma flotant

en: string
ca: Cadena

en: Media Library
ca: Llibreria de suports

en: %s: option `%s' is ambiguous
ca: %s: l'opció `%s' és ambigua

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
ca: %s: L'opció `--%s' no permet un argument

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
ca: %s: L'opció `%c%s' no permet un argument

en: %s: option `%s' requires an argument
ca: %s: L'opció `%s' requereix un argument

en: %s: unrecognized option `%s%s'
ca: %s: Opció desconeguda `%s%s'

en: %s: illegal option -- %c
ca: %s: L'opció no és vàlida -- %c

en: %s: invalid option -- %c
ca: %s: L'opció no és vàlida -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
ca: %s: L'opció requereix un argument -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
ca: %s: L'opció `-W %s' és ambigua

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
ca: %s: L'opció `-W %s' no permet un argument

en: Bookmark %i
ca: Preferit %i

en: No suitable decoder module
ca: No hi ha un decodificador adient

en: VLC does not support the audio or video format "%4.4s". Unfortunately there is no way for you to fix this.
ca: El VLC no admet aquest format de vídeo o àudio  "%4.4s". Malauradament no és possible solucionar-ho.

en: Streaming / Transcoding failed
ca: Ha fallat la transmissió/transcodificació

en: VLC could not open the packetizer module.
ca: El VLC no pot obrir el mòdul empaquetador.

en: VLC could not open the decoder module.
ca: El VLC no pot obrir el mòdul de decodificació

en: Track
ca: Pista

en: Program
ca: Programa

en: Stream %d
ca: Flux %d

en: Codec
ca: Còdec

en: Language
ca: Idioma

en: Type
ca: Tipus

en: Channels
ca: Canals

en: Sample rate
ca: Velocitat de mostratge

en: Bits per sample
ca: Bits per mostra

en: Bitrate
ca: Velocitat de bit

en: Resolution
ca: Resolució

en: Display resolution
ca: Ressolució de la pantalla

en: Frame rate
ca: Velocitat de fotogrames

en: Subtitle
ca: Subtítol

en: Your input can't be opened
ca: No es pot obrir la vostra entrada

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
ca: El VLC no pot obrir el MRL '%s'.Per a més detalls revisa el registre.

en: VLC can't recognize the input's format
ca: El VLC no reconeix el format de l'entrada

en: The format of '%s' cannot be detected. Have a look the log for details.
ca: No es pot detectar el format de '%s'. Per a més detalls revisa el registre.

en: Title
ca: Títol:

en: Artist
ca: Artista

en: Genre
ca: Gènere

en: Copyright
ca: Copyright:

en: Album
ca: Àlbum

en: Track number
ca: Número de la pista

en: Description
ca: Descripció

en: Rating
ca: Valoració

en: Date
ca: Data

en: Setting
ca: Configuració

en: Now Playing
ca: S'està reproduint

en: Publisher
ca: Editor

en: Encoded by
ca: Codificat per

en: Artwork URL
ca: URL de la peça

en: Track ID
ca: ID de la pista

en: Bookmark
ca: Preferit

en: Programs
ca: Programació

en: Chapter
ca: Capítol

en: Navigation
ca: Navegació

en: Video Track
ca: Pista de vídeo

en: Audio Track
ca: Pista d’àudio

en: Subtitles Track
ca: Pista dels subtítols

en: Next title
ca: Títol següent

en: Previous title
ca: Títol anterior

en: Title %i
ca: Títol  %i

en: Chapter %i
ca: Capítol %i

en: Next chapter
ca: Capítol següent

en: Previous chapter
ca: Capítol anterior

en: Media: %s
ca: Mèdia: %s

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: OK
ca: D'acord

en: Add Interface
ca: Afegeix una interfície

en: Console
ca: Consola

en: Telnet Interface
ca: Interfície de Telnet

en: Web Interface
ca: Interfície web

en: Mouse Gestures
ca: Moviments del ratolí

en: American English
ca: Anglès americà

en: Arabic
ca: Àrab

en: Brazilian Portuguese
ca: Portuguès brasiler

en: British English
ca: Anglès britànic

en: Bulgarian
ca: Búlgar

en: Catalan
ca: Català

en: Chinese Traditional
ca: Xinès Tradicional

en: Czech
ca: Txec

en: Danish
ca: Danès

en: Dutch
ca: Holandès

en: Finnish
ca: Finès

en: French
ca: Francès

en: Galician
ca: Galleg

en: Georgian
ca: Georgià

en: German
ca: Alemany

en: Hebrew
ca: Hebreu

en: Hungarian
ca: Hungarès

en: Italian
ca: Italià

en: Japanese
ca: Japonès

en: Korean
ca: Coreà

en: Malay
ca: Malai

en: Occitan
ca: Occità

en: Persian
ca: Persa

en: Polish
ca: Polonès

en: Portuguese
ca: Portuguès

en: Romanian
ca: Romanès

en: Russian
ca: Rus

en: Simplified Chinese
ca: Xinès Simplificat

en: Serbian
ca: Serbi

en: Slovak
ca: Eslovac

en: Slovenian
ca: Eslovè

en: Spanish
ca: Espanyol

en: Swedish
ca: Suec

en: Turkish
ca: Turc

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
ca: Aquestes opcions us permeten configurar les interfícies utilitzades pel VLC. Podeu seleccionar la interfície principal, mòduls d'interfície addicionals, i definir varies opcions relacionades.

en: Interface module
ca: Mòdul de la interfície

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
ca: Aquesta opció us permet seleccionar la interfície utilitzada pel VLC. El comportament per defecte és seleccionar automàticament el millor mòdul possible.

en: Extra interface modules
ca: Mòduls extres de la interfície

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a comma separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
ca: Aquesta opció us permet seleccionar interfícies addicionals utilitzats pel VLC. S'executen en segons pla, afegits a la interfície per defecte. Utilitza una llista de mòduls d'interfície separats per comes. (valors comuns són "rc" (control remot), "http" "gestures")

en: You can select control interfaces for VLC.
ca: Tu pots seleccionar el control de les interfícies per a VLC.

en: Verbosity (0,1,2)
ca: Loquacitat (0,1,2)

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
ca: Aquesta opció defineix el nivell de loquacitat (0=només errors i missatges estàndards, 1=avisos, 2=depuració).

en: Be quiet
ca: Mode tranquil

en: Turn off all warning and information messages.
ca: Aquesta opció desactiva tots els missatges d'avís i informació.

en: Default stream
ca: Flux Per defecte

en: This stream will always be opened at VLC startup.
ca: Aquest flux sempre serà obert quan s'inicii VLC

en: You can manually select a language for the interface. The system language is auto-detected if "auto" is specified here.
ca: Aquesta opció us permet definir l'idioma de la interfície. L'idioma del sistema s'autodetecta si s'especifica aquí "auto".

en: Color messages
ca: Missatges de color

en: This enables colorization of the messages sent to the console Your terminal needs Linux color support for this to work.
ca: Quan s'activa aquesta opció, els missatges enviats a la consola estaran acolorits. El seu terminal necessita color Linux per que funcioni.

en: Show advanced options
ca: Mostra les opcions avançades

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
ca: Quan s'activa aquesta opció, les preferències i/o interfícies mostraran totes les opcions disponibles, incloent aquelles que la majoria dels usuaris no haurien de tocar.

en: Show interface with mouse
ca: Mostra la interfície amb el ratolí

en: When this is enabled, the interface is shown when you move the mouse to the edge of the screen in fullscreen mode.
ca: Quan està habilitat i estigueu en el mode de pantalla completa, es mostrarà la interfície quan mogueu el ratolí per la vora de la pantalla.

en: Interface interaction
ca: Interacció de la interfície

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
ca: Quan està habilitat, es mostrarà un quadre de diàleg cada vegada que es necessiti una entrada per part de l'usuari.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
ca: Aquestes opcions us permeten modificar el comportament del subsistema d'àudio, i afegir filtres d'àudio que poden utilitzar-se pel post-processament o pels efectes visuals (analitzador espectral, etc.). Habiliteu aquests filtres aquí i configureu-los a la secció de mòduls "filtres d'àudio".

en: Audio output module
ca: Mòdul de sortida d’àudio

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
ca: Aquesta opció us permet seleccionar el mètode de sortida d'àudio utilitzat pel VLC. El comportament per defecte és triar automàticament el millor mètode possible.

en: Enable audio
ca: Habilita l'àudio

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
ca: Podeu desactivar completament la sortida d'àudio. En aquest cas, no tindrà lloc la descodificació d'àudio, estalviant així potència del processament.

en: Force mono audio
ca: Imposa àudio mono

en: This will force a mono audio output.
ca: Imposarà una sortida d'àudio mono.

en: Default audio volume
ca: Volum d'àudio predeterminats

en: You can set the default audio output volume here, in a range from 0 to 1024.
ca: Podeu definir el volum de sortida d'àudio per defecte, en un rang de 0 a 1024.

en: Audio output saved volume
ca: Volum memoritzat de la sortida d'àudio

en: This saves the audio output volume when you use the mute function. You should not change this option manually.
ca: Memoritza el volum de la sortida d'àudio al seleccionar mut.No hauries de canviar aquesta funció manualment

en: Audio output volume step
ca: Volum de la sortida d’àudio

en: The step size of the volume is adjustable using this option, in a range from 0 to 1024.
ca: Podeu definir el volum de sortida d'àudio per defecte, en un rang de 0 a 1024.

en: Audio output frequency (Hz)
ca: Freqüència de sortida d'àudio (Hz)

en: You can force the audio output frequency here. Common values are -1 (default), 48000, 44100, 32000, 22050, 16000, 11025, 8000.
ca: Podeu imposar aquí la freqüència de la sortida d'àudio. Valors comuns són -1 (per defecte), 48000, 44100, 32000, 22050, 16000, 11025, 8000.

en: High quality audio resampling
ca: Remostratge de l'àudio d'alta qualitat

en: This uses a high quality audio resampling algorithm. High quality audio resampling can be processor intensive so you can disable it and a cheaper resampling algorithm will be used instead.
ca: Utilitza un algoritme de remostratge d'àudio d'alta qualitat. Aquest remostratge pot consumir molt processador, podeu desactivar-lo i aleshores s'utilitzarà un algoritme de remostratge més econòmic.

en: Audio desynchronization compensation
ca: Compensació de la desincronització de l'àudio

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds.This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
ca: Aquesta opció us permet retardar la sortida d'àudio. Heu de donar un nombre de mil·lisegons. Pot ser útil si noteu un retard entre el vídeo i l'àudio.

en: Audio output channels mode
ca: Mode de canals de sortida d'àudio

en: This sets the audio output channels mode that will be used by default when possible (ie. if your hardware supports it as well as the audio stream being played).
ca: Aquesta opció us permet definir el mode de canals de sortida d'àudio que serà utilitzat per defecte quan sigui possible (ex. si el vostre maquinari ho suporta i el flux d'àudio s'està executant) .

en: Use S/PDIF when available
ca: Utilitza la sortida d'àudio S/PDIF quan és possible

en: S/PDIF can be used by default when your hardware supports it as well as the audio stream being played.
ca: Aquesta opció us permet utilitzar la sortida d'àudio S/PDIF per defecte quan el vostre maquinari ho suporta i el flux d'àudio s'està executant .

en: Force detection of Dolby Surround
ca: Imposa la detecció de Dolby Surround

en: On
ca: Activat

en: Off
ca: Inactiu

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
ca: Us permet afegir filtres de post-processament, per modificar la renderització del so

en: Audio visualizations
ca: Visualitzacions de l'àudio

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
ca: Us permet afegir mòduls de visualització (analitzador espectral, etc.).

en: Replay gain mode
ca: Mode del guany de la reproducció

en: Select the replay gain mode
ca: Seleccioneu el mode del guany de la reproducció

en: Replay preamp
ca: Preamplificació de la reproducció

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
ca: Us permet canviar el nivell predeterminat (89dB) per una transmissió amb informació del guany de reproducció

en: Default replay gain
ca: Guany de la reproducció predeterminat

en: Peak protection
ca: Protecció als pics

en: None
ca: Cap

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
ca: Aquestes opcions us permeten modificar el comportament del subsistema de la sortida de vídeo. Podeu per exemple habilitar filtres (desentrellaçat , ajust d'imatge, etc.) Habiliteu-los aquí i configureu-los a la secció de mòduls "filtres de vídeo". També podeu definir vàries opcions de vídeo.

en: Video output module
ca: Mòdul de la sortida de vídeo

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
ca: Aquesta opció us permet seleccionar el mètode de sortida de vídeo utilitzat pel VLC. El comportament per defecte és seleccionar automàticament el millor mètode disponible.

en: Enable video
ca: Habilita el vídeo

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
ca: Podeu inhabilitar totalment la sortida de vídeo. En aquest cas, no tindrà lloc la descodificació d'àudio, estalviant així alguna potència de processament.

en: Video width
ca: Amplada del vídeo

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ca: Podeu modificar aquí l'amplada del vídeo. Per defecte (-1) VLC s'adaptarà a les característiques del vídeo.

en: Video height
ca: Alçada del vídeo

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ca: Podeu modificar aquí l'alçada del vídeo. Per defecte (-1) VLC s'adaptarà a les característiques del vídeo.

en: Video X coordinate
ca: Coordenada X del vídeo

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
ca: Podeu modificar aquí la posició de la cantonada superior esquerra de la finestra de vídeo (coordenada X)

en: Video Y coordinate
ca: Coordenada Y del vídeo

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
ca: Podeu modificar aquí la posició de la cantonada superior esquerra de la finestra de vídeo (coordenada y)

en: Video title
ca: Títol del vídeo

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
ca: Títol personalitzat per a la finestra de vídeo (en cas que el vídeo no estigui inclòs dins la interfície)

en: Video alignment
ca: Alineació del vídeo

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
ca: Podeu modificar l'alineació del vídeo a la seva finestra. Per defecte (0) estarà centrat(0=centre, 1=esquerre, 2=dret, 4=superior, 8=inferior, també podeu utilitzar combinacions d’aquests valors).

en: Center
ca: Centre

en: Top
ca: Part superior

en: Bottom
ca: Part inferior

en: Top-Left
ca: Dalt a l'esquerra

en: Top-Right
ca: Dalt a la dreta

en: Bottom-Left
ca: Baix a l'esquerra

en: Bottom-Right
ca: Baix a la dreta

en: Zoom video
ca: Fes un zoom al vídeo

en: You can zoom the video by the specified factor.
ca: Podeu fer un zoom al vídeo amb el valor especificat.

en: Grayscale video output
ca: Sortida de vídeo en escala de grisos

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
ca: Al habilitar-ho, la informació del color del vídeo no es descodificarà (també us pot permetre estalviar alguna potència de processament).

en: Embedded video
ca: Vídeo incrustat

en: Embed the video output in the main interface.
ca: Incrusta la sortida del vídeo en la interfície principal.

en: Fullscreen video output
ca: Sortida de vídeo en pantalla completa

en: Start video in fullscreen mode
ca: Comença en Mode de pantalla completa

en: Overlay video output
ca: Sortida de vídeo superposada

en: Always on top
ca: Sempre a dalt

en: Always place the video window on top of other windows.
ca: Posa sempre la finestra de vídeo sobre les altres finestres.

en: Show media title on video
ca: Mostra el títol en el vídeo

en: Display the title of the video on top of the movie.
ca: Mostra el títol del vídeo a dalt de la pel·lícula.

en: Show video title for x miliseconds
ca: Mostra el títol en el vídeo durant x mil·lisegons

en: Position of video title
ca: Posició del títol del vídeo.

en: Disable screensaver
ca: Inhabilita el protector de pantalla

en: Disable the screensaver during video playback.
ca: Inhabilita el protector de pantalla durant la reproducció de video.

en: Inhibit the power management daemon during playback
ca: Inhabilita el dimoni administrador de potència durant la reproducció de video.

en: Inhibits the power management daemon during any playback, to avoid the computer being suspended because of inactivity.
ca: Inhabilita el dimoni administrador de potència durant la reproducció de video, per evitar que l'ordinador entri en suspensió degut a la inactivitat.

en: Window decorations
ca: Decoracions de la finestra

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
ca: El VLC evitarà crear una captura de la finestra,dels fotogrames, etc... al voltant del vídeo, proporcional una finestra més "petita"

en: Video output filter module
ca: Mòdul del filtre de la sortida de vídeo

en: Video filter module
ca: Mòdul dels filtres de vídeo

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distortthe video.
ca: Us permetrà afegir un filtre de post-processament per millorar la qualitat de la imatge, per exemple desentrellaçat, o distorsionar la finestra de vídeo.

en: Video snapshot directory (or filename)
ca: Directori de les instantànies del vídeo (o nom del fitxer)

en: Directory where the video snapshots will be stored.
ca: Us permet especificar el directori on les instantànies del vídeo seran emmagatzemades.

en: Video snapshot file prefix
ca: Prefix del fitxer de les instantànies del vídeo

en: Video snapshot format
ca: Format de la instantània del vídeo

en: Image format which will be used to store the video snapshots
ca: El format d'imatge serà el que es faci servir per enregistrar les captures del vídeo

en: Display video snapshot preview
ca: Pren una instantània del vídeo

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
ca: Mostra la vista prèvia de les captures a la cantonada superior esquerra de la pantalla.

en: Video snapshot width
ca: Amplada de la instantània del vídeo

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
ca: Podeu força l'amplada de la instantània del vídeo. Per defecte es mantindrà l'amplada original (-1). Utilitzant 0 s'escalarà per tal de mantenir les característiques del vídeo.

en: Video snapshot height
ca: Alçada de la instantània del vídeo

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
ca: Podeu forçar l'alçada de la instantània de vídeo. Per defecte es mantindrà l'alçada original (-1). Utilitzant 0 s'escalarà l'alçada per mantenir la relació d'aspecte.

en: Video cropping
ca: Retall de la imatge del vídeo

en: Source aspect ratio
ca: Relació d'aspecte de la font

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
ca: Imposarà la relació d'aspecte de la font. Per exemple, alguns DVDs reclamen ser 16:9 mentre que realment són 4:3. També es pot utilitzar com a suggeriment pel VLC quan una pel·lícula no té informació sobre relació d'aspecte. Els formats acceptats són x:y (4:3, 16:9, etc.) per expressar l'aspecte de la imatge global, o un valor coma flotant (1.25, 1.3333, etc.) per expressar la relació quadràtica del píxel.

en: Custom crop ratios list
ca: Llistat personalitzat de les relacions de retallat

en: Custom aspect ratios list
ca: Llistat personalitzat de les relacions d'aspecte

en: Fix HDTV height
ca: Fixar alçada HDTV

en: Monitor pixel aspect ratio
ca: Relació d'aspecte de la font

en: Skip frames
ca: Omet els fotogrames

en: Drop late frames
ca: Omet els darrers fotogrames

en: Quiet synchro
ca: Sincronització silenciosa

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
ca: Aquesta opció us permet modificar el comportament del subsistema d'entrada, tal com pot ser el DVD o el dispositiu VCD, els paràmetres de la interfície de xarxa o el canal de subtítol.

en: Clock reference average counter
ca: Comptador mitjà de referència del rellotge

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
ca: Al utilitzar l'entrada PVR (o una font molt irregular), ho haureu de posar a 10000.

en: Clock synchronisation
ca: Sincronització del rellotge

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
ca: Us permet habilitar/inhabilitar la sincronització del rellotge d'entrada per fonts de temps real.Fes-ho servir si tens experiència en manipulació d'aquestes coses.

en: Network synchronisation
ca: Sincronització de la xarxa

en: Default
ca: Per defecte

en: Enable
ca: Habilita

en: UDP port
ca: Port UDP

en: This is the default port used for UDP streams. Default is 1234.
ca: Port utilitzat per fluxos UDP. Per defecte, 1234.

en: MTU of the network interface
ca: MTU de la interfície de xarxa

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
ca: Aquesta és la mida màxima del paquet en la capa d'aplicació que es pot transmetre per la xarxa (en bytes).

en: Hop limit (TTL)
ca: Límit Hop (TTL)

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
ca: Aquest és el límit de salt (també conegut com "Time-To-Live" or TTL) dels paquets multidifusió enviats per la sortida de transmissió (-1 = utilitza el sistema operatiu per defecte).

en: Multicast output interface
ca: Interfície de la sortida de multidifusió

en: IPv4 multicast output interface address
ca: Adreça de interfície de la sortida multicast d'IPv4

en: IPv4 adress for the default multicast interface. This overrides the routing table.
ca: Interfície per defecte d'emissió múltiple IPv4.Això sobreescriurà la taula de ruta

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
ca: Trieu el programa a seleccionar proporcionant la seva ID de Servei. Utilitzeu aquesta opció només si voleu llegir un flux multiprograma (com per exemple fluxos DVB)

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
ca: Trieu els programes a seleccionar proporcionant una llista de SIDs separats per comes. Utilitzar aquesta opció només si voleu llegir un flux multiprograma (com per exemple fluxos DVB)

en: Audio track
ca: Pista d’àudio

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
ca: Proporciona el nombre del flux del canal d'àudio que voleu utilitzar (de 0 a n).

en: Subtitles track
ca: Pista de subtítols

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
ca: Proporciona el nombre de flux del canal de subtítol que voleu utilitzar (de 0 a n).

en: Audio language
ca: Escull l'idioma de l'àudio

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code).
ca: Proporciona l'idioma del canal d'àudio que voleu utilitzar (codi de país de dos o tres lletres, separats per comes)

en: Subtitle language
ca: Escull l'idioma dels subtítols

en: Audio track ID
ca: ID de la Pista d’àudio

en: Stream ID of the audio track to use.
ca: Proporciona la ID del flux del canal d'àudio que voleu utilitzar.

en: Subtitles track ID
ca: ID de la Pista de subtítols

en: Stream ID of the subtitle track to use.
ca: Proporciona el nombre de flux del canal de subtítol que voleu utilitzar.

en: Input repetitions
ca: Repeticions d'entrada

en: Number of time the same input will be repeated
ca: Nombre de vegades que es repetirà la mateixa entrada

en: Start time
ca: Hora d'inici

en: The stream will start at this position (in seconds).
ca: El flux començarà a partir d'aquesta posició (en segons).

en: Stop time
ca: Hora de parada

en: The stream will stop at this position (in seconds).
ca: El flux s'aturarà en aquesta posició (en segons).

en: Run time
ca: Temps d'execució

en: The stream will run this duration (in seconds).
ca: La transmissió de dades s'executarà amb aquesta durada (en segons).

en: Input list
ca: Llista d'entrada

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
ca: Us permet especificar una llista d'entrades separades per comes que seran concatenades.

en: Input slave (experimental)
ca: Entrada esclava (experimental)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
ca: Us permet reproduir diferents fitxers al mateix temps. Experimental, no tots els formats ho permeten.Fes servir '#' per a separar la llista d'introduccions.

en: Bookmarks list for a stream
ca: Llista de preferits per un flux

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
ca: Podeu especificar una llista de preferits per un corrent de dades de la següent forma "{name=nom de l'enllaç, time=desplaçament de temps opcional, bytes=desplaçament de byte opcional}{etc...}"

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures filters (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subpictures filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
ca: Aquestes opcions us permeten modificar el comportament del subsistema de subimatges. Podeu per exemple habilitar filtres de subimatges (logotip, etc.). Habiliteu-los aquí i configureu-los a la secció de mòduls "filtres de subimatges". També podeu definir vàries opcions de subimatges.

en: Force subtitle position
ca: Força la posició dels subtítols

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
ca: Podeu utilitzar aquesta opció per posar els subtítols sota la pel·lícula, enlloc de sobre. Proveu diferents posicions.

en: Enable sub-pictures
ca: Habilitar de subimatges

en: You can completely disable the sub-picture processing.
ca: Pots desactivar completament el processament de sub-imatge.

en: On Screen Display
ca: En pantalla

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
ca: VLC pot mostrar missatges sobre el vídeo. Això s'anomena OSD (On Screen Display – En Pantalla).

en: Text rendering module
ca: Mòdul de la renderització de text

en: Subpictures filter module
ca: Mòdul de filtrat de subimatges

en: Autodetect subtitle files
ca: Autodetecta els fitxers de subtítols

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
ca: Detecta automàticament un arxiu de subtítols, si no s'especifica cap (basat en el nom de l'arxiu de la pel·lícula).

en: Subtitle autodetection fuzziness
ca: Aproximació en autodetecció de subtítols.

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
ca: Determina com d'exactes seran els noms dels arxius de subtítols i de la pel·lícula entre sí. Les opcions són:
    0 = no detectar subtítols
    1 = qualsevol arxiu de subtítols
    2 = qualsevol arxiu de subtítols amb el nom de la pel·lícula
    3 = arxiu de subtítols igual al nom de la pel·lícula amb caràcters addicionals
    4 = arxiu de subtítols exactament igual al nom de la pel·lícula.

en: Subtitle autodetection paths
ca: Camins per l'autodetecció dels subtítols

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
ca: Busca un arxiu de subtítols en aquests camins, si el vostre arxiu no s'ha trobat en el directori actual.

en: Use subtitle file
ca: Utilitza el fitxer de subtítols

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
ca: Descarrega aquest arxiu de subtítols per a ser utilitzat quan l'autodetecció no pot detectar el vostre.

en: DVD device
ca: Dispositiu de DVD

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (eg. D:)
ca: Unitat (o arxiu) DVD a utilitzar per defecte. No oblideu els dos punts després de la lletra d'unitat (ex. D:)

en: This is the default DVD device to use.
ca: Unitat DVD a utilitzar per defecte.

en: VCD device
ca: Dispositiu de VCD

en: This is the default VCD device to use. If you don't specify anything, we'll scan for a suitable CD-ROM device.
ca: Unitat VCD a utilitzar per defecte. Si no especifiqueu cap, es buscarà una unitat CD-ROM adequada.

en: This is the default VCD device to use.
ca: Unitat VCD a utilitzar per defecte.

en: Audio CD device
ca: Dispositiu del CD d’àudio

en: This is the default Audio CD device to use. If you don't specify anything, we'll scan for a suitable CD-ROM device.
ca: Unitat Àudio CD a utilitzar per defecte. Si no especifiqueu cap, es buscarà una unitat CD-ROM adequada.

en: This is the default Audio CD device to use.
ca: Unitat Àudio CD a utilitzar per defecte.

en: Force IPv6
ca: Imposa IPv6

en: IPv6 will be used by default for all connections.
ca: El protocol IPv6 serà fet servir per defecte per a totes les connexions.

en: Force IPv4
ca: Imposa IPv4

en: IPv4 will be used by default for all connections.
ca: El protocol IPv4 serà fet servir per defecte per a totes les connexions.

en: TCP connection timeout
ca: Temps d'espera de la connexió TCP en ms.

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
ca: Temps d'espera de la connexió TCP en ms.

en: SOCKS server
ca: Servidor SOCKS

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
ca: Us permet especificar el servidor SOCKS a utilitzar. Ha de ser de la forma adreça:port. Serà utilitzat per totes les connexions TCP.

en: SOCKS user name
ca: Nom de l’usuari del SOCKS

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
ca: Us permet modificar el nom de l'usuari que serà utilitzat per la connexió al servidor SOCKS.

en: SOCKS password
ca: Contrasenya del SOCKS

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
ca: Us permet modificar la contrasenya que serà utilitzada per la connexió al servidor SOCKS.

en: Title metadata
ca: Metadata del títol

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
ca: Us permet especificar una metadata del "	ítol" per una entrada.

en: Author metadata
ca: Metadata de l'autor

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
ca: Us permet especificar una metadata del "autor" per una entrada.

en: Artist metadata
ca: Metadata de l'artista

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
ca: Us permet especificar una metadata del "artista" per una entrada.

en: Genre metadata
ca: Metadata del gènere

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
ca: Us permet especificar una metadata del "gènere" per una entrada.

en: Copyright metadata
ca: Metadata del copyright

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
ca: Us permet especificar una metadata del "copyright" per una entrada.

en: Description metadata
ca: Metadata de la descripció

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
ca: Us permet especificar una metadata de la "descripció" per una entrada.

en: Date metadata
ca: Metadata de la data

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
ca: Us permet especificar una metadata de la "data" per una entrada.

en: URL metadata
ca: Metadata del URL

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
ca: Us permet especificar una metadata del "url" per una entrada.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
ca: Aquesta opció es pot utilitzar per alterar el camí on VLC tria els seus còdecs (mètodes de descompressió). Només usuaris avançats haurien d'alterar aquesta opció, ja que pot interrompre el playback de tots els fluxos.

en: Preferred decoders list
ca: Llista dels decodificadors preferits

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
ca: Aquesta opció es pot utilitzar per alterar el camí on VLC tria els seus còdecs (mètodes de descompressió). Només usuaris avançats haurien d'alterar aquesta opció, ja que pot interrompre el playback de tots els fluxos.

en: Preferred encoders list
ca: Llista dels codificadors preferits

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
ca: Us permet seleccionar una llista de codificadors que VLC utilitzarà prioritàriament

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
ca: Aquestes opcions us permeten configurar les opcions globals per defecte pel subsistema de flux de sortida.

en: Default stream output chain
ca: Cadena de flux de sortida per defecte

en: Enable streaming of all ES
ca: Habilita el corrent de dades per tot el ES

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
ca: Us permet enviar tot el ES (vídeo, àudio i subtítols)

en: Display while streaming
ca: Visualitza mentre es transmet

en: Play locally the stream while streaming it.
ca: Us permet reproduir-ho localment mentre ho transmeteu.

en: Enable video stream output
ca: Habilita el flux de sortida de vídeo

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ca: Us permet triar si el flux de vídeo hauria de ser redirigit a l'equipament de sortida de flux quan aquest últim es permet.

en: Enable audio stream output
ca: Habilita el flux de sortida d'àudio

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ca: Us permet triar si el flux de vídeo hauria de ser redirigit a l'equipament de sortida de flux quan aquest últim es permet.

en: Enable SPU stream output
ca: Habilita el flux de sortida d'àudio

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ca: Us permet triar si el flux de vídeo hauria de ser redirigit a l'equipament de sortida de flux quan aquest últim es permet.

en: Keep stream output open
ca: Conserva el flux de sortida obert

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
ca: Us permet mantenir una única instància de sortida de flux mitjançant múltiples elements de la llista de reproducció (insereix automàticament la sortida de flux recollida si no s'especifica)

en: Stream output muxer caching (ms)
ca: Captura del multiplexador de sortida de la transmissió (ms)

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output  muxer. This value should be set in milliseconds.
ca: Us permet configurar el valor de la quantintat de captura inicial per el multiplexador de sortida de transmissió. S'hauria d'especificar en mil·lisegons.

en: Preferred packetizer list
ca: Llista d'empaquetadors preferits

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
ca: Us permet seleccionar l'ordre en el que VLC triarà els seus empaquetadors.

en: Mux module
ca: Mòdul del multiplexor

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
ca: Entrada que us permet configurar els mòduls mux.

en: Access output module
ca: Mòdul de sortida d'accés

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
ca: Entrada que us permet configurar els mòduls de la sortida d'accés

en: Control SAP flow
ca: Control del flux SAP

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
ca: Si s'habilita aquesta opció, es controlarà el flux en la direcció de multidifusió SAP. És necessari si voleu fer anuncis en el MBone

en: SAP announcement interval
ca: Interval d'anunci de SAP

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
ca: Quan s'inhabilita el control de flux de SAP, us permet posar l'interval fixe entre anuncis de SAP

en: These options allow you to enable special CPU optimizations. You should always leave all these enabled.
ca: Aquestes opcions us permeten habilitar optimitzacions especials de la CPU. Hauríeu de deixar-les habilitades.

en: Enable FPU support
ca: Habilita el suport FPU

en: If your processor has a floating point calculation unit, VLC can take advantage of it.
ca: Si el vostre processador permet el conjunt d'instruccions AltiVec, VLC pot aprofitar-las.

en: Enable CPU MMX support
ca: Habilita el suport CPU MMX

en: If your processor supports the MMX instructions set, VLC can take advantage of them.
ca: Si el vostre processador permet el conjunt d'instruccions MMX, VLC pot aprofitar-las.

en: Enable CPU 3D Now! support
ca: Habilita el suport CPU 3D Now!

en: If your processor supports the 3D Now! instructions set, VLC can take advantage of them.
ca: Si el vostre processador permet el conjunt d'instruccions 3D Now!, VLC pot aprofitar-las.

en: Enable CPU MMX EXT support
ca: Habilita el suport CPU MMX EXT

en: If your processor supports the MMX EXT instructions set, VLC can take advantage of them.
ca: Si el vostre processador permet el conjunt d'instruccions MMX EXT, VLC pot aprofitar-las.

en: Enable CPU SSE support
ca: Habilita el suport CPU SSE

en: If your processor supports the SSE instructions set, VLC can take advantage of them.
ca: Si el vostre processador permet el conjunt d'instruccions SSE, VLC pot aprofitar-las.

en: Enable CPU SSE2 support
ca: Habilita el suport CPU SSE2

en: If your processor supports the SSE2 instructions set, VLC can take advantage of them.
ca: Si el vostre processador permet el conjunt d'instruccions SSE2, VLC pot aprofitar-las.

en: Enable CPU AltiVec support
ca: Habilita el suport CPU AltiVec

en: If your processor supports the AltiVec instructions set, VLC can take advantage of them.
ca: Si el vostre processador permet el conjunt d'instruccions AltiVec, VLC pot aprofitar-las.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
ca: Aquestes opcions us permeten seleccionar els mòduls per defecte. No les modifiqueu si no sabeu realment el que esteu fent.

en: Memory copy module
ca: Mòdul de la còpia de memòria

en: You can select which memory copy module you want to use. By default VLC will select the fastest one supported by your hardware.
ca: Podeu seleccionar quin mòdul de còpia de memòria voleu utilitzar. Per defecte VLC triarà el més ràpid permès pel vostre maquinari.

en: Access module
ca: Mòdul d’accés

en: Access filter module
ca: Mòdul dels Filtres d’accés

en: Demux module
ca: Mòdul demultiplexor

en: Allow real-time priority
ca: Permetre prioritat a temps real.

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
ca: Executar VLC en prioritat de temps real, permetrà una planificació més precisa i un millor rendiment, especialment en la recepció d'un corrent de dades . Pot també immobilitzar la vostra màquina, o fer que vagi molt lenta. Hauríeu d'activar això només si sabeu el que esteu fent.

en: Adjust VLC priority
ca: Ajusta la prioritat del VLC

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
ca: Aquesta opció afegeix un offset (positiu o negatiu) a les prioritats predeterminades de VLC. Podeu utilitzar-la per ajustar la prioritat de VLC davant d'altres programes o instàncies de VLC.

en: Minimize number of threads
ca: Minimitza el nombre de cadenes

en: This option minimizes the number of threads needed to run VLC.
ca: Aquesta opció minimitza el nombre de cadenes necessitades per executar VLC

en: Modules search path
ca: Camí de cerca dels mòduls

en: Additional path for VLC to look for its modules. You can add several paths by concatenating them using " PATH_SEP " as separator
ca: Camí addicional perquè VLC pugui buscar els seus mòduls. Podeu afegir diferents camins utilitzant la concatenació utilitzant  " PATH_SEP " per separar-los.

en: VLM configuration file
ca: Fitxer de configuració de VLM

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
ca: Llegeix un arxiu de configuracó VLM tan aviat com VLM comenci.

en: Use a plugins cache
ca: Utilitza una memòria cau dels connectors

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
ca: Aquesta opció us permet utilitzar una memòria de cau dels connectors que millorarà l'inici de VLC.

en: Collect statistics
ca: Recull Estadístiques

en: Collect miscellaneous statistics.
ca: Aquesta opció us permet seleccionar les diverses estadístiques

en: Run as daemon process
ca: Executar com un procés daemon

en: Runs VLC as a background daemon process.
ca: Executa VLC com un procés daemon en segon pla.

en: Write process id to file
ca: Escriu l'identificador del procés en un fitxer

en: Log to file
ca: Registra-ho a un arxiu

en: Log all VLC messages to a text file.
ca: Registra tots els missatges de VLC en un arxiu de text.

en: Log to syslog
ca: Registra-ho a syslog

en: Log all VLC messages to syslog (UNIX systems).
ca: Registra tots els missatges de VLC al syslog (sistemes UNIX)

en: Allow only one running instance
ca: Permetre només un VLC executant-se.

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you double-click on a file in the explorer. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
ca: Permetre executar només un VLC pot ser útil de vegades, per exemple si vau associar VLC amb varis tipus de suport i no voleu que un nou VLC s'obri cada vegada que feu doble clic en un arxiu a l'explorador. Aquesta opció us permetrà reproduir l'arxiu amb el VLC executat o enviar-lo a la cua.

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it. This option require the D-Bus session daemon to be active and the running instance of VLC to use D-Bus control interface.
ca: Permetre executar només un VLC pot ser útil de vegades, per exemple si vau associar VLC amb varis tipus de suports i no voleu que un nou VLC s'obri cada vegada que feu doble clic en un arxiu de l'explorador. Aquesta opció us permetrà reproduir l'arxiu amb el VLC executat o enviar-lo a la cua. Aquesta opció requereix que el dimoni D-bus estigui actiu i que el VLC en execució utilitzi la interfície de control del D-Bus.

en: One instance when started from file
ca: Una instància quan es comenci l'execució des d'un fitxer.

en: Allow only one running instance when started from file.
ca: Permet només una instància de VLC executant-se quan s'iniciï l'execució des d'un fitxer.

en: Increase the priority of the process
ca: Incrementa la prioritat del procés

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
ca: Augmentar la prioritat del procés millorarà probablement la vostra experiència que permet que VLC no sigui alterat per altres aplicacions que podrien prendre massa temps de processador. Tingueu en compte que en certes circumstàncies (errors) el VLC podria prendre tot els temps de processador i convertir el sistema en insensible, el que podria requerir arrencar de nou la vostra màquina.

en: Enqueue items to playlist when in one instance mode
ca: Posa en cua de la llista de reproducció els ítems quan estigui en mode d'una sola instància

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
ca: Aquestes opcions defineixen el comportament de la llista de reproducció. Algunes poden ser substituïdes a la finestra de diàleg de la llista de reproducció.

en: Automatically preparse files
ca: Automàticament preparseja arxius

en: Manual download only
ca: Només la descàrrega manual

en: When track starts playing
ca: Quan la pista comença a reproduir-se

en: Services discovery modules
ca: Mòdul del descobriment de serveis

en: Specifies the services discovery modules to load, separated by semi-colons. Typical values are sap, hal, ...
ca: Especifica els mòduls de descobriment dels serveis a carregar, separats per comes. Valors típics són sap, hal, ...

en: Play files randomly forever
ca: Reprodueix sempre els arxius aleatòriament

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
ca: Quan es selecciona, VLC reproduirà els arxius de la llista de reproducció aleatòriament fins a ser interromput.

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
ca: Habiliteu aquesta opció si voleu que VLC segueixi executant la llista de reproducció indefinidament.

en: Repeat current item
ca: Repeteix l'element actual

en: VLC will keep playing the current playlist item.
ca: Quan està actiu, VLC seguirà executant l'actual element de la llista de reproducció una i altra vegada.

en: Play and stop
ca: Reprodueix i atura

en: Stop the playlist after each played playlist item.
ca: Atura la llista de reproducció després de cada element reproduït.

en: Play and exit
ca: Reprodueix i surt

en: Exit if there are no more items in the playlist.
ca: Si no hi ha cap element a la llista de reproducció, surt.

en: Use media library
ca: Utilitza la llibreria de suports

en: Display playlist tree
ca: Mostra l'abre de la llista de reproducció

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
ca: Aquests paràmetres són les tecles vinculades globals de VLC, conegudes com a " tecles ràpides".

en: Fullscreen
ca: Pantalla completa

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
ca: Seleccioneu la tecla ràpida a utilitzar per canviar l'estat de pantalla completa.

en: Leave fullscreen
ca: Deixa la pantalla completa

en: Select the hotkey to use to leave fullscreen state.
ca: Seleccioneu la drecera a utilitzar per abandonar l'estat de pantalla completa.

en: Play/Pause
ca: Reprodueix/Pausa

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
ca: Seleccioneu la tecla ràpida a utilitzar per canviar  l'estat de pausa.

en: Pause only
ca: Només pausa

en: Select the hotkey to use to pause.
ca: Seleccioneu la tecla ràpida a utilitzar per fer una pausa.

en: Play only
ca: Només reprodueix

en: Select the hotkey to use to play.
ca: Seleccioneu la tecla ràpida a utilitzar per reproduir.

en: Faster
ca: Més ràpid

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
ca: Seleccioneu la tecla ràpida a utilitzar per avançar ràpid el playback.

en: Slower
ca: Més lent

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
ca: Seleccioneu la tecla ràpida a utilitzar per reproduir lent el playback.

en: Next
ca: Següent

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
ca: Seleccioneu la tecla ràpida a utilitzar per passar al següent element de la llista de reproducció.

en: Previous
ca: Anterior

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
ca: Seleccioneu la tecla ràpida a utilitzar per passar a l'anterior element de la llista de reproducció.

en: Stop
ca: Atura

en: Select the hotkey to stop playback.
ca: Seleccioneu la tecla ràpida per aturar la llista de reproducció.

en: Position
ca: Posició

en: Select the hotkey to display the position.
ca: Seleccioneu la tecla ràpida per mostrar la posició.

en: Very short backwards jump
ca: Passa un mica enrera

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
ca: Seleccioneu la tecla ràpida per saltar molt poc  enrere.

en: Short backwards jump
ca: Vés enrere una mica

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
ca: Seleccioneu la tecla ràpida per saltar molt poc enrere.

en: Medium backwards jump
ca: Passa una mica més enrera

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
ca: Seleccioneu la tecla ràpida per anar una mica més enrera.

en: Long backwards jump
ca: Vés molt enrere

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
ca: Seleccioneu la tecla ràpida per saltar 10 segons enrere.

en: Very short forward jump
ca: Passa una mica endavant

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
ca: Seleccioneu la tecla ràpida a utilitzar per avançar ràpid la reproducció.

en: Short forward jump
ca: Endavant un cop

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
ca: Seleccioneu la tecla ràpida per saltar una mica endavant.

en: Medium forward jump
ca: Passa una mica més endavant

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
ca: Seleccioneu la tecla ràpida per saltar una mica més endavant.

en: Long forward jump
ca: Passa molt endavant

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
ca: Seleccioneu la tecla ràpida per saltar 10 segons endavant.

en: Very short jump length
ca: Fes una passada molt curteta

en: Short jump length
ca: Fes una passada molt curta

en: Short jump length, in seconds.
ca: Llargada del salt curta, en segons.

en: Medium jump length
ca: Llargada del salt mitjà

en: Medium jump length, in seconds.
ca: Llargada del salt mitjà, en segons.

en: Long jump length
ca: Mida del salt

en: Long jump length, in seconds.
ca: Llargada del salt llarg, en segons.

en: Quit
ca: Surt

en: Select the hotkey to quit the application.
ca: Seleccioneu la tecla ràpida per sortir de l'aplicació.

en: Navigate up
ca: Mou cap a dalt

en: Select the key to move the selector up in DVD menus.
ca: Seleccioneu la tecla per moure amunt el selector en els menús de DVD.

en: Navigate down
ca: Mou cap avall

en: Select the key to move the selector down in DVD menus.
ca: Seleccioneu la tecla per moure avall el selector en els menús de DVD.

en: Navigate left
ca: Mou cap a l'esquerra

en: Select the key to move the selector left in DVD menus.
ca: Seleccioneu la tecla per moure a l'esquerra el selector en els menús de DVD.

en: Navigate right
ca: Mou cap a la dreta

en: Select the key to move the selector right in DVD menus.
ca: Seleccioneu la tecla per moure a la dreta el selector en els menús de DVD.

en: Activate
ca: Activar

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
ca: Seleccioneu la tecla per activar l'element seleccionat en els menús de DVD.

en: Go to the DVD menu
ca: Utilitza els menús del DVD

en: Select the key to take you to the DVD menu
ca: Seleccioneu la tecla per activar l'element seleccionat en els menús de DVD.

en: Select previous DVD title
ca: Selecciona el títol anterior de DVD

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
ca: Seleccioneu la tecla ràpida a utilitzar per passar a l'anterior element del DVD.

en: Select next DVD title
ca: Selecciona el capítol següent de DVD

en: Select the key to choose the next title from the DVD
ca: Seleccioneu la tecla ràpida a utilitzar per passar al següent element del DVD.

en: Select prev DVD chapter
ca: Selecciona el capítol anterior

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
ca: Seleccioneu la tecla ràpida a utilitzar per passar a l'anterior element del DVD

en: Select next DVD chapter
ca: Selecciona el capítol següent

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
ca: Seleccioneu la tecla ràpida a utilitzar per passar al següent capítol del DVD.

en: Volume up
ca: Puja el volum

en: Select the key to increase audio volume.
ca: Seleccioneu la tecla per augmentar el volum de l'àudio.

en: Volume down
ca: Baixa el volum

en: Select the key to decrease audio volume.
ca: Seleccioneu la tecla per disminuir el volum de l'àudio.

en: Mute
ca: Mut

en: Select the key to mute audio.
ca: Seleccioneu la tecla ràpida a treure el so.

en: Subtitle delay up
ca: Avança els subtítols

en: Select the key to increase the subtitle delay.
ca: Seleccioneu la tecla per augmentar el retard dels subtítols.

en: Subtitle delay down
ca: Retarda els subtítols

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
ca: Seleccioneu la tecla per disminuir el retard dels subtítols.

en: Audio delay up
ca: Avança l'àudio

en: Select the key to increase the audio delay.
ca: Seleccioneu la tecla per augmentar el retard de l'àudio.

en: Audio delay down
ca: Retarda l'àudio

en: Select the key to decrease the audio delay.
ca: Seleccioneu la tecla per disminuir el retard de l'àudio.

en: 1:4 Quarter
ca: 1:4 Un quart

en: 1:2 Half
ca: 1:2 Meitat

en: 2:1 Double
ca: 2:1 Doble

en: Play playlist bookmark 1
ca: Reprodueix preferit 1 de la llista de reproducció

en: Play playlist bookmark 2
ca: Reprodueix preferit 2 de la llista de reproducció

en: Play playlist bookmark 3
ca: Reprodueix preferit 3 de la llista de reproducció

en: Play playlist bookmark 4
ca: Reprodueix preferit 4 de la llista de reproducció

en: Play playlist bookmark 5
ca: Reprodueix preferit 5 de la llista de reproducció

en: Play playlist bookmark 6
ca: Reprodueix preferit 6 de la llista de reproducció

en: Play playlist bookmark 7
ca: Reprodueix preferit 7 de la llista de reproducció

en: Play playlist bookmark 8
ca: Reprodueix preferit 8 de la llista de reproducció

en: Play playlist bookmark 9
ca: Reprodueix preferit 9 de la llista de reproducció

en: Play playlist bookmark 10
ca: Reprodueix preferit 10 de la llista de reproducció

en: Select the key to play this bookmark.
ca: Seleccioneu la tecla per reproduir aquest preferit.

en: Set playlist bookmark 1
ca: Defineix el preferit 1 de la llista de reproducció

en: Set playlist bookmark 2
ca: Defineix el preferit 2 de la llista de reproducció

en: Set playlist bookmark 3
ca: Defineix el preferit 3 de la llista de reproducció

en: Set playlist bookmark 4
ca: Defineix el preferit 4 de la llista de reproducció

en: Set playlist bookmark 5
ca: Defineix el preferit 5 de la llista de reproducció

en: Set playlist bookmark 6
ca: Defineix el preferit 6 de la llista de reproducció

en: Set playlist bookmark 7
ca: Defineix el preferit 7 de la llista de reproducció

en: Set playlist bookmark 8
ca: Defineix el preferit 8 de la llista de reproducció

en: Set playlist bookmark 9
ca: Defineix el preferit 9 de la llista de reproducció

en: Set playlist bookmark 10
ca: Defineix el preferit 10 de la llista de reproducció

en: Select the key to set this playlist bookmark.
ca: Seleccioneu la tecla per definir aquest preferit de la llista de reproducció.

en: Playlist bookmark 1
ca: Preferit 1 de la llista de reproducció

en: Playlist bookmark 2
ca: Preferit 2 de la llista de reproducció

en: Playlist bookmark 3
ca: Preferit 3 de la llista de reproducció

en: Playlist bookmark 4
ca: Preferit 4 de la llista de reproducció

en: Playlist bookmark 5
ca: Preferit 5 de la llista de reproducció

en: Playlist bookmark 6
ca: Preferit 6 de la llista de reproducció

en: Playlist bookmark 7
ca: Preferit 7 de la llista de reproducció

en: Playlist bookmark 8
ca: Preferit 8 de la llista de reproducció

en: Playlist bookmark 9
ca: Preferit 9 de la llista de reproducció

en: Playlist bookmark 10
ca: Preferit 10 de la llista de reproducció

en: This allows you to define playlist bookmarks.
ca: Aquesta opció us permet definir els preferits de la llista de reproducció.

en: Go back in browsing history
ca: Vés endarrere a l'historial de navegació

en: Select the key to go back (to the previous media item) in the browsing history.
ca: Seleccioneu la tecla per anar endarrere (a l'element multimèdia previ) a l'historial de navegació.

en: Go forward in browsing history
ca: Vés endavant a l'historial de navegació

en: Select the key to go forward (to the next media item) in the browsing history.
ca: Seleccioneu la tecla per anar endavant (a l'element multimèdia següent) a l'historial de navegació.

en: Cycle audio track
ca: Gira la pista d'àudio

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
ca: Gira mitjançant les pistes d'àudio disponibles (idiomes)

en: Cycle subtitle track
ca: Gira la pista de subtítols

en: Cycle through the available subtitle tracks.
ca: Gira mitjançant les pistes de subtítols disponibles

en: Cycle source aspect ratio
ca: Relació d'aspecte de la font

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
ca: Relació d'aspecte de la font

en: Cycle video crop
ca: Tall del cicle de vídeo

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
ca: Fa un cicle entre talls predefinits de formats.

en: Cycle deinterlace modes
ca: Cicle de Modes desentrellaçats

en: Cycle through deinterlace modes.
ca: Fa un cicle entre modes de desentrellaçat.

en: Show interface
ca: Mostra la interfície

en: Raise the interface above all other windows.
ca: Superposa la interfície sobre totes les altres finestres

en: Hide interface
ca: _Oculta la interfície

en: Lower the interface below all other windows.
ca: Superposa la interfície sobre totes les altres finestres

en: Take video snapshot
ca: Pren una instantània del vídeo

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
ca: Pren una instantània de vídeo i l'escriu al disc

en: Record
ca: Enregistra

en: Record access filter start/stop.
ca: Filtre inici/atura de l'accés d'enregistrament

en: Dump
ca: Abocament

en: Normal/Repeat/Loop
ca: Norlam/Repeteix/Bucle

en: Toggle random playlist playback
ca: Commuta a la reproducció aleatoria de la llista de reproducció

en: Un-Zoom
ca: Allunya

en: Crop one pixel from the top of the video
ca: Retalla un píxel de la part de dalt del vídeo

en: Uncrop one pixel from the top of the video
ca: Afegeix un píxel de la part de dalt del vídeo

en: Crop one pixel from the left of the video
ca: Retalla un píxel de la part esquerra del vídeo

en: Uncrop one pixel from the left of the video
ca: Afegeix un píxel de la part esquerra del vídeo

en: Crop one pixel from the bottom of the video
ca: Retalla un píxel de la part de sota del vídeo

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
ca: Afegeix un píxel de la part de sota del vídeo

en: Crop one pixel from the right of the video
ca: Retalla un píxel de la part dreta del vídeo

en: Uncrop one pixel from the right of the video
ca: Afegeix un píxel de la part dreta del vídeo

en: Toggle wallpaper mode in video output
ca: Commuta al mode de fons de panatalla en la sortida de vídeo

en: Display OSD menu on top of video output
ca: Mostra el menú OSD a dalt de tot de la sortida de vídeo

en: Do not display OSD menu on video output
ca: No mostris el menú OSD en la sortida de vídeo

en: Do not display OSD menu on top of video output
ca: No mostris menú OSD a dalt de tot de la sortida de vídeo

en: Highlight widget on the right
ca: Giny de realçat a la dreta

en: Highlight widget on top
ca: Giny de realçat a dalt

en: Highlight widget below
ca: Giny de realçat a sota

en: Select current widget
ca: Selecciona el giny actual

en: Cycle through audio devices
ca: Gira a través dels dispositius d'àudio

en: Cycle through available audio devices
ca: Gira a través dels dispositius d'àudio disponibles

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline. They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[@[title][:chapter][-[title][:chapter]]] [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      [file://]filename              Plain media file
      http://ip:port/file            HTTP URL
      ftp://ip:port/file             FTP URL
      mms://ip:port/file             MMS URL
      screen://                      Screen capture
      [dvd://][device][@raw_device]  DVD device
      [vcd://][device]               VCD device
      [cdda://][device]              Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Special item to pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
ca: Ús: %s [opcions] [corrent de dades] ...
    Podeu especificar múltiples transmissions en la línia d'ordres. Aquests seran enviats a la cua de la llista de reproducció.
    El primer element serà el primer en reproduir-se. 
    
    Options-styles:
      --option  Opció global definida per la durada del programa.
       -option   Versió d'una única lletra de la opció global.
       :option  Opció que només s'aplica a la transmissió directament abans
                i que substitueix els paràmetres anteriors
    
    Sintaxi del flux MRL:
      [[access][/demux]://]URL[@[title][:chapter][-[title][:chapter]]] [:option=value ...]
    
      Moltes de les --opcions globals poden ser utilitzades com un específic MRL :opcions.
      Múltiples :option=value poden ser especificades parelles de valors.
    
    Sintaxi de l'URL
      [fitxer://]nom de fitxer      arxiu multimèdia senzill
      http://ip:port/fitxer            HTTP URL
      ftp://ip:port/fitxer             FTP URL
      mms://ip:port/fitxer             MMS URL
      pantalla://                      Captura de pantalla
      [dvd://][dispositiu][@dispositiu_raw]  dispositiu DVD
      [vcd://][dispositiu]               dispositiu VCD
      [cdda://][dispositiu]             dispositiu CD d'àudio 
      udp:[[<adreça de l'origen>]@[<adreça del vincle>][:<port del vincle>]]
                                      Flux UDP enviat per un servidor de transmissions
      vlc:pausa:<segons>       Element especial per aturar llista de reproducció en un moment determinat
      vlc:surt                       Element especial per sortir.

en: Snapshot
ca: Instantània

en: Window properties
ca: Propietats de la finestra

en: Subpictures
ca: Subimatges

en: Subtitles
ca: Subtítols

en: Overlays
ca: Superposats

en: Track settings
ca: Paràmetres de les pistes

en: Playback control
ca: Control de la reproducció

en: Default devices
ca: Dispositius predeterminats

en: Network settings
ca: Paràmetres de la xarxa

en: Decoders
ca: Descodificadors

en: Input
ca: Entrada

en: Special modules
ca: Mòduls Especials

en: Plugins
ca: Connectors

en: Performance options
ca: Opcions de transcodificació

en: Hot keys
ca: Tecles ràpides

en: Jump sizes
ca: Mida del pas

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
ca: imprimeix l'ajuda del VLC (es pot combinar amb --advanced i --help-verbose)

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
ca: imprimeix l'ajuda del VLC i els seus mòduls (es pot combinar amb --advanced i --help-verbose)

en: ask for extra verbosity when displaying help
ca: Pregunta per loquacitat extra quan mostra l'ajuda

en: print a list of available modules
ca: Imprimeix una llista dels mòduls disponibles

en: print a list of available modules with extra detail
ca: imprimeix una llista dels mòduls disponibles amb detalls addicionals

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose)
ca: imprimeix l'ajuda d'un mòdul especific (es pot combinar amb --advanced i --help-verbose)

en: save the current command line options in the config
ca: Desa les opcions de la línia d'ordres actual a la configuració

en: reset the current config to the default values
ca: Reinicia la configuració actual als valors per defecte

en: use alternate config file
ca: Utilitza la configuració alternativa

en: resets the current plugins cache
ca: Reinicia la memòria cau dels connectors actuals

en: print version information
ca: Imprimeix la informació de la versió

en: main program
ca: Programa principal

en:  (default enabled)
ca: (per defecte és habilitat)

en:  (default disabled)
ca: (per defecte és inhabilitat)

en: Note:
ca: Nota:

en: VLC version %s
ca: versió VLC  %s

en: Compiled by %s@%s.%s
ca: Compilat per %s@%s.%s

en: Compiler: %s
ca: Compilador: %s

en: Based upon Git commit [%s]
ca: Basat en la validació Git [%s]

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
ca: 
    contingut continuat de l¡arxiu vlc-help.txt

en: 
    Press the RETURN key to continue...
ca: 
    Premeu la tecla RETORN per continuar...

en: File could not be verified
ca: No s'ha pogut verificar el fitxer

en: Invalid signature
ca:  La signatura no és vàlida

en: File not verifiable
ca: No s'ha pogut comprovar el fitxer

en: File corrupted
ca: El fitxer està malmès

en: Undefined
ca: No definit

en: Afar
ca: Àfar

en: Abkhazian
ca: Abkhaz

en: Albanian
ca: Albanès

en: Amharic
ca: Amhàric

en: Armenian
ca: Armeni

en: Assamese
ca: Assamès

en: Avestan
ca: Avèstic

en: Azerbaijani
ca: Àzeri

en: Bashkir
ca: Baixkir

en: Basque
ca: Basc

en: Belarusian
ca: Bielorús

en: Bengali
ca: Bengalí

en: Bosnian
ca: Bosnià

en: Breton
ca: Bretó

en: Burmese
ca: Birmà

en: Chechen
ca: Txetxè

en: Chinese
ca: Xinès

en: Chuvash
ca: Txuvaix

en: Cornish
ca: Còrnic

en: Corsican
ca: Cors

en: Dzongkha
ca: Dzongka

en: English
ca: Anglès

en: Estonian
ca: Estonià

en: Faroese
ca: Feroès

en: Fijian
ca: Fijià

en: Frisian
ca: Frisó

en: Gaelic (Scots)
ca: Gaèlic

en: Irish
ca: Irlandès

en: Gallegan
ca: Gallec

en: Greek, Modern ()
ca: Grec

en: Guarani
ca: Guaraní

en: Icelandic
ca: Islandès

en: Indonesian
ca: Indonesi

en: Javanese
ca: Javanès

en: Kashmiri
ca: Caixmiri

en: Kirghiz
ca: Kirguís

en: Kurdish
ca: Kurd

en: Lao
ca: Laosià

en: Latin
ca: Llatí

en: Latvian
ca: Letó

en: Lithuanian
ca: Lituà

en: Letzeburgesch
ca: Luxemburguès

en: Macedonian
ca: Macedònic

en: Malayalam
ca: Malaialam

en: Malagasy
ca: Malgaix

en: Maltese
ca: Maltès

en: Moldavian
ca: Moldau

en: Mongolian
ca: Mongol

en: Nauru
ca: Nauruà

en: Ndebele, South
ca: Ndebele, Sud

en: Ndebele, North
ca: Ndebele, Nord

en: Nepali
ca: Nepalès

en: Norwegian
ca: Noruec

en: Norwegian Nynorsk
ca: Noruec Nynorsk

en: Norwegian Bokmaal
ca: Noruec Bokmaal

en: Occitan (post 1500); Provencal
ca: Occità (posterior 1500); Provençal

en: Oromo
ca: Oromo (Galla)

en: Ossetian; Ossetic
ca: Osset

en: Pushto
ca: Paixtú

en: Quechua
ca: Quítxua

en: Original audio
ca: Àudio original

en: Raeto-Romance
ca: Reto-romànic

en: Sanskrit
ca: Sànscrit

en: Croatian
ca: Croat

en: Sinhalese
ca: Singalès

en: Northern Sami
ca: Sami

en: Samoan
ca: Samoà

en: Somali
ca: Somalí

en: Sotho, Southern
ca: Sotho

en: Sardinian
ca: Sard

en: Sundanese
ca: Sondanès

en: Tahitian
ca: Tahitià

en: Tamil
ca: Tàmil

en: Tatar
ca: Tàtar

en: Tajik
ca: Tadjik

en: Tagalog
ca: Tagàlog

en: Thai
ca: Tai

en: Tibetan
ca: Tibetà

en: Tonga (Tonga Islands)
ca: Tongà

en: Turkmen
ca: Turcman

en: Uighur
ca: Uigur

en: Ukrainian
ca: Ucraïnès

en: Urdu
ca: Urdú

en: Vietnamese
ca: Vietnamita

en: Volapuk
ca: Volapük

en: Welsh
ca: Gal·lès

en: Yiddish
ca: Jiddisch

en: Yoruba
ca: Ioruba

en: Zulu
ca: Zulú

en: Deinterlace
ca: Desentrellaça

en: Discard
ca: Descartar

en: Blend
ca: Barreja

en: Mean
ca: Mitjana:

en: Linear
ca: Lineal

en: Crop
ca: Retalla

en: Aspect-ratio
ca: Ràtio de l'aspecte

en: Caching value in ms
ca: Valor de captura en ms

en: Caching value for DVB streams. This value should be set in milliseconds.
ca: Us permet modificar el valor de captura predeterminat per fluxos DVB. S'hauria d'especificar en unitats de mil·lisegon.

en: Adapter card to tune
ca: Targeta adaptadora a sintonitzar

en: Adapter cards have a device file in directory named /dev/dvb/adapter[n] with n>=0.
ca: Les targetes adaptadores tenen un arxiu de dispositiu al directori /dev/dvb/adapter[n] amb n>=0.

en: Device number to use on adapter
ca: Nombre de dispositiu a utilitzar a l'adaptador

en: Transponder/multiplex frequency
ca: Transponedor/multiplex de la freqüència

en: In kHz for DVB-S or Hz for DVB-C/T
ca: En kHz per DVB-S o Hz per DVB-C/T

en: In kHz for DVB-C/S/T
ca: En kHz per DVB-C/S/T

en: Inversion mode
ca: Mode d’inversió

en: Inversion mode [0=off, 1=on, 2=auto]
ca: Mode d'inversió [0=inactiu, 1=actiu, 2=auto]

en: Probe DVB card for capabilities
ca: Explora les capacitats de la targeta DVB

en: Some DVB cards do not like to be probed for their capabilities, you can disable this feature if you experience some trouble.
ca: A algunes targetes DVB no els hi agrada que s'explorin les seves capacitats, pots deshabilitar aquesta capacitat si et dóna problemes.

en: Budget mode
ca: Mode econòmic

en: This allows you to stream an entire transponder with a "budget" card.
ca: Us permet reproduir un transponedor amb una targeta econòmica.

en: Network Identifier
ca: Identificador de la xarxa

en: Satellite number in the Diseqc system
ca: Nombre del satèl·lit en el sistema Diseqc

en: [0=no diseqc, 1-4=satellite number].
ca: [0=no diseqc, 1-4=nombre del satèl·lit]

en: LNB voltage
ca: Voltatge de LNB

en: In Volts [0, 13=vertical, 18=horizontal].
ca: En Volts [0, 13=vertical, 18=horitzontal]

en: High LNB voltage
ca: Tensió del LNB alta

en: Enable high voltage if your cables are particularly long. This is not supported by all frontends.
ca: Habilita un alt voltatge si els vostres cables són particularment llargs. No ho suporten tots els frontals.

en: 22 kHz tone
ca: To de 22kHz

en: [0=off, 1=on, -1=auto].
ca: [0=inactiu, 1=actiu, -1=auto]

en: Transponder FEC
ca: Transponedor FEC

en: FEC=Forward Error Correction mode [9=auto].
ca: FEC=Forward Error Correction, mode de Correcció d'Error Endavant [9=auto]

en: Transponder symbol rate in kHz
ca: Velocitat de símbol del transponedor en kHz

en: Antenna lnb_lof1 (kHz)
ca: Antena lnb_lof1 (kHz)

en: Antenna lnb_lof2 (kHz)
ca: Antena lnb_lof2 (kHz)

en: Antenna lnb_slof (kHz)
ca: Antena lnb_slof (kHz)

en: Modulation type
ca: Tipus de modulació

en: Terrestrial high priority stream code rate (FEC)
ca: Taxa del codi del flux terrestre d'alta prioritat (FEC)

en: High Priority FEC Rate [Undefined,1/2,2/3,3/4,5/6,7/8]
ca: Taxa FEC d'alta prioritat [No definida,1/2,2/3,3/4,5/6,7/8]

en: Terrestrial low priority stream code rate (FEC)
ca: Taxa del codi del flux terrestre de baixa prioritat (FEC)

en: Low Priority FEC Rate [Undefined,1/2,2/3,3/4,5/6,7/8]
ca: Taxa FEC de baixa prioritat [No definida,1/2,2/3,3/4,5/6,7/8]

en: Terrestrial bandwidth
ca: Amplada de banda terrestre

en: Terrestrial bandwidth [0=auto,6,7,8 in MHz]
ca: Amplada de banda terrestre [0=auto,6,7,8 en MHz]

en: Terrestrial guard interval
ca: Interval de guarda terrestre

en: Terrestrial transmission mode
ca: Mode de transmissió terrestre

en: Terrestrial hierarchy mode
ca: Mode de jerarquia terrestre

en: Satellite Azimuth
ca: Azimut del satèl·lit

en: Satellite Azimuth in tenths of degree
ca: Azimut del satèl·lit en desenes de graus

en: Satellite Elevation
ca: Elevació del satèl·lit

en: Satellite Elevation in tenths of degree
ca: Elevació del satèl·lit en desenes de graus

en: Satellite Longitude
ca: Longitud del satèl·lit

en: Satellite Polarisation
ca: Polarització del satèl·lit

en: Satellite Polarisation [H/V/L/R]
ca: Polarització del satèl·lit [H/V/L/R]

en: Horizontal
ca: Horitzontal

en: Circular Left
ca: Circular a l'esquerra

en: Circular Right
ca: Circular a la dreta

en: DirectShow DVB input
ca: Entrada del DirectShow DVB

en: Default caching value for Audio CDs. This value should be set in milliseconds.
ca: Us permet modificar el valor de captura predeterminat per fluxos dvb. S'hauria d'especificar en unitats de mil·lisegon.

en: Audio CD
ca: CD d'àudio

en: Audio CD input
ca: Entrada de CD d'àudio

en: [cdda:][device][@[track]]
ca: [cdda:][dispositiu][@[pista]]

en: CDDB Server
ca: Servidor CDDB

en: Address of the CDDB server to use.
ca: Adreça del servidor CDDB a fer servir.

en: CDDB port
ca: Port del servidor CDDB

en: CDDB Server port to use.
ca: Port del servidor CDDB a fer servir.

en: Audio CD - Track %i
ca: CD d'Àudio - Pista %i

en: CD reading failed
ca: S'ha produït un error en la lectura del fitxer

en: none
ca: cap

en: overlap
ca: Superposats

en: full
ca: complet

en: This integer when viewed in binary is a debugging mask
    meta info          1
    events             2
    MRL                4
    external call      8
    all calls (0x10)  16
    LSN       (0x20)  32
    seek      (0x40)  64
    libcdio   (0x80) 128
    libcddb  (0x100) 256
ca: Quan es visualitza aquest enter en binari, és una màscara de depuració
    informació meta         1
    incidències             2
    MRL                4
    crida externa      8
    totes les crides (0x10)  16
    LSN       (0x20)  32
    cerca      (0x40)  64
    libcdio   (0x80) 128
    libcddb  (0x100) 256

en: Caching value for CDDA streams. This value should be set in millisecond units.
ca: Us permet modificar el valor de captura per fluxos CDDA. S'hauria d'especificar en unitats de mil·lisegon.

en: How many CD blocks to get on a single CD read. Generally on newer/faster CDs, this increases throughput at the expense of a little more memory usage and initial delay. SCSI-MMC limitations generally don't allow for more than 25 blocks per access.
ca: Us permet especificar quants blocs de CD obtenir en una sola lectura de CD. Generalment en CDs nous/ràpids, això augmenta la velocitat de transferència de dades a canvi d'utilitzar una mica més de memòria i un retard inicial. Les limitacions SCSI-MMC en general no permeten  més de 25 blocs per accés.

en: Format used in the GUI Playlist Title. Similar to the Unix date 
    Format specifiers that start with a percent sign. Specifiers are: 
       %a : The artist (for the album)
       %A : The album information
       %C : Category
       %e : The extended data (for a track)
       %I : CDDB disk ID
       %G : Genre
       %M : The current MRL
       %m : The CD-DA Media Catalog Number (MCN)
       %n : The number of tracks on the CD
       %p : The artist/performer/composer in the track
       %T : The track number
       %s : Number of seconds in this track
       %S : Number of seconds in the CD
       %t : The track title or MRL if no title
       %Y : The year 19xx or 20xx
       %% : a %
ca: Format utilitzat en títol de la llista de reproducció de la GUI. Similar a la data de Unix 
    Especificadors de format que comencen amb un signe de e percentatge. Són: 
       %a : L'artista (per l'àlbum)
       %A : Informació de l'àlbum
       %C : Categoria
       %e : Les dades ampliades (per una pista)
       %I : ID de disc de CDDB
       %G : Gènere
       %M : L'actual MRL
       %m : El nombre de Catàleg Multimèdia CD-DA (MCN)
       %n : El nombre de pistes en el CD
       %p : L'artista/intèrpret/compositor en la pista
       %T : El número de pista
       %s : Nombre de segons en aquesta pista
       %S : Nombre de segons en el CD
       %t : El títol de la pista o el MRL, si no hi ha títol
       %Y : L'any 19xx o 20xx
       %% : a %

en: Format used in the GUI Playlist Title. Similar to the Unix date 
    Format specifiers that start with a percent sign. Specifiers are: 
       %M : The current MRL
       %m : The CD-DA Media Catalog Number (MCN)
       %n : The number of tracks on the CD
       %T : The track number
       %s : Number of seconds in this track
       %S : Number of seconds in the CD
       %t : The track title or MRL if no title
       %% : a %
ca: Format utilitzat en títol de la llista de reproducció de la GUI. Similar a la data de Unix 
    Especificadors de format que comencen amb un signe de e percentatge. Són: 
       %M : L'actual MRL
       %m : El nombre de Catàleg Multimèdia CD-DA (MCN)
       %n : El nombre de pistes en el CD
       %T : El número de pista
       %s : Nombre de segons en aquesta pista
       %S : Nombre de segons en el CD
       %t : El títol de la pista o el MRL, si no hi ha títol
       %% : a %

en: Enable CD paranoia?
ca: Voleu habilitar CD paranoia?

en: cddax://[device-or-file][@[T]track]
ca: cddax://[dispositiu-o-fitxer][@[T]pista]

en: Compact Disc Digital Audio (CD-DA) input
ca: Entrada de Compact Disc Digital Àudio (CD-DA)

en: Audio Compact Disc
ca: CD d'àudio

en: Additional debug
ca: Depuració adicional

en: Caching value in microseconds
ca: Valor de captura en mil·lisegons

en: Number of blocks per CD read
ca: Nombre de blocs per lectura de CD

en: Format to use in playlist "title" field when no CDDB
ca: Format a utilitzar en el camp "autor" de la llista de reproducció quan no utilitza CDDB

en: Use CD audio controls and output?
ca: Habilita els controls i la sortida del CD d'àudio?

en: If set, audio controls and audio jack output are used
ca: Si està marcat, els controls d'àudio i la sortida de jack seran usats

en: Do CD-Text lookups?
ca: Voleu fer cerques de CD-Text?

en: If set, get CD-Text information
ca: Si està definit, obté informació de CD-Text

en: Use Navigation-style playback?
ca: Voleu utilitzar el playback Navigation-style?

en: Tracks are navigated via Navagation rather than a playlist entries
ca: Si està seleccionat, les pistes exploraran mitjançant Navegació en comptes de les entrades de la llista de reproducció

en: Format to use in playlist "title" field when using CDDB
ca: Format a utilitzar al camp "títol"de la llista de reproducció quan utilitza CDDB

en: CDDB lookups
ca: Cerques de CDDB

en: If set, lookup CD-DA track information using the CDDB protocol
ca: Si està definit, cerca informació de la pista de CD-DA utilitzant el protocol CDDB

en: CDDB server
ca: Servidor CDDB

en: Contact this CDDB server look up CD-DA information
ca: Contacta amb aquest servidor CDDB per cercar la informació del CD-DA

en: CDDB server port
ca: Port del servidor CDDB

en: CDDB server uses this port number to communicate on
ca: El servidor CDDB utilitza aquest nombre de port per comunicar-se

en: email address reported to CDDB server
ca: Adreça de correu notificada al servidor CDDB

en: Cache CDDB lookups?
ca: Voleu cercar a la memòria cau del CDDB?

en: If set cache CDDB information about this CD
ca: Si està seleccionada la informació de la memòria CDDB sobre aquest CD

en: Contact CDDB via the HTTP protocol?
ca: Voleu contactar el CDDB pel protocol HTTP?

en: If set, the CDDB server gets information via the CDDB HTTP protocol
ca: Si està definit, el servidor CDDB obté informació pel protocol HTTP de CDDB

en: CDDB server timeout
ca: Temps d’espera del servidor CDDB

en: Time (in seconds) to wait for a response from the CDDB server
ca: Temps (en segons) a esperar per una resposta del servidor CDDB.

en: Directory to cache CDDB requests
ca: Directori per capturar sol·licituds CDDB

en: Prefer CD-Text info to CDDB info?
ca: Preferiu la informació del CD-Text en lloc de la de CDDB?

en: If set, CD-Text information will be preferred to CDDB information when both are available
ca: Si està definit, la informació de CD-Text serà preferida sobre la de CDDB quan ambdues estiguin disponibles.

en: Duration
ca: Duració

en: Media Catalog Number (MCN)
ca: Nombre del Catàleg Multimèdia (Media Catalog Number, MCN)

en: Tracks
ca: Pistes

en: Track %i
ca: Pista %i

en: dc1394 input
ca: Entrada dc1394

en: Subdirectory behavior
ca: Comportament del subdirectori

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
ca: Seleccioneu si els subdirectoris s'han d'expandir.
    cap: els subdirectoris no apareixen a la llista de reproducció
    reduir: els subdirectoris apareixen però s'expandeixen a la primera reproducció.
    expandir: tots els subdirectoris s'expandeixen.

en: collapse
ca: Reduir

en: expand
ca: Expandeix

en: Ignored extensions
ca: Extensions ignorades

en: Directory
ca: Directori

en: Standard filesystem directory input
ca: Entrada estàndard del directori del sistema d'arxius.

en: Antenna
ca: Antena

en: FM radio
ca: Ràdio FM

en: AM radio
ca: Ràdio AM

en: Caching value for DirectShow streams. This value should be set in millisecondss.
ca: Us permet modificar el valor de captura predeterminat pels fluxos DirectShow. S'hauria d'especificar en unitats de mil·lisegon.

en: Video device name
ca: Nom del dispositiu de vídeo

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
ca: Podeu especificar el nom del dispositiu de vídeo que s'utilitzarà pel connector DirectShow. Si no especifiqueu res, utilitzarà el dispositiu predeterminat.

en: Audio device name
ca: Nom del dispositiu de àudio

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
ca: Podeu especificar el nom del dispositiu d'àudio que utilitzarà el connector DirectShow. Si no especifiqueu res, s'utilitzarà el dispositiu predeterminat.

en: Video size
ca: Tamany del vídeo

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
ca: Mida del vídeo que serà reproduit pel connector DirectShow. Si no especifiqueu res, s'utilitzarà la mida per defecte del vostre dispositiu. Podeu especificar una mida estàndard (cif, d1, ...) o <amplada>x<alçada>.

en: Video input chroma format
ca: Format de croma de l'entrada de vídeo

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
ca: Imposa a l'entrada de vídeo DirectShow a utilitzar un format de croma específic (ex. l420 (per defecte), RV24, etc.)

en: Video input frame rate
ca: Velocitat de fotogrames del vídeo d'entrada

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate(eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
ca: Imposa a l'entrada de vídeo DirectShow a utilitzar  una freqüència d'imatges per segon (ex. 0 significa per defecte, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)

en: Device properties
ca: Propietats del dispositiu

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
ca: Mostra el diàleg de les propietats del dispositiu seleccionat abans de començar la transmissió.

en: Tuner properties
ca: Propietats del sintonitzador

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
ca: Mostra la pàgina de propietats del sintonitzador [selecció de canals]

en: Tuner TV Channel
ca: Sintonitza els canals de televisió

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
ca: Us permet especificar el canal de TV que el sintonitzador farà passar a primer pla (0 per predeterminat)

en: Tuner country code
ca: Sintonitza el codi del país

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
ca: Us permet definir el codi del país del sintonitzador que estableix l'actual mapatge canal-a-freqüència (0 per predeterminat)

en: Tuner input type
ca: Sintonitza el tipus d'entrada

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
ca: Us permet seleccionar el tipus d'entrada del sintonitzador (Cable/Antenna)

en: Video input pin
ca: Opcions de vídeo

en: Audio input pin
ca: Opcions d'Entrada d'd'àudio

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
ca: Selecciona la font de l'entrada de l'àudio.Veure l'opció "d'entrada de vídeo".

en: Video output pin
ca: Lloc per a la sortida de vídeo

en: Select the video output type. See the "video input" option.
ca: Especifica el tipus de la sortida de vídeo.Veure l'opció "d'entrada de vídeo".

en: Audio output pin
ca: Sortida d'àudio

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
ca: Selecciona la font de la sortida de l'àudio.Veure l'opció "d'entrada de vídeo".

en: AM Tuner mode
ca: Mode de sintonitzador AM

en: Number of audio channels
ca: Nombre de canals d'àudio

en: Audio sample rate
ca: Velocitat de mostres d'àudio

en: Audio bits per sample
ca: Bits d'àudio per mostra

en: DirectShow input
ca: Entrada del DirectShow

en: Refresh list
ca: Actualitza la llista

en: Configure
ca: Configura

en: Capturing failed
ca: S'ha produït un error en la captura

en: Caching value for DV streams. Thisvalue should be set in milliseconds.
ca: Us permet modificar el valor de captura predeterminat per fluxos DV. S'hauria d'especificar en unitats de mil·lisegon.

en: Digital Video (Firewire/ieee1394)  input
ca: Entrada de Vídeo Digital  (Firewire/ieee1394)

en: Modulation type for front-end device.
ca: Tipus de modulació pel dispositiu frontal

en: HTTP Host address
ca: Adreça de l’ordinador

en: To enable the internal HTTP server, set its address and port here.
ca: Per a habilitar el servidor intern d'HTTP, escriu la seva adreça i port aquí.

en: HTTP user name
ca: Nom d'usuari de l'HTTP

en: User name the administrator will use to log into the internal HTTP server.
ca: L'usuari nomena l'administrador que es farà servir per registrar el servidor intern d'HTTP.

en: HTTP password
ca: Contrasenya HTTP

en: Password the administrator will use to log into the internal HTTP server.
ca: Contrasenya que l'administrador/a farà servir per entrar al servidor HTTP intern.

en: Certificate file
ca: Fitxer del certificat

en: HTTP interface x509 PEM certificate file (enables SSL)
ca: Fitxer del certificat x509 PEM de la interfície HTTP (habilita SSL)

en: Private key file
ca: Fitxer de la clau privada

en: HTTP interface x509 PEM private key file
ca: Fitxer de clau privada x509 PEM de la interfície HTTP

en: Root CA file
ca: Fitxer del root-CA

en: HTTP interface x509 PEM trusted root CA certificates file
ca: Fitxer de certificats de x509 PEM trusted root CA de la interfície HTTP

en: CRL file
ca: Fitxer de CRL

en: HTTP interface Certificates Revocation List file
ca: Fitxer de la Llista de Revocació de Certificats de la interfície HTTP

en: DVB input with v4l2 support
ca: Entrada DVB amb suport v4l2

en: HTTP server
ca: Servidor HTTP

en: Input syntax is deprecated
ca: La sintaxi d'entrada està desfasada

en: Illegal Polarization
ca: No es permet aquesta polarització

en: The provided polarization "%c" is not valid.
ca: La polarització especificada "%c" no és vàlida.

en: DVD angle
ca: Angle del DVD

en: Default DVD angle.
ca: Angle del DVD

en: Caching value for DVDs. This value should be set in milliseconds.
ca: Us permet modificar el valor de captura predeterminat per a DVDs. S'hauria d'especificar en unitats de mil·lisegon.

en: Start directly in menu
ca: Inicia directament el menú

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
ca: Us permet iniciar el DVD directament al menú principal. Intentarà eliminar totes les instruccions d'avís innecessàries.

en: DVD with menus
ca: DVD amb menús

en: DVDnav Input
ca: Entrada DVDnav

en: Playback failure
ca: S'ha produït un error en la reproducció

en: Method used by libdvdcss for decryption
ca: Mètode utilitzat per libdvdcss pel desxifrat

en: Set the method used by libdvdcss for key decryption.
    title: decrypted title key is guessed from the encrypted sectors of the stream. Thus it should work with a file as well as the DVD device. But it sometimes takes much time to decrypt a title key and may even fail. With this method, the key is only checked at the beginning of each title, so it won't work if the key changes in the middle of a title.
    disc: the disc key is first cracked, then all title keys can be decrypted instantly, which allows us to check them often.
    key: the same as "disc" if you don't have a file with player keys at compilation time. If you do, the decryption of the disc key will be faster with this method. It is the one that was used by libcss.
    The default method is: key.
ca: Defineix el mètode utilitzat per libdvdcss pel desxifrat de la clau.
    títol: la clau del títol desxifrat s'obté dels sectors xifrats del flux. Ha de treballar amb un fitxer igual que amb el dispositiu DVD. Però de vegades porta massa temps desxifrar una clau de títol i fins i tot, pot fallar. Amb aquest mètode, la clau només es comprova al començament de cada títol, per tant no funcionarà si la clau canvia en el mig de un títol.
    disc: la clau de disc és la primera craquejada, llavors totes les claus de títol es poden desxifrar instantàniament, el que ens permet comprovar-les sovint.
    clau: la mateixa que "disc" si no teniu un arxiu amb les claus de reproductor en el moment de la compilació. Si ho feu, el desxifrat de la clau del disc serà més ràpida amb aquest mètode. És el que utilitza libcss.
    El mètode per defecte és: clau.

en: title
ca: Títol

en: Key
ca: Tecla

en: DVD without menus
ca: DVD sense menús

en: DVDRead Input (DVD without menu support)
ca: Entrada DVDRead (DVD sense suport de menú)

en: DVDRead could not open the disk "%s".
ca: El DVDRead no ha pogut llegir el disc "%s".

en: Channel number
ca: Número de canal

en: EyeTV access module
ca: Mòdul d’accés a l'EyeTV

en: Caching value for fake streams. This value should be set in milliseconds.
ca: Us permet modificar el valor de captura predeterminat per fluxos de fitxer. S'hauria d'especificar en unitats de mil·lisegon.

en: Framerate
ca: Velocitat de fotogrames

en: Number of frames per second (eg. 24, 25, 29.97, 30).
ca: Defineix el nombre de fotogrames per segon (ex. 24, 25, 29.97, 30).

en: Duration in ms
ca: Duració en ms

en: Fake
ca: Parany

en: Fake input
ca: Entrada Falsa

en: Caching value for files. This value should be set in milliseconds.
ca: Us permet modificar el valor de captura predeterminat per fluxos de fitxer. S'hauria d'especificar en unitats de mil·lisegon.

en: File input
ca: Entrada d'arxiu

en: File
ca: Fitxer

en: File reading failed
ca: S'ha produït un error en llegir el fitxer

en: VLC could not read the file.
ca: El VLC no ha pogut llegir el fitxer.

en: VLC could not open the file "%s".
ca: El VLC no ha pogut obrir el fitxer "%s".

en: Caching value for FTP streams. This value should be set in milliseconds.
ca: Us permet modificar el valor de captura predeterminat per fluxos FTP. S'hauria d'especificar en unitats de mil·lisegon.

en: FTP user name
ca: Nom d'usuari de l'FTP

en: User name that will be used for the connection.
ca: Us permet modificar el nom d'usuari que serà utilitzat per la connexió.

en: FTP password
ca: Contrasenya de l'FTP

en: Password that will be used for the connection.
ca: Us permet modificar la contrasenya que serà utilitzada per la connexió.

en: FTP account
ca: Compte de l'FTP

en: Account that will be used for the connection.
ca: Us permet modificar el compte que serà utilitzat per la connexió.

en: FTP input
ca: Entrada de l'FTP

en: FTP upload output
ca: Sortida de càrrega de l'FTP

en: Network interaction failed
ca: S'ha produït un error en el contacte amb la xarxa

en: Caching value for GnomeVFS streams.This value should be set in milliseconds.
ca: Us permet modificar el valor de captura predeterminat per fluxos GnomeVFS. S'hauria d'especificar en unitats de mil·lisegon.

en: GnomeVFS input
ca: Entrada de GnomeVFS.

en: HTTP proxy
ca: Proxy HTTP

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
ca: La forma per utilitzar el servidor intermediari HTTP és http://[user@]elmeuservidor.elmeudomini:elmeuport/. Si no s'especifica res, s'utilitzarà la variable d'entorn  http_proxy.

en: HTTP proxy password
ca: Contrasenya del servidor intermediari HTTP

en: Caching value for HTTP streams. This value should be set in milliseconds.
ca: Us permet modificar el valor de captura predeterminat per fluxos HTTP. S'hauria d'especificar en unitats de mil·lisegon.

en: HTTP user agent
ca: Agent usuari de l'HTTP

en: User agent that will be used for the connection.
ca: Us permet modificar l'agent usuari que serà utilitzat per la connexió.

en: Auto re-connect
ca: Auto re-connexió

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
ca: Intentarà automàticament una reconnexió en el cas de tancar-se fora de temps.

en: Continuous stream
ca: Transmissió continuada

en: Read a file that is being constantly updated (for example, a JPG file on a server). You should not globally enable this option as it will break all other types of HTTP streams.
ca: Habilita aquesta opció per llegir un arxiu que s'està actualitzant constantment (per exemple, un arxiu JPG en un servidor). No haurieu d'habilitar aquesta opció d'una manera global ja que tallarà tots els altres tipus de transmisions HTTP.

en: Forward Cookies
ca: Reenvia les galetes

en: HTTP input
ca: Entrada de l'HTTP

en: HTTP authentication
ca: Autentificació HTTP

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
ca: Llegeix el flux d'àudio com un fitxer VLC pace en comptes de com un fitxer Jack pace.

en: Auto Connection
ca: Auto connexió

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
ca: Connecta automàticament els ports d'entrada del VLC als ports de sortida disponibles.

en: JACK audio input
ca: Entrada d'àudio JACK

en: JACK Input
ca: Entrada JACK

en: Use file memory mapping
ca: Utilitza mapatge de memòria del fitxer

en: Memory-mapped file input
ca: Entrada del fitxer del mapatge de memòria

en: Caching value for MMS streams. This value should be set in milliseconds.
ca: Us permet modificar el valor de captura predeterminat per fluxos MMS. S'hauria d'especificar en unitats de mil·lisegon.

en: Force selection of all streams
ca: Imposa la selecció de tots els corrents de dades

en: Maximum bitrate
ca: Màxima taxa de bits (bitrate)

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
ca: Selecciona sempre el flux amb la màxima taxa de bits permsa.

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user[:pass]@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
ca: La forma per utilitzar el servidor intermediari HTTP ha de ser http://[user@]elmeuservidor.elmeudomini:elmeuport/. Si no s'especifica res, s'utilitzarà la variable d'entorn  http_proxy.

en: TCP/UDP timeout (ms)
ca: Temps d'espera de TCP/UDP (ms)

en: Microsoft Media Server (MMS) input
ca: Entrada Microsoft Media Server (MMS)

en: Default caching value for PVR streams. This value should be set in milliseconds.
ca: Us permet modificar el valor de captura predeterminat per fluxos PVR. S'hauria d'especificar en unitats de mil·lisegon.

en: Device
ca: Dispositiu:

en: PVR video device
ca: Dispositiu de vídeo PVR

en: Radio device
ca: Dispositiu de ràdio

en: PVR radio device
ca: Dispositiu de ràdio PVR

en: Norm
ca: Norma

en: Norm of the stream (Automatic, SECAM, PAL, or NTSC).
ca: Defineix la norma del flux (Automàtic, SECAM, PAL, or NTSC)

en: Width
ca: Amplada

en: Width of the stream to capture (-1 for autodetection).
ca: Amplada del flux de captura (-1 per autodetectar)

en: Height
ca: Alçada

en: Height of the stream to capture (-1 for autodetection).
ca: Alçada del flux de captura (-1 per autodetectar)

en: Frequency
ca: Freqüència

en: Frequency to capture (in kHz), if applicable.
ca: Freqüència a capturar (en kHz), si és aplicable

en: Framerate to capture, if applicable (-1 for autodetect).
ca: Velocitat de fotogrames a capturar, si és aplicable (-1 per automàtic)

en: Key interval
ca: Interval de la tecla

en: Interval between keyframes (-1 for autodetect).
ca: Interval entre fotogrames clau (-1 per automàtic)

en: B Frames
ca: Imatges B

en: If this option is set, B-Frames will be used. Use this option to set the number of B-Frames.
ca: Si s'especifica aquesta opció, s'utilitzaran els Fotogrames-B. Utilitza-la per especificar el nombre de Fotogrames-B.

en: Bitrate to use (-1 for default).
ca: Taxa de bits a utilitzar (Per defecte -1)

en: Bitrate peak
ca: Pic de la velocitat de bit

en: Peak bitrate in VBR mode.
ca: Pic de la taxa de bits en el mode VBR

en: Bitrate mode
ca: Mode de la taxa de bits

en: Bitrate mode to use (VBR or CBR).
ca: Mode de la taxa de bits a utilitzar (VBR o CBR).

en: Audio bitmask
ca: Màscara de bits de l’àudio

en: Bitmask that will get used by the audio part of the card.
ca: Aquesta opció permet indicar la màscara de bits que utilitzarà la part d'àudio de la targeta.

en: Volume
ca: Volum

en: Audio volume (0-65535).
ca: Volum de l`àudio (0-65535).

en: Channel
ca: Canal

en: Channel of the card to use (Usually, 0 = tuner, 1 = composite, 2 = svideo)
ca: Canal de la targeta a utilitzar (Normalment, 0=sintonitzador, 1=compost, 2=svídeo)

en: Automatic
ca: Automàtic

en: IVTV MPEG Encoding cards input
ca: Entrada de les targetes Codificadores MPEG (amb controladors IVTV)

en: Quicktime Capture
ca: Captura del Quicktime

en: No Input device found
ca: No s'ha trobat cap dispositiu d'entrada

en: RTMP input
ca: Entrada RTMP

en: Caching value (ms)
ca: Valor de captura (ms)

en: Caching value for RTSP streams. This value should be set in milliseconds.
ca: Us permet modificar el valor de la memòria caché predeterminat per a fluxes RTSP. Aquest valor ha d'estar en unitats de mil·lisegon.

en: Connection failed
ca: S'ha produït un error en la connexió

en: VLC could not connect to "%s:%d".
ca: El VLC no s'ha pogut connectar a "%s:%d".

en: Session failed
ca: S'ha produït un error en la sessió

en: Caching value for screen capture. This value should be set in milliseconds.
ca: Us permet modificar el valor de captura predeterminat per fluxos de captura de pantalla. S'hauria d'especificar en unitats de mil·lisegon.

en: Desired frame rate for the capture.
ca: Us permet especificar la velocitat de fotogrames desitjada per la captura.

en: Capture fragment size
ca: Captura la mida del fragment

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
ca: Us permet optimitzar la captura dividint la pantalla en fragments d'alçada predeterminada (16 pot ser un bon valor, i 0 significa inhabilitat)

en: Subscreen top left corner
ca: Cantonada de dalt a l'esquerra de la minipantalla

en: Follow the mouse
ca: Segueix el ratolí

en: Screen Input
ca: Entrada de la pantalla

en: Screen
ca: Pantalla

en: Caching value for SMB streams. This value should be set in milliseconds.
ca: Us permet modificar el valor de captura predeterminat per fluxos SMB. S'hauria d'especificar en unitats de mil·lisegon.

en: SMB user name
ca: Nom de l’usuari SMB

en: SMB password
ca: Contrasenya SMB

en: SMB domain
ca: Domini SMB

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
ca: Us permet modificar el domini/grup de treball que serà utilitzat per la connexió.

en: SMB input
ca: Entrada de SMB

en: Caching value for TCP streams. This value should be set in milliseconds.
ca: Us permet modificar el valor de captura predeterminat per fluxos TCP. S'hauria d'especificar en unitats de mil·lisegon.

en: TCP input
ca: Entrada del TCP

en: Caching value for UDP streams. This value should be set in milliseconds.
ca: Us permet modificar el valor de captura predeterminat per fluxos UDP. S'hauria d'especificar en unitats de mil·lisegon.

en: UDP input
ca: Entrada UDP

en: Caching value for V4L captures. This value should be set in milliseconds.
ca: Us permet modificar el valor de captura predeterminat per fluxos v4l. S'hauria d'especificar en unitats de mil·lisegon.

en: Name of the video device to use. If you don't specify anything, no video device will be used.
ca: Especifica el nom del dispositiu de vídeo que s'utilitzarà. Si no especifiqueu res, utilitzarà el dispositiu per defecte.

en: Name of the audio device to use. If you don't specify anything, no audio device will be used.
ca: Especifica el nom del dispositiu d'àudio que s'utilitzarà. Si no especifiqueu res, utilitzarà el dispositiu per defecte.

en: Force the Video4Linux video device to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
ca: Imposa al dispositiu de vídeo Video4Linux a utilitzar un format de croma específic (ex. l420 (per defecte), RV24, etc.)

en: Channel of the card to use (Usually, 0 = tuner, 1 = composite, 2 = svideo).
ca: Canal de la targeta a utilitzar (Normalment, 0=sintonitzador, 1=compost, 2=svídeo)

en: Audio Channel
ca: Canal d'àudio

en: Audio Channel to use, if there are several audio inputs.
ca: Canal d'àudio a utilitzar, si hi ha vàries entrades d'àudio.

en: Width of the stream to capture (-1 for autodetect).
ca: Amplada del flux de captura (-1 per autodetectar)

en: Height of the stream to capture (-1 for autodetect).
ca: Alçada del flux a capturar (-1 per autodetectar)

en: Brightness
ca: Brillantor

en: Brightness of the video input.
ca: Especifica la brillantor de l'entrada de vídeo.

en: Hue
ca: Matís

en: Hue of the video input.
ca: Especifica el matís de l'entrada de vídeo.

en: Color of the video input.
ca: Especifica el color de l'entrada de vídeo.

en: Contrast of the video input.
ca: Especifica el contrast de l'entrada de vídeo.

en: Tuner
ca: Sintonitzador

en: Tuner to use, if there are several ones.
ca: Sintonitzador a utilitzar, si hi ha varis.

en: Samplerate
ca: Velocitat de mostra

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100)
ca: Velocitat de mostra de les captures del flux d'àudio, en Hz (ex:11025, 22050, 44100)

en: Capture the audio stream in stereo.
ca: Captura el flux de so en estèreo.

en: Set this option if the capture device outputs MJPEG
ca: Defineix aquesta opció si les sortides del dispositiu de captura són MJPEG

en: Decimation
ca: Delmat

en: Decimation level for MJPEG streams
ca: Especifica el nivell de Decimalització per fluxos MJPEG

en: Quality
ca: Qualitat

en: Quality of the stream.
ca: Defineix la qualitat del flux.

en: Video4Linux input
ca: Entrada Video4Linux

en: Device name
ca: Nom del dispositiu

en: Name of the device to use. If you don't specify anything, /dev/video0 will be used.
ca: Especifiqueu el nom del dispositiu que s'utilitzarà. Si no especifiqueu res, s'utilitzarà el dispositiu /dev/video0.

en: Standard
ca: Estàndard

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
ca: Estàndard del vídeo (Automàtic, SECAM, PAL, o NTSC)

en: Input of the card to use (see debug).
ca: Entrada de la targeta a utilitzar (mira la depuració)

en: Audio input
ca: Entrada de l'àudio

en: IO Method
ca: Mètode IO

en: Force width (-1 for autodetect).
ca: Força una determinada amplada (-1 per autodetectar)

en: Force height (-1 for autodetect).
ca: Força una determinada alçada (-1 per autodetectar)

en: Reset v4l2 controls
ca: Reinicia els controls de v4l2

en: Brightness of the video input (if supported by the v4l2 driver).
ca: Especifica la brillantor de l'entrada de vídeo (si és compatible pel controlador de v4l2).

en: Contrast of the video input (if supported by the v4l2 driver).
ca: Especifica la contrast de l'entrada de vídeo (si és compatible pel controlador de v4l2).

en: Saturation
ca: Saturació

en: Black level
ca: Nivell de negres

en: Auto white balance
ca: Balanç de blancs automàtic

en: Do white balance
ca: Fés el balanç de blancs

en: Auto gain
ca: Guany automàtic

en: Gain
ca: Guany

en: Horizontal flip
ca: Inverteix horitzontalment

en: Vertical flip
ca: Inverteix la posició vertical

en: Horizontal centering
ca: Centra horitzontalment

en: Vertical centering
ca: Centra verticalment

en: Name of the audio device to use. If you don't specify anything, "/dev/dsp" will be used for OSS.
ca: Especifiqueu el nom del dispositiu d'àudio que s'utilitzarà. Si no especifiqueu res, s'utilitzarà "/dev/dsp" per OSS.

en: Name of the audio device to use. If you don't specify anything, "/dev/dsp" will be used for OSS, "hw" for Alsa.
ca: Especifiqueu el nom del dispositiu d'àudio que s'utilitzarà. Si no especifiqueu res, s'utilitzarà "/dev/dsp" per OSS i "hw" per Alsa.

en: Audio method
ca: Mètode per l'àudio

en: Volume of the audio input (if supported by the v4l2 driver).
ca: Especifica el volum de l'entrada de vídeo (si és compatible amb controlador de v4l2).

en: Balance
ca: Balanç

en: Balance of the audio input (if supported by the v4l2 driver).
ca: Especifica el balanç de l'entrada de vídeo (si és compatible amb controlador de v4l2).

en: Mute audio input (if supported by the v4l2 driver).
ca: Posa sense so l'entrada d'àudio (si és compatible amb controlador de v4l2).

en: Bass level of the audio input (if supported by the v4l2 driver).
ca: Especifica el nivell de greus de l'entrada de vídeo (si és compatible amb controlador de v4l2).

en: Treble
ca: Agut

en: Treble level of the audio input (if supported by the v4l2 driver).
ca: Especifica el nivell d'aguts de l'entrada de vídeo (si és compatible amb controlador de v4l2).

en: Loudness of the audio input (if supported by the v4l2 driver).
ca: Especifica la potència de l'entrada de vídeo (si és compatible amb controlador de v4l2).

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
ca: Velocitat de mostratge de la transmissió rebuda, en Hz (ex: 11025, 22050, 44100, 48000)

en: v4l2 driver controls
ca: Controls del controlador del v4l2

en: Tuner id
ca: ID del sintonitzador

en: Audio mode
ca: Mode d'àudio

en: Video4Linux2 input
ca: Entrada del Video4Linux2

en: Video input
ca: Entrada de vídeo

en: Video4Linux2 Compressed A/V
ca: Video4Linux2 Comprimit A/V

en: Reset controls to default
ca: Reinicia els controls als valors per defecte

en: VCD input
ca: Entrada VCD

en: [vcd:][device][@[title][,[chapter]]]
ca: [vcd:][dispositiu][@[títol][,[capítol]]]

en: The above message had unknown log level
ca: El missatge superior ha tingut un nivell de registre desconegut

en: The above message had unknown vcdimager log level
ca: El missatge superior ha tingut un nivell de registre vcdimager desconegut

en: Entry
ca: Entrada

en: VCD Format
ca: Format del VCD

en: Application
ca: Aplicació

en: Preparer
ca: Preparador

en: Vol max #
ca: Volum màxim #

en: Volume Set
ca: Conjunt de volum

en: System Id
ca: Identificador del sistema

en: Entries
ca: Entrades

en: First Entry Point
ca: Primer punt d’entrada

en: Last Entry Point
ca: Últim punt d’entrada

en: Track size (in sectors)
ca: Mida de la pista (en sectors)

en: type
ca: Tipus

en: end
ca: Fi

en: play list
ca: Reprodueix la llista

en: extended selection list
ca: Llista de selecció ampliada

en: selection list
ca: Llista de selecció

en: unknown type
ca: Tipus de fitxer desconegut.

en: List ID
ca: Identificador de la llista

en: Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) input
ca: Entrada de Vídeo CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD)

en: vcdx://[device-or-file][@{P,S,T}num]
ca: vcdx://[dispositiu-o-fitxer][@{P,S,T}nombre]

en: If nonzero, this gives additional debug information.
ca: Si no és zero, proporciona informació de depuració addicional.

en: Number of CD blocks to get in a single read.
ca: Nombre de blocs de CD a aconseguir en una lectura simple.

en: Use playback control?
ca: Voleu utilitzar el control de la reproducció?

en: If VCD is authored with playback control, use it. Otherwise we play by tracks.
ca: Si VCD és dut a terme amb control de playback, utilitza'l. Altrament, ho reproduirem per pistes.

en: Show extended VCD info?
ca: Voleu mostrar la informació de VCD ampliada?

en: Show the maximum amount of information under Stream and Media Info. Shows for example playback control navigation.
ca: Mostra el màxim sobre la informació del medi i el flux. Mostra per exemple la navegació del control de reproducció.

en: Format to use in the playlist's "author" field.
ca: Format a utilitzar a la llista de reproducció al camp "autor"

en: Format to use in the playlist's "title" field.
ca: Format a utilitzar a la llista de reproducció del camp  "títol"

en: Bandwidth limit (bytes/s)
ca: Límit de l'amplada de banda (bytes/s)

en: Bandwidth
ca: Amplada de banda

en: Bandwidth limiter
ca: Limitador d'amplada de banda

en: Force use of dump module
ca: Imposa l'ús del mòdul d'abocament

en: Record directory
ca: Directori de Gravació

en: Directory where the record will be stored.
ca: Us permet especificar el directori on les instantànies del vídeo seran emmagatzemades.

en: Recording
ca: S'està enregistrant...

en: Recording done
ca: Enregistrament realitzat

en: Timeshift granularity
ca: Granularitat de l'Hora

en: This is the size of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
ca: Podeu especificar la mida dels arxius temporals que seran utilitzats per emmagatzemar els corrents de dades que permetran fer salts en reproduccions en directe.

en: Timeshift directory
ca: Directori de la instantània del vídeo

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
ca: Directori utilitzat per guardar els arxius temporals de càlcul de temps.

en: Force use of the timeshift module
ca: Imposa l'ús del mòdul de salt de temps

en: Timeshift
ca: Hora

en: Dummy stream output
ca: Sortida de flux Dummy

en: Append to file
ca: Afegeix a un fitxer

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
ca: Afegeix a un arxiu si existeix, enlloc de reemplaçar-ho.

en: File stream output
ca: Sortida de flux del fitxer

en: Username
ca: Nom d'usuari

en: User name that will be requested to access the stream.
ca: Us permet donar un nom d'usuari/a que serà preguntat al accedir al flux.

en: Password
ca: Contrasenya

en: Password that will be requested to access the stream.
ca: Us permet donar una contrasenya que serà preguntat al accedir al flux.

en: Mime
ca: MIME

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
ca: MIME retornat pel servidor (autodetecció si no s'especifica res)

en: Path to the x509 PEM certificate file that will be used for HTTPS.
ca: Ruta al arxiu certificat x509 PEM que s'utilitzarà per la sortida de flux HTTPS.

en: Path to the x509 PEM private key file that will be used for HTTPS. Leave empty if you don't have one.
ca: Camí a l'arxiu de claus privades del sistema x509 PEM que s'utilitzarà per la HTTPS. Deixeu-ho buit si no en teniu cap.

en: Path to the x509 PEM trusted root CA certificates (certificate authority) file that will be used for HTTPS. Leave empty if you don't have one.
ca: Camí al certificat arrel de confiança CA del x509 PEM que serà utilitzat per la HTTPS. Deixeu-ho buit si no en teniu cap.

en: Path to the x509 PEM Certificates Revocation List file that will be used for SSL. Leave empty if you don't have one.
ca: Camí al fitxer de la Llista de Revocació de Certificats  x509 PEM que serà utilitzat per la sortida de flux HTTP/SSL. Deixeu-ho buit si no en teniu un.

en: Advertise with Bonjour
ca: Anuncia't amb Bonjour

en: Advertise the stream with the Bonjour protocol.
ca: Anuncia el flux amb el protocol Bonjour.

en: HTTP stream output
ca: Sortida de flux de HTTP

en: Active TCP connection
ca: Connexió TCP activa

en: RTMP stream output
ca: Sortida del flux RTMP

en: Stream name
ca: Nom del Flux

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
ca: Nom a donar a aquest flux/canal al servidor shoutcast/icecast.

en: Stream description
ca: Descripció del flux

en: Description of the stream content or information about your channel.
ca: Descripció del contingut del flux o informació sobre el teu canal.

en: Stream MP3
ca: Flux MP3

en: Genre description
ca: Descripció del gènere

en: Genre of the content.
ca: Gènere del contingut

en: URL description
ca: Descripció l'URL

en: URL with information about the stream or your channel.
ca: URL amb la informació de la transmissió o del vostre canal.

en: Bitrate information of the transcoded stream.
ca: Informació sobre la taxa de bits del corrent transcodificat.

en: Samplerate information of the transcoded stream.
ca: Informació sobre la freqüència de mostratge del corrent transcodificat.

en: Number of channels
ca: Nombre de canals

en: Number of channels information of the transcoded stream.
ca: Informació sobre el nombre de canals del corrent transcodificat.

en: Ogg Vorbis Quality
ca: Qualitat del Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
ca: Informació sobre qualitat del OGG Vorbis del corrent transcodificat.

en: Stream public
ca: Transmet públicament

en: IceCAST output
ca: Sortida IceCAST

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
ca: Us permet modificar el valor de captura predeterminat per fluxos UDP. S'hauria d'especificar en unitats de mil·lisegon.

en: Group packets
ca: Agrupa paquets

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
ca: Els paquets poden enviar-se un per un en el moment exacte o per grups. Us permet donar el nombre de paquets que seran enviats en un moment. Ajuda a reduir la càrrega de planificació sobre sistemes molt carregats.

en: UDP stream output
ca: Flux de sortida UDP

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
ca: El codificador simple per a dolby sorrund codificava fluxos

en: Dolby Surround decoder
ca: Decodificador Dolby Surround

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
ca: Aquest efecte us dona la sensació que us trobeu en una habitació amb un complet conjunt d'altaveus 7.1 utilitzant només uns auriculars, produint una experiència més real. Ha de ser més confortable i menys cansat quan s'escolta música durant un llarg període.
    Funciona amb qualsevol format de font, des de mono a 7.1.

en: Characteristic dimension
ca: Dimensió característica

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
ca: Distància entre l'altaveu frontal esquerre i el receptor, en metres.

en: Compensate delay
ca: Compensa el retard

en: No decoding of Dolby Surround
ca: No descodificació de Dolby Surround

en: Headphone virtual spatialization effect
ca: Canal mesclador d'auriculars amb un efecte d'espai virtual.

en: Headphone effect
ca: Efecte d'auriculars

en: Select channel to keep
ca: Seleccioneu el canal que vols mantenir

en: Left rear
ca: Anterior esquerra

en: Right rear
ca: Anterior dret

en: Left front
ca: Davant a l'esquerra

en: Audio filter for stereo to mono conversion
ca: Filtre d’àudio per la conversió de estèreo a mono

en: Audio filter for simple channel mixing
ca: Filtre d'àudio per mescla de canal simple

en: audio filter for simple channel mixing
ca: Filtre d'àudio per la mescla simple de canals

en: Audio filter for trivial channel mixing
ca: Filtre d'àudio per mescla de canal trivial

en: A/52 dynamic range compression
ca: Compressió de rang dinàmic A/52

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
ca: La compressió de rang dinàmic fa que els sons alts sonin més suaus, i els suaus més alts, perquè pugueu escoltar més fàcilment el flux en un entorn sorollós sense molestar a ningú. Si la inhabiliteu, el playback estarà més adaptat a una sala cinematogràfica o una habitació acústica.

en: Enable internal upmixing
ca: Habilita la codificació entrellaçada interna

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
ca: Descodificador d'àudio ATSC A/52 (AC-3)

en: Audio filter for A/52->S/PDIF encapsulation
ca: Filtre d'àudio per l'encapsulació  A/52->S/PDIF

en: DTS dynamic range compression
ca: Compressió de rang dinàmic DTS

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
ca: Descodificador d’àudio DTS Acústiques Coherents

en: Audio filter for DTS->S/PDIF encapsulation
ca: Filtre d'àudio per l'encapsulació DTS->S/PDIF

en: MPEG audio decoder
ca: Decodificador d'àudio MPEG

en: Equalizer preset
ca: Preconfiguració del equalitzador

en: Preset to use for the equalizer.
ca: Valor predefinit per utilitzar amb l'equalitzador

en: Bands gain
ca: Guany de les bandes

en: Two pass
ca: Dos passades

en: Global gain
ca: Guany global

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
ca: Indica el guany global en dB (-20 ... 20)

en: Equalizer with 10 bands
ca: Equalitzador de 10 bandes

en: Full bass
ca: Baix total

en: Full bass and treble
ca: Filtre d’àudio per la conversió de format PCM

en: Full treble
ca: Agut total

en: Headphones
ca: Auriculars

en: Large Hall
ca: Sala gran

en: Audio filter for PCM format conversion
ca: Filtre d’àudio per la conversió de format PCM

en: Number of audio buffers
ca: Nombre de buffers d'àudio

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
ca: Nombre de memòries intermèdies sobre les que es fa la mesura de potència. Un nombre major augmentarà el temps de resposta del filtre a una potència alta, però el farà menys sensible a petites variacions.

en: Max level
ca: Nivell màxim

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
ca: Si la potència mitjana sobre les últimes memòries intermèdies és major que aquest valor, es normalitzarà el volum. Aquest valor és un nombre positiu en coma flotant. Un valor entre 0.5 i 10 sembla sensible.

en: Volume normalizer
ca: Normalitzador de volum

en: Parametric Equalizer
ca: Equalitzador Paramètric

en: Low freq (Hz)
ca: Baixa freq (Hz)

en: Low freq gain (dB)
ca: Guany de la freqüència baixa (dB)

en: High freq (Hz)
ca: Alta freq (Hz)

en: High freq gain (dB)
ca: Guany de la freqüència alta (dB)

en: Freq 1 gain (dB)
ca: Guany Freq 1 (dB)

en: Freq 2 gain (dB)
ca: Guany Freq 2 (dB)

en: Freq 3 gain (dB)
ca: Guany Freq 3 (dB)

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
ca: Filtre d’àudio pel remostratge d’interpolació limitat per banda

en: Audio filter for linear interpolation resampling
ca: Filtre d’àudio pel remostratge d’interpolació lineal

en: Audio filter for trivial resampling
ca: Filtre d’àudio pel remostratge trivial

en: Audio filter for ugly resampling
ca: Filtre d’àudio pel remostratge lleig

en: Stride Length
ca: Longitud del pas

en: Float32 audio mixer
ca: Mesclador d’àudio Float32

en: Dummy S/PDIF audio mixer
ca: Mesclador d’àudio S/PDIF Dummy

en: Trivial audio mixer
ca: Mesclador d’àudio trivial

en: default
ca: predeterminat

en: ALSA audio output
ca: Sortida d'àudio ALSA

en: ALSA Device Name
ca: Nom del dispositiu ALSA

en: Audio Device
ca: Dispositiu d'àudio

en: 2 Front 2 Rear
ca: 2 al davant i 2 al darrera

en: A/52 over S/PDIF
ca: A/52 sobre S/PDIF

en: No Audio Device
ca: No hi ha dispositiu d'audio

en: Audio output failed
ca: S'ha produït un error en la sortida d'àudio

en: VLC could not open the ALSA device "%s" (%s).
ca: El VLC no ha pogut obrir el dispositiu ALSA "%s" (%s).

en: The audio device "%s" is already in use.
ca: El dispositiu d'àudio "%s" s'està utilitzant.

en: Unknown soundcard
ca: Targeta de so desconeguda

en: aRts audio output
ca: Sortida d'àudio aRts

en: Choose a number corresponding to the number of an audio device, as listed in your 'Audio Device' menu. This device will then be used by default for audio playback.
ca: Trieu un nombre corresponent al nombre d'un dispositiu d'àudio, tal i com es llista al vostre menú ‘Dispositiu d'Àudio’. Aquest dispositiu s'utilitzarà per defecte per reproduir l'àudio.

en: HAL AudioUnit output
ca: Sortida HAL AudioUnit

en: Audio device is not configured
ca: El dispositiu d'àudio no està configurat.

en: %s (Encoded Output)
ca: %s (sortida codificada)

en: Output device
ca: Dispositiu de sortida

en: Use float32 output
ca: Utilitza la sortida de float32

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
ca: L'opció us permet habilitar o inhabilitar el mode de sortida d’àudio float32 d’alta qualitat (que algunes targetes de so no suporten bé)

en: DirectX audio output
ca: Sortida d'àudio DirectX

en: 3 Front 2 Rear
ca: 3 al davant i 2 al darrera

en: EsounD audio output
ca: Sortida d'àudio EsounD

en: Esound server
ca: Servidor Esound

en: Output format
ca: Format de sortida

en: One of "u8", "s8", "u16", "s16", "u16_le", "s16_le", "u16_be", "s16_be", "fixed32", "float32" or "spdif"
ca: Un de "u8", "s8", "u16", "s16", "u16_le", "s16_le", "u16_be", "s16_be", "fixed32", "float32" o "spdif"

en: Number of output channels
ca: Nombre de canals de sortida

en: By default, all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
ca: Per defecte, tots els canals d'entrada es desaran però podeu restringir el nombre de canals aquí.

en: Add WAVE header
ca: Afegeix una capçalera WAV

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
ca: En comptes d’escriure un arxiu RAW, podeu afegir una capçalera WAV a l’arxiu.

en: Output file
ca: Fitxer de sortida

en: File to which the audio samples will be written to. ("-" for stdout
ca: Arxiu on s'escriuran les mostres d'àudio. ("-" per stdout

en: File audio output
ca: Sortida d'àudio del fitxer

en: Roku HD1000 audio output
ca: Sortida d’àudio Roku HD1000

en: JACK audio output
ca: Sortida d'àudio JACK

en: Try to work around buggy OSS drivers
ca: Intenta funcionar amb controladors OSS amb molts errors

en: Some buggy OSS drivers just don't like when their internal buffers are completely filled (the sound gets heavily hashed). If you have one of these drivers, then you need to enable this option.
ca: A alguns controladors OSS amb molts errors no els agrada quan les seves memòries intermèdies internes s'omplen completament. Si teniu un d'aquests, necessiteu habilitar aquesta opció.

en: UNIX OSS audio output
ca: Sortida d’àudio UNIX OSS

en: OSS DSP device
ca: Dispositiu OSS DSP

en: Portaudio identifier for the output device
ca: Identificador portaudio pel dispositiu de sortida

en: PORTAUDIO audio output
ca: Sortida d'àudio PRTAUDIO

en: VLC media player
ca: Reproductor multimèdia VLC

en: Pulseaudio audio output
ca: Sortida d’àudio de Pulseaudio

en: Simple DirectMedia Layer audio output
ca: Sortida d’àudio Simple DirectMedia Layer

en: Select Audio Device
ca: Selecciona el dispositiu d'àudio

en: Default Audio Device
ca: Dispositiu d'àudio per defecte

en: Win32 waveOut extension output
ca: Sortida d’extensió waveOut Win32

en: A/52 parser
ca: Analitzador A/52

en: A/52 audio packetizer
ca: Empaquetador d’àudio A/52

en: ADPCM audio decoder
ca: Descodificador d’àudio ADPCM

en: Raw/Log Audio decoder
ca: Descodificador d’àudio Raw/Log

en: Raw audio encoder
ca: Codificador d'àudio Raw

en: Non-ref
ca: Sense Referència

en: Non-key
ca: Sense clau

en: All
ca: Tot

en: simple
ca: Senzill

en: AltiVec FFmpeg audio/video decoder ((MS)MPEG4,SVQ1,H263,WMV,WMA)
ca: AltiVec FFmpeg àudio/vídeo decodificador ((MS)MPEG4,SVQ1,H263,WMV,WMA)

en: FFmpeg audio/video decoder
ca: Decodificador d’àudio/vídeo ffmpeg

en: Decoding
ca: S'està descodificant...

en: Encoding
ca: S’està codificant...

en: FFmpeg audio/video encoder
ca: Codificador d’àudio/vídeo ffmpeg

en: FFmpeg deinterlace video filter
ca: Filtre de vídeo desentrellaçat ffmpeg

en: Direct rendering
ca: Representació directa

en: Error resilience
ca: Error de resiliència

en: Ffmpeg can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
ca: ffmpeg pot donar un error de resiliència.
    Tanmateix, amb un codificador amb errors (com el codificador ISO MPEG-4 de M$) pot produir molts errors.
    El rang vàlid va de 0 a 4 (0 inhabilita tota la resiliència d'errors)

en: Workaround bugs
ca: Solució temporal d’errors

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
ca: Intenta arreglar alguns errors
    1  autodetectar
    2  msmpeg4 antic
    4  xvid entrellaçat
    8  ump4 
    16 no separació
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma

en: Hurry up
ca: De pressa

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
ca: Permet al descodificador descodificar parcialment o ometre fotograma(es) quan no hi ha temps suficient. És útil amb potència de CPU baixa però pot produir imatges distorsionades.

en: Debug mask
ca: Màscara de depuració d’errors

en: Set ffmpeg debug mask
ca: Defineix la màscara de depuració ffmpeg

en: Visualize motion vectors
ca: Visualitza els vectors de moviment

en: You can overlay the motion vectors (arrows showing how the images move) on the image. This value is a mask, based on these values:
    1 - visualize forward predicted MVs of P frames
    2 - visualize forward predicted MVs of B frames
    4 - visualize backward predicted MVs of B frames
    To visualize all vectors, the value should be 7.
ca: Defineix la màscara de visualització de vectors de moviment.
    1 - visualitza els MVs pronosticats endavant de fotogrames-P
    2 – visualitza els MVs pronosticats endavant de fotogrames-B
    4 – visualitza els MVs pronosticats endarrere de fotogrames-B
    Per a veure tots els vectors, el valor seria 7.

en: Low resolution decoding
ca: Descodificació de resolució baixa

en: Only decode a low resolution version of the video. This requires less processing power
ca: Descodificarà només una versió del vídeo de resolució baixa .Necessita menys poder de processament.

en: Ratio of key frames
ca: Ràtio de fotogrames claus

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
ca: Us permet especificar el nombre de fotogrames que seran codificats per un fotograma clau.

en: Ratio of B frames
ca: Ràtio de fotogrames B

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
ca: Us permet especificar el nombre de fotogrames-B que seran codificats entre dos fotogrames de referència.

en: Video bitrate tolerance
ca: Tolerància de la velocitat de bit per vídeo

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
ca: Tolerància de la taxa de bit per vídeo en kbits/s.

en: Interlaced encoding
ca: Codificació entrellaçada

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
ca: Habilita algoritmes dedicats a fotogrames entrellaçats.

en: Interlaced motion estimation
ca: Habilita l’estimació de moviment entrellaçada

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
ca: Us permet habilitar l’estimació de pre-moviment.Això requereix més CPU.

en: Pre-motion estimation
ca: Habilita l’estimació de pre-moviment

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
ca: Habilita l’algoritme d'estimació de pre-moviment

en: Rate control buffer size
ca: Mida de la memòria intermèdia de control de taxa

en: Rate control buffer aggressiveness
ca: Agressivitat de la memòria intermèdia de control de taxa

en: Rate control buffer aggressiveness.
ca: Agressivitat de la memòria intermèdia de control de taxa

en: I quantization factor
ca: Factor de quantificació I

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
ca: Us permet especificar el factor de quantificació dels fotogrames-I, comparats amb els fotogrames-P (per exemple, 1.0 => la mateixa escala per fotogrames I i P)

en: Noise reduction
ca: Reducció del soroll

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
ca: Us permet habilitar un simple algoritme de reducció de soroll per tal de reduir la longitud de codificació i la taxa de bits, a canvi de fotogrames de menor qualitat.

en: MPEG4 quantization matrix
ca: Habilita matriu de quantificació MPEG4

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
ca: Us permet utilitzar la matriu de quantificació MPEG4 per la codificació del mpeg2. Generalment, això aporta una imatge de millor aparença, mentre segueix mantenint la compatibilitat amb els descodificadors de MPEG-2 estàndards.

en: Quality level
ca: Nivell de qualitat

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
ca: Us permet especificar el nivell de qualitat per la codificació dels vectors de moviment (pot retardar molt la codificació)

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
ca: Us permet especificar si el codificador ha d'equilibrar la qualitat al moment, si la vostra CPU no pot mantenir la taxa de codificació. Inhabilitarà la quantificació trellis, la distorsió de la velocitat dels vectors de moviment (hq), i l'augment del llindar de reducció de soroll per facilitar les tasques del codificador.

en: Minimum video quantizer scale
ca: Escala mínima de quantificació de vídeo

en: Minimum video quantizer scale.
ca: Escala mínima de quantificació de vídeo

en: Maximum video quantizer scale
ca: Escala màxima de quantificació de vídeo

en: Maximum video quantizer scale.
ca: Escala màxima de quantificació de vídeo

en: Trellis quantization
ca: Habilita la quantificació Trellis

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
ca: Us permet habilitar la quantificació trellis (taxa de distorsió per coeficients de bloc).

en: Fixed quantizer scale
ca: Utilitza una escala fixa de quantificació de vídeo

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
ca: Us permet especificar una escala del quantificar de vídeo fixa per la codificació VBR (valors acceptats: 0.01 a 255.0)

en: Strict standard compliance
ca: Compliància estàndard estricta

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -1, 0, 1).
ca: Us permet imposar una compliància estàndard estricta al codificar (valors acceptats: -1, 0, 1).

en: Motion masking
ca: Màscara de moviment

en: Chrominance elimination
ca: Eliminació del Croma

en: "%s" is no video encoder.
ca: "%s" no és un codificador de vídeo.

en: "%s" is no audio encoder.
ca: "%s" no és un codificador d'àudio.

en: VLC could not find encoder "%s".
ca: No s'ha pogut trobar el codificador "%s".

en: VLC could not open the encoder.
ca: No s'ha pogut obrir el codificador.

en: Cinepak video decoder
ca: Decodificador de vídeo Cinepak

en: CMML annotations decoder
ca: Descodificador d’anotacions CMML

en: CVD subtitle decoder
ca: Descodificador de subtítols CVD

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
ca: Empaquetador de subtítols VCD Chaoji

en: Encoding quality
ca: Qualitat de la codificació

en: Quality of the encoding between 1.0 (low) and 10.0 (high).
ca: Us permet especificar la qualitat entre 1.0 (baixa) i 10.0 (alta)

en: Dirac video decoder
ca: Decodificador de vídeo Dirac

en: Dirac video encoder
ca: Codificador de vídeo Dirac

en: DirectMedia Object decoder
ca: Decodificador d’objecte DirectMedia

en: DirectMedia Object encoder
ca: Codificador d’objecte DirectMedia

en: DTS parser
ca: Analitzador DTS

en: DTS audio packetizer
ca: Empaquetador d’àudio DTS

en: Decoding X coordinate
ca: Descodificant Coordenada X

en: X coordinate of the rendered subtitle
ca: Coordenada X del subtítol renderitzat

en: Decoding Y coordinate
ca: Descodificant Coordenada Y

en: Y coordinate of the rendered subtitle
ca: Coordenada Y del subtítol renderitzat

en: Subpicture position
ca: Posició de Subimatges

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
ca: Podeu reforçar la posició del logotip en el vídeo (0=centre, 1=esquerre, 2=dret, 4=superior, 8=inferior, també podeu utilitzar combinacions d’aquests valors).

en: Encoding X coordinate
ca: Codificant Coordenada X

en: X coordinate of the encoded subtitle
ca: Coordenada X del subtítol codificat

en: Encoding Y coordinate
ca: Codificant Coordenada Y

en: Y coordinate of the encoded subtitle
ca: Coordenada Y del subtítol codificat

en: DVB subtitles decoder
ca: Descodificador de subtítols DVB

en: DVB subtitles encoder
ca: Codificador de subtítols DVB

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
ca: Descodificador d’àudio AAC (utilitzant libfaad2)

en: Image file
ca: Arxiu d'imatge

en: Path of the image file for fake input.
ca: Ruta de l'arxiu d'imatge per a l'entrada falsa.

en: Output video width.
ca: Amplada de sortida del vídeo

en: Output video height.
ca: Alçada del vídeo de sortida.

en: Keep aspect ratio
ca: Mantenir la relació d'aspecte

en: Consider width and height as maximum values.
ca: Considera amplada i alçada com a valors màxims.

en: Background aspect ratio
ca: Relació d'aspecte de la font

en: Deinterlace video
ca: Desentrellaça el vídeo

en: Deinterlace the image after loading it.
ca: Us permet desentrellaçar el vídeo després de carregar-lo.

en: Deinterlace module
ca: Mode desentrellaçat

en: Deinterlace module to use.
ca: Mode desentrellaçat a usar.

en: Fake video decoder
ca: Decodificador de vídeo Enganyós

en: Flac audio decoder
ca: Descodificador d'àudio flac

en: Flac audio encoder
ca: Codificació d’àudio Flac

en: Flac audio packetizer
ca: Empaquetador d'àudio flac

en: Formatted Subtitles
ca: Subtítols formatejats

en: Kate text subtitles decoder
ca: Decodificador dels subtítols de Kate

en: Kate text subtitles packetizer
ca: Empaquetador dels subtítols de Kate

en: Kate comment
ca: Comentari de Kate

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
ca: Descodificador de vídeo MPEG I/II (utilitzant libmpeg2)

en: Linear PCM audio decoder
ca: Descodificador d'àudio PCM lineal

en: Linear PCM audio packetizer
ca: Empaquetador d'àudio PCM lineal

en: Video decoder using openmash
ca: Descodificador de vídeo utilitzant openmash

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
ca: Descodificador de capa d'àudio MPEG I/II/III

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
ca: Empaquetador de capa d'àudio MPEG I/II/III

en: PNG video decoder
ca: Descodificador de vídeo PNG

en: QuickTime library decoder
ca: Descodificador de la biblioteca QuikTime

en: Pseudo raw video decoder
ca: Descodificador d'àudio pseudo-raw

en: Pseudo raw video packetizer
ca: Empaquetador d'àudio pseudo-raw

en: RealAudio library decoder
ca: Descodificador de la biblioteca RealAudio

en: Schroedinger video decoder
ca: Decodificador per vídeo Schroedinger

en: SDL_image video decoder
ca: Descodificador de vídeo SDL_image

en: Speex audio decoder
ca: Descodificador d'àudio speex

en: Speex audio packetizer
ca: Empaquetador d'àudio speex

en: Speex audio encoder
ca: Descodificador d’àudio Speex

en: Speex comment
ca: Comentari de Speex

en: DVD subtitles decoder
ca: Descodificador de subtítols DVD

en: DVD subtitles packetizer
ca: Empaquetador de subtítols DVD

en: Subtitles text encoding
ca: Codificació del text dels subtítols

en: Set the encoding used in text subtitles
ca: Especifica la codificació utilitzada en els subtítols de text

en: Subtitles justification
ca: Justificació de subtítols

en: Set the justification of subtitles
ca: Defineix la justificació dels subtítols

en: UTF-8 subtitles autodetection
ca: Autodetecció dels subtítols UTF-8

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitles files.
ca: Això permet la detecció automàtica de la codificació UTF-8 dins dels arxius de subtítols.

en: Text subtitles decoder
ca: Decodificador del text dels subtítols

en: USF subtitles decoder
ca: Descodificador de subtítols USF

en: T.140 text encoder
ca: Codificador de text T.140

en: Enable debug
ca: Habilita la depuració

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
ca: Descodifcacor Philips OGT (subtítols SVCD)

en: SVCD subtitles
ca: Subtítols SVCD

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
ca: Empaquetador Philips OGT (subtítols SVCD)

en: Tarkin decoder module
ca: Mòdul de descodificació Tarkin

en: Ignore subtitle flag
ca: Ignora l'indicador dels subtítols

en: Teletext subtitles decoder
ca: Descodificador de subtítols Teletext

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
ca: Us permet especificar una qualitat entre 1 (baixa) i 10 (alta), en lloc d'especificar una velocitat de bits particular. Això produirà un flux VBR.

en: Theora video decoder
ca: Descodificador de vídeo Theora

en: Theora video packetizer
ca: Empaquetador de vídeo Theora

en: Theora video encoder
ca: Codificador de vídeo Theora

en: Theora comment
ca: Comentari de Theora

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
ca: Us permet especificar una qualitat entre 0.0 (baixa) i 50.0 (alta), en lloc d'especificar una velocitat de bits particular. Això produirà un flux VBR.

en: Stereo mode
ca: Mode Estèreo

en: Handling mode for stereo streams
ca: Mode d'agafada per a fluxos en estèreo

en: VBR mode
ca: Mode VBR

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
ca: Usa taxa de bits variable.Per defecte s'usa  la constant (CBR).

en: Psycho-acoustic model
ca: model psico-acústic

en: Integer from -1 (no model) to 4.
ca: integrador des de -1 (cap model) a 4.

en: Dual mono
ca: mono Dual

en: Joint stereo
ca: Estèreo conjunt

en: Libtwolame audio encoder
ca: Codificador d’àudio Libtwolame

en: Maximum encoding bitrate
ca: Màxima velocitat de bit de la codificació

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
ca: Us permet especificar una taxade bits màxima en kocts. Útil per aplicacions de transmissió de dades.

en: Minimum encoding bitrate
ca: Mínima velocitat de bit de la codificació

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
ca: Us permet especificar una velocitat de bits mínima en kocts. Útil per la codificació d'un canal de mida fixa.

en: CBR encoding
ca: Codificació CBR

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
ca: Us permet imposar una codificació de velocitat de bits constant (CBR, Constant BitRate)

en: Vorbis audio decoder
ca: Decodificador d'àudio Vorbis

en: Vorbis audio packetizer
ca: Empaquetador d'àudio Vorbis

en: Vorbis audio encoder
ca: Codificador d’àudio Vorbis

en: Vorbis comment
ca: Comentari de Vorbis

en: Maximum GOP size
ca: Màxim tamany GOP

en: Sets maximum interval between IDR-frames.Larger values save bits, thus improving quality for a given bitrate at the cost of seeking precision.
ca: Valors grans estalvien bits, millorant la qualitat per una velocitat de bits donada, a canvi d'una menor precisió de la cerca.

en: Minimum GOP size
ca: Mínim tamany del GOP

en: B-frames between I and P
ca: Nombre de fotogrames B entre fotogrames I i P

en: Number of reference frames
ca: Nombre de fotogrames de referència

en: Skip loop filter
ca: El·ludeix el flitre de bucle

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
ca: Desactiva el filtre de bucle (baixa la qualitat).

en: H.264 level
ca: Nivell H.264

en: Interlaced mode
ca: Mode d'entrellaçat

en: Pure-interlaced mode.
ca: Mode d'entrellaçat pur.

en: Set QP
ca: Defineix QP

en: Quality-based VBR
ca: Qualitat del VBR

en: Min QP
ca: Mínim QP

en: Max QP
ca: Màxim QP

en: Maximum quantizer parameter.
ca: Valor màxim del paràmetre de quantificació.

en: Max QP step
ca: Màx ima etapa de QP

en: Average bitrate tolerance
ca: Tolerància de la velocitat de bit per vídeo

en: Max local bitrate
ca: Màxima velocitat de bit de la codificació

en: VBV buffer
ca: Búffer VBV

en: Strength of AQ
ca: Força del AQ

en: QP factor between I and P
ca: Factor QP entre I i P

en: QP curve compression
ca: Compressió de corba QP

en: Reduce fluctuations in QP
ca: Redueix fluctuacions de QP

en: Partitions to consider
ca: Particions a considerar

en: Direct MV prediction mode
ca: Mode de predicció de Direct MV

en: Weighted prediction for B-frames
ca: Amplades previstes per a quadres-B

en: Weighted prediction for B-frames.
ca: Amplades previstes per a quadres-B.

en: Integer pixel motion estimation method
ca: Integral del píxel per al mètode d’estimació de pre-moviment

en: Maximum motion vector search range
ca: Màxim moviment del rang del vector del motor

en: Trellis RD quantization
ca: Quantificació Trellis RD

en: CPU optimizations
ca: Optimitzacions de CPU

en: Use assembler CPU optimizations.
ca: Usa les Optimitzacions de CPU de l'assemblador.

en: PSNR computation
ca: Càlcul PSNR

en: SSIM computation
ca: Càlcul SSIM

en: Quiet mode
ca: Mode silenciós

en: Quiet mode.
ca: Mode silenciós.

en: Statistics
ca: Estadístiques

en: fast
ca: Ràpid

en: normal
ca: Normal

en: slow
ca: Lent

en: all
ca: Tot

en: auto
ca: Auto

en: H.264/MPEG4 AVC encoder (using x264 library)
ca: Codificador de vídeo h264 (utilitzant la biblioteca x264)

en: Motion threshold (10-100)
ca: Llindar de moviment (10-100)

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
ca: Quantitat del moviment del joystick requerida per que un moviment del ratolí sigui enregistrat

en: Trigger button
ca: Botó d'activació

en: Trigger button for mouse gestures.
ca: Podeu definir aquí el botó d'activació pels moviments del ratolí.

en: Middle
ca: Mig

en: Gestures
ca: Moviments

en: Mouse gestures control interface
ca: Interfície de control dels moviment del ratolí

en: Define playlist bookmarks.
ca: Defineix preferits de la llista de reproducció.

en: Hotkeys
ca: Tecles ràpides

en: Hotkeys management interface
ca: Interfície de gestió de les tecles ràpides

en: Audio Device: %s
ca: Dispositiu d'àudio: %s

en: Audio track: %s
ca: Pista d’àudio: %s

en: Subtitle track: %s
ca: Pista de subtítols : %s

en: N/A
ca: N/D

en: Aspect ratio: %s
ca: Relació d'aspecte: %s

en: Crop: %s
ca: Retalla: %s

en: Deinterlace mode: %s
ca: Mode desentrellaçat: %s

en: Zoom mode: %s
ca: Mode zoom: %s

en: Subtitle delay %i ms
ca: El retard dels subtítols és de %i ms

en: Audio delay %i ms
ca: El retard de l'àudio és de %i ms

en: Volume %d%%
ca: El volum és  %d%%

en: Host address
ca: Adreça de l’ordinador

en: Source directory
ca: Directori font

en: HTTP interface x509 PEM certificate file (enables SSL).
ca: Fitxer del certificat x509 PEM de la interfície HTTP (habilita SSL)

en: HTTP interface x509 PEM private key file.
ca: Fitxer de clau privada x509 PEM de la interfície HTTP

en: HTTP interface x509 PEM trusted root CA certificates file.
ca: Fitxer de certificats de x509 PEM trusted root CA de la interfície HTTP

en: HTTP interace Certificates Revocation List file.
ca: Fitxer de la Llista de Revocació de Certificats de la interfície HTTP

en: HTTP remote control interface
ca: Interfície de control remot HTTP

en: Infrared remote control interface
ca: Interfície de control remot per infrarojos

en: motion
ca: moviment

en: motion control interface
ca: Interfície del control de moviments

en: Act as master
ca: Actua com a administrador

en: Master client ip address
ca: Adreça ip del client mestre

en: Network Sync
ca: Sincronització de la Xarxa

en: Install Windows Service
ca: Instal·la el Servei de Windows

en: Install the Service and exit.
ca: Instal·lar el Servei i sortir.

en: Uninstall Windows Service
ca: Desinstal·la el Servei de Windows

en: Uninstall the Service and exit.
ca: Desinstal·lar el Servei i sortir.

en: Display name of the Service
ca: Mostra el nom del servei

en: Change the display name of the Service.
ca: Canvia el nom a mostrar del servei.

en: Configuration options
ca: Opcions de la configuració

en: NT Service
ca: Servei NT

en: Windows Service interface
ca: Interfície del Servei de Windows

en: Pause
ca: Pausa

en: Forward
ca: Cap endavant

en: End
ca: Fi

en: Show stream position
ca: Mostra la posició del flux

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
ca: Mostra la posició actual en segons dins del flux de tant en tant.

en: Fake TTY
ca: TTY fals

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
ca: Força al mòdul rc a utilitzar stdin com si fos un TTY

en: UNIX socket command input
ca: Entrada d'ordres del sócol UNIX

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
ca: Accepta ordres sobre un sòcol Unix en comptes de stdin.

en: TCP command input
ca: Entrada de les ordres TCP

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
ca: Accepta ordres sobre un sòcol en comptes del stdin. Podeu definir l'adreça i el port de la interfície vinculada.

en: Do not open a DOS command box interface
ca: No s'obre cap finestra d'ordres DOS

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
ca: Per defecte el connector d'interfície rc iniciarà una finestra d'ordres de DOS. Habilitant el mode tranquil no apareixerà aquesta finestra, però això pot ser  molest quan vulgueu aturar el VLC i no estigui oberta cap finestra de vídeo.

en: Remote control interface
ca: Interfície del control remot

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
ca: Interfície de control remot inicalitzada, 'h' per ajuda

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
ca: Ordre desconeguda '%s', escriu 'help' per ajuda

en: +----[ Remote control commands ]
ca: +----[ Ordres del control remot ]

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
ca: | add XYZ . . . . . . . . . . afegeix XYZ a la llista de reproducció

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
ca: | enqueue XYZ . . . . . . . . . . posa XYZ a la cua de la llista de reproducció

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
ca: | playlist . . .  mostra els elements actuals de la llista de reproducció

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
ca: | play. . . . . . . . . . . . . . . reprodueix el flux

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
ca: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . atura el flux

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
ca: | next . . . . . . . . . . . .  següent element de la llista

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
ca: | prev . . . . . . . . . .  element anterior de la llista

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
ca: | goto . . . . . . . . . . . .  vés a l'element de l'índex

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
ca: | repeat [on|off] . . . .  repeteix l'element de la llista de reproducció

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
ca: | loop [on|off] . . . . . . . .  realitza un bucle amb els elements de la llista de reproducció

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
ca: | random [on|off] . . . . . . .  canvia al mode de salts aleatoris

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
ca: | clear . . . . . . . . . . . .  neteja la llista de reproducció

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
ca: | clear . . . . . . . . . . . .  estat actual de la llista de reproducció

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
ca: | title [X]  . . . . defineix/rep el títol de l'element actual

en: +----[ end of help ]
ca: +----[ fi de l’ajuda ]

en: Press menu select or pause to continue.
ca: Premeu selecciona menú o pausa per continuar...

en: Type 'menu select' or 'pause' to continue.
ca: Escriu 'selecciona menú' o 'pausa' per continuar.

en: Threshold
ca: Llindar

en: Height of the zone triggering the interface.
ca: Alçada de la zona que activa la interfície

en: Signals
ca: Senyals

en: Host
ca: Hoste

en: VLM remote control interface
ca: Interfície del control remot VLM

en: Raw A/52 demuxer
ca: Demultiplexor Raw A/52

en: AIFF demuxer
ca: Demultiplexor AIFF

en: ASF v1.0 demuxer
ca: Demultiplexor ASF v1.0

en: AU demuxer
ca: Demultiplexor AU

en: FFmpeg demuxer
ca: Demultiplexor ffmpeg

en: FFmpeg muxer
ca: Multiplexor ffmpeg

en: Ffmpeg mux
ca: Multiplexor ffmpeg

en: Force interleaved method
ca: Força el mètode d'entrellaçat

en: Force interleaved method.
ca: Força el mètode d'entrellaçat.

en: Force index creation
ca: Força la creació d'un índex

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
ca: Recrea un índex pel fitxer AVI.Fes servir això si l'arxiu està danyat o incomplet (sense recerca).

en: Ask
ca: Pregunta

en: Always fix
ca: Arregla-ho sempre

en: Never fix
ca: No ho arreglis mai

en: AVI demuxer
ca: Demultiplexor AVI

en: AVI Index
ca: Índex de l'Arxiu AVI

en: Repair
ca: Repara

en: Don't repair
ca: No ho reparis

en: CDG demuxer
ca: Demultiplexor CDG

en: Dump filename
ca: Talla el nom de l'arxiu

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
ca: Especifica un nom d'un fitxer on el flux bàsic serà abocat

en: Raw DTS demuxer
ca: Demultiplexor Raw DTS

en: FLAC demuxer
ca: Demultiplexor FLAC

en: Allows you to modify the default caching value for RTSP streams. This value should be set in millisecond units.
ca: Us permet modificar el valor de la memòria caché predeterminat per a fluxes RTSP. Aquest valor ha d'estar en unitats de mil·lisegon.

en: Kasenna RTSP dialect
ca: Dialecte RTSP Kasenna

en: RTSP/RTP access and demux
ca: Accés i demultiplexor RTSP/RTP

en: Use RTP over RTSP (TCP)
ca: Utilitza RTP sobre RTSP (TCP)

en: Client port
ca: Port del client

en: HTTP tunnel port
ca: Port del túnel HTTP

en: RTSP authentication
ca: Autentificació RTSP

en: Frames per Second
ca: Fotogrames per segon

en: M-JPEG camera demuxer
ca: Demultiplexor de càmera M-JPEG

en: Matroska stream demuxer
ca: Demultiplexor de flux Matroska

en: Ordered chapters
ca: Capítols ordenats

en: Preload Directory
ca: Directori de Pre-càrrega

en: Seek based on percent not time
ca: Cerca basada en el percentatge, no en el temps

en: Seek based on percent not time.
ca: Cerca basada en el percentatge, no en el temps.

en: ---  DVD Menu
ca: --- Menú DVD

en: Video Manager
ca: Control de Vídeo

en: ----- Title
ca: ----- Títol

en: Reverberation delay, in ms. Usual values are from to 40 to 200ms.
ca: Retard de reverberació en ms (normalment 40-200 ms)

en: Enable megabass mode
ca: Habilita els pics de megabass

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
ca: Nivell del mega bass(0-100, per defecte és 0)

en: MOD demuxer (libmodplug)
ca: Demultiplexor MOD (libmodplug)

en: Reverb
ca: Reverberació

en: Surround
ca: So envoltant

en: Surround delay (ms)
ca: Retard del so envoltant (ms)

en: MP4 stream demuxer
ca: Demultiplexor de flux MP4

en: H264 video demuxer
ca: Demultiplexor de vídeo H264

en: MPEG-4 audio demuxer
ca: Demultiplexor d’àudio MPEG-4

en: MPEG-4 video demuxer
ca: Demultiplexor de vídeo MPEG-4

en: MPEG-I/II video demuxer
ca: Demultiplexor de vídeo MPEG-I/II

en: NullSoft demuxer
ca: Demultiplexor NullSoft

en: Nuv demuxer
ca: Demultiplexor Nuv

en: OGG demuxer
ca: Demultiplexor OGG

en: Skip ads
ca: Omet els anuncis

en: M3U playlist import
ca: Importa la llista de reproducció M3U

en: PLS playlist import
ca: Importa la llista de reproducció PLS

en: Podcast Info
ca: Informació del Podcast

en: Podcast Summary
ca: Resum del Podcast

en: Podcast Size
ca: Mida del Podcast

en: MPEG-PS demuxer
ca: Demultiplexor MPEG-PS

en: PVA demuxer
ca: Demultiplexor PVA

en: DV (Digital Video) demuxer
ca: Demultiplexor DV (Digital Video)

en: Aspect ratio
ca: Relació d'aspecte

en: Real demuxer
ca: Demultiplexor Real

en: SMF demuxer
ca: Demultiplexor SMF

en: Frames per second
ca: Fotogrames per segon

en: Subtitles delay
ca: Retard dels subtítols

en: Subtitles format
ca: Format dels subtítols

en: Extra PMT
ca: PMT extra

en: Set id of ES to PID
ca: Defineix id del ES a PID

en: Fast udp streaming
ca: Reproducció Fast UDP

en: MTU for out mode
ca: MTU per al mode de sortida

en: Silent mode
ca: Mode silenciós

en: CAPMT System ID
ca: Identificador del sistema CAPMT

en: Filename of dump
ca: Fitxer de l'abocament

en: Append
ca: Afegeix

en: If the file exists and this option is selected, the existing file will not be overwritten.
ca: Si el fitxer existeix i aquesta opció està seleccionada, el fitxer existent no es sobreescriurà.

en: subtitles
ca: subtítols

en: 4:3 subtitles
ca: Subtítols 4:3

en: 16:9 subtitles
ca: Subtítols 16:9

en: 2.21:1 subtitles
ca: Subtítols 2.21:1

en: clean effects
ca: Neteja els efectes

en: TTA demuxer
ca: Demultiplexor TTA

en: VC1 video demuxer
ca: Demultiplexor de vídeo VC1

en: VOC demuxer
ca: Demultiplexor VOC

en: WAV demuxer
ca: Demultiplexor WAV

en: XA demuxer
ca: Demultiplexor XA

en: Use DVD Menus
ca: Utilitza els menús del DVD

en: BeOS standard API interface
ca: Interfície API estàndard BeOS

en: Open files from all sub-folders as well?
ca: Voleu obrir els fitxers de totes les subcarpetes?

en: Open
ca: Obre

en: Preferences
ca: Preferències

en: Messages
ca: Missatges

en: Open File
ca: Obre un fitxer

en: Open Disc
ca: Obre disc

en: Open Subtitles
ca: Obre subtítols

en: About
ca: Quant a...

en: Prev Title
ca: Títol previ

en: Next Title
ca: Títol posterior

en: Go to Title
ca: Vés al Títol

en: Go to Chapter
ca: Vés al capítol

en: Speed
ca: Velocitat:

en: Window
ca: Finestra

en: VLC media player: Open Media Files
ca: Reproductor multimèdia VLC: Obre els fitxer multimèdia

en: VLC media player: Open Subtitle File
ca: Reproductor multimèdia VLC: Obre el fitxer de subtítols

en: Drop files to play
ca: Posa els fitxers per reproduir

en: playlist
ca: LLista de reproducció

en: Close
ca: Tanca

en: Edit
ca: Edita

en: Select All
ca: Selecciona tot

en: Select None
ca: No seleccionis res

en: Sort Reverse
ca: Ordena a la inversa

en: Sort by Name
ca: Ordena per nom

en: Sort by Path
ca: Ordena per directori

en: Randomize
ca: Genera'n aleatòriament

en: Remove
ca: Suprimeix

en: Remove All
ca: Suprimeix totes les seleccions

en: View
ca: Visualitza

en: Path
ca: Camí

en: Name
ca: Nom

en: Apply
ca: Aplica

en: Save
ca: Desa

en: Defaults
ca: Valors predeterminats

en: Show Interface
ca: Mostra la interfície

en: Vertical Sync
ca: Sincronisme vertical

en: Correct Aspect Ratio
ca: Corregeix la ràtio d'aspecte

en: Stay On Top
ca: Resta al damunt

en: Take Screen Shot
ca: Pren una captura de la pantalla

en: Framebuffer device
ca: Dispositiu del marc de memòria intermèdia

en: X coordinate
ca: Coordenada X

en: X coordinate of the rendered image
ca: Coordenada X de la imatge renderitzada

en: Y coordinate
ca: Coordenada Y

en: Y coordinate of the rendered image
ca: Coordenada Y de la imatge renderitzada

en: Opacity
ca: Opacitat

en: Black
ca: Negre

en: Gray
ca: Gris

en: Silver
ca: Plata

en: White
ca: Blanc

en: Maroon
ca: Granat

en: Red
ca: Vermell

en: Fuchsia
ca: Fúcsia

en: Yellow
ca: Groc

en: Olive
ca: Oliva

en: Green
ca: Verd

en: Teal
ca: Jade

en: Lime
ca: Llima

en: Purple
ca: Porpra

en: Navy
ca: Blau marí

en: Blue
ca: Blau

en: Aqua
ca: Turquesa

en: Font
ca: LLetra

en: Commands
ca: Ordres

en: About VLC media player
ca: Quant al reproductor multimèdia VLC

en: Compiled by %s, based on Git commit %s
ca: Ha estat compilat per %s, basat en la revisió del Git %s

en: Compiled by %s
ca: Ha estat compilat per %s

en: License
ca: Llicència

en: VLC media player Help
ca: Ajuda sobre reproductor VLC

en: Index
ca: Índex

en: Bookmarks
ca: Preferits

en: Add
ca: Afegeix

en: Clear
ca: Neteja

en: Extract
ca: Extreu

en: Time
ca: Hora

en: Untitled
ca: Sense títol

en: No input
ca: No hi ha cap entrada.

en: Input has changed
ca: Ha canviat l'entrada

en: Invalid selection
ca: Selecció no vàlida

en: No input found
ca: No s'ha trobat cap entrada

en: Random On
ca: Aleatori activat

en: Repeat One
ca: Repeteix un

en: Repeat All
ca: Repeteix tot

en: Repeat Off
ca: Repetició desactivada

en: Half Size
ca: Meitat de la mida

en: Normal Size
ca: Mida normal

en: Double Size
ca: Mida doble

en: Float on Top
ca: Flota a sobre de tot

en: Fit to Screen
ca: Ajusta a la pantalla

en: Step Forward
ca: Endavant un cop

en: Step Backward
ca: Endarrere un cop

en: Rewind
ca: Rebobina

en: Fast Forward
ca: Avança ràpid

en: 2 Pass
ca: 2 passades

en: Extended controls
ca: Controls ampliats

en: Wave
ca: Ona

en: Ripple
ca: Arrissat

en: Distortion filters
ca: Filtres de distorsió

en: Blur
ca: Difumina

en: Image cropping
ca: Retallat de la imatge

en: Invert colors
ca: Inverteix els colors

en: Inverts the colors of the image
ca: Inverteix els colors de la imatge

en: Transformation
ca: Transformació

en: Rotates or flips the image
ca: Rota o gira la imatge

en: Volume normalization
ca: Normalització del volum

en: Headphone virtualization
ca: Visualització d'auriculars

en: Maximum level
ca: Nivell màxim

en: Restore Defaults
ca: Restaura els valors per defecte

en: Opaqueness
ca: Opacitat

en: Adjust Image
ca: Ajusta la imatge

en: Video Filter
ca: Filtre de vídeo

en: Audio Filter
ca: Filtre d'àudio

en: Login:
ca: Nom d'ususari:

en: Password:
ca: Contrasenya:

en: Clean up
ca: Esborra-ho tot

en: Show Details
ca: Mostra els detalls

en: Preferences...
ca: Preferències...

en: Services
ca: Serveis

en: Hide VLC
ca: Oculta el VLC

en: Hide Others
ca: Oculta els altres

en: Show All
ca: Mostra-ho tot

en: Quit VLC
ca: Surt del VLC

en: 1:File
ca: 1: Fitxer

en: Open File...
ca: Obre un fitxer...

en: Quick Open File...
ca: Obre ràpid el fitxer...

en: Open Disc...
ca: Obre el disc...

en: Open Network...
ca: Obre la xarxa...

en: Open Capture Device...
ca: Obre un dispositiu de captura...

en: Open Recent
ca: Obre recents

en: Clear Menu
ca: Neteja el menú

en: Streaming/Exporting Wizard...
ca: Assistent per a la transmissió/reproducció...

en: Cut
ca: Retalla

en: Copy
ca: Copia

en: Paste
ca: Enganxa

en: Playback
ca: Reproducció

en: Volume Up
ca: Puja el volum

en: Volume Down
ca: Baixa el volum

en: Fullscreen Video Device
ca: Dispositiu per la pantalla completa

en: Post processing
ca: Post-processament

en: Minimize Window
ca: Minimitza la finestra

en: Close Window
ca: Tanca aquesta finestra

en: Controller...
ca: Controlador...

en: Equalizer...
ca: Equalitzador...

en: Extended Controls...
ca: Controls avançats...

en: Bookmarks...
ca: Preferits...

en: Playlist...
ca: Llista de reproducció...

en: Media Information...
ca: Informació dels suports...

en: Messages...
ca: Missatges...

en: Errors and Warnings...
ca: Errors i avisos...

en: Bring All to Front
ca: Porta-ho tot a dalt

en: Help
ca: Ajuda

en: VLC media player Help...
ca: Ajuda sobre el reproductor VLC...

en: ReadMe / FAQ...
ca: Lleigeix-me /PMF...

en: Online Documentation...
ca: Documentació en línia

en: VideoLAN Website...
ca: Lloc web del VideoLAN

en: Make a donation...
ca: Fés una donació...

en: Online Forum...
ca: Fòrum en línia...

en: Send
ca: Envia

en: Don't Send
ca: No enviïs

en: Volume: %d%%
ca: Volum: %d%%

en: No CrashLog found
ca: No s'ha trobat el CrashLog

en: Continue
ca: Continua

en: Video device
ca: Dispositiu de vídeo

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
ca: Defineix la transparència de la sortida de vídeo. 1 és no transparent (valor predeterminat), 0 és completament transparent.

en: Mac OS X interface
ca: Interfície Mac OS X

en: Open Source
ca: Codi font obert

en: Media Resource Locator (MRL)
ca: Localitzador de recursos multimèdia (Media Resource Locator, MRL)

en: Capture
ca: Captura

en: Browse...
ca: Navega...

en: Treat as a pipe rather than as a file
ca: Tracta-ho com un conducte en comptes de com un fitxer

en: No DVD menus
ca: No hi ha menús al DVD

en: VIDEO_TS directory
ca: Directori de VIDEO_TS

en: Address
ca: Adreça

en: UDP/RTP Multicast
ca: UDP/RTP Multidifusió

en: Current channel:
ca: Canal actual:

en: Previous Channel
ca: Canal anterior

en: Next Channel
ca: Següent canal.

en: Load subtitles file:
ca: Carrega el fitxer de subtítols.

en: Settings...
ca: Paràmetres...

en: Delay
ca: Retard

en: Subtitles encoding
ca: Codificació dels subtítols

en: Font size
ca: Mida de la lletra

en: Font Properties
ca: Propietats de la lletra

en: Subtitle File
ca: Fitxer de subtítols

en: No %@s found
ca: No s'ha trobat %@s

en: Open VIDEO_TS Directory
ca: Obre el directori VIDEO_TS

en: S-Video input
ca: Entrada S-Video

en: Streaming/Saving:
ca: Transmissió/Desament:

en: Streaming and Transcoding Options
ca: Opcions per la transmissió i la transcodificació

en: Stream
ca: Corrent de dades

en: Dump raw input
ca: Aboca a l'entrada raw

en: Encapsulation Method
ca: Mètode d'encapsulació

en: Transcoding options
ca: Opcions de transcodificació

en: Bitrate (kb/s)
ca: Velocitat de bit (kb/s)

en: Scale
ca: Escala

en: Stream Announcing
ca: Anunciat de flux

en: SAP announce
ca: Anunci SAP

en: RTSP announce
ca: Anunci RTSP

en: HTTP announce
ca: Anunci HTTP

en: Export SDP as file
ca: Exporta el SDP com un fitxer

en: Channel Name
ca: Nom del canal

en: Save File
ca: Desa el fitxer

en: Author
ca: Autor:

en: Save Playlist...
ca: Desa la llista de reproducció

en: Sort Node by Name
ca: Ordena el node per nom

en: Sort Node by Author
ca: Ordena el node per autor

en: No items in the playlist
ca: No hi ha cap element a la llista de reproducció

en: Search in Playlist
ca: Cerca a la llista de reproducció

en: Add Folder to Playlist
ca: Afegeix una carpeta a la llista de reproducció

en: File Format:
ca: Format del fitxer:

en: %i items
ca: %i elements

en: 1 item
ca: 1 element

en: Save Playlist
ca: Desa la llista de reproducció

en: Meta-information
ca: Metainformació

en: Empty Folder
ca: Carpeta buida

en: Location
ca: Ubicació

en: Save Metadata
ca: Desa les metadades

en: Codec Details
ca: Detalls del còdec

en: Demuxed
ca: Demultiplexat

en: Stream bitrate
ca: Taxa de bits del corrent de dades

en: Decoded blocks
ca: Blocs decodificats

en: Displayed frames
ca: Fotogrames mostrats

en: Lost frames
ca: Fotogrames perduts

en: Streaming
ca: Transmissió

en: Sent packets
ca: Paquets enviats

en: Sent bytes
ca: Bytes enviats

en: Send rate
ca: Envia la velocitat

en: Played buffers
ca: Memòria intermèdia reproduida

en: Lost buffers
ca: Memòria intermèdia perduda

en: Information
ca: Informació

en: Reset All
ca: Reinicia-ho tot

en: Basic
ca: Bàsic

en: Reset Preferences
ca: Reinicia les preferències

en: Select a directory
ca: Selecciona un directori

en: Select a file
ca: Selecciona un fitxer

en: Select
ca: Selecciona

en: Interface Settings
ca: Paràmetres de la interfície

en: General Audio Settings
ca: Paràmetres generals de l'àudio

en: General Video Settings
ca: Paràmetres generals del vídeo

en: Subtitles & OSD
ca: Subtítols i OSD

en: Subtitles & On Screen Display Settings
ca: Paràmetres dels subtítols i de l'OSD

en: Input & Codecs
ca: Entrada  i Còdecs

en: Input & Codec settings
ca: Paràmetres de l'entrada i els còdecs

en: Effects
ca: Efectes

en: Enable Audio
ca: Habilita l'àudio

en: General Audio
ca: Àudio general

en: User name
ca: Nom d'usuari

en: Change
ca: Canvia

en: Caching
ca: Memòria cau

en: HTTP Proxy
ca: Servidor intermediari HTTP

en: Choose...
ca: Tria...

en: Font Size
ca: Mida de la lletra

en: Subtitle Languages
ca: Idiomes dels subtítols

en: Preferred Subtitle Language
ca: Idioma preferit pels subtítols

en: Enable OSD
ca: Habilita el OSD

en: Folder
ca: Carpeta

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
ca: Trieu fitxer on desar les instantànies de vídeo.

en: Choose
ca: Escolliu

en: Download now
ca: Descarrega-ho ara

en: Yes
ca: Sí

en: MPEG 1 Format
ca: Format MPEG 1

en: Back
ca: Endarrere

en: Streaming/Transcoding Wizard
ca: Assistent per a la transmissió/reproducció

en: More Info
ca: Informació

en: Stream to network
ca: Transmet a la xarxa

en: Transcode/Save to file
ca: Transcodifica/desa en un fitxer

en: Choose input
ca: Tria l'entrada

en: Choose here your input stream.
ca: Trieu aquí el vostre flux d'entrada.

en: Select a stream
ca: Selecciona un flux

en: Existing playlist item
ca: Element de la llista de reproducció

en: Partial Extract
ca: Extracció parcial

en: From
ca: Des de

en: To
ca: a

en: Destination
ca: Destinació:

en: Streaming method
ca: Mètode de reproducció

en: UDP Unicast
ca: UDP Unidifusió

en: UDP Multicast
ca: UDP Multidifusió

en: Transcode
ca: Transcodificació

en: Transcode audio
ca: Transcodificació de l'àudio

en: Transcode video
ca: Transcodificació del vídeo

en: Encapsulation format
ca: Format d'encapsulació

en: Additional streaming options
ca: Opcions addicionals de la transmissió

en: Time-To-Live (TTL)
ca: Temps de vida (TTL)

en: SAP Announce
ca: Anunci SAP

en: Local playback
ca: Reproducció local

en: Additional transcode options
ca: Opcions addicionals de transcodificació

en: Select the file to save to
ca: Seleccioneu el fitxer on desar-ho

en: Summary
ca: Resum

en: No file selected
ca: No hi ha cap fitxer seleccionat

en: A file where to save the stream has to be selected.
ca: S'ha de seleccionar un fitxer on desar el flux.

en: Finish
ca: Finalitza

en: yes
ca: sí

en: yes: from %@ to %@ secs
ca: sí: des dels %@ fins els %@ secs

en: yes: %@ @ %@ kb/s
ca: sí: %@ @ %@ kb/s

en: This allows to stream on a network.
ca: Us permet transmetre a una xarxa.

en: Filebrowser starting point
ca: Punt d'inici del navegador de fitxers

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
ca: Aquesta opció us permet especificar el directori, el navegador de fitxers de ncurses  es mostrarà inicialment.

en: [Repeat]
ca: [Repeteix]

en: [Random]
ca: [Aleatori]

en: [Loop]
ca: [Bucle]

en:  Source   : %s
ca: Font  : %s

en:  Position : %s/%s (%.2f%%)
ca: Posició : %s/%s (%.2f%%)

en:  Volume   : %i%%
ca: Volum   : %i%%

en:  Title    : %d/%d
ca: Títol    : %d/%d

en:  Chapter  : %d/%d
ca: Capítol  : %d/%d

en:  [ h for help ]
ca:  [ h per ajuda ]

en:  Help
ca: Ajuda

en: [Display]
ca: [Mostra]

en: Find: %s
ca: Troba: %s

en: Open: %s
ca: Obre: %s

en: Autoplay selected file
ca: Reprodueix automàticament el fitxer seleccionat

en: Automatically play a file when selected in the file selection list
ca: Reprodueix automàticament un fitxer quan es selecciona un fitxer en la llista de selecció

en: PDA Linux Gtk2+ interface
ca: Interfície PDA Linux Gtk2+

en: Filename
ca: Nom del fitxer

en: Permissions
ca: Permisos

en: Size
ca: Mida

en: Owner
ca: Propietari

en: Group
ca: Grup

en: Add to Playlist
ca: Afegeix a la llista de reproducció

en: Port:
ca: Port del servidor:

en: Address:
ca: Adreça:

en: unicast
ca: unidifusió

en: multicast
ca: multidifusió

en: Network:
ca: Xarxa:

en: Transcode:
ca: Transcodificació:

en: enable
ca: Habilita

en: Video:
ca: Vídeo:

en: Audio:
ca: Àudio

en: Channel:
ca: Canal:

en: Norm:
ca: Norma:

en: Size:
ca: Tamany:

en: Frequency:
ca: Freqüència:

en: Samplerate:
ca: Velocitat de mostres:

en: Quality:
ca: Qualitat:

en: Tuner:
ca: Sintonitzador:

en: Sound:
ca: So:

en: Decimation:
ca: Delmat:

en: Camera
ca: Càmera

en: Video Codec:
ca: Còdec de vídeo

en: Video Bitrate:
ca: Velocitat de bits del vídeo:

en: Bitrate Tolerance:
ca: Tolerància de la velocitat de bits

en: Keyframe Interval:
ca: Interval de fotogrames clau:

en: Audio Codec:
ca: Còdec d'àudio:

en: Deinterlace:
ca: Desentrellaça:

en: Access:
ca: Accés:

en: Muxer:
ca: Multiplexor:

en: Time To Live (TTL):
ca: Temps de vida (Time To live, TTL)

en: Audio Bitrate :
ca: Velocitat de bits del vídeo :

en: SAP Announce:
ca: Anunci SAP:

en: SLP Announce:
ca: Anunci SLP:

en: Announce Channel:
ca: Canal d'anuncis

en: Update
ca: Actualitza

en:  Clear
ca: Esborrar

en:  Save
ca: Desa

en:  Apply
ca: Aplica

en:  Cancel
ca: Cancel·la

en: Preference
ca: Preferència

en: VLC media player is an MPEG, MPEG 2, MP3 and DivX player that accepts input from local or network sources and is licensed under the GPL (http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html).
ca: El reproductor multimèdia VLC és un reproductor dels formats MPEG,  MPEG 2, MP3 i DivX, que accepta entrades de fonts locals o de xarxa i sota la llicència GPL (http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html).

en: Authors: the VideoLAN Team, http://www.videolan.org/team/
ca: Autors: L'equip de VideoLAN, http://www.videolan.org/team/

en: (c) 1996-2004 the the VideoLAN team team
ca: (c) 1996-2004 L'equip de VideoLAN

en: Couldn't find pixmap file: %s
ca: No s'ha pogut trobar el fitxer del mapa de píxels : %s

en: QNX RTOS video and audio output
ca: Sortida de vídeo i àudio QNX RTOS

en: Preamp
ca: Preamplificació

en: Audio/Video
ca: Àudio/Vídeo

en: Subtitles/Video
ca: Subtítols/Vídeo

en: Menu
ca: Menú

en: Stop playback
ca: Atura la reproducció

en: Pause the playback
ca: Pausa la reproducció

en: DVB Type:
ca: Tipus de la DVB:

en: Channels:
ca: Canals:

en: Selected ports:
ca: Ports seleccionats

en: Show the current item
ca: Mostra l'element actual

en: Select File
ca: Seleccioneu un fitxer

en: Select Directory
ca: Selecciona un directori

en: Set
ca: Configura

en: Unset
ca: Desconfigura

en: Hotkey for
ca: Tecla de drecera per

en: Key:
ca: Tecla:

en: Device:
ca: Dispositiu:

en: Audio Files
ca: Fitxers d'àudio

en: Video Files
ca: Fitxers de vídeo

en: Playlist Files
ca: Fitxers de les llistes de reproducció

en: &Apply
ca: &Aplica

en: &Cancel
ca: &Cancel·la

en: Edit Bookmarks
ca: Edita els preferits

en: Create
ca: Crea

en: Create a new bookmark
ca: Reprodueix un nou preferit

en: Delete the selected item
ca: Elimina l'element seleccionat

en: Delete all the bookmarks
ca: Elimina tots els preferits

en: &Close
ca: &Tanca

en: &Clear
ca: Neteja

en: Hide future errors
ca: Amaga els erros futurs

en: Adjustments and Effects
ca: Ajustos i efectes

en: Graphic Equalizer
ca: Equalitzador gràfic

en: Audio Effects
ca: Efectes d'àudio

en: Video Effects
ca: Efectes de vídeo

en: Synchronization
ca: Sincronització

en: v4l2 controls
ca: Controls v4l2

en: &Go
ca: Vés

en: Go to time
ca: Vés al moment

en: VLC media player
ca: Reproductor multimèdia VLC

en: Compiler:
ca: Compilador:

en: Authors
ca: Autors

en: Thanks
ca: Gràcies

en: VLC media player updates
ca: Actualitzacions del reproductor multimèdia VLC

en: Checking for an update...
ca: Comprova les actualitzacions...

en: Select a directory...
ca: Selecciona un directori...

en: &Yes
ca: &Sí

en: A new version of VLC(
ca: Hi ha una nova versió de VLC (

en: ) is available.
ca: ) que està disponible.

en: You have the latest version of VLC media player.
ca: Teniu l'última versió del reproductor VLC.

en: Login
ca: Entra

en: &Statistics
ca: E&stadístiques

en: Location:
ca: Ubicació :

en: &Save as...
ca: Anomena i de&sa...

en: &Update
ca: Act&ualitza

en: &File
ca: Fitxe&r

en: &Network
ca: Xarxa

en: Capture &Device
ca: &Dispositiu de captura

en: &Select
ca: &Selecciona

en: &Play
ca: &Reprodueix

en: &Stream
ca: Tran&smet

en: &Convert
ca: &Converteix

en: &Convert / Save
ca: &Converteix/desa

en: &Save
ca: &Desa

en: &Reset Preferences
ca: &Reinicia les preferències

en: Stream Output
ca: Sortida de la transmissió

en: Save file
ca: Desa fitxer

en: Audio Port:
ca: Port de l'àudio:

en: Hours / Minutes / Seconds:
ca: Hores / Minuts / Segons

en: Day / Month / Year:
ca: Dia / Mes / Year:

en: Repeat:
ca: Repeteix:

en: Repeat delay:
ca: Repeteix el retard

en:  days
ca:  dies

en: Import
ca: Importa

en: Export
ca: Exporta

en: Open Directory
ca: Obre el directori

en: Open playlist file
ca: Obre un fitxer de la llista de reproducció

en: XSPF playlist (*.xspf);;
ca: Llista de reproducció XSPF (*.xspf);;

en: M3U playlist (*.m3u);; Any (*.*)
ca: Llista de reproducció M3U (*.m3u);; tots (*.*)

en: Media Files
ca: Fitxers multimèdia

en: Subtitles Files
ca: Fitxers de subtítols

en: All Files
ca: Tots els fitxers

en: Paused
ca: Pausat

en: &Media
ca: Suport

en: &Audio
ca: &Àudio

en: &Video
ca: Víd&eo

en: P&layback
ca: Reproducció

en: &Playlist
ca: LLista de reproducció

en: &Tools
ca: Eines

en: &Help
ca: A&juda

en: Open &Disc...
ca: Obre el &Disc...

en: Open &Capture Device...
ca: Obre un dispositiu de &captura

en: &Preferences...
ca: P&referències...

en: Audio &Track
ca: Pista d’àudio

en: Audio &Device
ca: Dispositiu d'àudio

en: Audio &Channels
ca: Canals d’àudio

en: &Visualizations
ca: &Visualitzacions

en: Video &Track
ca: Pista de vídeo

en: &Subtitles Track
ca: Pista dels &subtítols

en: Load File...
ca: Carrega el fitxer...

en: &Fullscreen
ca: Pantalla completa

en: &Deinterlace
ca: &Desentrellaça

en: &Aspect Ratio
ca: Ràtio de l'&aspecte

en: Always &On Top
ca: Sempre a dalt

en: Sna&pshot
ca: Instantània

en: &Bookmarks
ca: Preferits

en: T&itle
ca: T&ítol

en: &Chapter
ca: &Capítol

en: &Program
ca: &Programa

en: &Navigation
ca: &Navegació

en: Configure podcasts...
ca: Configura els podcasts...

en: &Help...
ca: Ajuda...

en: Check for &Updates...
ca: Comprova les actualitzacions...

en: Tools
ca: Eines

en: Leave Fullscreen
ca: Abandona la pantalla completa

en: &Playback
ca: Re&producció

en: Show Playlist
ca: Mostra la llista de reproducció

en: &Open Media
ca: &Obre un suport

en: Open &Folder...
ca: Obre una carpeta...

en: Open D&irectory...
ca: Obre un d&irectori...

en: Advanced options
ca: Opcions avançades

en: Qt interface
ca: Interfície Qt

en: Options
ca: Opcions

en: Advanced options...
ca: Opcions avançades...

en: Disc Selection
ca: Selecció del disc

en: Disc device
ca: Dispositiu de disc

en: Starting Position
ca: Posició d'inici

en: Audio and Subtitles
ca: Àudio i subtítols

en: Choose one or more media file to open
ca: Seleccioneu un o més d'un fitxer per obrir

en: Add a subtitles file
ca: Carrega un fitxer de subtítols

en: Use a sub&titles file
ca: Utilitza un fitxer de sub&títols

en: Play locally
ca: Reprodueix localment

en: Video codec
ca: Còdec de vídeo

en: Audio codec
ca: Còdec d'àudio

en: Group name
ca: Nom del grup

en: Effect
ca: Efecte

en: Output
ca: Sortida

en: Use hardware YUV->RGB conversions
ca: Utilitza conversions de maquinari YUV->RGB.

en: Add Input
ca: Afegeix una entrada

en: Edit Input
ca: Modifica l'entrada

en: Clear List
ca: Neteja la llista

en: Transform
ca: Transforma

en: Image adjust
ca: Ajust de la imatge

en: Columns
ca: Columnes

en: Rows
ca: Files

en: Rotate
ca: Rota

en: Image modification
ca: Modificació de la imatge

en: Water effect
ca: Efecte d'aigua

en: Noise
ca: Soroll

en: Motion detect
ca: Detecció de moviment

en: Motion blur
ca: Difuminació del moviment

en: Wall
ca: Pared

en: Add text
ca: Afegeix text

en: Clone
ca: Clona

en: Number of clones
ca: Nombre de clons

en: Logo
ca: Logotip

en: Add logo
ca: Afegeix el logotip

en: Transparency
ca: Transparència

en: Logo erase
ca: Borrat del logo

en: Mask
ca: Màscara

en: Video filters
ca: Filtres de vídeo

en: VLM configurator
ca: Configuració de VLM

en: Name:
ca: Nom:

en: Input:
ca: Entrada:

en: Select Input
ca: Selecciona l'entrada

en: Output:
ca: Sortida:

en: Select Output
ca: Selecciona la sortida

en: Loop
ca: Bucle

en: Open a skin file
ca: Obre un fitxer d'aparença

en: Skin files (*.vlt;*.wsz)|*.vlt;*.wsz|Skin files (*.xml)|*.xml
ca: Fitxers d'aparença (*.vlt;*.wsz)|*.vlt;*.wsz|Fitxers d'aparença (*.xml)|*.xml

en: Open playlist
ca: Obre llista de reproducció

en: All playlists|*.pls;*.m3u;*.asx;*.b4s;*.xspf|M3U files|*.m3u|XSPF playlist|*.xspf
ca: Totes les llistes de reproducció|*.pls;*.m3u;*.asx;*.b4s;*.xspf|Fitxers M3U |*.m3u|llista de reproducció XSPF|*.xspf

en: Save playlist
ca: Desa la llista de reproducció

en: Skin to use
ca: Aparença a utilitzar.

en: Path to the skin to use.
ca: Camí complet a l'aparença a utilitzar.

en: Config of last used skin
ca: Configuració de l'última de l'aparença

en: Enable transparency effects
ca: Habilita els efectes de transparència

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
ca: Podeu inhabilitar tots els efectes de transparència si voleu. Això és útil quan al moure les finestres no es comporten correctament.

en: Skinnable Interface
ca: Interfície d'aparença

en: Skins loader demux
ca: Demultiplexor carregador d'aparences

en: Select skin
ca: Seleccioneu una aparença

en: Open skin...
ca: Obre una aparença

en: 
    (WinCE interface)
ca: 
    (interfície WinCE)

en: (c) 1996-2006 - the VideoLAN Team
ca: (c) 1996-2006 - L'equip del VideoLAN

en: Compiled by
ca: Ha estat compilat per

en: Open:
ca: Obre:

en: Alternatively, you can build an MRL using one of the following predefined targets:
ca: Alternativament, podeu construir un MRL utilitzant un dels següents objectius predefinits:

en: Choose directory
ca: Tria el directori

en: Choose file
ca: Tria el fitxer

en: Embed video in interface
ca: Incrusta el vídeo en la interfície

en: Embed the video inside the interface instead of having it in a separate window.
ca: Incrusta el vídeo dins la interficíe en comptes de tenir-ho en una finestra separada

en: WinCE interface module
ca: Mòdul d'nterfície WinCE

en: Country
ca: País

en: Other
ca: Altres

en: Sound clip
ca: Clip de so

en: Space
ca: Capes entre espais

en: Comedy
ca: Comedia

en: Top 40
ca: A la part superior

en: New wave
ca: Tipus d'onada

en: Hard rock
ca: Contorn dur

en: Dummy image chroma format
ca: Format de l'intensitat cromàtica de la imatge Dummy

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
ca: Imposa la sortida de vídeo dummy a crear imatges utilitzant un format d'intensitat cromàtica en lloc d'intentar millorar els rendiments utilitzant el més eficaç.

en: Save raw codec data
ca: Desa les dades del còdec raw

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
ca: Per defecte el connector d'interfície dummy iniciarà una finestra d'ordres de DOS. Habilitant el mode tranquil no apareixerà aquesta finestra, però això pot ser molest quan vulgueu aturar el VLC i no estigui oberta cap finestra de vídeo.

en: Dummy interface function
ca: Funció de la interfície Dummy

en: Dummy Interface
ca: Interfície Dummy

en: Dummy access function
ca: Funció de l'accés Dummy

en: Dummy demux function
ca: Funció del demultiplexor Dummy

en: Dummy decoder
ca: Decodificador Dummy

en: Dummy decoder function
ca: Funció del decodificador Dummy

en: Dummy encoder function
ca: Funció del codificador Dummy

en: Dummy audio output function
ca: Funció de sortida d'àudio Dummy

en: Dummy video output function
ca: Funció de sortida de vídeo Dummy

en: Dummy Video output
ca: Sortida de vídeo Dummy

en: Dummy font renderer function
ca: Funció de representador font Dummy

en: Font size in pixels
ca: Mida de la lletra en píxels

en: Smaller
ca: Més petit

en: Small
ca: Petit

en: Large
ca: Gran

en: Larger
ca: Més gran

en: Gtk+ GUI helper
ca: Ajuda del Gtk+ GUI

en: Log format
ca: Format del registre

en: Specify the log format. Available choices are "text" (default) and "html".
ca: Especifiqueu el format del registre. Les opcions disponibles són "text" (predeterminat) i "html".

en: Logging
ca: S'esta registrant

en: File logging
ca: S'està registrant el fitxer

en: Log filename
ca: Nom del fitxer de registre

en: Specify the log filename.
ca: Especifica el nom del fitxer de registre

en: Server
ca: Servidor

en: Flip vertical position
ca: Inverteix la posició vertical

en: Vertical offset
ca: Desplaçament vertical

en: Shadow offset
ca: Desplaçament de l'ombra

en: XOSD interface
ca: Interfície XOSD

en: M3U playlist exporter
ca: Exportador de la llista de reproducció M3U

en: Old playlist exporter
ca: Exportador d'una llista de reproducció antiga

en: Run as standalone Qt/Embedded GUI Server
ca: Executar com a únic Servidor Qt/Embedded GUI.

en: Use this option to run as standalone Qt/Embedded GUI Server. This option is equivalent to the -qws option from normal Qt.
ca: Utilitzeu aquesta opció per executar com a únic Servidor Qt/Embedded GUI. És equivalent a la opció -qws del Qt normal.

en: Qt Embedded GUI helper
ca: Ajuda de Qt Embedded GUI

en: video
ca: Vídeo

en: RTSP VoD server
ca: Servidor RTSP VoD

en: X Screensaver disabler
ca: Inhabilitador del protector de pantalla X

en: SVG template file
ca: Fitxer de plantilla SVG

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
ca: Localització d'un arxiu amb plantilla SVG per la conversió automàtica de cadena

en: C module that does nothing
ca: Mòdul C que no fa res

en: Miscellaneous stress tests
ca: Proves d'esforç vàries

en: XML Parser (using libxml2)
ca: Analitzador XML (utilitzant libxml2)

en: Simple XML Parser
ca: Analitzador XML simple

en: Comment
ca: Comentari

en: ASF muxer
ca: Multiplexor ASF

en: Unknown Video
ca: Vídeo desconegut

en: AVI muxer
ca: Multiplexor AVI

en: Dummy/Raw muxer
ca: Multiplexor Dummy/Raw

en: MP4/MOV muxer
ca: Multiplexor MP4/MOV

en: DTS delay (ms)
ca: Retard DTS (ms)

en: PS muxer
ca: Multiplexor PS

en: Video PID
ca: PID del vídeo

en: Audio PID
ca: PID de l'àudio

en: Shaping delay (ms)
ca: Mida del shaping (ms)

en: Use keyframes
ca: Utilitza fotogrames claus

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
ca: Si està habilitat, i està especificat el shaping, el multiplexor TS posarà els límits al final de les imatges I. En aquest cas, la durada del shaping donada per l'usuari és el pitjor cas utilitzat quan no hi ha disponible cap fotograma de referència. Això millora l'eficiència de l'algoritme de shaping, ja que els fotogrames I són normalment el fotogrames més grans en el flux.

en: PCR delay (ms)
ca: Retard de PCR (ms)

en: Minimum B (deprecated)
ca: Nombre mínim de fotogrames B (desestimat)

en: This setting is deprecated and not used anymore
ca: Aquest paràmetre es recrimina i no s’utilitza més.

en: Maximum B (deprecated)
ca: Nombre mínim de fotogrames B (desestimat)

en: Crypt audio
ca: Àudio xifrat

en: Crypt audio using CSA
ca: Xifrar àudio utilitzant CSA

en: Crypt video
ca: Vídeo encriptat

en: Crypt video using CSA
ca: Vídeo encriptat utilitzant el mètode CSA

en: CSA Key
ca: Clau CSA

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
ca: Defineix la clau de xifratge CSA. Ha de ser una cadena de 16 caràcters (8 bytes hexadecimals)

en: CSA Key in use
ca: S'està utilitzant la clau CSA

en: TS muxer (libdvbpsi)
ca: Multiplexor TS (libdvbpsi)

en: Multipart JPEG muxer
ca: Multiplexor Multipart JPEG

en: Ogg/OGM muxer
ca: Multiplexor Ogg/OGM

en: WAV muxer
ca: Multiplexor WAV

en: Copy packetizer
ca: Copia el empaquetador

en: H.264 video packetizer
ca: Empaquetador de vídeo H.264

en: MPEG4 audio packetizer
ca: Empaquetador d’àudio MPEG4

en: MPEG4 video packetizer
ca: Empaquetador de vídeo MPEG4

en: Sync on Intra Frame
ca: Sincronitza amb un fotograma I

en: MPEG-I/II video packetizer
ca: Empaquetador de vídeo MPEG-I/II

en: VC-1 packetizer
ca: Empaquetador VC-1

en: Bonjour services
ca: Serveis Bonjour

en: Devices
ca: Dispositius

en: SAP multicast address
ca: Adreça multipunt SAP

en: Listen to IPv4 announcements on the standard addresses.
ca: Escolta d'anuncis IPv4 en les adreces estàndards.

en: Listen to IPv6 announcements on the standard addresses.
ca: Escolta d'anuncis IPv6 en les adreces estàndards

en: IPv6 SAP scope
ca: Abast IPv6 SAP

en: SAP timeout (seconds)
ca: Temps excedit de SAP (en segons)

en: SAP Strict mode
ca: Mode SAP Strict

en: Use SAP cache
ca: Utilitza la memòria cau SAP

en: SAP Announcements
ca: Anuncis SAP

en: Session
ca: Sessió

en: Tool
ca: Eina

en: User
ca: Usuari

en: Freebox TV
ca: Shoutcast TV

en: Shoutcast radio listings
ca: Llistes de la ràdio de Shoutcast

en: Shoutcast TV listings
ca: Llistes de la Shoutcast TV

en: Description stream output
ca: Descripció de la sortida de flux

en: Enable/disable audio rendering.
ca: Habilita/inhabilita la representació de l'àudio

en: Enable/disable video rendering.
ca: Habilita/inhabilita la representació del vídeo

en: Introduces a delay in the display of the stream.
ca: Introdueix un retard en el flux de visualització.

en: Display stream output
ca: Visualitza el flux de sortida

en: Duplicate stream output
ca: Duplica el flux de sortida

en: Output access method
ca: Mètode de l'accés a la sortida

en: Audio output access method
ca: Mètode d’accés de sortida d’àudio

en: Video output access method
ca: Mètode d’accés de sortida de vídeo

en: Output muxer
ca: Demultiplexor de la sortida

en: Audio output muxer
ca: Demultiplexor de la sortida d'àudio

en: Video output muxer
ca: Demultiplexor de la sortida de vídeo

en: Output URL
ca: URL de la sortida

en: Audio output URL
ca: URL per la sortida d'àudio

en: Video output URL
ca: URL per la sortida de vídeo

en: Elementary stream output
ca: Sortida de flux elemental

en: Gathering stream output
ca: Obtenint el flux de sortida

en: Video filter
ca: Filtre de vídeo

en: Video filters will be applied to the video stream.
ca: Els filtres de vídeo s'utilitzaran en la transmissió de vídeo

en: SAP announcing
ca: Anunci de SAP

en: Muxer
ca: Multiplexor

en: Session name
ca: Nom de la sessió

en: Session description
ca: Descripció de la sessió

en: Session URL
ca: URL de la sessió

en: Session email
ca: Adreça electrònica de la sessió

en: Audio port
ca: Port de l'àudio

en: Video port
ca: Port del vídeo

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (0 = use operating system built-in default).
ca: Indiqueu aquí el Temps de Vida dels paquets multidifusió enviats per la sortida de flux.

en: RTP stream output
ca: Sortida de flux RTP

en: Session groupname
ca: Nom del grup de la sessió

en: Standard stream output
ca: Sortida de flux estàndard

en: Files
ca: Fitxers

en: Full paths of the files separated by colons.
ca: Defineix els camins complets separats per comes.

en: Sizes
ca: Mides

en: List of sizes separated by colons (720x576:480x576).
ca: Llistat de les mides separades per comes (720x576:480x576).

en: Aspect ratio (4:3, 16:9).
ca: Relació d'aspecte (4:3, 16:9).

en: Command
ca: Ordre

en: GOP size
ca: Mida del GOP

en: Video encoder
ca: Codificador de vídeo

en: Destination video codec
ca: Còdec del vídeo de destí

en: Video bitrate
ca: Velocitat de bits del vídeo

en: Video scaling
ca: Escalat del vídeo

en: Video frame-rate
ca: Velocitat de fotogrames del vídeo

en: Audio encoder
ca: Codificador d'àudio

en: Destination audio codec
ca: Còdec d'àudio de destí

en: Audio bitrate
ca: Velocitat de bits de l'àudio

en: Audio channels
ca: Canals d'àudio

en: Subtitles encoder
ca: Codificador de subtítols

en: Destination subtitles codec
ca: Còdec de subtítols de destí

en: OSD menu
ca: Menú OSD

en: Number of threads
ca: Nombre de fils

en: High priority
ca: Prioritat alta

en: Synchronise on audio track
ca: Sincronitza amb la pista d'àudio

en: This option will drop/duplicate video frames to synchronise the video track on the audio track.
ca: Aquesta opció baixarà/duplicarà els segments de vídeo per sincronitzar la pista de vídeo en la pista d’àudio.

en: Transcode stream output
ca: Sortida de flux transcodificada

en: MPEG2 video transrating stream output
ca: Sortida de flux de la transvaloració de vídeo MPEG

en: Conversions from
ca: Conversions des de

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ca: I420,IYUV,YV12 per les conversions RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32F

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ca: MMX I420,IYUV,YV12  per les conversions  RV15, RV16,RV24,RV32

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ca: Conversions de SSE2 I420,IYUV,YV12 a RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX conversions from
ca: Conversions MMX des de

en: AltiVec conversions from
ca: Conversions AltiVec des de

en: Image contrast (0-2)
ca: Contrast de la imatge (0-2)

en: Image hue (0-360)
ca: Matís de la imatge (0-360)

en: Image saturation (0-3)
ca: Saturació de la imatge (0-3)

en: Image brightness (0-2)
ca: Brillantor de la imatge (0-2)

en: Image gamma (0-10)
ca: Gamma de la imatge (0-10)

en: Image properties filter
ca: Filtre de les propietats de la imatge

en: Channel summary
ca: Resum del canal

en: Channel left
ca: Canal esquerre

en: Channel right
ca: Canal dret

en: Channel top
ca: Canal superior

en: Channel bottom
ca: Canal inferior

en: disabled
ca: inhabilitat

en: left
ca: Esquerra

en: right
ca: Dreta

en: top
ca: Part superior

en: bottom
ca: Part inferior

en: Video pictures blending
ca: Mescla de les imatges de vídeo

en: Image width
ca: Amplada de la imatge

en: Image height
ca: Alçada de la imatge

en: Clone video filter
ca: Filtre de clonat de vídeo

en: Crop geometry (pixels)
ca: Retalla la geometria (píxels)

en: Set the geometry of the zone to crop. This is set as <width> x <height> + <left offset> + <top offset>.
ca: Defineix la geometria de la zona a retallar. Es defineix com <amplada> x <alçada> + <distància esquerra> + <distància superior>

en: Automatic cropping
ca: Retallat automàtic

en: Manual ratio
ca: Ràtio de l'aspecte manual

en: Number of images for change
ca: Nombre d'imatges a canviar

en: Number of lines for change
ca: Nombre de les línies a canviar

en: Number of non black pixels
ca: Nombre dels píxels que no són negres

en: Skip percentage (%)
ca: Percentatge d'omissió (%)

en: Crop video filter
ca: Filtre de retallat de vídeo

en: Video scaling filter
ca: Filtre d'escalat de vídeo

en: Deinterlace mode
ca: Mode desentrellaçat

en: Deinterlacing video filter
ca: Filtre de desentrellaçat de vídeo

en: Erase
ca: Elimina

en: Distort mode
ca: Mode de distorsió

en: FFmpeg video filter
ca: Filtre de vídeo ffmpeg

en: Invert video filter
ca: Filtre d'inversió de vídeo

en: Color inversion
ca: Inversió dels colors

en: Transparency of the logo
ca: Transparència del logo

en: Logo position
ca: Posició del logo

en: Logo sub filter
ca: Subfiltre del logo

en: Logo overlay
ca: Superposició del logo

en: Logo video filter
ca: Filtre del logo del vídeo

en: Timeout
ca: Temps esgotat

en: Marquee
ca: Marquesina

en: Number of rows
ca: Nombre de files

en: Number of columns
ca: Nombre de columnes

en: Blur factor (1-127)
ca: Factor de difuminat (1-127)

en: The degree of blurring from 1 to 127.
ca: El grau de difuminat va d’1 a 127.

en: Motion blur filter
ca: Filtre de difuminació del moviment

en: Motion detect video filter
ca: Filtre de vídeo de detecció de moviment

en: Active windows
ca: Activa les finestres

en: Attenuation
ca: Atenuació

en: Post processing quality
ca: Qualitat del  post-processament

en: Quality of post processing. Valid range is 0 to 6
    Higher levels require considerable more CPU power, but produce better looking pictures.
ca: Qualitat del post-processament. El rang vàlid va de 0 a 6
    Els nivells més alts requereixen més potència de CPU, però produeixen millor aparença d’imatge.

en: FFmpeg post processing filter chains
ca: Cadenes de filtre de post-processament de ffmpeg

en: Lowest
ca: El més baix

en: Highest
ca: El més alt

en: Scaling mode
ca: Mode escalat

en: Fast bilinear
ca: Bilineal ràpid

en: Bilinear
ca: Bilineal

en: Bicubic (good quality)
ca: Bicúbic (bona qualitat)

en: Nearest neighbour (bad quality)
ca: Veí més pròxim (mala qualitat)

en: Area
ca: Àrea

en: Luma bicubic / chroma bilinear
ca: Bicúbic Luma / Intensitat cromàtica bilineal

en: Bicubic spline
ca: Spline bicúbic

en: Transform type
ca: Tipus de transformació

en: One of '90', '180', '270', 'hflip' and 'vflip'
ca: Un de ‘90’, ‘180’, ‘270’, ‘hflip’ i ‘vflip’

en: Rotate by 90 degrees
ca: Rota 90 graus

en: Rotate by 180 degrees
ca: Rota 180 graus

en: Rotate by 270 degrees
ca: Rota 270 graus

en: Flip horizontally
ca: Inverteix horitzontalment

en: Flip vertically
ca: Inverteix verticalment

en: Video transformation filter
ca: Filtre de transformació del vídeo

en: Image wall
ca: Divisió d'imatge

en: ASCII-art video output
ca: Sortida de vídeo ASCII-art

en: GNU/Linux console framebuffer video output
ca: Sortida de vídeo de framebuffer de consoles GNU/Linux

en: HD1000 video output
ca: Sortida de vídeo HD1000

en: Image format
ca: Format de l'imatge:

en: Recording ratio
ca: Ràtio d'enregistrament

en: Filename prefix
ca: Prefix del nom del fitxer

en: Image video output
ca: Sortida de l'imatge del vídeo

en: Matrox Graphic Array video output
ca: Sortida de vídeo Matrox Graphic Array

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
ca: Intenta utilitzar acceleració de maquinari per conversions YUV->RGB. Aquesta opció no té cap efecte utilitzant superposats.

en: Use video buffers in system memory
ca: Utilitza memòries intermèdies de vídeo en memòria de sistema

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows to benefit from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
ca: Crea memòries intermèdies de vídeo en memòria de sistema en comptes de memòria de vídeo. No es recomana perquè normalment la memòria de vídeo utilitzada permet beneficiar-se de més acceleració de maquinari (com canviar d’escala o conversions de YUV->RGB). Aquesta opció no té cap efecte utilitzant superposats.

en: Use triple buffering for overlays
ca: Utilitza el triple de memòria intermèdia per superposats

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
ca: Intenta utilitzar el triple de memòria intermèdia quan utilitzeu YUV superposat. Ocasiona una molt millor qualitat de vídeo (no parpelleig)

en: Name of desired display device
ca: Nom del dispositiu de pantalla desitjat

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
ca: En una configuració de monitors múltiple, podeu especificar el nom del dispositiu de pantalla de Windows en la qual voleu que la finestra de vídeo s’obri. Per exemple, "\\.\PANTALLA1" o "\\.\PANTALLA2".

en: Enable wallpaper mode
ca: Habilita el mode del fons de pantalla

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background. Note that this feature only works in overlay mode and the desktop must not already have a wallpaper.
ca: El mode de fons de pantalla us permet mostrar el vídeo com a fons d’escriptori. Fixeu-vos que aquesta característica només treballa en mode superposat i l’escriptori ja no ha de tenir un empaperat.

en: DirectX video output
ca: Sortida de vídeo DirectX

en: Wallpaper
ca: Fons de pantalla

en: OpenGL video output
ca: Sortida de vídeo OpenGL

en: Windows GAPI video output
ca: Sortida de vídeo GAPI de Windows.

en: Windows GDI video output
ca: Sortida de vídeo GDI de Windows.

en: Cube
ca: Cub

en: Transparent Cube
ca: Cub transparent

en: Cylinder
ca: Cilindre

en: Torus
ca: Tor

en: Sphere
ca: Esfera

en: OpenGL cube rotation speed
ca: Velocitat de rotació de cub d’OpenGL

en: QT Embedded video output
ca: Sortida de vídeo QT/Embedded

en: Simple DirectMedia Layer video output
ca: Sortida de vídeo Simple DirectMedia Layer

en: SVGAlib video output
ca: Sortida de vídeo SVGAlib

en: XVideo adaptor number
ca: Nombre del adaptador XVideo

en: Alternate fullscreen method
ca: Mètode de pantalla completa alternatiu

en: There are two ways to make a fullscreen window, unfortunately each one has its drawbacks.
    1) Let the window manager handle your fullscreen window (default), but things like taskbars will likely show on top of the video.
    2) Completely bypass the window manager, but then nothing will be able to show on top of the video.
ca: Hi ha dues maneres de fer una finestra de pantalla completa, desafortunadament cada una té els seus desavantatges.
    1) Deixa la finestra de pantalla completa a càrrec del gestor de finestra (per defecte), però coses com la barra de tasques es mostraran probablement sobre el vídeo.
    2) Prescindeix completament del gestor de finestra, llavors res no es podrà mostrar sobre el vídeo.

en: Use shared memory
ca: Utilitza la memòria compartida

en: Use shared memory to communicate between VLC and the X server.
ca: Utilitza memòria compartida per comunicar entre VLC i el servidor X.

en: X11 video output
ca: Sortida de vídeo X11

en: XVimage chroma format
ca: Format de la intensitat cromàtica XVimage

en: Force the XVideo renderer to use a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
ca: Imposa la representació de XVideo a utilitzar un format d’intensitat cromàtica en comptes d’intentar millorar els rendiments utilitzant el més eficaç.

en: XVideo extension video output
ca: Sortida de vídeo d’extensió de XVideo

en: You can choose the default deinterlace mode
ca: Podeu triar el mode de desentrellaçat per defecte

en: GaLaktos visualization plugin
ca: Connector de la visualització GaLaktos

en: Goom display width
ca: Amplada del visualitzador Goom

en: Goom display height
ca: Alçada del visualtzador Goom

en: Goom animation speed
ca: Velocitat de l'animació Goom

en: Goom effect
ca: Efecte Goom

en: Effects list
ca: Llista d'efectes

en: The width of the effects video window, in pixels.
ca: L’amplada de la finestra de vídeo d’efectes, en píxels.

en: The height of the effects video window, in pixels.
ca: L’alçada de la finestra de vídeo d’efectes, en píxels.

en: Number of bands
ca: Nombre de bandes

en: Number of bands used by spectrum analyzer, should be 20 or 80.
ca: Nombre de bandes utilitzades per l’analitzador d’espectre, hauria de ser 20 o 80.

en: Band separator
ca: Separador de bandes

en: Number of blank pixels between bands.
ca: Nombre de píxels en blanc entre bandes.

en: Amplification
ca: Amplificació

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
ca: Coeficient que modifica l’alçada de les bandes.

en: Enable peaks
ca: Habilita els pics

en: Number of stars
ca: Nombre d'estrelles

en: Visualizer
ca: Visualitzador

en: Visualizer filter
ca: Visualitza el filtre

en: Spectrum analyser
ca: Analitzador d'espectre
